Jump to content


Photo
- - - - -

Radno iskustvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 22 July 2013 - 08:40

Pozdrav drugari!

 

Uskoro završavam fakultet (Mašinski) i bliži se trenutak kad ću početi da tražim posao. Ono što sam prvo primetio je da mi nedostaje u biografiji iskustvo. Malo sam zbunjen jer ne postoji mesto na koje mogu konkurisati bez njega.

 

Mene interesuje koliko ste vi imali radnog iskustva pre nego što ste završili fakultet? Pa ako možete napišite to ovde čisto da bih video gde sam ja.

 

Konkretno, ja imam 23 god. pored nekog volonterskog rada nisam imao nekog ozbiljnog radnog isuststva do ovog leta preko kojeg ću raditi mesec dana u struci.

 

Interesuje me još ako neko ima podatak koliko radnog iskustva imaju mladi amerikanci, evropljani u trenutku kad završe fakultet.

 

Srdačan pozdrav svima!



#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 July 2013 - 14:13

Ja intervjuisem, obicno u dva talasa godisnje dosta ljudi, mada, vise onih sa poslediplomskim, nego sa osnovnim. Ali, u sucaju osnovnih studia, u proseku, poslednjih 7-8 godina, vise radnog iskustva imaju americki studenti nego neki po Evropi (ne znam za celu evropu, ali sam intervjuisao u UK, CH, RO, DE). E sada, ovo je "u proseku" iz seta ljudi koje ja vidim - ljudi koje intervjuisem su iz top tier skola, sto znaci da jesu neki top 5-10 procenat sveukupne studentske populacije. Obicno, po zavrsetku osnovnih studija, imaju po recimo tri meseca prakse preko leta, barem dva puta - vrlo cesto je prva praksa potpuno nevezana za ono sto su kasnije izabrali kao major, jer u velikom broju slucajeva to tek rade posle prve (ili cak druge) godine. Druga praksa je obicno smislenija, i ima vise veze sa strukom. Ponekad vidjam rezimee sa nekoliko meseci part time rada, dok su bili na fakultetu, i to ne samo u akademskim oblastima (tipa asistiranja na univerzitetu), nego rada u recimo firmi koja je nekako povezana sa predmetom studiranja, u toku zavrsne godine, ili u neki start-up firmama koje su sami/sa nekim osnovali (maltene se podrazumeva da je velika vecina tih firmi prestala sa radom itd, ali nekad naleti nesto impresivno). Sav onaj rad u toku srednje skole obicno ignorisem, ukoliko nije vrlo impresivan. U UK, poslednje dve godine sam bas cesto naletao na ljude koji su izmedju srednje skole i fakulteta isli da predaju engleski u Kini, Koreji, JI i srednjoj Aziji, ili rade za neke razvojne organizacije u Africi, Lat. Americi (primetih da je Peru popularan). Mislim da je zbog strukture obrazovanja i privrede, u EU radno iskustvo manje vise ograniceno na letnje prakse - i cini mi se da su svi nemacki studenti imali svako leto u toku 4-5 godina studiranja praksu, vrlo cesto u istoj firmi nekoliko puta, i onda pisali tezu povezanu sa tim (tipa inzenjeri su imali kao zavrsni rad projekat na kome su radili za poslodavca poslednjih nekoliko meseci). Znam da ti nisam dao jednoznacan odgovor, zato sto mislim da ne postoji jedna odredjena duzina koja se smatra prosecnom - bitno je kako se uklapa u ceo rezime (ako je neko radio na recimo doktoratu 7 godina, osim akademskog rada, i ne ocekujem da je imao neko drugo iskustvo), ali da je recimo tri meseca/9-10 nedelja nesto uobicajeno za minimalnu smislenu praksu u mnogim oblastima (tipa inzenjera, ekonomije, menadzmenta, farma/hemije i raznih drugih prirodnih nauka). 



#3 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 23 July 2013 - 13:55

Hvala najlepse na opsirnom odgovoru Nimrod. Zeleo bih da dodam nesto u odbranu nasih studenata, praktikanta. Nekako stekao sam utisak kroz razne strane emisije koje gledamo na kablovskoj da su oni mnogo bolje obuceni za buduci posao nego mi. Izgledaju mi kao da imaju mnogo vise ideja i da mnogo bolje od nas znaju koliko predstavlja npr 100$ (u smisli koliko za to treba da se radi). Iskren da budem, zavrsavam fakultet i osecam se kao da nisam konkurentan jednom mom kolegi npr iz Evrope ili Amerike. E sad ovaj nedostatak radnog iskustva nije dovoljan da se zaposlim negde u tom zapadnom svetu, a tek ne kod nas. Sto dalje dovodi do zakljucka da ne bih gubio vreme nastavim sa daljim skolovanjem i doskolovavanjem kako bi se  taj problem sto vise rastegao. 

 

PS Pitanje za Nimroda ako mozes da mi kazes sa koliko godina pocinju da rade ti mladi zapadnjaci?



#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 July 2013 - 21:08

Tek sad videh koliko pravopisnih greski u mom postu - a ne mogu da nadjem edit dugme. Anyway; u US (a manje vise i u UK, zavisno sta su studirali), sa bachelor/osnovnom diplomom ljudi obicno pocinju da rade sa 22 ili 23 (zavisi kad su krenuli u skolu, i da li su recimo imali 13 razred u UK). Cini mi se da je u Nemackoj najveca razlika - gomila osnovnih studija prirodnih nauka traje po pet godina, tako da imam utisak da su ljudi stariji, oko 25 ili tako nesto, ali je moguce da sam ja samo naletao na te rezimee - ne znam koliko traju neke druge osnovne studije, ali mozes to da proveris pa da izracunas, Abitur se obicno polaze posle 12 (ili 13 cini mi se u Bavarskoj) godina skolovanja, znaci polaze na fakultet sa 19 godina. 

 

Ne verujem da si nekonkurentan, a posebno ne kod nas - vecina studenata sa BU izlazi sa istim nivoom obrazovanja i prakse. Kao sto spomenuh - podrazumeva se da sa 22/23 jedino iskustvo koje si imao jeste isparcano, preko leta po tri meseca itd, ili netradicionalno, tipa osnovao sopstvenu firmu; ako imas dobru pricu o tome sta si radio (tipa pisao projekte preko leta, radio na diplomskom, volontirao itd), a imas znanje i potencijal (a to se delimicno vidi na rezimeu da bi ti pozvali na intervju gde mozes da ih demonstriras), mislim da nisi u goroj situaciji nego ostali studenti koji sada zavrsavaju BU. Btw, koji smer na masinstvu? 


Edited by Nimrod, 23 July 2013 - 21:15.


#5 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 25 July 2013 - 09:08

Pa dobro to je slično kao i kod nas s tim što mi kad završimo nemamo gde da radimo i da uopšte dobijemo priliku da naučimo posao, mnogo je to studiranja i učenja, odricanja da na kraju ne možeš da zaradiš... Proizvodno mašinstvo završavam.



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2013 - 10:13

Pa dobro to je slično kao i kod nas s tim što mi kad završimo nemamo gde da radimo i da uopšte dobijemo priliku da naučimo posao, mnogo je to studiranja i učenja, odricanja da na kraju ne možeš da zaradiš... Proizvodno mašinstvo završavam.

Ako zavrsavas osnovne studije koje, ako se ne varam, na masinskom fakultetu u Beogradu traju 3 (tri) godine, preporucio bih ti da upises master, a da o eventualnoj praksi razmisljas tokom master studija.
Posla za masince, u struci, u Srbiji nema dovoljno, i ako budes zeleo da radis u struci konkurenciju ce ti praviti i oni koji su ranije diplomirali po starom (petogodisnjem) programu.
Sto se tice prakse, mnogi diplomci cine gresku da odbijaju slabije placene poslove ("nisam ja toliko studirao da bih toliko malo bio placen"), a posle kukaju kako je tesko steci iskustvo, "a svi ga traze". Prihvatanjem losije placenog posla, ako je na njemu moguce steci korisno iskustvo, se moze obezbediti "radno iskustvo" sa kojim se kasnije moze prijaviti na konkurse za bolje placene poslove.

Edited by tomas.hokenberi, 25 July 2013 - 10:16.


#7 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 26 July 2013 - 10:29

Razumem tvoju sugestiju. Prosto nekad je jako tesko prelomiti u svojoj glavi. Nije mi nikakav problem da radim za 25k ako se radi o poslu u struci, ali da radim za te pare neku ekonomiju, prodaju to je jako los pocetak inzenjerske karijere koja ce verovatno otici u nekom drugom smeru.



#8 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 26 July 2013 - 14:32


li da radim za te pare neku ekonomiju, prodaju to je jako los pocetak inzenjerske karijere 

Ok, jos jedna sugestija, upravo zbog ove recenice: ti karijeru nemas - imas planove za karijeru, sto je dobro. Ono sto moze da se ispreci tim planovima je recimo prazna godina u rezimeu - kao sto spomenuh, ja intervjuisem, oko 50ak ljudi godisnje - ako mi naleti rezime, na kome i pored svih filtera pre nego sto je dosao do mene, vidim praznu godinu ili dve, onda taj kandidat mora da ima jako dobro objasnjenje zasto - "nisam hteo da radim za male pare" nije dobro objasnjenje. Naravno, ako je osoba recimo molekularni biolog, i posle deset godina karijere u struci ima godinu dana recimo - - asistent prodaje u GAPu - to izgleda cudno. Ali ako neko posle zavrsenih (a posebno osnovnih) studija ima to isto, sasvim je razumiljivo - i mnogo objasnjivije nego prazna godina. 



#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 July 2013 - 19:51

Razumem tvoju sugestiju. Prosto nekad je jako tesko prelomiti u svojoj glavi. Nije mi nikakav problem da radim za 25k ako se radi o poslu u struci, ali da radim za te pare neku ekonomiju, prodaju to je jako los pocetak inzenjerske karijere koja ce verovatno otici u nekom drugom smeru.


Kako stoji situacija u Srbiji, pre ces dobiti ponudu sa manjom platom za "prave inzenjerske poslove", nego u nekom zastupnistvu i prodaji. Sto se tice zastupanja i prodaje i tu poslovi mogu biti razlicitog tipa. Npr. neke firme koje su zastupnici i prodavci se bave i "pravim inzenjerskim poslom", odnosno "inzenjeringom" i projektovanjem kompletnog resenja.

Nisam siguran koliko "pravog inzenjerskog posla" (u smislu projektovanja) uopste mozes da ocekujes u Srbiji u oblasti proizvodnog masinstva. Mislim da se od masinskih smerova, u Srbiji,u struci najlakse zaposljavaju termotehnicari, termoenergeticari, hidroenergeticari i procesni inzenjeri (hint: elektroprivreda, vodoprivreda,komunalne sluzbe, ...).

U svakom slucaju bilo kakvo iskustvo, koje ima veze sa strukom, je bolje nego nikakvo. Kada ti se ukaze "prava sansa" lako ces dati otkaz i promeniti posao. Ako budes cekao "ono pravo" u Srbiji, mozes da ga nikad ne docekas.



#10 neznostopalo

neznostopalo
  • Members
  • 36 posts

Posted 27 July 2013 - 12:41

Pozdrav svima,

mene interesuje šta većina misli o stručnim praksama u inostranstvu posle završenih osnovnih studija iz IT oblasti i gde je najbolje odraditi praksu iz ove oblasti (Amerika, Kanada, Australija ili negde u Evropi)? Čini mi se da ako se praktikant na strucnoj praksi u inostranstvu pokaže kao dobar i marljiv radnik da će imati i šanse da se zaposli u toj istoj firmi gde se odradi stručna praksa ili bar u istoj državi sa njihovim lokalnim iskustvom.


Edited by neznostopalo, 27 July 2013 - 12:42.


#11 promoterka1

promoterka1
  • Members
  • 1 posts

Posted 01 September 2013 - 15:28

Danas je takvo vreme doslo da je radno iskustvo bitnije nego samo formalno obrazovanje, i bez radnog iskustva nazalost nemoze se puno toga postici, osim ako naravno ne postoje veze i vezice



#12 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2013 - 16:57

Danas je takvo vreme doslo da je radno iskustvo bitnije nego samo formalno obrazovanje, i bez radnog iskustva nazalost nemoze se puno toga postici, osim ako naravno ne postoje veze i vezice

 

Reče promoterka... LOL

Obrazovanje je itekako bitno, nema te veze koja će te pogurati bez formalnog... ne_može se piše odvojeno, kad smo već kod osnovnog obrazovanja.



#13 leavemialone

leavemialone
  • Banned
  • 37 posts

Posted 02 September 2013 - 03:42

treba iskustvo skola i veze ne nuzno tim redom. ali ko ume da pliva - isplivace. iskustvo se stice praksom za male pare, znam da studenti to ne vole da cuju ali to je jedini legalan put.



#14 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 23 September 2013 - 13:17

Ne samo male pare, vec i 0 pare, to jest neplaceni internshipovi u toku studija. Mozda moze nesto da se nauci, mozda ne moze, ali makar imas referencu i nekoga koga buduci poslodavac moze da pozove i raspita se o tebi.