Jump to content


Photo

Tepih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#31 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 27 August 2013 - 19:19

to su neka vidjenja vrlo subjektivna, ali samo ilustruj...pozivas nekoga u goste, taj ljubazno i neagresivno odbija da sedne na kozni namestaj i sve vreme ispija kafu ili jede neko posluzenje stojeci, ili jos gore visi na simsu jer ni na tepih ne moze ako je od koze,

 

dok svi ostali sede i caskaju, ovaj autista visi negde sam...pasivna agresija mi je najgora kategorija.

 

Ko zna reda, taj ce se u gostima ponasati kao normalan a ne kao autistican, a svoju kucu nece opremiti kozama i gotovo. To odbijanje da se sedne na neku koznu fotelju je jos gore od javnog njuskanja hrane pre nego sto je probas ili od slicnog neartikulisanog ponasanja.

 

Ovo vazi samo za odrasle i razmazenu decu.

 

I jedna i druga osoba su vrlo mlade, obe tek spoznaju sebe, svet, i svoje mesto u njemu.



#32 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 August 2013 - 08:37

to su neka vidjenja vrlo subjektivna, ali samo ilustruj...pozivas nekoga u goste, taj ljubazno i neagresivno odbija da sedne na kozni namestaj i sve vreme ispija kafu ili jede neko posluzenje stojeci, ili jos gore visi na simsu jer ni na tepih ne moze ako je od koze,

 

dok svi ostali sede i caskaju, ovaj autista visi negde sam...pasivna agresija mi je najgora kategorija.

 

Ko zna reda, taj ce se u gostima ponasati kao normalan a ne kao autistican, a svoju kucu nece opremiti kozama i gotovo. To odbijanje da se sedne na neku koznu fotelju je jos gore od javnog njuskanja hrane pre nego sto je probas ili od slicnog neartikulisanog ponasanja.

 

Ovo vazi samo za odrasle i razmazenu decu.

 

 

Te grdne probleme treba da raspravis sa Kinikom, posto je on pominjao neko silno nesedenje na koznom namestaju kod njega u gostima. Pitanje nije bilo da li treba sedeti na koznom tepihu ili namestaju kod nekog u gostima - vec da li bi bilo opravdano kupovati kozne tepihe u hipotetickom svetu u kojem se oni prave od koze ljudskih bica bez ljudske inteligencije. Posto je malo verovatno da bi neko normalan to smatrao za opravdanu praksu, pitanje je kojim argumentom se onda opravdava pravljenje tepiha od koze pripadnika drugih vrsta, sto vecini ljudi ne smeta.



#33 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 28 August 2013 - 16:00

Argumentom 'moze nam se'. 



#34 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 August 2013 - 16:22

Pitanje nije bilo da li treba sedeti na koznom tepihu ili namestaju kod nekog u gostima - vec da li bi bilo opravdano kupovati kozne tepihe u hipotetickom svetu u kojem se oni prave od koze ljudskih bica bez ljudske inteligencije. Posto je malo verovatno da bi neko normalan to smatrao za opravdanu praksu, pitanje je kojim argumentom se onda opravdava pravljenje tepiha od koze pripadnika drugih vrsta, sto vecini ljudi ne smeta.

 

ma kakvi nije to nikakvo pitanje ako je hipoteticko, vise sam za konkretno, pa sam to konkretno i obrazlozila

 

...inace ni ja nisam za to da se tepih pravi od koze ljudi bez inteligencije jer bi taj tepih bio pun rupa, ali opet ne bilo fer ni da se pravi od onih sa inteligencijom, ma...



#35 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 August 2013 - 16:39

Argumentom 'moze nam se'. 

 

Upravo tako. To je zaista jedino "opravdanje" koje tu postoji.  



#36 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 28 August 2013 - 21:41

Upravo tako. To je zaista jedino "opravdanje" koje tu postoji.  

 

To je odgovor na najmanjem nivou razgovora.  :)



#37 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 August 2013 - 22:15

...

 

Mislim, - stvarno ...

 

Jesi li gledao emisije sa Cezarom Milanom?

 

Valjda si primetio da on nema problem sa zivotinjama, vec sa 'ljubiteljima / vlasnicima' kucnih ljubimaca.

Normalno, on ne moze da ih nazove idiotima, ali oni jesu iz te sorte.

 

Da ne ulazim previse u tu temu - samo da te pitam: kako ti mislis da se ovce ne sisaju, a krave / koze ne muzu?

(mislim ove, na koje je covek uplivisao selekcijom)

 

Pa te bi zivotinje umrle u mukama!

 

Krave velicine manjeg morotnog vozila sa vimenom do poda - moraju da se muzu svakodnevno / 2 puta dnevno.

Ovce moraju da se sisaju jer bi se vuna ucebala, napunila parazitima, od bolescina bi se stvorile rane i zivince bi uginulo u mukama.

Koza mora da se jednom godisnje vodi kod jarca, na tzv. 'prc' i da se kozi - inace bi, kako se to kaze u narodu - 'uvenula'.

 

Kakve veze sa ovim podnebljem i istorijski formiranim privrednim delatnostima u poljioprivredi imaju novokomponovane ideje preuzete iz tropske klime - gde voce i povrce radja citavu godinu, gde su svi polugoli - nema zime, i gde nije bitno ko ce da umre, a ko nece, jer ih ima 'ko zutih mrava' i jer imaju religiju zasnovanu na fatalizmu / 'smirenju' / reinkarnaciji? A opet – kako to da neki narodi (Kinezi, Japanci, Vijetnamci et. al) jedu sve sto trci, pliva, puzi, leti?

 

Cime da se ljudi u poljoprivredi bave, bez stocarstva, mlekarstva, proizvodnje mesa, kože, vune, sira, jaja, uzgoja ribe u ribnjacima ili ribolova & lova?

 

Pa sad, ko voli da 'pase travu' - na volju mu, ali po cemu bi to bilo privlacno / moralno obavezujuce za sve, i odakle suluda ideja da je to nesto 'napredno'?

Sta sad, da preokrenemo evoluciju unazad, zato sto je neko elementarno neuk / iscasen?

 

Upravo je proces evolucije - silazak sa drveta, uspravan hod, alatke, primena vatre, prelazak na drugu hranu - omogucio da se oslobodimo 'govnaća' / prezivarske utrobe i raznih buraga, smanjio potrebu za mocnim vilicama za drobljenje / mlevenje biljne hrane, omogucio evoluciju lobanje  / mozga / govornih organa i povecanje mozdane mase - sto je na kraju i dovelo do Homo Sapiensa!

A ne mirisljavi stapici, recitovanje mantri i nametanja zaosinutog hobija kao moralnog imperativa.

 

(valjda si primetio da se ta prostirka od koze prodaje u 'indijskoj radnji'. Bice da je 'muslimskog' porekla, a kako znamo oni trose i ovcetinu i kozetinu, i mleko i sir. A sa druge strane, cak oni Tibetanci trose mleko i meso jakova. Jedino neki zblanuti Evropljani prodaju / valjaju preispoljne sektaske gluposti).

 

Kako je rekla Dunadan - kad su svi gledali 'pigija' i plakali u bioskopu, - ja sam mislila na reš prasecu kozuricu.

 

...



#38 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 August 2013 - 19:12

Dobar post - iako se sa vecinom stvari ne slazem. Ono sa cim se naravno slazem je da moralna pitanja nemaju smisla u situacijama u kojima nema izbora. Ako nekome zivot i zdravlje zavise od jedenja mesa, so be it. Cinjenica je medjutim da vecina nas nije u toj situaciji, te je pravdanje jedenja mesa iz gurmanskih razloga navodjenjem eskimskih i praistorijskih primera isto onoliko ubedljivo koliko bi bilo da se serijski ubica kanibal brani primerom brodolomca. Argument 'evolucione neophodnosti' jedenja mesa je takodje neubedljiv, jer bi se njime jos bolje moglo opravdati vitlanje kamenom sekirom i rascopavanje glave svakom koga ne poznajemo - sto je takodje bio conditio sine qua non naseg opstanka i toga da postanemo to sto smo danas. Primer da zivotinje zavise od toga da nastavimo da ih zlostavljamo i ubijamo necu ni da komentarisem. Argument da je stav da treba sto manje ucestvovati u zlostavjanju i ubijanju pripadnika drugih vrsta pogresan zato sto je to nesto sto se srece iskljucivo kod Evropljana bi bio invalidan sve i da je to tacno, kao sto naravno nije. Again, nije lose ali bojim se da nisi odmakao daleko od onog 'zato sto nam se moze'.  



#39 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 August 2013 - 23:47

...

Mi, ocigledno, pricamo o raznim stvarima.

Mene ta 'uzviseno_moralisticka prica o zivotinjama' i raznorazno ŠBBKBB ispoljavanje 'zelenog fasizma' ne interesuju ni kao misaona vedzba.
Gledao sam one razdesene, a u biti agresivne, likove koji se trse oko kitova, - to je zaprepascujuce, katakombno sektantstvo!

Vernicka / podanicka masa histericara / histericarki & veliki, agresivni 'episkop' Watson, koga bude iz 'zasluzenog sna' (treba pogledati sta se u optici naziva 'episkop / dijaskop / epidijaskop' i uporediti to sa zacecima 'hriscanstva' kada u 'episkopi' bili samo nadzornici, - 'oni koji nadziru') da bi promatrao japanski ribolovacki napad na 2-3 kita koje su ulovili na njihove oci i podigli na brod-fabriku, dok su se 'sheperdi' ekstaticno zarozavali u suzama.
Pa sam pomislio - a imaju li ti likovi jos nesto drugo u svom zivotu, osim vulgarne & navalantne tzv. 'vere'?

Da pogledamo malo drugacije - nesto oko istorijata vegetarijanstva / veganstva.
Koliko je meni poznata neka 'antropologija / etnologija / geografija / osnovi evolucije' - Homo sapiens je evoluirao od 'skupljaca' do 'lovca / ribolovca' cime je obezbedio prezivljavanje vrste i dugu, bogatu, evoluciju (sve ovo sto imamo danas).

Zato ne treba brkati surovu evoluciju i razne 'sirupaste' hobije.

I zasto stalno spinovati ideju - 'ako nekome zivot zavisi od jedenja mesa'? Pa, mostly, ne zavisi. To je stvar tradicije, nasledja, izbora, estetike, ukusa.
Samo sto oni 'tropski travopasi' zacudo zive mnogo krace, - nego, recimo, muskarci / zene u Norveskoj, Swejskoj, Finskoj, Japanu.
Njih je (te travopase) neko vec potrosio za tu ideju. Dok se ostatak neke druge mnogoljudne Azije borio iz sve snage za elementarno prezivljavanje - pa trosili i 'usmrdjene pacje zametke, sa hrskavim kljunovima'. Neki kazu - 'njami'!

>> ... Kad je u decembru 1978. godine umrla, Margaret Mid bila je među najčitanijim antropolozima Amerike.
Njena prva knjiga 'Sazrevanje na Samoi / Coming of Age in Samoa' , objavljena 1928. godine, postala je klasik i ostala najprodavanijom knjigom iz oblasti antropologije. Veliku popularnost knjiga zahvaljuje središnjem pitanju koje je fasciniralo ljude: Zašto smo takvi kakvi jesmo? ... <<
Pa se prisecam nekog pasusa o licnom 'izboru / izborima'., koji sdu u zapadnom drustvu hipertrofirali i survali se do mizerne razlike izbora 'gaca / telefona'.

Nemam ja nista protiv da neko predstavlja svoj hobi kao uzvisenu moralnu vedzbu, samoutemeljenje, no trebao bi da shvati da to ne dopire dalje od 'njegovog tanjira / navika / gondole u 'martu''.

Vidim da nisi shvatio 'argument evolucione neophodnosti'.

Ima neki SF roman 'Grad / City' - Clifford D. Simak.
Pa tamo posle raznoraznih zapleta neko (vegetarijansko) drustvance koje se odrekne Grada / civilizacije - nadje u sumi, i koje ume da govori sa zivotinjama pa odjednom utvrdi posle nekog 'incidenta' kako je jedan njihov clan 'stapom koji se baca' ubio neku pticicu (pronasao covek luk i strelu). Pa veverica zavreci i potrci da prijavi stvar Nadzorniku / Robotu. Gde se svi uplase a Vucko (vuk) ih smiri - ne brinite, ne moze ona stalno da skakuce po granama ... I tako verovatno, usput, pronadju i lov / meso.

Trebalo bi da procitas taj SF roman. Veoma poucno i intelektualno izazovno.

Finale mu je tuzno - da bi se sacuvali ti iscaseni principi, jedini uslov je da nestane covecanstvo.
Sto je priznaces, - totalno zaosinuti, neprihvatljiv, konstrukt.

Btw, - nije 'zato sto nam se moze', vec - 'zato sto je covek takav'.
I tu ne pomazu ideoloski ulosci ni vlazne maramice.

P.S.
A po cemu si ti toliko 'osoben / osecajan' da ne mozes da prihvatis svoju ljudsku sustinu protiv koje larmas?

...



#40 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 30 August 2013 - 13:16

...

Mi, ocigledno, pricamo o raznim stvarima.

 

Lepo je sto bar priznajes.

 

 

Mene ta 'uzviseno_moralisticka prica o zivotinjama' i raznorazno ŠBBKBB ispoljavanje 'zelenog fasizma' ne interesuju ni kao misaona vedzba.

 

Sto treba meni da bude bitno zbog cega?

 

 

Pa sam pomislio - a imaju li ti likovi jos nesto drugo u svom zivotu, osim vulgarne & navalantne tzv. 'vere'?

 

Ne znam sta oni imaju drugo u svom zivotu ni pomocu kojih trikova bi to moglo da bude relevantno za ovu raspravu. Ne znas izgleda ni ti.

 

 

Da pogledamo malo drugacije - nesto oko istorijata vegetarijanstva / veganstva.
Koliko je meni poznata neka 'antropologija / etnologija / geografija / osnovi evolucije' - Homo sapiens je evoluirao od 'skupljaca' do 'lovca / ribolovca' cime je obezbedio prezivljavanje vrste i dugu, bogatu, evoluciju (sve ovo sto imamo danas).

Zato ne treba brkati surovu evoluciju i razne 'sirupaste' hobije.

 

 

Glupost. I nesilovanje je 'sirupast hobi' ako cemo da merimo danasnjicu praistorijskim arsinom. 

 

 

Samo sto oni 'tropski travopasi' zacudo zive mnogo krace, - nego, recimo, muskarci / zene u Norveskoj, Swejskoj, Finskoj, Japanu.
 

 

Umiru zato sto ne jedu meso? Izvini, a ko to? Cuo nekad za confounder-e?  

 

 

 


>> ... Kad je u decembru 1978. godine umrla, Margaret Mid bila je među najčitanijim antropolozima Amerike.
Njena prva knjiga 'Sazrevanje na Samoi / Coming of Age in Samoa' , objavljena 1928. godine, postala je klasik i ostala najprodavanijom knjigom iz oblasti antropologije. Veliku popularnost knjiga zahvaljuje središnjem pitanju koje je fasciniralo ljude: Zašto smo takvi kakvi jesmo? ... <<
Pa se prisecam nekog pasusa o licnom 'izboru / izborima'., koji sdu u zapadnom drustvu hipertrofirali i survali se do mizerne razlike izbora 'gaca / telefona'.

 

Najpre dajes sebi za pravo da su stavovi sa kojima se ne slazes u startu 'hobi', i onda je na sve to MM rekla kako su hobiji bezveze ergo sve sto je druga strana rekla (a sto ocigledno nisi komprehedovao) je bezveze. Upecatljivo odsustvo smisla.  

 

 

Nemam ja nista protiv da neko predstavlja svoj hobi kao uzvisenu moralnu vedzbu, samoutemeljenje, no trebao bi da shvati da to ne dopire dalje od 'njegovog tanjira / navika / gondole u 'martu''.

 

To da do tebe neke stvari ne dopiru je sasvim ocigledno.

 

Nije potreban summary.

 

 

 

Trebalo bi da procitas taj SF roman. Veoma poucno i intelektualno izazovno.

Finale mu je tuzno - da bi se sacuvali ti iscaseni principi, jedini uslov je da nestane covecanstvo.
Sto je priznaces, - totalno zaosinuti, neprihvatljiv, konstrukt.

 

SF roman o veganskom plemenu ima tuzan kraj?

 

Pa sto ne kazes odmah. 

 

Konacno si poceo da iznosis argumente.   

 

 

 

Btw, - nije 'zato sto nam se moze', vec - 'zato sto je covek takav'.
I tu ne pomazu ideoloski ulosci ni vlazne maramice.

 

P.S.
A po cemu si ti toliko 'osoben / osecajan' da ne mozes da prihvatis svoju ljudsku sustinu protiv koje larmas?

...

 

 

Meni ucitavas vere, sekte i ideologije, a dajes sebi za pravo da svoje stanoviste proglasis za 'ljudsku sustinu'? To isto sam cuo od vernika koji me ubedjuju da ja zapravo verujem u njihovog Boga, samo sto to nisam jos sebi priznao.

 

Ne radi se o tome da ne mogu da prihvatim tu tvoju 'ljudsku sustinu', vec o tome da mogu da je ne prihvatim.

 

Moze mi se.



#41 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 30 August 2013 - 13:59

Sirupast hobi ili viskozan posao na Crvenom moru - pitanje je sad. Glasam za ovo drugo. Jednoga dana napravicemo ne bas ove iste, ali 'zato' jos lepse i jos starije kitove.

 

Attached File  Takvost.jpg   53.14KB   0 downloads



#42 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 August 2013 - 14:38

U sta se pretvori tema koja je pocela sa:

Moja ćerka je u prodavnici indijskih džidža otkrila kožne prostirke, tkane kao krpare i sad bi baš takvu za svoju sobu.Prodavačica tvrdi da se lako usisava, prebriše se po potrebi, sve super, ali meni se ne daju pare za nešto što ću posle mesec dana poželeti da nemam.

Ima li neko iskustva s tim?

:krsta: 



#43 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 30 August 2013 - 14:46

Ispricaj joj kako su se proveli prvi vlasnici tepiha i ustedeces kintu - a meni onda lepo % za savet. ;)

@kronostime

Verovatno je od ovoga sve pocelo.  :D


Edited by nesquik, 30 August 2013 - 14:46.


#44 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 30 August 2013 - 14:59

U sta se pretvori tema...

 

Da, neverovatno kakva su sve pitanja bila gurnuta pod tepih.  



#45 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 30 August 2013 - 15:10

Razmišljam četiri dana, i nisam shvatila... kanda sam malo tupava za ovo :blush:

A pošto ovde osim nas nikog nema, možemo da trolujemo do mile volje, jel' tako? Dakle: Poznavala sam nekoliko ljudi koji su sebe zvali vegeterijancima, ali nisam baš sigurna da su to zaista i bili. Prvi nije jeo meso, najviše je kljucao, ali jeo je ribu povremeno, nije nosio plastične cipele, nego, bogami fine, teleći boks...mmm cipelice... Druga je isključivo kljucala, bez ribe, jaja, za mleko... mislim da pije, obuća kožna. Treća: kljucanje, bez ribe, jaja, mleka, plastične cipele, odbija da sedi na kožnoj garnituri kod rođaka (sedi na podu, i strogo pazi da ne dotakne bilo šta od nameštaja...

Šta je u stvari pravi, iskreni vegeterijanac? Ja jedem vrlo malo mesa, mislim da bih mogla sasvim bez njega ako bi mi neko drugi pravio ručak, pošto moji jedu, a ja kuvam, pa da ne moram duplo, ali ne bih mogla da nosim plastičnu obuću... jedva sam se navikla i na ove moderne tašne od veštačkih materijala, a i to kad se osirotilo sasvim ;). Ova devojka br. 3, mi je jako ekstremna, a i mleko, jaja? Mleko nije živo, šta je problem u njemu? Ogromna većina jaja takođe, nikad iz njih neće izaći pile. U čemu je stvar?

 

Počelo je ovde.

I nije se loša diskusija razvila iz toga. Ne učestvujem u njoj zato što nemam dovoljno vremena ni znanja. A ni taštine.