Jump to content


Photo
- - - - -

Novo ime za Stari savski most


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 13 July 2013 - 17:14

Pozdrav svima, čisto sumnjam da ovde ima ljudi koji me se sećaju, ali bio sam prilično aktivan na ovom forumu pre...hm... 7-8 godina. Razlog što sam otišao je manje važan od razloga što sam se vratio. A taj razlog jeste inicijativa koju sam pokrenuo. A ta inicijativa jeste da Stari savski most ponese ime Miladina Zarića. Ako ne znate ko je Miladin Zarić, najkraće rečeno: Miladin Zarić je heroj. Malo duža priča glasi ovako:

 

U zoru 20. oktobra 1944, dana u čijim će popodnevnim satima Crvena armija proglasiti oslobođenje Beograda, jedan 55-godišnjak je istrčao iz svoje zgrade, u Karađorđevoj 69. Naime, prethodnih dana je, između puškaranja, učitelj Miladin Zarić posmatrao Nemce kako postavljaju eksploziv pod Stari savski most, kako bi ga digli u vazduh po povlačenju. Stoga, kad je video da su se Nemci povukli, Zarić je istrčao i došao do mosta. Našao je vojnike Crvene armije, kojima je objasnio gde se nalazi podmetnuti eksploziv. Pošto je samo on znao gde je tačno most miniran, a Sovjetima se nije preterano ginulo, Zarić je sam otrčao na most i lopaticom koju je našao kraj tela poginulog nemačkog vojnika, isekao je žicu koja je vodila ka eksplozivu. Nemci nisu uspeli da sruše most. Bio je to jedinstven slučaj u Evropi, da Nemci ne uspeju da sruše most koji su u povlačenju minirali. Zarić je načinio podvig.

 

Za ovaj podvig nikad nije adekvatno nagrađen. Bio je odlikovan, ali je veoma brzo zaboravljen. Jedino je po njemu načinjen lik u pretposlednjoj epizodi serije Povratak otpisanih, snimljenoj koju godinu po njegovoj smrti (umro je 1976, sa 87 godina). Ovakvi heroji, obični, ideološki neobojeni ljudi, nikome nisu bili od koristi, pa ih niko nije ni pominjao. 1990. godine, uličica u naselju Borča IV ponela je njegovo ime. I to je to. Slavimo neke što daju lihvarske kredite za nove mostove. A da nije bilo Miladina Zarića, vrlo je verovatno da danas ne bi bilo Starog savskog mosta.

 

Stoga, moja je želja da u narednih 15 meseci učinim sve da 20. oktobra 2014, na 70-godišnjicu oslobođenja Beograda i spasavanja Starog savskog mosta, on ponese ime Miladina Zarića. Ovu inicijativu sam već podnosio Skupštini grada. Niko mi nije odgovorio. Zato sam sad rešio da je najpre proširim po internetu. Pridružite se na fejsbuku: https://www.facebook...t.Miladin.Zaric Želim da verujem da je moguće da simbol otpora okupatoru u Drugom svetskom ratu ne budu ni Tito, ni Draža, nego jedan ideološki neopterećen čovek, pojedinac koji je svojim herojstvom spasao nešto što i dan-danas koristimo, nesvesni njegovih zasluga.

 

Znam da sam ugnjavio, ali poenta je da Miladin Zarić ovo zaslužuje. I ja ću sve učiniti da ono što zaslužuje i dobije. Toliko mu dugujemo.



#2 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 05 August 2013 - 16:15

U petak, 9. avgusta 2013. od 16 sati, ispred zgrade Gradske opštine Savski venac, Kneza Miloša 69, započećemo potpisivanje peticije koju ćemo priložiti Komisiji za spomenike i nazive ulica i trgova Skupštine grada Beograda uz inicijativu da Stari savski most ponese ime Miladina Zarića.

#3 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 07 August 2013 - 10:02

Ako ne znate ko je Miladin Zarić, najkraće rečeno: Miladin Zarić je heroj.

Toliko mu dugujemo.

 

pa priznajem istina je da je to ime nepoznato....mozda je bolja ideja da se na samom mostu ostavi ploca na kojoj pisu istorijske cinjenice



#4 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 07 August 2013 - 15:01

Miladinu Zariću svaka čast, ali nemojmo preterivati sa zahtevima da se po njemu nazove most. On je uradio nešto što bi verovatno uradio i svaki drugi čovek na njegovom mestu i sa njegovim zvanjem. Nakon toga je odlikovan i živeo svoj život dočekavši duboku starost.

 

Tačno je da mosta verovatno ne bi bilo da nije bilo njega, ali isto tako ne bi bilo mosta ni da nije bilo inžinjera koji ga je projektovao ili investitora koji je dao pare.



#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 August 2013 - 16:15

 

Tačno je da mosta verovatno ne bi bilo da nije bilo njega, ali isto tako ne bi bilo mosta ni da nije bilo inžinjera koji ga je projektovao ili investitora koji je dao pare.

E to u Srbiji nikad nece da se prizna, pošto su u većinski mentalno poremećenoj javnosti kapitalizam, investicije, banke, itd. neke ružne i strane reči, nama tudjinske (isto kao i logika, razum, prosvetiteljstvo), došle sa mrskog Zapada. Mi čvrsto verujemo da sve pada sa neba, ne treba puno raditi, ali se treba busati u prsa, hvaliti junake (najcesce mitoloske, a gotovo uvek nasilne, zato ovaj Zaric nema mnogo sansi), toboze poznavati istoriju...



#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 August 2013 - 21:42

Eh, mislim da za ovaj ne bi bilo zgodno da se nazove po projektantu ili investitoru, jer su ga izgradili Nemci tokom okupacije. Doduše, ovaj Zarić je bio običan građanin, koji je na sopstvenu inicijativu presekao žice, tako da ga nisu nagradili ni partizani, niti neo-četnici.

 

Miladin Zarić bi svakako mogao da dobije ulicu, jer po gradu ionako ima mnogo ulica glupavog naziva. Čak i da sutra most nazovu po njemu, on nikada neće zaživeti pod tim imenom. Brankov most je spontano dobio taj naziv, iako je to zvanično bio Most bratstva i jedinstva, a ovaj će uvek biti Stari (savski) most.



#7 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 07 August 2013 - 22:33

Wow setili smo se Zarica! Svaka cast i nadam se da ce ljudi iz lokala shvatiti o cemu govoris.



#8 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 07 August 2013 - 22:38

 ... Čak i da sutra most nazovu po njemu, on nikada neće zaživeti pod tim imenom...

 

Ime (i prezime) se ne bi primilo, ali nadimak ima vece sanse. Recimo, u slucaju da se otkrije da su coveka zvali Mizar – nije lose, narocito u vedroj noci.



#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 August 2013 - 23:51

Da li mu je to zaista bio nadimak?

 

Ipak, moram da priznam da se ne slažem, jer Zarić nema dobar marketing, da se tako izrazim. Ni država niti bilo koja politička snaga nema nekog velikog interesa u tome da propagira njegovu svest o dobrobiti zajednice, a verujem ni želje, jer ipak su prostačka prepucavanja među političarima ono što glasači žele, a jurnjava za $$$ se podrazumeva. Brankov most, pak, ima dvostruki marketing, jer tu su Branko Radičević, tj. njegova ulica, a Branko Ćopić je skočio upravo sa tog mosta. Zarić, nažalost, nije dovoljno poznat, ni trunku kao pomenuta dvojica, iako ima veze sa dotičnim mostom. Njega nisu slavili kao velikog sVrbova, četnika, partizana, pisca, pesnika, naučnika ili šta je već zanimljivo. On je samo običan građanin koji je bio u pravom mestu u pravo vreme. U svesti zajednice su poznatiji razni likovi, bilo da su pozitivni, negativni, ili da se oko njih u javnosti lome koplja. Napominjem da nemam ništa protiv čoveka i da njegovo delo smatram činom lične hrabrosti, želje da se pomogne zajednici i da zaslužuje počast, ali konstatujem da sâm most, tj. njegovo ime, neće moći da posluži svrsi.



#10 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 08 August 2013 - 01:17

Ime (i prezime) se ne bi primilo, ali nadimak ima vece sanse. Recimo, u slucaju da se otkrije da su coveka zvali Mizar – nije lose, narocito u vedroj noci.

 

on

 

 

off



#11 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 08 August 2013 - 08:11

Da li mu je to zaista bio nadimak?

 

Ne verujem, ali, valjda, ni Simu Pogacarevica nisu zvali Simpo.



#12 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 August 2013 - 10:40

Nisu, ali je Simpo poznat upravo kao ime fabrike koja se reklamirala i imala prodavnice na svakom ćošku. Uostalom, najveći broj ljudi koji zna po kome je fabrika dobila ime reći će samo da je Pogačarević bio neki narodni heroj i to je to. Ko zna malo više o njemu, osim ako ne otvori neku enciklopediju ili ne probrlja po internetu? Ne znam koliko je prosečnom kupcu poznato po kome se zove fabrika, ali svakako da za dotičnog Simu niko sem porodice i istoričara niko ne bi ni znao bez naziva fabrike. Uostalom, retki su i oni koji znaju ko su bili ljudi po kojima su mnoge ulice nazvane, osim ako nisu imali taj famozni marketing, bilo kroz udžbenike istorije, bilo kroz propagandu, bilo da su u pitanju zaista poznate ličnosti. Evo dve grupe ulica, pa da vidimo po kome su nazvani bez upotrebe interneta:

 

A: Bulevar Milutina Milankovića, Nikole Tesle, Ulica Vuka Karadžića, kneza Miloša, Pavla Vujisića, kralja Petra itd; ako stavimo i čak i neke stare nazive, ekipa kao što su Lenjin ili Kardelj su poznati bar starijim generacijama.

 

Evo i druge grupe, pa da vidimo koliko su poznate osobe po kojima su ulice dobile imena:

B: Milan Uzelac, Jakub Kuburović, Franc Rozman, Sima Igumanov, Miloš Bandić, general (Milojko) Lešjanin.

 

Ne znam za tebe, ali prosečan građanin će odgovoriti za mnoge od spomenutih da su bili 'neki revolucionari', a za poslednju trojicu je malo ko čuo. Džabe je ime ukoliko ne znaš šta je konkretno taj uradio i zbog čega je poznat. Lako je kada ulicu nazoveš po npr. Branku Radičeviću ili Zoranu Đinđiću, ali kada staviš ove iz druge grupe, retki su oni koji znaju da ispričaju njihovu biografiju ili dostignuća u više od dve rečenice.


Edited by DJ_Vasa, 08 August 2013 - 10:41.


#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 August 2013 - 10:56

U zemlji kakva je danasnja Srbija najbolje bi bilo da se ulice, trgovi, mostovi i sl. zovu po vocu, cvecu, planetama i tako to.

Da je srece i pameti pa sve to neutralisati barem na neko vreme, a da je jos vise srece i pameti - za to vreme ukinuti zaglupljivanje a uvesti edukaciju u skole i sl. 



#14 Triceratops

Triceratops
  • Banned
  • 992 posts

Posted 08 August 2013 - 11:27

Miladinu Zariću svaka čast, ali nemojmo preterivati sa zahtevima da se po njemu nazove most. On je uradio nešto što bi verovatno uradio i svaki drugi čovek na njegovom mestu i sa njegovim zvanjem. Nakon toga je odlikovan i živeo svoj život dočekavši duboku starost.

 

Tačno je da mosta verovatno ne bi bilo da nije bilo njega, ali isto tako ne bi bilo mosta ni da nije bilo inžinjera koji ga je projektovao ili investitora koji je dao pare.

 

 

E to u Srbiji nikad nece da se prizna, pošto su u većinski mentalno poremećenoj javnosti kapitalizam, investicije, banke, itd. neke ružne i strane reči, nama tudjinske (isto kao i logika, razum, prosvetiteljstvo), došle sa mrskog Zapada. Mi čvrsto verujemo da sve pada sa neba, ne treba puno raditi, ali se treba busati u prsa, hvaliti junake (najcesce mitoloske, a gotovo uvek nasilne, zato ovaj Zaric nema mnogo sansi), toboze poznavati istoriju...

 

momci, taj most je izgradjen po komandi nacistickog okupatora, kakav kapitalizam, kakvi bakraci :lol:



#15 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 08 August 2013 - 11:51

... ekipa kao što su Lenjin ili Kardelj su poznati bar starijim generacijama...

 

Pojedini su, ne saleci se, govorili 'Trg Marksa i Engleza'. Propaganda im nista nije mogla. Za razliku od jednog mladog gimnazijskog tzv. profesora sociologije koji je u zanosu govorio o Marksovim originalnim matematickim radovima (koje nije video) i o Lenjinovom drzanju prirodnih nauka u malom prstu.  Na njegova pitanja jedino bi zen ucitelj ispravno odgovorio: Zaba skace u vodu, oslusni pljusak. Srecom, posle dva meseca ode i vise ga nase usi ne cuse.