Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko RTG x zračenja je dozvoljeno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 meme90

meme90
  • Members
  • 2 posts

Posted 14 September 2013 - 10:34

Pre dve godine sam zbog povrede snimio lobanju. Prošle godine dva puta zub.
Danas sam bio da snimim sinuse, a imajući u vidu da greškom sestara snimak nije uspeo, za nekih pet do deset minuta su me još jednom snimili.
Je li opasna ovolika količina zračenja, pogotovo u istom danu u predelu glave? Ima li razloga za strah da će doći do mutacija i raka? Baš mi je frka

tj. dva zuba sam snimio pre 11 meseci (koji dan više)



#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 14 September 2013 - 11:07

Bez brige. Kolicina zracenja koju si dobio od dva navedena snimka je beznacajna.


Edited by Upekkha, 14 September 2013 - 11:07.


#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 September 2013 - 14:23

Mada, moram da dodam kao profesionalac I neurohirurg:

Obican rtg. snimak glave u slucaju povrede glave najobicnija je besmislica. Ako postoji indikacija, radi se CT glave, ali obican rtg snimak ne sluzi bas nicemu.

U slucaju opseznijih I ozbiljnijih povreda rutinski bi trebalo raditi sledeca tri snimka:

1. vrat

2. grudni kos

3. karlica



#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 14 September 2013 - 15:11

U svakom slucaju, bez obzira radilo se o RTG ili CT skenu, postoji izvesna extra doza zracenja. Medjutim, ona je mnogo manja nego ona koju ces dobiti za par godina zivota u betonskoj zgradi. Poredjenja radi (bavio sam se iz jednog drugog ugla dosta tom problematikom), CT scan celog tela odgovara apsorbovanoj dozi od oko 10-20 milisiverta, dok je godisnja doza u zgradama poput novobeogradskih oko 50 milisiverta (dakle po godini, mada je, naravno, nerealisticno da covek godinu dana sve vreme sedi u kuci, tako da zato kazem nekoliko godina normalnog zivota). Manji CT scanovi ili rtg snimci, naravno, odgovaraju mnogo manjim apsorbovanim dozama, zubni snimak se meri u mikro-sivertima (5-10 mikro). Sat vremena letenja avionom na visini krstarenja je otprilike ista doza kao za zubni snimak...

 

Kolika je tacno verovatnoca da male doze izazivaju kancer tesko je reci, ali ako primis i ceo sivert (dakle da se 50-100 puta uzastopno CT skeniras po celom telu!), opet je verovatnoca svega oko 5%.



#5 meme90

meme90
  • Members
  • 2 posts

Posted 14 September 2013 - 16:10

Hvala ljudi. Znači da ne paničim pošto sam se živ isprepadao i poplašio bližnje?

 

 

Obican rtg. snimak glave u slucaju povrede glave najobicnija je besmislica.

 

Ja sam se pogrešno izrazio. Nisam imao povredu glave, već me je jedan navijač na ulici udario nekoliko puta u glavu pa su me poslali na RTG glave (pre više od dve godine), iako nisam imao ni pukotine, ni bolove.



#6 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 14 September 2013 - 16:21

I to potpada pod povredu glave.

#7 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 14 September 2013 - 18:06

Mada, moram da dodam kao profesionalac I neurohirurg:

Obican rtg. snimak glave u slucaju povrede glave najobicnija je besmislica. Ako postoji indikacija, radi se CT glave, ali obican rtg snimak ne sluzi bas nicemu.

U slucaju opseznijih I ozbiljnijih povreda rutinski bi trebalo raditi sledeca tri snimka:

1. vrat

2. grudni kos

3. karlica

 

 

e moj Vladane, da ti samo znaš šta se sve slika u Srbiji, zgranuo bi se - od ćupanja za kosu do ujeda insekta (?!)  i ne možeš kliničaru u srbiji da dokažeš da je kraniogram odavno prevazidjena metoda pa to ti je.....:ajme:

 

 

 

@meme - nemaj brige oko doze - daleko je to od ozbiljnog.


Edited by steins, 14 September 2013 - 18:06.


#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 15 September 2013 - 17:10

, već me je jedan navijač na ulici udario nekoliko puta u glavu

 

Ovo je daleko veca opasnost od svih zracenja i svih mutacija zajedno...



#9 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 September 2013 - 16:55

Nadovezao bih se, kao profesionalac. Cak sam i predavao na fakultetu i napisao skripta na temu "radiobiologija i zastita od zracenja."

 

Prvo, tema je preopsirna da bi se definisala na jednom postu ili topiku na forumu.

 

Ukratko, malo je verovatno da ce neko oboleti od raka zbog dijagnosticke procedure. Izvora radioaktivnosti ima svuda, nije to samo medicina.

Uz to, dugorocni efekti su kumulativni - isto je 10 slika pluca u 10 dana ili u 10 meseci.

 

Postoje istrazivanja koja tvrde da je 90 % izlecivog raka dojke kod zena otkriveno na vreme zahvaljujuci mamografiji, ali je i 2 do 4 % raka dojke uzrokovano zracenjem u mamografiji. Sad, gde je prihvatljiva mera, i kome?

 

Ne znam kako je u Srbiji, moje iskustvo je u USA. U svemu ima puno politike i ekonomije, gubi se veza sa medicinom.

Na primer, ako covek padne ili bude u saobracajki, garant mu sledi CT vratne kicme. Jer lekar u hitnoj ne zeli da preuzme odgovornost i proglasi coveka zdravim, pa odgovornost prenosi na radiologa.

Zato, prema statistici, u zadnjih 15 godina, hospitalizacije zbog povrede vratne kicme su porasle 2% - ali je rak tiroidne zlezde (stitnjace) porasao 400% - zbog zracenja tokom CT-a vrata.

Glupost, pravni sistem i papirologija - lekar se plasi da na osnovu sopstvenog znanja i iskustva proglasi pacijenta zdravim, pa trazi nalaz specijalista.

 

Nemoj da se plasis dijagnostike. Verovatnoca da ce ti nastetiti je mala, a korist ogromna. Od zuba do vecih povreda. Vise ces najebati zbog politike i ekonomije nego od dijagnostickog zracenja.



#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 September 2013 - 12:12

...

Nije humorna tema, no prisetih se jedne moje smesne dogodovstine sa RTG.

U vreme 'protesta' dobijem ja neku upalu pluca, - mislim, probudim se nocu, hripam, ne mogu da disem.
Sutra - kod doktora (podrucna ambulanta) pa onda u Dom zdravlja.

Mislim, ja sam uvek bio kul da lekarima - niti sekiracije, niti nekog besa / ljutnje.
Sedim u hodniku cekam, kad dodje sestra koja nosi knjizice i pita ko je ovde 'Kinik'?
Ja!
Vi - hitno u ordinaciju.

Udjem ja i rec po rec - posalju me na snimanje.
Mislim onaj manji RTG aparat - kao za fluorografisanje.
Budem ja brzo gotov, opet sednem u cekaonicu - kad evo je doktorka - pa sto niste odmah usli?
Cekam red.

Udjem ja i ona mi kaze - morate jos jednom na snimanje, ovaj snimak nije dobar. I odvede me u RTG kabinet.
Opet skidanje, ali ovoga puta me namesti na starinski aparat, obuce onu olovnu kecelju, ukljuci ga i pocne da sara levo-desno. Snimi. Obucem se ja i ona me odvede u ordinaciju. A tamo drugi doca i tehnicar koji me je prvog puta snimao. Dodje snimak, gledaju ga oni znatizeljno, a ja se vec zbunio.
Pitam, onako ljubazno, izvinite, - a u cem je problem?

Gde doktorka, pazljvo me zagleda i onako snebivljivo prozbori - izvinite, ali privi put aparat nije mogao da vas 'probije'.

Na sta ja pocnem da se smejem iz sve snage. Ovi ne izdrze i pridruze mi se.
Vidim da ih prosla nelagoda, - posle mi rekli, - znate kakva su vremena, pacijenti potezu oruzje / 'bonbe'!
Objasne mi u cemu je problem sa tehnikom / lampama (nisam se udubljivao) i ponude kafom.
Kazu - retki su pacijenti koji umeju da se nasmeju sami sebi.

Dobro, onda sam bio onako puniji, no suze mi isle na oci! Kinik razvalio RTG!
Izadjem iz ordinacije - a u cekaonici totalno zbunjenje. Cemu smo se smejali?
Nista nisam rekao.

Kad, ne lezi vraze - sledece godine - isto. Opet upala pluca, mada nesto manja.
Ponesem ja od kuce stare snimke (fore radi). Ista doktorka, nije me prepoznala - kaze a jedan 'brzi snimak'?
Nemojte doktorka, znate da prosle godine nije mogao da me 'probije' vas RTG!

Opet pocne smejanje.
Kaze ona, - ipak moramo da napravimo na onom starom aparatu.
Opet isto saranje, opet snimak, opet razgovor u ordinaciji i smejanje.
Uf, znate - setili smo vas se! Malo malo pa se neko seti vaseg slucaja, pa se, izvinite, smejemo.
Ma, uzdravlje!

I tako, sve ja to odbolujem, naprimam se injekcija.
Rekle mi sestre u ambulanti - joj, u subotu i nedelju injekcije se daju u Domu zdravlja, pa dam vam kazemo - tamo je jedna krvozedna osoba, zapamticete je!
Stvarno - zena je bila cisti kasapin! No posto sam dolazio vise vikenda - poslednja dva valjda fascinirana mojim stoicizmom, - bas je bila neznija, i cak se blago nasmejala.

Prodje nekoliko godina.
Opet bi neka jesen-zima, probudim se ja nocu, ne mogu da se okrenem na drugu stranu, ruka skoro ukocena i boli 'porebrica'.
Aha, kazem ja - upala porebrice / podrebrice!

Iduceg jutra u apoteku i kazem u cem je problem. Kupim neke antibiotike, tablete i sirupe.
I tako sam se samolecio.

Mislim, veselo batrgam nogama i dan danas.

A sad, da li su promenili RTG aparat u Domu zdravlja - ne znam.

...



#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 September 2013 - 10:59

Ruzna prica.

Postoji nekakav standard koji mora da vazi I u Srbiji.



#12 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 28 September 2013 - 11:11

Ruzna prica.

Postoji nekakav standard koji mora da vazi I u Srbiji.

 

 

nema standarda jer nema nikakvih smernica.

 

ovde i kad je dijagnostika i klinika u pitanju vlada neopisiva kaubojština. To je tužno i ružno gledati. Upravo se nalazim usred jedne takve brljotine, kad isplivam ispisaću o čemu se radi. Divlji jebeni zapad.



#13 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 28 September 2013 - 13:00

...

Nije humorna tema, no prisetih se jedne moje smesne dogodovstine sa RTG.

U vreme 'protesta' dobijem ja neku upalu pluca, - mislim, probudim se nocu, hripam, ne mogu da disem.
Sutra - kod doktora (podrucna ambulanta) pa onda u Dom zdravlja.

Mislim, ja sam uvek bio kul da lekarima - niti sekiracije, niti nekog besa / ljutnje.
Sedim u hodniku cekam, kad dodje sestra koja nosi knjizice i pita ko je ovde 'Kinik'?
Ja!
Vi - hitno u ordinaciju.

Udjem ja i rec po rec - posalju me na snimanje.
Mislim onaj manji RTG aparat - kao za fluorografisanje.
Budem ja brzo gotov, opet sednem u cekaonicu - kad evo je doktorka - pa sto niste odmah usli?
Cekam red.

Udjem ja i ona mi kaze - morate jos jednom na snimanje, ovaj snimak nije dobar. I odvede me u RTG kabinet.
Opet skidanje, ali ovoga puta me namesti na starinski aparat, obuce onu olovnu kecelju, ukljuci ga i pocne da sara levo-desno. Snimi. Obucem se ja i ona me odvede u ordinaciju. A tamo drugi doca i tehnicar koji me je prvog puta snimao. Dodje snimak, gledaju ga oni znatizeljno, a ja se vec zbunio.
Pitam, onako ljubazno, izvinite, - a u cem je problem?

Gde doktorka, pazljvo me zagleda i onako snebivljivo prozbori - izvinite, ali privi put aparat nije mogao da vas 'probije'.

Na sta ja pocnem da se smejem iz sve snage. Ovi ne izdrze i pridruze mi se.
Vidim da ih prosla nelagoda, - posle mi rekli, - znate kakva su vremena, pacijenti potezu oruzje / 'bonbe'!
Objasne mi u cemu je problem sa tehnikom / lampama (nisam se udubljivao) i ponude kafom.
Kazu - retki su pacijenti koji umeju da se nasmeju sami sebi.

Dobro, onda sam bio onako puniji, no suze mi isle na oci! Kinik razvalio RTG!
Izadjem iz ordinacije - a u cekaonici totalno zbunjenje. Cemu smo se smejali?
Nista nisam rekao.

Kad, ne lezi vraze - sledece godine - isto. Opet upala pluca, mada nesto manja.
Ponesem ja od kuce stare snimke (fore radi). Ista doktorka, nije me prepoznala - kaze a jedan 'brzi snimak'?
Nemojte doktorka, znate da prosle godine nije mogao da me 'probije' vas RTG!

Opet pocne smejanje.
Kaze ona, - ipak moramo da napravimo na onom starom aparatu.
Opet isto saranje, opet snimak, opet razgovor u ordinaciji i smejanje.
Uf, znate - setili smo vas se! Malo malo pa se neko seti vaseg slucaja, pa se, izvinite, smejemo.
Ma, uzdravlje!

I tako, sve ja to odbolujem, naprimam se injekcija.
Rekle mi sestre u ambulanti - joj, u subotu i nedelju injekcije se daju u Domu zdravlja, pa dam vam kazemo - tamo je jedna krvozedna osoba, zapamticete je!
Stvarno - zena je bila cisti kasapin! No posto sam dolazio vise vikenda - poslednja dva valjda fascinirana mojim stoicizmom, - bas je bila neznija, i cak se blago nasmejala.

Prodje nekoliko godina.
Opet bi neka jesen-zima, probudim se ja nocu, ne mogu da se okrenem na drugu stranu, ruka skoro ukocena i boli 'porebrica'.
Aha, kazem ja - upala porebrice / podrebrice!

Iduceg jutra u apoteku i kazem u cem je problem. Kupim neke antibiotike, tablete i sirupe.
I tako sam se samolecio.

Mislim, veselo batrgam nogama i dan danas.

A sad, da li su promenili RTG aparat u Domu zdravlja - ne znam.

...

Imam razloga da sumnjiam da niste "probijeni" zbog vashe korpulencije, bice da aparat nije bio ispravan ili da je tehnicar neshto zabrljao kad je razvijao film koji je, sasvim moguce, bio stariji od vas i od doktorke zajedno?  

Neka sta vi nama zivi i zdravi.



#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 September 2013 - 17:48

Imam razloga da sumnjiam da niste "probijeni" zbog vashe korpulencije, bice da aparat nije bio ispravan ili da je tehnicar neshto zabrljao kad je razvijao film koji je, sasvim moguce, bio stariji od vas i od doktorke zajedno?  

Neka sta vi nama zivi i zdravi.

Obican rentgenski snimak pluca nema problema s tim da li je neko korpulentan ili nije.



#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 September 2013 - 22:40

...

 

Ma nisam ja to pisao 'tuge radi', vec 'smeja radi'.

 

Govoriti o medicinskim standardima u sVrBiju, a tim pre u ona vremena 'nicim izazvanih i nezasluzenih sankcija' je, onako ... malo passe.

 

Pa ovde lekari izbaciju gay pacijenta iz ordinacije uz sve moguce 'narodne kletve'!

Od HIV bolesnika se strecaju kao od kuznih.

A mito tumace kao - 'poklon'.

 

Sta covek da radi, osim da se ironicno smeje.

 

(Btw, - ima jako pristojnih lekara koji su van toga djubreta.

Ali, to je verovatno samo kvalitet licnosti, a ne profesije).

 

...