Jump to content


Photo
- - - - -

Novi ministar finansija - katastrofa u najavi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#151 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 October 2013 - 08:23

Ko je visak taj he visak. Normalno je da ako kompaniji be traba radno mesto otpusti one koji to rate.
Borac za napacene radnike se slektivno borio uvek. Nemoj da the to uzbudjuje.

 

Ma sve se slažem, višak je višak, ali tekst priča o rotaciji radnika, otpustiš jednog da bi zaposlio drugog.

 

 

ova mera bi trebalo da time što će olakšati otpuštanje, zapravo dovede do lakšeg zapošljavanja radnika



#152 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 19 October 2013 - 13:30

Ko je visak taj he visak. Normalno je da ako kompaniji be traba radno mesto otpusti one koji to rate.
Borac za napacene radnike se slektivno borio uvek. Nemoj da the to uzbudjuje.

 
Ma sve se slažem, višak je višak, ali tekst priča o rotaciji radnika, otpustiš jednog da bi zaposlio drugog.
 
 

ova mera bi trebalo da time što će olakšati otpuštanje, zapravo dovede do lakšeg zapošljavanja radnika

Ne radi se o "rotaciji" radnika. Polazi se od pretpostavke da će se poslodavac lakše odlučiti da zaposli više radnika ako zna da će mu troškovi otpuštanja (ako i kada mu zaposleni postane višak) biti manji i procedura lakša. Koliko će to stvarno dovesti do povećanja zaposlenosti je diskutabilno, medjutim sigurno je da će poslodavci oberučke prihvatiti sve što im smanjuje troškove i smanjuje prava zaposlenih.

#153 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 October 2013 - 14:41

Slažem se da treba da se podstakne na neki način zapošljavanje, ali opet se lome kola po leđima radnika.



#154 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 22 October 2013 - 02:55

Zato i pitam da mi se objasni. Ja vidim samo da se omogućava i dalje ucenjivanje radnika, mislim na onaj deo koji radi u privatnom sektoru. Ako gledam isključivo ovaj zakon kao olakšica da se otpuste sa državnog posla, onda mi je sasvim ok, jer ih treba otpuštati, nagomilali su se, ali mislim da se odnosi na sve.

 

Ovo ovde je meni glavna stvar koja mora da se menja u nasim glavama... Zasto se o privatnom poslodavcu odmah razmislja kao o krvopiji koji hoce da te zajebe negde? Kakvo crno ucenjivanje radnika? Tebi sada po zakonu otpremnina zavisi od ukupnih godina staza koje imas. Znaci bio si u firmi "X" 25 godina koja je propala, zakon kaze da tebi pripada jedna mesecna zarada po godini staza (recimo). I molim te reci mi ko bi bio lud da te zaposli? Zna da ako stvari krenu po zlu, mora da ti plati 26 plata posle godinu dana rada. To je glupo do besmisla prvo zato sto smanjuje broj firmi koje bi zaposlile takvog radnika (a ja ovde mislim prvenstveno na high skilled radnika) i drugo glupo je prema investitorima - zasto da preuzimam taj rizik. U vreme drustvenih preduzeca stvar je imala smisla, sada jok. I treba da se menja.



#155 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 October 2013 - 09:29

Ovo ovde je meni glavna stvar koja mora da se menja u nasim glavama... Zasto se o privatnom poslodavcu odmah razmislja kao o krvopiji koji hoce da te zajebe negde? Kakvo crno ucenjivanje radnika? Tebi sada po zakonu otpremnina zavisi od ukupnih godina staza koje imas. Znaci bio si u firmi "X" 25 godina koja je propala, zakon kaze da tebi pripada jedna mesecna zarada po godini staza (recimo). I molim te reci mi ko bi bio lud da te zaposli? Zna da ako stvari krenu po zlu, mora da ti plati 26 plata posle godinu dana rada. To je glupo do besmisla prvo zato sto smanjuje broj firmi koje bi zaposlile takvog radnika (a ja ovde mislim prvenstveno na high skilled radnika) i drugo glupo je prema investitorima - zasto da preuzimam taj rizik. U vreme drustvenih preduzeca stvar je imala smisla, sada jok. I treba da se menja.

 

E, zato sam i pitala. Ovo što ti napisa ima smisla. Tako gledajući jeste dobar zakon, ja nisam gledala iz tog ugla. Meni se čista praksa vrti po glavi, a to je da mnogo ljudi u današnje vreme radi kod privatnika (ne kažem da su svi isti) za veoma male novčane nadoknade, čak poznajem mnoge slučajeve koji mesecima ne dobijaju platu, a onda dobiju otkaz ili budu primorani da sami odu (uzimam u obzir i sudsku praksu da donesu presudu u korist radnika, ali ona nikada ne bude sprovedena - opet se radi o određenim slučajevima, ne svim). Što se tiče državnih firmi, gledajući opet na praksu, otpuštaće mnogo lakše politički nepodobne da bi uhlebljavali svoj kadar.



#156 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 October 2013 - 10:46

Zato i pitam da mi se objasni. Ja vidim samo da se omogućava i dalje ucenjivanje radnika, mislim na onaj deo koji radi u privatnom sektoru. Ako gledam isključivo ovaj zakon kao olakšica da se otpuste sa državnog posla, onda mi je sasvim ok, jer ih treba otpuštati, nagomilali su se, ali mislim da se odnosi na sve.

 

Svaki zakon mora da se odnosi na sve. To ne znaci da ce sve jednako pogoditi. Mene recimo uopste ne pogadja zakon o obaveznom osiguranju vozila, jer tako nesto nemam. Ali zakon vazi i za mene, drugacije ne moze da bude.



#157 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 October 2013 - 11:15

Svaki zakon mora da se odnosi na sve. To ne znaci da ce sve jednako pogoditi. Mene recimo uopste ne pogadja zakon o obaveznom osiguranju vozila, jer tako nesto nemam. Ali zakon vazi i za mene, drugacije ne moze da bude.

 

Slažem se, samo što je ovde sprovođenje zakona selketivno, čak i kada ga ima, izvršenje obaveza doneto sudskom odlukom je isto selektivno, nije baš jednako za sve. Zato sam pričala o praksi.



#158 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 23 October 2013 - 08:21

Zasto se o privatnom poslodavcu odmah razmislja kao o krvopiji koji hoce da te zajebe negde? Kakvo crno ucenjivanje radnika? Tebi sada po zakonu otpremnina zavisi od ukupnih godina staza koje imas. Znaci bio si u firmi "X" 25 godina koja je propala, zakon kaze da tebi pripada jedna mesecna zarada po godini staza (recimo). I molim te reci mi ko bi bio lud da te zaposli? Zna da ako stvari krenu po zlu, mora da ti plati 26 plata posle godinu dana rada. To je glupo do besmisla prvo zato sto smanjuje broj firmi koje bi zaposlile takvog radnika (a ja ovde mislim prvenstveno na high skilled radnika) i drugo glupo je prema investitorima - zasto da preuzimam taj rizik. U vreme drustvenih preduzeca stvar je imala smisla, sada jok. I treba da se menja.

 

zato sto to uglavnom (u ogromnoj vecini) jesu jer od ukupne zarade stvorene necijim radom (bilo intelektualnim ili fizickim) toj osobi daju samo mrvice (desetak dvadeset posto max)

 

I sama rec poslodavac je ideoloska jer oni mnogo vise uzimaju (plodove tudjeg rada) nego sto daju


Edited by simovic, 23 October 2013 - 08:22.


#159 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 23 October 2013 - 08:50

zato sto to uglavnom (u ogromnoj vecini) jesu jer od ukupne zarade stvorene necijim radom (bilo intelektualnim ili fizickim) toj osobi daju samo mrvice (desetak dvadeset posto max)

 

I sama rec poslodavac je ideoloska jer oni mnogo vise uzimaju (plodove tudjeg rada) nego sto daju

Prijatelju, odmah osnuj firmu, podigni kredit, zalozi kucu i onda se obogati, jer jelte zaradjujes 10 puta vise od onoga sto dajes radnicima.

 

Ili budi human pa radnicima davaj zapadne plate od 3.000 E...



#160 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 23 October 2013 - 08:59

Prijatelju, odmah osnuj firmu, podigni kredit, zalozi kucu i onda se obogati, jer jelte zaradjujes 10 puta vise od onoga sto dajes radnicima.

 

Ili budi human pa radnicima davaj zapadne plate od 3.000 E...

 

oces ti da mi das kredit?

 

kada se pojavim u banci i kazem ocu da osnujem firmu koja ne ostvaruje profit vec sav visak daje radnicima odmah ce mi ponuditi 100 miliona dolara kredita bez ikakvog zaloga ?



#161 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 October 2013 - 09:27

Ako imaš višak znači da imaš profit, i dobićeš kredit. Šta ćeš ti da radiš sa tim viškom (nakon plaćanja rate) banku ne zanima.



#162 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 October 2013 - 09:32

oces ti da mi das kredit?

 

kada se pojavim u banci i kazem ocu da osnujem firmu koja ne ostvaruje profit vec sav visak daje radnicima odmah ce mi ponuditi 100 miliona dolara kredita bez ikakvog zaloga ?

 

Imas ti toga u Srbiji, Razvojna banka Vojvodine, Agrobanka, verovatno i neke druge drzavne.

Posle se tvoji gubici izvuku iz budzeta i nikom nista.



#163 simovic

simovic
  • Members
  • 547 posts

Posted 23 October 2013 - 10:09

Ako imaš višak znači da imaš profit, i dobićeš kredit. Šta ćeš ti da radiš sa tim viškom (nakon plaćanja rate) banku ne zanima.

pa nece biti visak jer ce otici na plate, a i da imam najbolji plan sa super profitom niko mi ne bi dao kredit jer nemam bogate i uticajne prijatelje i familiju da me poguraju



Imas ti toga u Srbiji, Razvojna banka Vojvodine, Agrobanka, verovatno i neke druge drzavne.

Posle se tvoji gubici izvuku iz budzeta i nikom nista.

 

takve kredite koje posle placa sirotinja mogu da dobiju samo oni koji vec imaju dosta i spremni su da profit od izrabljivanja naroda podele sa politicarima



#164 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 23 October 2013 - 10:47

oces ti da mi das kredit?

 

kada se pojavim u banci i kazem ocu da osnujem firmu koja ne ostvaruje profit vec sav visak daje radnicima odmah ce mi ponuditi 100 miliona dolara kredita bez ikakvog zaloga ?


Lepo ti rekoh stavi hipoteku na kucu, zatim na tastinu, ocevu itd, i onda primenjuj svoju teoriju u praksi.
I kad sve to lepo primenis dodji ovde da solis pamet privatnicima.



#165 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 October 2013 - 11:06

pa nece biti visak jer ce otici na plate, a i da imam najbolji plan sa super profitom niko mi ne bi dao kredit jer nemam bogate i uticajne prijatelje i familiju da me poguraju



 

takve kredite koje posle placa sirotinja mogu da dobiju samo oni koji vec imaju dosta i spremni su da profit od izrabljivanja naroda podele sa politicarima

 

Neznanje najlakše stvara mišljenje.