Jump to content

Photo
- - - - -

Novi ministar finansija - katastrofa u najavi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#181 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 24 October 2013 - 10:25

Lepo ti rekoh stavi hipoteku na kucu, zatim na tastinu, ocevu itd, i onda primenjuj svoju teoriju u praksi.
I kad sve to lepo primenis dodji ovde da solis pamet privatnicima.

vidis, oni kojima je biznis plan da izrabljuju druge dobijaju kredit bez hipoteke - oni ne moraju da zaloze buducnost svoje dece kako bi dobili kredit

ako zalozim sve sto imam i neki od tih kapitalista resi da me unisti oces ti da nas prihvatis da ne budemo beskucnici?

#182 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 24 October 2013 - 10:26

lepo ti rece covek zalozi kucu.  Mozes cak i da konkurises za onih 1000 evra preko biroa.. Pa otvori neki SZR , STR ili sta vec vise preferiras. Neku trafiku, frizeraj , sta god....  pa kad te zaspu dadzbine i troskovi  oni planirani ( redovni ) , a da o onim ne planiranim  ( veruj , drzava, opstina ili sta vec  uvek smisli neku novu foru za neki dodatni trosak , mali ili nesto veci )...    a prometa realno sve manje i manje...

u szr koja pocinje sa 1000 evra nema posla a ni para ni za jednu osobu a ne za radnike

pricate kao da se kredit dobija za 5 minuta

#183 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 October 2013 - 11:38

u szr koja pocinje sa 1000 evra nema posla a ni para ni za jednu osobu a ne za radnike

pricate kao da se kredit dobija za 5 minuta

Čuj, ako si im rekao u startu da ćeš da otvoriš neprofitabilnu firmu, kako misliš da ti odobre kredit ako se držiš te priče?

#184 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 October 2013 - 12:55

^^^

Svi to znamo, ali "nada za bolje sutra ne moze umreti" ;)

Dacic je juce bio malo besan pa je i rekao narodu istinu:

http://www.politika....o-SNS-u.sr.html

Čitam ovaj tekst, ogavni su svi zajedno, ali svi.. Mišković u poređenju sa njima liči na bubamaru.

#185 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 24 October 2013 - 13:37

Čitam ovaj tekst, ogavni su svi zajedno, ali svi.. Mišković u poređenju sa njima liči na bubamaru.

:lol+:

Pravilnik štiti bubamare

Za ubijanje bubamare kazna 15.000, a za mrkog medveda milion dinara, predviđeno Pravilnikom za strogo zaštićene i zaštićene vrste. Osim toga, strogo zaštićene vrste ne smeju se sakupljati, posedovati, ubijati, ili zlostavljati.

http://www.rts.rs/pa...i bubamare.html

#186 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 24 October 2013 - 13:47

Skandal: Čovek otpušten iako je uredno platio radno mesto!

BEOGRAD, 24. oktobar 2013, (Njuz) – Milan Mitrović, inženjer u državnom preduzeću “Napredni trudbenik”, tužio je svoju sada već bivšu firmu zato što je otpušten iako je pre tri godine uredno platio mito za svoje radno mesto.

Mitrović se javio redakciji Njuza i rezignirano ispričao golgotu kroz koju je prošao, navodeći da niko od nadležnih nije imao razumevanja za njegov problem.

- Za svoje radno mesto sam regularno platio 20.000 evra. Garantovan mi je siguran posao, mesečna plata od 25.000 dinara, plaćeni doprinosi i zdravstveno, a povremeno kapne i neki bonus. Sve je bilo u redu tri godine, a onda je sa promenom vlasti na čelo preduzeća došao drugi direktor koji me je odmah uzeo “na zub”. Nije vredelo što sam mu govorio da sam svoje mesto platio i zaslužio – kaže Mitrović.

Odgovor direktora je, prema rečima našeg sagovornika, bio “skandalozan”. Direktor Boban Papak mu je, naime, rekao da on nije njemu ništa platio i da treba da se žali onome kome je dao novac.

- Jeste on malo u pravu, ali ja ne mogu da tužim prethodnog direktora jer je uhapšen zbog primanja mita. Ja razumem svakoga, ali nemoguće je da sam na kraju samo ja grbav u celoj priči. Zato sam presavio tabak i tužio firmu. Želim da me vrate na posao ili mi plate otpremninu kako bih mogao da kupim radno mesto u nekoj drugoj firmi gde se cene ljudski resursi – zaključio je Mitrović.

Nenad Milosavljević

http://www.njuz.net/...io-radno-mesto/

#187 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 24 October 2013 - 13:54

Da vas pitam nešto, nije mi jasno, a ne znam gde da pitam:

Ne vidim u ovom logiku.

1. Ako otpuste nekog ko radi u toj firmi 20 godina pod izgovorom da nije obavljao dobro svoj posao, koji je on onda moron da ga je držao toliko dugo?

2. Da li ovakve mere neće napraviti totalni haos, kada već danas svakako mogu da te otpuste i kada si na nedređeno?

3. Da li baš ova mera može da pospešuje otpuštanje po partiskoj osnovi?

4. Da li se teži tome da se oslobađaju radna mesta u javnim preduzećima i da broj radnika ostane isti, samo se rotiraju ljudi?

5. Da li će možda upravo to dovesti zbog olakšice otpuštanja da se otpuštaju ljudi još više i da se stalno isplaćuju neke odštete?

Ministar ili ko već je napravio zabunu, ili je loše preneseno.

Otpremnine se dobiju u slučaju tehnološkog viška ili ukidanja poslova ili pozicije na kojem je zaposleni radio. Po sadašnjem pravilu otpremnina se računala na ceo staž pa puta 1/3 (de deset godina) ili 1/4 (preko deset godina) bruto zarade. Po novom zakonu računaće se samo za period proveden u firmi što je i korektno. Ovakva otpremnina se daje samo zaposlenima koji gube posao ne svojom krivicom, nego višom silom. U slučaju da zaposleni ne ispunjava rezultate, poslodavac može sa njim da raskine radni ugovor, naravno ako se ispoštuje procedura, bez obaveza plaćanja otpremnine. Dakle, odgovovri:

1) ukoliko ga otpuste zbog neispunjavanja rezultata, zaposleni nema pravo na otpremninu. Dešava se da poslodavci da bi ubrzali postupak, isplate određeni iznos prilikom zaključenja sporazumnog raskida ugovora. Ali to ne treba mešati sa otpremninom.

2) Neće. Kao što sam rekao, ovde se poštuje pravilo da zaposleni dobija otpremninu samo za period proveden kod poslednjeg poslodavca. Dešavalo se da na ovu foru neki zaposleni dobiju i po dve, tri otpremnine. 

3) Iskreno ne vidim direktnu vezu, osim ako se ne odnosi na deo koji govori o rotaciji zaposlenih koji ne performira na nivou. Ako ne performira, treba ga otpustiti. Međutim, ovde se govori o čuvanju socijalnog mira, ako ne performira spusti ga niže. Naravno, ne treba generalizovati, obzirom da je svaki slučaj za sebe, ali ta rotacija uglavnom ne daje dobre rezultate.

4) Mislim da onaj koji je davao izjavu ne poznaje dobro materiju, obzirom da menja otpremnine sa neostvarivanjem radnog učinka. Ovde je bitna još jedna stvar da se napomene, u slučaju gubitka potreba za određenim radnim mestom, poslodavac je dužan da ponudi sve otvorene pozicije u tom trenutku zaposlenom čije se radno mesto gasi, ali on ne može na silu da bude prebačen na nižu poziciju. Možda je mislio na to.

5) Tehnološki višak i gašenje radnog mesta nije isto što otpuštanje zbog drugih razloga, tako da odgovor na ovo pitanje je - ne.

#188 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 October 2013 - 14:15

Hvala na odgovoru, sada mi je jasnije.

Naravno, ne treba generalizovati, obzirom da je svaki slučaj za sebe, ali ta rotacija uglavnom ne daje dobre rezultate

Upravo zato sam i postavila pitanje jer se stalno dešavaju te rotacije i vidimo gde su nas dovele.

#189 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 October 2013 - 11:32

Dve strane Beograda, kafe kuvarica koja placa ekstra porez na zaradu, znaci prima platu iz budzeta Srbije i diplomirani istoricar koji deli letke.

Znaci ovaj dipl.istoricar moze da deli letke, a sekretarica uz drzavnu platu ne moze da kuva kafu?

http://novosti.rs/ve...ji-deli-flajere

http://www.telegraf....-platu-550-evra

#190 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 25 October 2013 - 12:10

Dve strane Beograda, kafe kuvarica koja placa ekstra porez na zaradu, znaci prima platu iz budzeta Srbije i diplomirani istoricar koji deli letke.

Znaci ovaj dipl.istoricar moze da deli letke, a sekretarica uz drzavnu platu ne moze da kuva kafu?

http://novosti.rs/ve...ji-deli-flajere

http://www.telegraf....-platu-550-evra

Istoričar koji kroji istoriju po narudžbini i za to je spreman da založi svoju diplomu nađe posao, ovaj momak verovatno to ne želi a za takve ovde mesta nema.

Edited by baby-boom, 25 October 2013 - 12:10.

#191 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 25 October 2013 - 14:39

http://www.b92.net/b...4&nav_id=769456

sta reci... realno opet su tresnuli po onima koji cine vecinu stanovnistva... one koji su iznad minimalca a ispod 50,000 din..

tresnuli su i mozda jedini sektor koji dosta zaradjuje a ipak posteno . A to je IT sektor..  no oni ce pobeci a ovi sto su vecina , ce ostati...

a i doci ce i do novih dilova poslodavac - radnik...  deo plate ce se isplacivati na crno - na ruke...

#192 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 25 October 2013 - 15:48

http://www.b92.net/b...4&nav_id=769456

sta reci... realno opet su tresnuli po onima koji cine vecinu stanovnistva... one koji su iznad minimalca a ispod 50,000 din..

tresnuli su i mozda jedini sektor koji dosta zaradjuje a ipak posteno . A to je IT sektor..  no oni ce pobeci a ovi sto su vecina , ce ostati...

a i doci ce i do novih dilova poslodavac - radnik...  deo plate ce se isplacivati na crno - na ruke...

Da li mi se čini da si na prethodnoj strani, podržavajući novi zakon o radu (misleći na otpuštanje i smanjenje plate budJetlijama), bio pozitivno raspoložen u vezi davanja plate na crno?
Zašto imam utisak da ti to, odjednom, izgleda kao loša ideja?

#193 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 25 October 2013 - 16:00

Kada bi oni znali šta hoće. Pre 5 meseci su smanjili porez a povećali doprinose, a sada hoće da povećaju porez, a smanje doprinose.

Sve je to legitimno, ali ajde ljudi dogovorite se šta hoćete. Da ne pričam da će i onako komplikovan način obračuna zarade biti još komplikovaniji.

#194 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 25 October 2013 - 16:46

Kada bi oni znali šta hoće. Pre 5 meseci su smanjili porez a povećali doprinose, a sada hoće da povećaju porez, a smanje doprinose.

Sve je to legitimno, ali ajde ljudi dogovorite se šta hoćete. Da ne pričam da će i onako komplikovan način obračuna zarade biti još komplikovaniji.

Bitno je da se okreće, prodavci magle najbolje prolaze.

#195 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 25 October 2013 - 16:59

Znaju šta hoće. Da ostanu na vlasti kao i svi drugi. Zato pričaju ono što narodnom uhu godi u tom trenutku, a agresivnim marketingom taj isti narod nauče šta je to. Missim, danas su doneli neke mere koje će se primenjivati tek za tri meseca, a već daju izjave tipa: Vratili smo se sa ivice; Mal' nismo pali u ambis ali PPV nas je izvukao u poslednjem trenutku... blablabla, stvara mučninu...
Meni je najveći zbun što niko od njih ne spominje nova radna mesta. Ali, kad vidim sreću naroda što će neko ostati bez posla, i u pravu su. Pijačni preprodavac se smeje oko glave što će "vi'te, onaj u onoj lepoj jakni" dobiti otkaz u državnoj firmi. Kad mu kažeš da će izgubiti mušteriju, jer će taj skinuti lepu jaknu i naći se na istoj pijaci za tezgom, osmeh mu je malo manji. Onaj ko ima porodicu a ostane bez posla, bez obzira kako je do njega došao, mora da radi, ali ni jedan ministar ne kaže gde. Ovde se samo presipa iz šupljeg u prazno i obrnuto.

Neke pare će se uštedeti, i to je dobro. Ali, šta će dalje biti? Kako će se napraviti još para? Muk.

edit: pogrešila sam, ima posla za botove koji komentarišu i udaraju plusminus po svim sajtovima. Možda će ovo što se uštedi dati njima?

Edited by jesenja, 25 October 2013 - 17:26.