Jump to content


Photo
- - - - -

Ukidanje subvencija, ili: zakonom zagarantovanih prava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 13 June 2013 - 16:56

Drzava ovih dana donosi niz zakona o ukidanju subvencija. Ne bih mogao pricati o drugima, ali na sopstvenom primeru  bih pokazao kako izgleda ukidanje subvencija invalidima. Uzgred: to su prvo uradili po preuzimanju vlasti. Cujte moju pricu:

Pre otprilike cetiri godine dobio sam ileus (vezala su mi se creva), naravno kao svaki prosecan Srbin kod lekara sam otisao nakon dva meseca. Konzilijum od par lekara nakon petominutnog nazovi pregleda konstatuje(naglas): Ovaj ce da umre do jutra nakljukajte ga morfijumom da umre sretan. Lepo. Suprotstavlja im se nacelnik hirurgije I odvodi me na operaciju koja traje jako dugo. Obzirom da ovo pisem ocigledno je da sam preteko… Ali kako to vec ide ustaljenim redom pocinju komplikacije. Ne s medicinske tacke gledista. Posle prve operacije ugradjena mi je kolostoma. Tada nezaposlen dobio sam zdravstvenu knjizicu uz pomoc dva svedoka ko da sam sacuvaj me Boze prvoborac. Prilikom izdavanja knjizice jasno mi je receno da mi za produzenje ne treba nista jer je u medjuvremenu prestalo da vazi ono pravilo donosenja potvrde s biroa. Al ne lezi vraze, dodjem ja nekoliko dana pred drugu zakazanu operaciju na salter za produzenje knjizica stanem kao I svi ostali u red I cekam. Vidim kako ko pruzi knjizicu zena mu zalepi onu markicu I brzo to ide. Stigao ja na red. Imam utisak da se upalilio malo crveno svetlo na njenom kompjuteru I tada pocinje ovakava diskusija:

-E vama ne mozemo da overimo knjizicu, kupite dole u knjizari papir, napisite molbu I dodjite za oko mesec dana da vidimo hocemo li vam produziti knjizicu.

Ja pomalo zbunjeno pitam I pomenem ono sto su mi rekli pre par meseci kad su mi izdali knjizicu I napomenem da imam zakazanu operaciju za nekoliko dana. Ovo se kunem da je istinit citat:

-Aaaaaaaaaa pa sta vi mislite? Nama vi se vise isplati da vi crknete nego da vas dzabe lecimo!!!!!!!!

Te reci su izgovorene u filijali za socijalno osiguranje Rakovica u Beogradu od strane jedne veoma neprijatne zene. Ovde bi naveo jos jedan podatak: naravno osigurala me zenina firma tako da sam operisan. Jos jedna digresija: nakon  nekog vremena sam penzionisan. Odbijali su da mi izdaju zdravstvenu knjizicu do jula prosle godine kad sam izasao iz bolnice I otisao naravno veoma uzrujan po istu. Izdali su mi je.

Da se vratim na subvencije: Maksimalno cu skratiti ovaj deo price o medicinskim dogadjanjima,ali moram ih izneti da bi se shvatilo kako I zasto sam postao korisnik usluga nase vajne drzave. Posle nekoliko recimo teskih operacija stomaka, konacno su mi izvadili deo creva. Opet naravno sve ide pogresnim tokom pa usled necega krene mi tromb, udje u srce, eksplodira (infrkat se zove) I elem kad su me oziveli urade mi nekoliko baj pas operacija I odmah ujutro posle njih mi saopste da nisu bas uspele I da sam dobio gangrenu I da ce da mi odseku nogu. Tako I bi. U decembru 2011 ode noga.Posle uspesnih operacija naravno dolazi vreme za rehabilitaciju I naravno za koriscenje drzavnih subvencija. E tu pocinje moja prica:

U Maju prosle godine dok su  na vlasti bili cuveni “zuti lopovi” ja od drzave dobijam protezu cija je cena tada varirala od 100 do 150.000 dinara. Protezica malo zastarela, ja joj tepam “Gering junior” jer je negde iz tog perioda a I delovi su nemacki.Procedura za izdavanje proteza je kao I svako ortopedsko pomagalo. Da bi sto vise zakomplikovali salju vas u Nemanjinu na komisiju koja  nemam pojma cemu sluzi sem za par sitnica: oni kao overavaju taj moj nalog za protezu. Na vratima su licemeri zalepili sledece obavestenje:

Trudnice, deca I inavlidi imaju prednost!

U zivotu vecu laz nisam video, u proseku sam cekao po  nekoliko sati. E moram se ovde vratiti malo na penziju: ja sam znaci invalidski penzioner ali pazite ovaj biser: nisam odmah dobio stalno resenje o penzionisanju. Kroz godinu I nesto vise pozvali su me opet na komisiju da provere da mi nisu slucajno nikla nova creva ili narasla noga, jer Boze moj ti su invalidi opasni prevaranti, skloni svakoj vrsti manipulacije samo da bi se ogrebali od drzave!Osecao sam se kao penzioner pripravnik.

Jos jedna subvencija: pre dvadeset godina sam pao na poslu I od tada levu ruku ne mogu bas da upotrebljavam, jos od tada sam dobio to neko invalidsko resenje I novcanu nadoknadu u iznosu na danasnji dan od 1800 (hiljadu osamstotina) dinara, jer toliko se dobija za 30% invalidnosti. Obzirom kazem na to  da su mi odsekli nogu sad odlazim na novu komisiju koja konstatuje sledece: invalid sam od 50% na nogu I naravno 30% na ruku sto kumulativno iznosi:60%. Ovu matematiku  nek mi neko prevede ako ume.Obzirom na kompletno oboljenje stomaka, ruke I noge dobijam I sledecu subvenciju:takozvani dodatak za tudju negu I pomoc.To iznosi u novcu mislim 14.600 dinara. Lepa suma ako uzmem u obzir da mi  je penzija bedna.

E sad krece prica o nestanku subvencija:

U decembru mesecu prosle godine po zakonu imam pravo na izmenu uloska proteze, jer posle prvih nekoliko meseci onaj preostali deo noge koji zovu: patrljak, prilicno opadne pa se pravi novi ulozak.

Tu dozivljavam prvi sok: kao sto sam pomenuo u vreme “zutih lopova” proteza je vredela od 100 do 150.000. Sta se sad desilo? Promenila se vlast. Dosli “nasi”. Dodje majstor s novim cenovnikom: za celu protezu drzava sad daje 60.000. Dragi prijatelji…  za te pare mozete da dobijete drvenu stulu model Vuk Karadzic. Jos jedna sitnica: vise nemam pravo na takozvanu “ukrasnu oblogu”. To je od sundjera napravljeno da izgleda kao list noge I prakticno obavija limenu cev koja menja kost. Na pitanje : alo bre pa zasto I ovo ne moze? Odgovor je bio zanimljiv: pa treba Dacicu za viski. Uz smeh izgovorila devojcica na salteru u Nemanjinoj.(Da I ovo kazem, devojcica je fenomenalna I zaista nije ona donela novi zakon).

30.03.2012 dobijam tu takozvanu naknadu za pomoc I negu drugog lica. Naravno to je podrazumevalo kompletnu medicinsku dokumentaciju (originale). Glat sam prosao na komisiji I poceo da dobijam I taj dodatak.

Kao pravi penzioner sta prvo  uradim? Pa dignem kredit I otplatim dugove za struju jer tokom cetiri godine mog bolovanja I troskova vezanih za lecenje nismo imali sanse I to da placamo. Ne mogu reci da sam proteklu godinu bas lagodno ziveo s tim dodatkom ali ono sto mi je neophodno sam mogao priustiti barem svaki drugi mesec. E sad ono pravo: odlazim na kontrolni pregled sa jos nekom dopunjenom dokumentacijom gde pise da mi se stanje neznatno pogorsalo ( svaki covek bez noge obavezno padne I razbije se, Marfijev ili ciji god zakon). Uglavnom ruku koja je bila pri kraju sad skoro uopste ne mogu da koristim.

Stize novo resenje: ukida se pravo na novcanu naknadu za pomoc uz neko toliko glupo objasnjenje da me je sramota da ga citiram. Nisam preterano iznenadjen jer mislim negde posle najvise mesec dana od formiranja nove vlade prosle godine prvo sto je pocelo da se ukida to su ta neka primanja, subvencije ili zovite to kako hocete. Korisnici tih para su uglavnom ljudi slicni meni da ne kazem invalidi I socijalni slucajevi, ali valjda od nekoga mora da se pocne.

Ovde bih hteo da dam jedan predlog gospodi iz vladajuce koalicije: ucinite nam uslugu I otvorite koncentracione logore a iz njih nas pustajte iskljucivo kroz odzak krematorijuma. Prvo je efikasnije a drugo je I mnogo brze.

Moracu ovde da ispadnem malo patetican I ovo sto cu reci zvucace bez veze ali… Za sve vreme mog bolovanja moja supruga se nije odvajala od mene. Cekala je po celu noc ispred operacionih sala jer su te operacije ko za baksuz bile nocu a I trajale su nekada I vise od 12 sati. Sve vreme imam njenu apsolutnu podrsku I naravno pomoc. O troskovima koji nemaju veze s lekovima (pelene, zavoji, kese…) zaista je izlisno govoriti to zna svako ko je bio, ili mu je neko poznat, bio u toj situaciji. Ja sam svestan da ovo moje obracanje nece verovatno promeniti nista u mom statusu niti ce se bilo ko od gospodara zivota I smrti u Srbiji cak ni brecnuti na moje reci, ali ajd da probam, sad ionako nemaju cime da me ucenjuju. Supruzi koja je sve to vreme bila uz mene pre nekoliko dana otkrivaju rak u poznoj fazi I salju je kuci da umre. Budala je cutala da ne bi meni bilo lose… Ej!

Ovo je samo konstatacija, nije prituzba na bilo sta ali vodi opet ka onojh mojoj bivsoj subvenciji: od cega ja da kupim njoj lekove a ona je na bolovanju a uz blagu pomoc ministra finansija od plate prima samo prazan listic?

Ovde bi zavrsio samo jednim pitanjem gospodi Vucicu I Dacicu, jer od njih je potekla inicijativa I nalog da se invalidima uzme dusa: Gospodo, koliko cete kvadrata stanova dobiti kad ubijete moju zenu I mene?



#2 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 14 June 2013 - 13:04

Jutrosnja vest ja je cuo na studiju B: ukinute su subvencije deci oboleloj od raka. Egzekutor se zove Jovan Krkobabic



#3 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 26 June 2013 - 13:19

Egzekutor srpske ekonomije, Jovan Krkobabic, rodonacelnik srpske politicke dinastije Krkobabica.



#4 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 04 July 2013 - 18:40

Danas gledao skupstinu, bolje da nisam, u rebalansu buzdeta nema para za decu obolelu od retkih bolesti. Amandman kojim bi im se dodelila neka sredstva ladno odbijen



#5 Trejsi

Trejsi
  • Members
  • 20 posts

Posted 05 July 2013 - 23:33

Danas gledao skupstinu, bolje da nisam, u rebalansu buzdeta nema para za decu obolelu od retkih bolesti. Amandman kojim bi im se dodelila neka sredstva ladno odbijen


To je bio amandman LDP-a, da se fond za lov ukine i da se tih 100 miliona ili koliko već preusmeri za pomoć teško bolesnoj deci.



#6 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 12 July 2013 - 18:19

Zalio sam se na odluku kojom mi se ukida tudja nega i pomoc, dobio sam odgovor od fonda gde kazu da su pogresili u broju, neznam kome, ali odluka ostaje na snazi. Ukoliko neko zna molio bih za savet: postoji li neko u ovoj drzavi kome bi se eventualno mogao obratiti za bilo kakav pravnio savet. Na advokate ne mogu da racunam jer me besplatno niko nece zastupati. Imam jako lose iskustvo sa takozvanim NVO za"ljudska prava". Obratio sam se i nekakvom zastitniku gradjana ali naravno ni odgovorom me nisu udostojili...



#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 17 July 2013 - 19:25

Vecina advokata pruza besplatne pravne savete, tipa 30 minuta savetovanja ili tako nesto, kao pravnu pomoc. Svaka opstina u Srbiji je po zakonu obavezna da pruza pravnu pomoc gradjanima, ne znam u kojoj opstini zivite, ali recimo za beograd, evo ovde imate telefone: http://www.zeneproti...a-pomoc-beograd



#8 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 17 July 2013 - 19:51

Vecina advokata pruza besplatne pravne savete, tipa 30 minuta savetovanja ili tako nesto, kao pravnu pomoc. Svaka opstina u Srbiji je po zakonu obavezna da pruza pravnu pomoc gradjanima, ne znam u kojoj opstini zivite, ali recimo za beograd, evo ovde imate telefone: http://www.zeneproti...a-pomoc-beograd

Hvala na informaciji ali to je samo za zene zrtve nasilja.



#9 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 17 July 2013 - 20:45

Ne, nije, to je besplatna pravna pomoc- za bilo sta, ovo je samo lista koju sam prvu nasao na njihovoj stranici. Opstine placaju po nekoliko pravnih saradnika, ne specijaliziraju se po temama. 



#10 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 18 July 2013 - 19:23

Zanimljiva stvar:  na telefon koji je dala opstina za takozvanu "besplatnu pravnu pomoc" se naravno ne odaziva niko. Na sajtu pise da pomoc u stvari nije besplatna  nego da naplacuju 25% cene advokatskih usluga. Na centrali opstine kazu da to ne postoji vec dugo...



#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 19 July 2013 - 16:08

Probaj na sledećem linku: http://www.besplatnapravnapomoc.rs/

 

Nisam koristio njihove usluge, ali vredi pokušati.



#12 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 19 July 2013 - 18:31

Lepa vest: javio mi se zastitnik gradjana i preuzece moj slucaj. Pripremio sam kompletnu papirologiju i saljem im u ponedeljak.



#13 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 22 July 2013 - 19:47

Neznam koliko sledeca stvar spada pod ljudksa prava ali ogorcenost koja je proistekla iz tih dogadjaja je velika: pokusavam vec nekoliko nedelja da izvadim famoznu "Bus plus" povlasticu za gradski saobracaj u Beogradu. Na prvom pojavljaivanju na mestu za izdavanje povalastica sem ceka od penzije i licne karte nisam poneo nista drugo sto bi me kvalifikovalo recimo kao invalida. To sto na protezi nemam "ukrasnu oblogu" iz gornje price ne mora nuzno da znaci da sam invalid, barem ne zaposlenima u "Bus plusu". Ljubazna zena me obavestava da imam pravo na dve vrste povlastice: penzionersku koja podrazumeva placanje od 1100 din svaki mesec ili invalidsku kojom se ne placa nista. Na cudjenje mnogih odlucujem se za ovu drugu... Kad ono medjutim... Za invalidsku povlasticu moram priloziti i odgovarajucu dokumentaciju. Ok, to barem imam. Posle par dana naoruzan papirima u kojima sve pise dolazim opet na salter. "sta vi imate?""medicinsku dokumenatciju"."To nije validno za nas, morate nam doneti potvrdu iz gradskog sekretarijata za saobracaj, to vam je tu blizu u 27.marta." Skromnih 4,5 kilometara, ali sta je to za coveka s jednom nogom i kao za baksuz upalom nerva ne mestu gde mu je odsecena druga noga? Odskakucem tih par kilometara da bih na saltyeru saznao da "nisu nadlezni, ali da pokusam u sobi dvesta i nesto A". Odem na drugi sprat, nadjem dvesta i nesto A, unutra dve preljubazne dame kao da su jedva docekale da mi pomognu: "Ne izdajemo mi te potvrde nego treba da napisete moblu nasoj pravnoj sluzbi. Ona je ta koja donosi odluku o tome da li ste vi invalid ili ne". Pomalo zbunjen pitam za koliko bih meseci dobio tu potvrdu? "Vrlo brzo". ok, a postoji li jos nesto cime biste me ponizili jos  malo ovo mi nije dovoljno? OOooooo DA! "Nasa pravna sluzba moze da donese odluku da vi niste invalid".

Ukoliko se pojavi naslov sledece sadrzine u medijima: "Pomahnitali invalid prebio ridzovana protezom" znace se o kome se radi? :wicked:



#14 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 03 September 2013 - 19:32

Danas sam nakon 4,5 meseca konacno dobio objasnjenjue zasto mi se ukidaju subvencije. Iako po zakonu odgovor ne sme kasniti preko 2 meseca, ali ko jos u ovoj zemlji postuje zakon? U svakom slucaju nastavili su s besmislima: subvencije mi se ukidaju jer nisam slep niti nepokretan!? Pa to  nisam bio ni kad ste mi ih dodelili! Kazu da na osnovu iste one dokumentacije kojom su mi odobrili subvencije, ne postoji vise potreba za pomoci drugog lica iako  je ista postojala do tog nekog datuma... Na drugostepenu komisiju nisam ni bio pozvan jer nije bilo potrebe!? Zanci da sumiram: ista dokumentacija je bila dovoljna kad su mi odobrili pomoc a i kad su mi je oduzeli???



#15 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 20 October 2013 - 20:43

Ovo izgleda postaje svakodnevna praksa u Srbiji : http://www.telegraf....-nema-18-godina