Jump to content


Photo
- - - - -

Banke - krediti, finansiranje, ostalo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
183 replies to this topic

#61 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 02 October 2014 - 13:53

Isto kao da je NBS rekla klijentima, izvadite pare sa stednje, necete dobiti nista.

U normalnom svetu se ovo radi, (mada ne na ovaj nacin) kako bi se pokrenula potrosnja i privredna aktivnost. Ali za to valjda treba prvo imati privredu.



#62 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 02 October 2014 - 14:20

Kod nas nema ni privrede, nekretnine trenutno nisu isplative, a i novac u bankama sa ovim kamatama gubi vrednost.

Kako god okrenes u ovom trenutku sa novcem u Srbiji gubis osim da se zaista upustis u neku proizvodnju sto sa ovakvim sistemom drzave takodje moze biti rizik.

Zanimljiv clanak.

 

http://www.draganvar...pa-nije-svetla/


Edited by Gant, 02 October 2014 - 14:21.


#63 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 02 October 2014 - 16:01

Malo priupitnem banku za ono vraćanje novca uzetog na ime podignute kamate za kredit, a oni meni ponovo pošalju one dve varijante promene ugovora - da mi smanje kamatu, ali da bude promenjljiva.

Ja im to vratim, jel'te, neću, a oni mi predlože da mi smanje kamatu i da bude fiksna. Aj' dobro, možda se i dogovorimo, tražim aneks ugovora i ostale papire da vidim, a oni meni kažu da će mi organizovati sastanak u Beogradu, gde će mi njihove kolege objasniti sve...Mislim, nos'te se, što bih ja putovala, tražim da mi pošaljete papir da pogledam, a vi se zahebavate... pa im pošaljem još jedno pismo, a oni zovu da pitaju je l' ja to odbijam smanjenje kamate.

Naravno, kažem, imate preporuku NBS, pa postupite po njoj. A hoćete da vam pošaljemo onaj aneks da ipak pogledate? Pa, sad više neću, kao što sam rekla, pogledajte vi preporuku, i postupite po njoj.
 

Pijaca.



#64 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 02 October 2014 - 18:15

Jel to i ti spremas tuzbu? :)

 

Izgleda da je ona klauzula gde banka zapravo ponistava ceo Ugovor i moze da menja sta hoce sudski nevazeca.

Naravno da se cenkas, pa bankari nista drugo i ne rade. Cenkas se oko kursa kad imas veci iznos, cenkas se oko kamate, cenkas se za sve.



#65 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 02 October 2014 - 20:45

Što da ne, a u početku nisam mislila tako. Jednostavno, odbijajuće pismo je bilo u tako "ko te šiša" stilu, da sam morala nastaviti.

A o ovim glupostima za dolazak u Bgd, pa onda - hoćete da pošaljemo aneks?, da ne govorim.



#66 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 03 October 2014 - 01:29

Ima  li neko iskustva sa berzanskim poslovanjem? Dvoumim se izmedju NASDAQ-a i Belex-a ?



#67 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 03 October 2014 - 17:46

novac u bankama sa ovim kamatama gubi vrednost.

Ako je najmanji gubitak vrednosti novac u bankama (umesto u nekretninama, obveznicama, akcijama, zlatu...), onda ti je da i dalje najbolje da stavis novac u banku.

 

Hvala za ovaj link na Kamaticu o stopama stednje na evre i dinare. (Konacno neki link koji nije vest nego podaci. ;)

 

Hajde ako ti nije tesko sracunaj koliko bi neko imao da je od 30.10.2011. do 30.10.2014. orocio pola para u evrima a pola u dinarima (i jos dodatno ako moze kako bi to islo da je rebalansirao svake godine da ima pola-pola).

 

Oni kazu da je bilo ovako:

2011: EUR 5,85%, RSD 0,38%

2012: EUR 4,68%, RSD 14,33%

2013: EUR 3,44%, RSD 8,28%

 

Znaci da je neko stedeo sve u evrima imao bi CAGR od 4,65%, a je stedeo u dinarima imao bi 7,51% (uz naravno znatno vecu volatilnost kad se preracuna u evre).



#68 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 08 October 2014 - 18:22

http://rs.seebiz.eu/...olara/ar-96730/



#69 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 09 October 2014 - 02:00

@Gant

Znam da si specijalista za vesti, ali moze li umesto vesti malo racuna (kao ovo gore sto sam pitao)? Takodje, za tvoje dobro, mozda bi bilo bolje da manje pratis vesti. Ljudi cesto grese u odlukama kada misle da je prava predstava realnosti upravo ono sto vesti prenose.



#70 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 09 October 2014 - 11:58

@Gant

Znam da si specijalista za vesti, ali moze li umesto vesti malo racuna (kao ovo gore sto sam pitao)? Takodje, za tvoje dobro, mozda bi bilo bolje da manje pratis vesti. Ljudi cesto grese u odlukama kada misle da je prava predstava realnosti upravo ono sto vesti prenose.

 

Kakvu racunicu?

U vezi stednje u dinarima?

Pa to samo ako te usere sa neba da zaradis vise kao prethodne godine.

A koliko je Jorgovanka u poslednje vreme nemocna da kontrolise dinar svaka racunica za 7 dana moze da padne u vodu.


Attached File  kurs.jpg   11.51KB   2 downloads

 

Evo ti podatak da je dinar za godinu dana izgubio 4.4% vrednosti u odnosu na evro, a 10.1% u odnosu na dolar.

Kakav bre dinar, to je cisto politicka igra...


Edited by Gant, 09 October 2014 - 12:12.


#71 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 10 October 2014 - 03:48

Ne racunica za narednu godinu posto to niko ne zna, nego racunica za protekle tri godine. Zna se koliko bi neko dobio da je stedeo sve u evrima ili sve u dinarima. Ali kako bi bilo da se je stedeo pola-pola u evrima i dinarima (recimo, uz godisnje rebalansiranje)? To koliko se nesto pomera za nedelju dana nije bitno ako se racun radi na godinu dana ili duze.



#72 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 10 October 2014 - 19:00

Ne racunica za narednu godinu posto to niko ne zna, nego racunica za protekle tri godine. Zna se koliko bi neko dobio da je stedeo sve u evrima ili sve u dinarima. Ali kako bi bilo da se je stedeo pola-pola u evrima i dinarima (recimo, uz godisnje rebalansiranje)? To koliko se nesto pomera za nedelju dana nije bitno ako se racun radi na godinu dana ili duze.

 

Da te zaista toliko zanima, do sada bi vec izracunao sam i to podelio sa nama ;) Gant-u svaka cast sto je, uopste, izneo podatak. A ko zeli (i ume) neka izracuna sam.


Edited by Da li je moguce, 10 October 2014 - 19:00.


#73 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 11 October 2014 - 05:10

Nemam Eksel, posto ovde to kosta. Ali evo sad sam izracunao digitronom.

 

Da je stavljeno pola-pola u evrima i dinarima 2011-e za tri godine bi imalo 6,10% CAGR.

 

Da je jos rebalansirano svake godine da bude pola-pola onda bi imalo 6,13% CAGR. Evo i racun ako se krene od 200evra. Posle prve godine se ima 105,85 na evre i 100,38 na dinare. Onda se druge ulozi po 103,12 na svaki racun i ima se na kraju godine 107,94 na evre i 117,89 na dinare. Onda se trece godine ulozi po 112,92 na svaki racun i ima se na kraju godine 116,80 na evre i 122,27 na dinare. To je ukupno 239,07evra, odnosno godisnji prinos od 6,13%.


Nisu to losi prinosi za investicije "bez rizika". :)



#74 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 11 October 2014 - 13:44

Orisni hvala za kalkulaciju. Pod pretpostavkom da je tvoj racun sasvim OK, znaci imamo oko 2% godisnje, u prethodnih tri godine, na orocenu stednju.

Deluje mi, prema inflaciji u Srbiji, da je onda stednja, bar za taj period, bila slaba investicija. Cene hrane, komunalnih usluga i slicno su rasle znatno vise. Ne planiram da trazim statistiku, pricam na osnovu svog iskustva iz prodavnice. Namerno ne uzimam u obzir cene stana ili iznajmljivanja (koje su pale), jer stan ne kupujem svakih par godina, a hranu kupujem svakog dana.



#75 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 11 October 2014 - 20:58

Alternativa orocenoj stednji?

Pozajmi novac državi i – zaradi

http://www.b92.net/b...1&nav_id=910403