Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se odbraniti od neželjenih reklama?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 October 2013 - 22:23

Na postavljanje ove teme podstaklo me je zasipanje reklamama u svakom mogućem obliku – u sandučetu često zatičem reklame za prčvarnice koje isporučuju brzu hranu, kozmetičke salone, frizeraje, kojekakve ’majstore’ i ostale budalaštine. Ukoliko mi je auto na prometnom parkingu, pod brisačima zatičem reklame za kojekakve tašna-mašna firme koje se bave registracijom, prodavnice buđavih guma, zedere i lavlja muda i ostale gluposti. Povremeno mi se na fiksni telefon jave kojekakva osiguranja, oni koji dele ’besplatan’ ručak uz prezentacije o kojekakvim glupostima, servisi klima uređaja i ostalih drangulija, a čak sam i na mobilni telefon dobio reklamu od nekog soma koji prodaje polovne udžbenike. Još nisam dobio reklamu za prodaju papagaja sa greškom, muda za bubrege ili vazduha u konzervama i tome slično.

 

E, sad me zanima kako da se otkačim bitangi. Na sandučetu mi je istaknuta sasvim uočljiva nalepnica na kojoj lepo piše da ne želim reklame, premda ih povremeno tamo i zateknem. Vucibatini koja ima nekakvu firmu u neposrednoj blizini sam odneo džak đubreta, ostavio ga u firmi uz napomenu da ću nastaviti ukoliko budem i dalje dobijao reklame. Ionako mi je dotična firma na istoj udaljenosti koliko i kontejner, pa trud i nije bio velik i isplatio se. Naravno, đubre je dobio posle tri kulturne molbe da sa time prekine. Budala koja reklamira agenciju za registraciju je dobila kesicu upotrebljenog posipa za mačke, takođe posle tri molbe i u ovom trenutku deluje. S druge strane, postoje i oni koji su na malo većoj udaljenosti, tako da ne mogu da im lično isporučujem otpatke.

 

U nekim prodavnicama, kao što je recimo IDEA, uz fiskalni uvaljuju i nekakve sličice sa štrumpfovima i neke glupave reklame. Vratio sam ih nekoliko puta, uz opasku da ja svoje smeće ne bacam kod njih, premda nisam stigao da izdresiram nadrndane babetine kojima je ionako potrebno dva sata da naplate robu, pošto sam kod dotičnih prestao da kupujem. Kakvi god bili Maxi, Vero, Mercator, Tempo ili Interex, bar umeju da naplate robu bez mnogo čekanja u redu i ne daju kojekakve gluposti uz račun.

 

Ostale su budale koje smaraju telefonom. Onima koji zivkaju obično presedne, ali pošto u pitanju nije ista firma, obično proceduru moram da ponovim za svakog pojedinačno. Lenčuge u Telekomu su mi rekli da moram da odem do njih kako bih prijavio takve reklame, ali samo kao uznemiravanje, premda zakon o zaštiti potrošača poznaje ovaj prekršaj.

 

Zanima me da li je neko pronašao efikasan način da se ovim budalama staje na put. Prvenstveno bih birao neki način koji bi im odneo mnogo novca, pošto postoje kazne za neželjenu reklamu. Doduše, ne znam kome da se obratim – tržišnoj inspekciji, komunalnoj policiji ili nekom trećem. Najviše bih voleo da to bude neko drastično udaranje po džepu, jer takvi udarci najviše bole domaće bizMismene.



#2 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 October 2013 - 22:34

  Ako se svi u ulazu dogovorite, okacite natpis sa potpisom vaseg PSK i pecatom. Tako su se u neki u mom komsiluku oslobodili ovog problema. 



#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 October 2013 - 22:43

Ne vredi. Veća je šansa videti jetija nego predsednika kućnog saveta, a ostale boli uvo.



#4 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 October 2013 - 01:52

čekaj, a zašto ih ne bi dobijao? zar je problem baciti ono što ti ne treba, obično u kantu sa papir koja stoji tik uz poštanske sandučiće?

 

ljudi jednostano pokušavaju da rade i flajeri su najjeftinija reklama a mnogima te informacije mogu da posluže. kapiram da smaraju uvek isti flajeri, ali to već nije do vlasnika biznisa nego do onih koji ih dele jer ih mrzi da traže nove lokacije pa se vraćaju na one na kojima su bili nebrojeno puta.

 

isto važi i za ove koji zovu telefonom na kojekakve prezentacije, osiguranja i "dobili ste nagradno putovanje"... ok, medju ovim poslednjim verujem da ima teških prevaranata ali njih je najlakše otkačiti. "hvala, nisam zainteresovan, nemojte više zvati" i to je to.

 

svaki taj flajer je neko platio u nameri da pokuša da preživi u vreme kada je privatni sektor opterećen preko svake mere. nemaju svi "sreću" da im poslodavac bude država.

 

od flajera koje nalazim u sandučetu (iako na ulazu piše da je ZABRANJENO ostavljati reklame) daleko više mi smetaju opštinske novine jer ih plaćam (i) ja a u njima se ne nalazi ništa sem hvalospeva lokalnoj vlasti. mnogo pametnije bi bilo da sredstva potrošena na štampanje sličnih pamfleta uplate, recimo, u humanitarne svrhe ali, avaj, kako bi gradjani onda znali kakvo blagostanje im je donela lokalna vlast?

 

edit: poslovadac u poslodavca. :blush:


Edited by Vesna, 09 October 2013 - 01:53.


#5 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 09 October 2013 - 02:26

čekaj, a zašto ih ne bi dobijao?

 

Zato sto ne zeli.



#6 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 October 2013 - 03:06

  više mi smetaju opštinske novine jer ih pla

Vi imate opstinske novine? 



#7 Ginter

Ginter
  • Members
  • 230 posts

Posted 09 October 2013 - 08:06

evo kako sam se ja resio poziva na moj fiksni telefon i "podsecanja"na servis klime, na dzabe rucak, ovo-ono... Napominjem da sam tu meru preduzeo nakon desetak uljudnih zamoljavanja da to vise ne rade.

 

Elem, zazvoni telefon, obicno u najnezgodnijem trenutku, npr. kada beba spava, dok rucam, nesto radim i sl. (Marfijev zakon). Glas sa druge strane pocne da cvrkuce, i dok prica, ja uzmem sudijsku zvizdaljku (metalna, ne plastikaner) koju imam kod kuce, izadjem na terasu (da ne smetam ukucanima), udahnem duboko i iz sve snage zviznem u mikrofon telefona. Vise me ne zovu.

 

Jos jedanput da kazem - pre toga sam ih deset puta zamolio da me vise ne zovu.


Edited by Ginter, 09 October 2013 - 09:51.


#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 October 2013 - 09:32

Zato sto ne zeli.

 

ne želi (pretpostavljam) još mnogo toga pa se dešava, kao i meni ili bilo kome drugom.

 

mislim da je jasno šta sam htela da kažem - ne možeš (ili ne treba, ili kako god - formulisati po želji) nikome da zameriš zato što pokušava da (za)radi.

 

smetaju mi i neljubaznost na svakom koraku, sveopšta agresija, panduri koji redovno zvone na moj interfon u pet ujutro kada traže komšiju koji je uradio ko zna šta, do daske odvrnuti zvučnici nekog džibera u besnim kolima u isto vreme...

 

svašta mi smeta ali najmanje ljudi koji pokušavaju da rade i od toga prežive.

 

"hvala, nisam zainteresovana" i teraš dalje.

 

@nimrod: nećeš verovati - imamo neku publikaciju koja povremeno završi u svakom poštanskom sandučetu na opštini. :D



#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 09 October 2013 - 09:49

čekaj, a zašto ih ne bi dobijao? zar je problem baciti ono što ti ne treba, obično u kantu sa papir koja stoji tik uz poštanske sandučiće?


Zato što to jednostavno ne želim, a sasvim jasno sam naveo na sandučetu. Ukoliko mi je potreban npr. vodoinstalater ili moler, svakako ću ga angažovati po preporuci, a ne zato što mi je ubacio u sanduče podatak sa telefonom. Kada ove gluposti stave ispod brisača, još je veći problem to što kanta nije uvek u neposrednoj blizini ili je naprosto nema, pa moram da vozikam otpatke do prvog kontejnera.
 

 

ljudi jednostano pokušavaju da rade i flajeri su najjeftinija reklama a mnogima te informacije mogu da posluže. kapiram da smaraju uvek isti flajeri, ali to već nije do vlasnika biznisa nego do onih koji ih dele jer ih mrzi da traže nove lokacije pa se vraćaju na one na kojima su bili nebrojeno puta.

 

Na internetu se mogu reklamirati i besplatno. Postoje razni sajtovi za kupovinu, prodaju i oglašavanje gde se sve može naći lako i jednostavno. Veliki broj reklama ionako završi u kanti, što je svakako bačen novac. Koliko mi je poznato, reklame se dele po reonima, tj. tamo gde neko očekuje da će imati mušterije, pa npr. restoran brze hrane stacioniran na Vračaru svoje reklame deli u tom delu grada i bližem susedstvu, tj. tamo gde vrši dostavu koja se isplati.
 

 


isto važi i za ove koji zovu telefonom na kojekakve prezentacije, osiguranja i "dobili ste nagradno putovanje"... ok, medju ovim poslednjim verujem da ima teških prevaranata ali njih je najlakše otkačiti. "hvala, nisam zainteresovan, nemojte više zvati" i to je to.

 

Za njih bi trebalo i da važi zakon o zaštiti potrošača, koji zabranjuje cimanje telefonom, osim ukoliko vlasnik broja ne pristane na to. Bilo da reklamiraju nagradna putovanja, bilo da servisiraju klima uređaje ili nešto sasvim deseto, sve dok neko ne pristane da prima takve pozive, oni su protivzakoniti i predstavljaju uznemiravanje i smaranje.

 

 

svaki taj flajer je neko platio u nameri da pokuša da preživi u vreme kada je privatni sektor opterećen preko svake mere. nemaju svi "sreću" da im poslodavac bude država.

 

Dobar glas daleko se čuje. Nikada u životu nisam dobio reklamu za npr. servis za bicikle, ali uvek mogu da nabrojim nekoliko koji su povoljni i pristojno rade. Isto važi i za molere, stolare, časovničare, prodavnice automobilskih delova, frizere, pekare, stakloresce i mnoge druge. Kao što sam već rekao, internet je velik, može se besplatno oglasiti, premda najviše verujem preporukama. osim toga, ima mnogo specijalizovanih foruma za mnoge hobije, sportove i sve ostale aktivnosti, gde se može dosta pročitati o mnogim uslužnim delatnostima i steći pristojna slika.

 

Za opštinski list se potpuno slažem. Ne dobijam takav list, ali mislim da si tu potpuno u pravu.



#10 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 09 October 2013 - 11:36

Podseti me:

 

 

 

031014a.gif
 

 

971130d.jpg



#11 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 October 2013 - 12:09

Ehhh, kada bi samo bio moguć jedan Adblock Plus u RL, to bi rešilo problem...



#12 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 09 October 2013 - 16:31

evo kako sam se ja resio poziva na moj fiksni telefon i "podsecanja"na servis klime, na dzabe rucak, ovo-ono... Napominjem da sam tu meru preduzeo nakon desetak uljudnih zamoljavanja da to vise ne rade.

 

Elem, zazvoni telefon, obicno u najnezgodnijem trenutku, npr. kada beba spava, dok rucam, nesto radim i sl. (Marfijev zakon). Glas sa druge strane pocne da cvrkuce, i dok prica, ja uzmem sudijsku zvizdaljku (metalna, ne plastikaner) koju imam kod kuce, izadjem na terasu (da ne smetam ukucanima), udahnem duboko i iz sve snage zviznem u mikrofon telefona. Vise me ne zovu.

 

Jos jedanput da kazem - pre toga sam ih deset puta zamolio da me vise ne zovu.

 

 

:lol+:

 

Eh da sam ovo ranije pročitala pa da ih i ja tako lepo "zamolim"

 

Ipak su mi favoriti oni iz Topšopa koji me ubeđuju da nemam novu seriju već neke gluposti, pa bi bilo lepo da ih  poručim po famoznim uslovima koje važe "samo za mene i samo danas" od 10% popusta :twak:

 

Druge po redu su banke i osuguravajući zavodi, a zatim slede nove generacije Kirbija..



#13 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 09 October 2013 - 16:58


Edited by Bite my shiny metal ass, 09 October 2013 - 16:58.


#14 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 09 October 2013 - 20:28

mislim da je jasno šta sam htela da kažem - ne možeš (ili ne treba, ili kako god - formulisati po želji) nikome da zameriš zato što pokušava da (za)radi.

 

Naravno da može i treba da im zameri, pošto ga, u tom pokušaju da zarade, uznemiravaju.



#15 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 10 October 2013 - 00:48

Naravno da može i treba da im zameri, pošto ga, u tom pokušaju da zarade, uznemiravaju.

 

zaista mi je zagonetka kako je bilo ko uznemiren flajerima?

 

prete smrću ako ne naručiš picu?