Jump to content

Photo

BRUCE SPRINGSTEEN

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
180 replies to this topic

#16 The Ghost

The Ghost
  • Members
  • 113 posts

Posted 27 April 2007 - 18:36

Jako, jako, nema sta...

vec sam o tome postovao na ovom forumu, kad ljudima kazes da si Springsteenov fan, obicno te smatraju seljakom. Prvi argument je naravno Born in The USA, i jako tesko mozes da objasnis o cemu se zapravo radi. Koga briga za tekst, sustinu, kad se vijori americka zastava. Ponekad zazalim sto je nije objavio na Nebraski, za koju je bila i napisana, pa bi imala drugaciju konotaciju. Bruce je cak, kada mu je bilo jasno da dobar deo nacionalista u Americi pogresno tumaci i prisvaja tu pesmu, odlucio da je svira u samo akusticnoj verziji. Da ne govorim da je odbio visemilionsku ponudu Chryslera da upotrebi deo pesme za reklamu...

Vidis, nisam to znao za Zikicu Simica, ali to su stvarno dve velike budalastine...Reagan je na kvarno zaista koristio Born in The USA u svojoj izbornoj kampanji 1984. On je u jednom od govora u Jerseyu pominjao Springsteena kao velikog patriotu, koji velica prave vrednosti Amerike... i slicna sranja. Cak sam u jednom dokumentarcu imao priliku da gledam taj deo i Springsteenov odgovor u kome kaze da ga je Roni zloupotrebio. Boss je poludeo, popljuvao ga je najstrasnije i zahtevao da se odmah zaustavi dalje Ronijevo divljanje na tu temu.

Ali, ovde jako malo ljudi poznje Springsteenov opus, politicke i zivotne stavove, tako da nedostaje dobrih novinarskih teksova na tu temu. Ranije je toga bilo mnogo vise, naprimer u Dzuboksu, gde si mogo da procitas nesto kvalitetno. 90-tih se Pera Lukovic borio kao lav, pokrenuo je nekoliko odlicnih casopisa, mislim na XZ...

To za Waitsa je takodje besmislica. Ja bih tom Simicu pustio samo Meeting Across The River, pa da vidi covek koliko je to "Waitsovska" atmosfera...Ja sam cak sklon tvrdnji da su njih dvojica sa pocetka karijere, ako pogledamo 70-te bili veoma slicni, ali kasnije je svako otisao na svoju stranu...pre svega muzicki. Ali svako bi valjalo da preslusa Bossov Greetings From Asbury Park, N.J. i Waitsov Closing Time. Oba albuma pojavila su se 1973.

Eto, raduje me sto sam ovde video da ima par faca koje razumeju celu pricu...

Edited by The Ghost, 27 April 2007 - 18:45.

#17 Marsbg

Marsbg
  • Members
  • 76 posts

Posted 27 April 2007 - 20:18

Da ne postoji velika razlika izmedju Waits-a i Springsteen-a pokazuje pesma Jersey girl
ako se ne varam to je Waitsova pesma koju bolje peva Springsteen smile.gif

Da ljudi nisu upoznati sa Springsteenom pokazuje Because the night, koju je on napisao a koju mnogi vole a nemaju pojma da je njegova

#18 Super Trooper

Super Trooper
  • Members
  • 50 posts

Posted 28 April 2007 - 08:24

Napisacu jos neke podatke, nalazim da su zanimljivi. U tekstu o Vudi Gatriju iz jula ’98. u jednom trenutku Zikica Simic naziva Boba Dilana, Brusa Springstina i Reja Kudera “direktnim nastavljacima tradicije Vudi Gatrija”. Prema tekstu iz avgusta ’98. (!!!) Springstin, Madon, Prins i Majkl Dzekson su “eksponenti novog roka uredjenog prema najvaznijim reganistickim principima”. Pa sve i da ni jedna rec iz tih tekstova nije njegova, nego da je jednostavno prevodio neke tudje tekstove, morao je da primeti izvesna neslaganja bez obzira sto se ti tekstovi zapravo uopste i ne bave Springstinom. Po Simicu Tom Waits je svojim albumom Swordfishtrombones (1983) „pljunuo na svet“ koji su stvorili gore pobrojani autori. Posto je cela frka oko Born In The USA dosla godinu dana kasnije (1984), onda se valjda misli na svet opevan na Nebraski (1982). Glupo, glupo...
Ali i pomalo tuzno. Barem meni, jer odmah iza Springsteena, moj omiljeni autor je Tom Waits. (Pa bi valjda sledili Leonard Cohen, Shane MacGowan, Joe Strummer, Nick Cave, Johnny Cash...). Inace Bruce i Waits su stari poznanici. Live duet iz 1980 (pesma Jersey Girl, naravno) je dostupan na internetu.
Bilo je ipak i dobrih tekstova o Springsteenu kod nas. Isticem, ne tekst, vec knjigu Dragana Todorovica „Tajfun zvani Brus“ iz (bese li) 1989 godine. Knjiga se prilicno oslanjala na „Born To Run“ Dave Marsha (prva rok biografija koja je bila bestseler), ali ostaje cinjenica da je to najbolje stivo o Springsteenu na srpskom jeziku. (Uzgred, svojevremeno je izdata u, za tu vrstu knjiga, prilicno velikom tirazu koji je ubrzo rasprodat.) O Draganu Todorovicu sam nedavno ponovo cuo – izdao je u Kanadi (gde vec neko vreme zivi) knjigu „The Book of Revenge” koja je pokupila i neku znacajnu kanadsku nagradu za knjizevnost. Toga bi se nekako trebalo dokopati...
Na kraju, red bi bilo da pridodam i tekst pesme Born In The USA. Ocigledno da citaocima ovog foruma on nije potreban (u edukativnom smislu), ali nema veze, nece da smeta. Ipak je rec o jednoj od najboljih pesama u istoriji rock muzike (a i sire).

Born down in a dead man’s town
The first kick I took was when I hit the ground
You end up like a dog that’s been beat too much
Till you spend half your life just covering up
Born in the U.S.A., I was born in the U.S.A.
I was born in the U.S.A., born in the U.S.A.
Got in a little hometown jam
So they put a rifle in my hand
Sent me off to a foreign land
To go and kill the yellow man
Born in the U.S.A....
Come back home to the refinery
Hiring man said “Son if it was up to me”
Went down to see my V.A. man
He said “Son, don’t you understand”
I had a brother at Khe Sahn
Fighting off the Viet Cong
They’re still there, he’s all gone
He had a woman he loved in Saigon
I got a picture of him in her arms now
Down in the shadow of the penitentiary
Out by the gas fires of the refinery
I’m ten years burning down the road
Nowhere to run ain’t got nowhere to go
Born in the U.S.A., I was born in the U.S.A.
Born in the U.S.A., I’m a long gone Daddy in the U.S.A.
Born in the U.S.A., Born in the U.S.A.
Born in the U.S.A., I’m a cool rocking Daddy in the U.S.A.

#19 The Ghost

The Ghost
  • Members
  • 113 posts

Posted 28 April 2007 - 11:36

Jasna stvar.

Meni je takodje Tom Waits No2. Cesto kazem, da ga jednom vidim uzivo u nekom malom klubu, pa da mirno umrem.

Imam obe knjige i Todorovicevu i Dave Marsha, ali ova nasa me nije bas odusevila. Cini mi se da je u fazonu copy&paste Born To Run, ali svakako da je vredna paznje. Todorovic je napisao i knjigu o Waitsu, ali nigde nisam mogao da je nadjem.

Evo jos jednog potpuno neverovatnog sajta gde postoje podaci za gotovo svaki Bruceov koncert! Svaka cast ljudima koji su skupljali materijal.

Tu sam nasao taj jedini koncert na kojem sam bio 1988. smile.gif

17/07/88 - MUNCHEN - GERMANY, OLYMPIC RIDING STADIUM

TUNNEL OF LOVE / BOOM BOOM / ADAM RAISED A CAIN / DOWNBOUND TRAIN / ALL THAT HEAVEN WILL ALLOW / THE RIVER / BADLANDS / COVER ME / BRILLIANT DISGUISE / SPARE PARTS / WAR / BORN IN THE USA / CHIMES OF FREEDOM / PARADISE BY THE C / WHO DO YOU LOVE / SHE'S THE ONE / YOU CAN LOOK ... / I'M A COWARD / I'M ON FIRE / TOUGHER THAN THE REST / BECAUSE THE NIGHT / DANCING IN THE DARK / LIGHT OF DAY / BORN TO RUN (ACOUSTIC) / HUNGRY HEART / GLORY DAYS / BOBBY JEAN / CADILLAC RANCH / 10TH AVENUE FREEZE-OUT / SWEET SOUL MUSIC / RAISE YOUR HAND / TWIST AND SHOUT - DO YOU LOVE ME - HAVING A PARTY

Evo i ulaznice, imam je negde, ali ko zna da li bih uspeo da je pronadjem

Sto je jos zanimljivije, ima mali link ispod vecine koncetrata pod nazivom Storyteller gde je transkript Bruceovih najava odredjenih pesama. Neverovatno!!!

#20 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 16 May 2007 - 09:54

QUOTE(The Ghost @ 27 Apr 2007, 17:36) <{POST_SNAPBACK}>
Jako, jako, nema sta...

vec sam o tome postovao na ovom forumu, kad ljudima kazes da si Springsteenov fan, obicno te smatraju seljakom....

daj tim ljudima prve springstinove albume, pa ce sami da promene misljenje...
meni se ti njegovi albumi mnogo vise svidjaju, nego ovi u zadnjih 20 godina...

#21 Super Trooper

Super Trooper
  • Members
  • 50 posts

Posted 16 May 2007 - 11:09

B)-->
QUOTE(Billy B @ 16 May 2007, 10:54) <{POST_SNAPBACK}>
daj tim ljudima prve springstinove albume, pa ce sami da promene misljenje...
meni se ti njegovi albumi mnogo vise svidjaju, nego ovi u zadnjih 20 godina...[/quote]

Nemoj tako kume, sve je bilo bolje pre dvadeset godina... Čovek ima gomilu problema, troje sitne dece, on sad smišljeno organizuje turneje kako bi malo zbrisao od kuće... A ono što se čuje na tim turnejama često ispadne bolje od onoga što je na albumima. Za zadnje tri turneje sam se i sam uverio u to, a za ono pre toga imamo bootlege ili izjave kompetentnih svedoka (primer: Billy Bragg, turneja The Ghost Of Tom Joad).

#22 Marsbg

Marsbg
  • Members
  • 76 posts

Posted 16 May 2007 - 11:20

QUOTE(Super Trooper @ 16 May 2007, 12:09) <{POST_SNAPBACK}>
cool.gif--><div class='quotetop'>QUOTE(Billy B @ 16 May 2007, 10:54) <{POST_SNAPBACK}></div><div class='quotemain'><!--quotec-->daj tim ljudima prve springstinove albume, pa ce sami da promene misljenje...

Nemoj tako kume, sve je bilo bolje pre dvadeset godina... Čovek ima gomilu problema, troje sitne dece, on sad smišljeno organizuje turneje kako bi malo zbrisao od kuće... A ono što se čuje na tim turnejama često ispadne bolje od onoga što je na albumima. Za zadnje tri turneje sam se i sam uverio u to, a za ono pre toga imamo bootlege ili izjave kompetentnih svedoka (primer: Billy Bragg, turneja The Ghost Of Tom Joad).

zavidim ti sto si bio na bilo kom koncertu Springstina. Jos ako si bio tokom D&D i SSB turneje, vrh. Mislim da je to bio vrhunac njegove akusticne faze smile.gif a i covek voli trube, kao i ja, pa mi Seeger Session zvuci fantasticno. na zalost ne mogu da nadjem dobar snimak bilo kog The Ghost of Tom Joad koncerta, pa da cujem kako je to tada zvucalo.
imas li neki link?

#23 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 16 May 2007 - 11:33

QUOTE(Super Trooper @ 16 May 2007, 10:09) <{POST_SNAPBACK}>
cool.gif--><div class='quotetop'>QUOTE(Billy B @ 16 May 2007, 10:54) <{POST_SNAPBACK}></div><div class='quotemain'><!--quotec-->daj tim ljudima prve springstinove albume, pa ce sami da promene misljenje...

uf, jeste. tomu sam zaboravio. taj mu je super album.
nego, nigde nisi pomenuo gram parsonsa medju omiljenima. dzaba sam ti davao one diskove izgleda. a merl hagard?

#24 The Ghost

The Ghost
  • Members
  • 113 posts

Posted 16 May 2007 - 12:06

U mom predhodnom postu pomenuo sam link, a nisam ga ostavio. Dakle:

http://www.brucebase.org.uk/

Vredi pogledati cool.gif

#25 The Ghost

The Ghost
  • Members
  • 113 posts

Posted 16 May 2007 - 12:31

QUOTE(Super Trooper @ 16 May 2007, 12:09) <{POST_SNAPBACK}>

Pa nije mali problem elegantno ostariti.

#26 Super Trooper

Super Trooper
  • Members
  • 50 posts

Posted 16 May 2007 - 12:49

B)-->
QUOTE(Billy B @ 16 May 2007, 12:33) <{POST_SNAPBACK}>
uf, jeste. tomu sam zaboravio. taj mu je super album.
nego, nigde nisi pomenuo gram parsonsa medju omiljenima. dzaba sam ti davao one diskove izgleda. a merl hagard?[/quote]

Prvo što sam nabavio od Gram Parsonsa - G.P./Grievous Angel, ostalo je i najbolje što sam od njega čuo (a i nema mnogo preko toga, zar ne?), a Return of the Grievous Angel bi se svakako našla na nekoj mojoj top 10 pesama listi. Da, i Merle Haggard je dobar, svašta sam skinuo s interneta... Springsteenova omiljena je Mama Tried, ali ja preferiram Okie from Muskogee i I think I'll just stay here and drink...

Inače zaostavština turneje The Ghost Of Tom Joad podrazumeva verovatno najkvalitetnije Springsteenove bootlege ikada (kada je zvuk u pitanju; sve je drugo stvar ukusa naravno). Izdvojio bih:

04/19/1996 - International Congress Centrum, Berlin
04/24/1996 Brixton
11/08/1996 St. Rose of Lima School, Freehold, NJ
11/26/1996 Asbury Park Night, Paramount Theatre, Asbury Park, NJ
02/12/1997 Sydney Night

To bi trebalo da bude dovoljno, a može se naći, kao i još mnogo toga drugog na: http://btxmp3index.j...wtopic.php?t=16

#27 Super Trooper

Super Trooper
  • Members
  • 50 posts

Posted 16 May 2007 - 13:09

QUOTE(The Ghost @ 16 May 2007, 13:31) <{POST_SNAPBACK}>
Pa nije mali problem elegantno ostariti.

Ili, Bruce-ovim rečima rečeno u sred Rosalite (Carnegie Hall, 2007):

"Well, it's getting late, unfortunately. And this song is really long. Man, I wrote a lot of lyrics back then! Anyway, you don't really want to hear the rest of the story. You know the damn story already. Rosie rode off with our hero, they got married, and they lived pretty much happily ever after, more or less, despite what you might've read in one or two tabloid stories. Our hero got himself a band, made a fortune and became a star and made a whole lot of people happy with his songs.

And then he started to get sort of happy himself. So he broke up the band, and started writing a bunch of songs about being happy. And no one liked them. So he got the band back together. He wrote some new songs. These ones were about being sad. Everyone loved them. And the years went by. Our hero put on a few pounds. His hair started to get some grey in it, at least when he wasn't touching it up. The United States turned into a kingdom. The whole damn planet got so pissed off about the whole thing that it just started getting hotter and hotter. Some babies came. And then they turned into children. And then they turned into... something else. And our hero came one night to the biggest city in the world. And he found himself onstage at the fanciest music house in the whole world. I know you're thinking this story is bullshit. I know it doesn't really happen like that. But tonight, I'm telling you, it's all true. So we might as well just cut to the chase already!"

#28 The Ghost

The Ghost
  • Members
  • 113 posts

Posted 17 May 2007 - 21:11

He, he, kako se zajebava na sopstveni racun. Kralj.

#29 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 17 May 2007 - 23:27

Secret Garden

She'll let you in her house
If you come knockin' late at night
She'll let you in her mouth
If the words you say are right
If you pay the price
She'll let you deep inside
But there's a secret garden she hides

She'll let you in her car
To go drivin' round
She'll let you into the parts of herself
That'll bring you down
She'll let you in her heart
If you got a hammer and a vise
But into her secret garden, don't think twice

You've gone a million miles
How far'd you get
To that place where you can't remember
And you can't forget

She'll lead you down a path
There'll be tenderness in the air
She'll let you come just far enough
So you know she's really there
She'll look at you and smile
And her eyes will say
She's got a secret garden
Where everything you want
Where everything you need
Will always stay
A million miles away

Prva pesma koju sam cuo od njega a tek mi je 19 leta....ima vremena zar ne wink.gif

#30 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 18 May 2007 - 00:12

Odavno sam prestao da glupanima objasnjavam stvari, osim ako su mi stvarno simpaticni. To da je Bruce pravi working class hero... i to tamo gde to najvise ima smisla. Cak se i osecam prosvetljenim i ekstra-srecnim sto znam za River i ostale bisere koje su drugi prevideli jer su mislili kao sto je vec neko ovde napisao. Kao kad odes na "politka" forum pa vidis da vecina nije potkrepljena strastvenim postovima na ovom podforumu - fuck them! Odmah mi je sve jasno... Jebes to bez muzicke podloge.

Ja bih samo opet pitao, ima li vesti o toj najavljivanoj farewell E-street band turneji? Isao bih gde je najblize, geografski...