Jump to content


Photo
- - - - -

Vilhelmina o emigraciji i reakcije ostalih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1326 replies to this topic

#1 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 June 2013 - 21:23

Da li ti možeš da zamisliš da med. sestra u jednoj Nemačkoj ili Norveškoj radi tačno određen posao, da joj se poštuje satnica koliko obaveza da plaća porez, da može da odbije da radi sa pacijentima koji joj prave neprijatnosti, da može da uzme 3 dana slobodna bez lekarskog izveštaja, čisto ako se oseća loše jer je pod stresom, da ako joj je dete bolesno može da uzme slobodne dane...?

Sve to nije moguće u Srbiji, kao što se u Srbiji seksualno i svako drugo napastvovanje nadređenog doživljava kao deo uklapanja u kolektiv.

Za sexual harassment, ne zelim ni da se vezujem u ovoj raspravi. To je sasvim druga tema, gde brutalnost Balkanskih sirovina i vucibatina. To je nesto sto se sigurno u zemljama Evrope ne prasta. U Srbiji je zena zasticena samo ako joj je muz dovoljno jak da objasni stoci kako da se ponasa sa njegovom zenom. Ostali kako im Bog da.



#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 June 2013 - 21:32

Nisu moja ocekivanja prevelika, grešiš, sasvim sam realan, i ja i supruga. 

 

Do juce si tvrdio da ce pocetna plata biti 1500, a posle godinu dana 2600 evra neto.

Ako sam bar to uspela da ti objasnim, vredelo je onih melankolicevih baljezgarija gore.

Nije mi najjasnije koje su to obecanje do sada ispunili, ali neka bude.

 

 

Ja da se nadovezem sa zivotom u symbiozi, nema zivota u zajednici. Najlepse sto smo u zivotu doziveli je da nam niko ne govori sta da se i kako radi.

 

Ma milina.

 Treba se odvojiti, pa makar nemao od koga da pozajmis.

 

Nisam nikad zivela u zajednici, ali sam videla druge i znam da nije nesto sto bih ikome pozelela. Cini mi se dovoljan razlog da se preuzme i neki rizik i pokusa da se izgradi samostalan zivot negde drugde. Da je to uzasno tesko u Srbiji jako dobro znam, jer sam svih 15 godina u njoj bila podstanar i to ne kod neke uredne opstinske firme, nego kod pobesnelih gazda. Za tih 15 godina preselila sam se 12 puta.

Ono sto mi generalno smeta u razgovorima slicnim ovom je kad se gadja stereotipima u stilu "ovde je sve propalo", "svuda ja bolje" i sl. Nije za svakoga i nije u svakoj kombinaciji. Situacija se mnogo promenila u toj EU i danas je potrebno mnogo vise srece nego ranije, a vrlo su pozeljni i kontakti. Posto je nove tesko steci, barem ne u nekoj neakademskoj sredini, onda bolje i oni sa zemljacima, nego nikakvi. Posao se danas tako nalazi, retko preko oglasa. Trud i volja se podrazumevaju isto kao i ranije, ali vise nisu dovoljni. Zato mi parole u stilu "nije uspeo samo ko nije probao" zvuce neutemeljeno. Ta doza realnosti mi fali u ovakvim razgovorima.



#3 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 11 June 2013 - 21:37

Do juce si tvrdio da ce pocetna plata biti 1500, a posle godinu dana 2600 evra neto.

Ako sam bar to uspela da ti objasnim, vredelo je onih melankolicevih baljezgarija gore.

Nije mi najjasnije koje su to obecanje do sada ispunili, ali neka bude.

 

 

 

Nisam nikad zivela u zajednici, ali sam videla druge i znam da nije nesto sto bih ikome pozelela. Cini mi se dovoljan razlog da se preuzme i neki rizik i pokusa da se izgradi samostalan zivot negde drugde. Da je to uzasno tesko u Srbiji jako dobro znam, jer sam svih 15 godina u njoj bila podstanar i to ne kod neke uredne opstinske firme, nego kod pobesnelih gazda. Za tih 15 godina preselila sam se 12 puta.

Ono sto mi generalno smeta u razgovorima slicnim ovom je kad se gadja stereotipima u stilu "ovde je sve propalo", "svuda ja bolje" i sl. Nije za svakoga i nije u svakoj kombinaciji. Situacija se mnogo promenila u toj EU i danas je potrebno mnogo vise srece nego ranije, a vrlo su pozeljni i kontakti. Posto je nove tesko steci, barem ne u nekoj neakademskoj sredini, onda bolje i oni sa zemljacima, nego nikakvi. Posao se danas tako nalazi, retko preko oglasa. Trud i volja se podrazumevaju isto kao i ranije, ali vise nisu dovoljni. Zato mi parole u stilu "nije uspeo samo ko nije probao" zvuce neutemeljeno. Ta doza realnosti mi fali u ovakvim razgovorima.

 

Upravo su ovo baljezgarije kojima redovno zatrpavaš ovaj forum. Koliko ti uopšte poznaješ ljudi u Nemačkoj za koje možeš da kažeš da su tako našli posao, koliko znaš onih koji su se vratili jer nisu imali sreće i kontakte?

Prekini više da lažeš tupčasto zapitana u nemački sistem zapošljavanja!



#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 June 2013 - 22:17

Tebi je sve gore.



#5 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 11 June 2013 - 22:22

Tebi je sve gore.

 

 

Jel' ovo dijagnoza moderatori?



#6 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 11 June 2013 - 22:22

Ne brini ti za mene. Samo prekini da lažeš i pričaš napamet jer nemaš blage veze o čemu pričaš.

Knjigu u šake.



#7 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 12 June 2013 - 08:36

Jel ima neki moderator koji moze da spreci doticne da svaku temu o medicinskim radnicima ne istroluju jer ovo je vec treca po redu cini mi se.Aman ljudi pustite da razmenjujemo informacije koje nam trebaju manite nas demagogije slusamo je zadnjih 20godina.Niti cete promeniti misljenje vi koji podrzavate odlazak niti ovi crni robovi sa zapada koje i ovde po Srbiji slusam svako leto i njihove muke al eto oni se ne vracaju zbog dece i kojekakvih razloga "inace bi se sutra vratili" manite me tih filozofija vise.Moderatori ili brisite ili zatvarajte temu ili nam otvorite novu u kojoj cemo deliti informacije jer me nakon 20god ove price ne zanimaju vise kao ni vecinu onih koji hoce da idu odavde.Sad ce da se nadju ovi pametni da nas savetuju da crknemo od gladi u Srbiji jer to je moralnije i bolje nego probati napolju jer tamo odmah vode na streljanje ovde bar glad nece odmah da nas usmrti imacemo koji dan vise.

Gade mi se vise ovi nasi moralni junaci i patriote sa zapada koji su zapravo najveci srbi i najpametniji su a u stvari ih strah da neki novi emigrant izSrbije ne prodje bolje od njih pa kome ce onda oni prosipati pamet kao propaliteti u zapadnom sistemu.

#8 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 12 June 2013 - 12:21

"Gade mi se vise ovi nasi moralni junaci i patriote sa zapada koji su zapravo najveci srbi i najpametniji su a u stvari ih strah da neki novi emigrant izSrbije ne prodje bolje od njih pa kome ce onda oni prosipati pamet kao propaliteti u zapadnom sistemu."


E moj delija, potrpa ti sve nas u isti kos... ako si, tako nam i treba! Sta mi tu ima da mudrujemo i pricamo o necemu sto smo prosli, a sto i vas ceka (u 99 % slucajeva).

Srecno, kud god krenuli!

edit: mnogo toga sto pisemo ovde mozes komotno preskociti - ali neke stvari koje mi ovde pominjemo neces cuti u Nacionalnom zavodu za zaposljavanje koje je ukljuceno u ovaj program, vec upravo u ovakvim prepiskama

edit #2: otkud tebi to da smo svi mi koji pisemo ovde Srbi uopste, let alone "najveci srbi" kako ti rece?

Edited by Sunshine State, 12 June 2013 - 12:30.


#9 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 June 2013 - 12:43

Mislio je na srBske patriJote sa zapada koji kada dođu u Srbiju (ili na forum) govore samo o tome kako je loše tamo gde žive, kako je jako teško naći posao i da se niko ne usuđuje da krene u tu avanturu...

Ja sam se naslušao tih priča iz moje familije i kruga prijatelja a da ih pitaš "pa kako ste vi uspeli", svima su to bila neka bolja vremena kada su samo na njih čekali.


Edited by melankolic, 12 June 2013 - 12:43.


#10 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 12 June 2013 - 12:53

Moja greska ako samo pogresno razumela, ali zazvucalo je kao da mu je dosta ove "general" prepiske i da im trebaju samo oni s konkretnim informacijama (a takvih je, slozicemo se, malo).

I razumem ja da nas emigrante i gastarbajtere ponekad ponese tema, pa se raspisemo, ali upravo u ovakvim prepiskama saznas "nekonkrente informacije" koje kasnije mogu biti jako vazne, a za koje preko ovih agencija ne mozes (ili tesko mozes) da saznas.



#11 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 June 2013 - 12:56

Ja nemam ništa protiv da se ide i u "nekonkretne priče" ali mislim da se čovek pobunio zbog toga jer je ovo tema na kojoj se traže saveti o zapošljavanju med. sestara (i drugih zdr. radnika) u Nemačkoj



#12 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 12 June 2013 - 13:07

A i taj delija je to sâmo na recima... Ako me secanje ne vara, on vec godinama unazad trazi konkretne informacije ("kakve su plate med. radnika u Norveskoj, Nemackoj, Svedskoj ...., kako nauciti norveski, nemacki, svedski"), zna malo neke jezike ali, eto, nikako da se prijavi za ispit. Od "konkretnog" nista. Imigracija ali ako moze teoretski, preko neta i bez mrdanja zadnjice sa kauca.



#13 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 12 June 2013 - 13:11

@ veina - :)

Sad bas gledam - pa on je prosle godine u januaru otvorio temu "Zdravstveni radnici Austrija, Nemacka...."

Eh, valjda ce negde otici... samo da ne bude ono:"Mnogo hteo, mnogo zapoceo"

#14 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 12 June 2013 - 13:50

Moj se post odnosio ponajvise na Vilheminu koja zatrpava svaku temu o zdravstvenim radnicima koja se otvori al eto nadjose se i jos poneki prozvani da odgovore pljuvanjem pa sami sebe trpaju u taj kos,ja ih nisam pominjao,hvala dragi saborci sto odgovoriste pljuvanjem i analizom mojih forumsko imigracionoh aktivnosti,ako je to bio protivnapad:-)

izgleda da me samo melankonic skapirao...

#15 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 12 June 2013 - 14:06

@ delija

kao sto rekoh - u iscitavanju svega ovog sto pisemo, "uzmi" one informacije koje ti mogu koristiti, nase silno pisanije preskoci ako smatras da ti te informacije nece trebati - i mirna Backa!

Nema potrebe da se onako brecas - niko tebe ne moze odvratiti od namere o odlasku, ako si dovoljno odlucan