Jump to content


Photo
- - - - -

"U Srbiji se dobija kvalitetno obrazovanje" - ludacka prica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 16:11

...najnovije sto sam cula da kruzi te doprlo i do dijaspore

 

 

Jos u mojoj srednjoj skoli (VII beogradska, cuvena "snobovska") vredelo je rasulo i bezanje sa casova iz hira, predmeti (kao hemija) iz kojih doslovno nismo knjigu otvorili, pisanje pismenih zadataka kod kuce itd. Sve sto smo znali naucili smo sami, sa izuzetkom par predmeta.

Na fakultetu vc opste poznato, normalno je koristiti veze, placanje ispita, na jednogodisnjem kursu za prevodioce u Kicevskoj takodje ispiti sa dozvoljenim gledanjem u knjigu.

 

 

Pedagoska strana:

 

 

U srpskim školama je sve češće nasilje dece prema nastavnicima, a među omiljenim metodama je mučenje nastavnika smradom iz prve klupe, gađanje žvakama, ali i bušenje guma na kolima.

„Ti si retard“, „Pi… ti materina, kobilo matora“, „Doći će moj ćale da ti nalupa šamare“, „Nemaš, bre, ni kučeta ni mačeta“, „Crkla dabogda“ samo su neke od psovki i uvreda koje nastavnici i profesori redovno slušaju od svojih učenika u srednjoj hemijskoj, trgovačkoj, geodetskoj, tehničkoj školi „Lola“...

Jedan od najnovijih načina maltretiranja jeste onaj kada đaci jedu beli luk, a zatim sednu u prve klupe i duvaju profesorima u lice, navodi "Kurir".

Nažalost, kako se školska godina bliži kraju, verbalno nasilje đaka postaje još strašnije jer im se u takvom ponašanju pridružuju i roditelji, a sve zbog loših ocena i izostanaka.

- Učenici nam otimaju dnevnike, prete da će nas sačekati posle nastave i da će biti prvi u redu na našoj sahrani. Buše nam gume na automobilima, donose oružje u školu, lepe nam superlepak na stolice, jedu luk, pa nam iz prvih klupa duvaju u lice, podsmevaju nam se, pa nas čak i fizički napadaju - pričaju prosvetni radnici, koji svakodnevno trpe različita poniženja u školama širom zemlje.


Aleksandra Cerovac, profesorka pejzažne arhitekture u Drvno-prerađivačkoj školi u Beogradu, kaže da neke njene kolege na časovima proživljavaju golgotu.

- Deca su osvestila svoja prava, znaju da ne mogu da budu izbačena iz škole, a ukori i disciplinski postupci ih se ne tiču previše. S druge strane, ne znaju šta ne smeju. Pretnje tipa 'Sačekaću te posle nastave', 'Znaš li ti ko je moja mama', 'Moj tata poznaje nekog u ministarstvu' koriste se kad god im date lošu ocenu ili izostanak. Nema više poštovanja nastavnika - navodi ona.

Dragan Matijević, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, kaže da su oni predložili da dobiju status službenog lica zbog sve većeg pritiska koji trpe:

- Nekad je u Srbiji prosvetni radnik bio kao roditelj, ali vremena su se izmenila. Incidenti su sve učestaliji, a ne želimo da oni postanu pravilo ponašanja. Zakon treba ga menjati jer sad kazna za napad na profesora iznosi 30.000 dinara, a za psa 300.000 dinara - rekao je on za Kurir.
trojka.rs
  •  

http://trojka.rs/ves...ike-belim-lukom

 

 

 

 

 

Navedite primere svog katastrofalnog obrazovnog iskustva.

 



#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 June 2013 - 16:35

...

 

Nastavnici grese.

Treba jednostavno da im udeljuju petice i problem je resen.

 

Nema vece kazne od te, kad se 'idiJot s diplomu', sudari sa realnoscu.

Onda je surovo kaznjen dozivotno.

 

Zna se kako zavrsavaju oni koji umisle da 'umu da letu' pa ispadnu kroz prozor zivota.

 

...


Edited by Kinik, 01 June 2013 - 16:37.


#3 Sjui

Sjui
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 June 2013 - 16:40

Sta znam...generalno sam imala pozitivna iskustva sa obrazovanjem...osnovna, srednja, pa i fax.

Tek kada sam otisla u inostranstvo, videla sam da moze i drugacije (na fakultetima - kod nas je jako los i sujetan kadar, nezainteresovan za studente, za nauku, za bilo sta..-ali to sam shvatila tek kada sam otisla.), 

ali generalno vecih problema nisam imala, a ni oni koje znam - ni sa korupcijom, ni sa placanjem ispita (nikada nisam cula da je iko platio ispit na mom fakultetu)..



#4 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 01 June 2013 - 16:47

Sta znam...generalno sam imala pozitivna iskustva sa obrazovanjem...osnovna, srednja, pa i fax.

Tek kada sam otisla u inostranstvo, videla sam da moze i drugacije (na fakultetima - kod nas je jako los i sujetan kadar, nezainteresovan za studente, za nauku, za bilo sta..-ali to sam shvatila tek kada sam otisla.), 

ali generalno vecih problema nisam imala, a ni oni koje znam - ni sa korupcijom, ni sa placanjem ispita (nikada nisam cula da je iko platio ispit na mom fakultetu)..

Zar mislis da se o tome (javno) prica?



#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 June 2013 - 16:54

Jednostavno, ispustenu decu je tesko suociti sa realnoscu. Neko ukljucivanje raspustenog deteta u zivot, moze se izvesti uz izuzetan napor prosvetnog radnika. Problem je sto kada se covek okrene tom pojedincu koji prvlaci negativnu paznju, izlaze ostalu decu koju nije potrebno uciti skolom, opasnosti da otpadnu. Otpadnu u smislu da nauce da se paznja mnogo lakse stice negativnim neprihvatljivim ponasanjem. 

Za te raspustene je jedino resenje duboka studija detetovih afiniteta i polagano ukljucivanje u realnost sa nekim projektima, aktivnostima koje ga interesuju. Kao sto rekoh da bi se do toga stiglo mora dete da se upozna/prostudira. U Srbiji verujem da fondovi za tako nesto ne postoje. 



#6 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 17:08

Zar mislis da se o tome (javno) prica?

 

mislim da se cak pojavljuju javno i cenovnici

 

 

meni su najjaci utisak ostavile price sa medicinskog, o ljudima koji zavrsavaju fakultet a da zaista apsolutno nista ne znaju. to je cak podatak koji mnogo ljudi zna,

pitaj bilo kog studenta ili profesora sa medicine. secam se reci jednog od njih (starijeg) profesora, kako je ranije(u titovo doba) bilo  nezamislivo da neko polozi ispit a da ne zna gradivo, a danas je sve mito i korupcija.ne znam odakle je mogla da se procuri prica o dobijanju kvalitetnog obrazovanja.

ili se u atmosferi opste propasti grcevito psiholoski hvata za sve sto lici na dobru vest?



#7 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 01 June 2013 - 17:31

mislim da se cak pojavljuju javno i cenovnici...

E,pa, onda vam/im nema spasa :(

Djabe MRDovi programi, linija manjeg otpora je jedini put za njih izgleda.

 

 

 



#8 Sjui

Sjui
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 June 2013 - 17:37

Zar mislis da se o tome (javno) prica?

 

Da, takve stvari bi se znale. 



#9 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 18:13

Da, takve stvari bi se znale. 

pa kako ne znas da toga ima    na drugim fakultetima?

a koji je to fakultet gde se nijedan ispit nije kupio u srbiji?



#10 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 18:15

E,pa, onda vam/im nema spasa :(

 

 pa kako ne znas za to?



#11 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 18:35

Jednostavno, ispustenu decu je tesko suociti sa realnoscu. Neko ukljucivanje raspustenog deteta u zivot, moze se izvesti uz izuzetan napor prosvetnog radnika. Problem je sto kada se covek okrene tom pojedincu koji prvlaci negativnu paznju, izlaze ostalu decu koju nije potrebno uciti skolom, opasnosti da otpadnu. Otpadnu u smislu da nauce da se paznja mnogo lakse stice negativnim neprihvatljivim ponasanjem. 

Za te raspustene je jedino resenje duboka studija detetovih afiniteta i polagano ukljucivanje u realnost sa nekim projektima, aktivnostima koje ga interesuju. Kao sto rekoh da bi se do toga stiglo mora dete da se upozna/prostudira. U Srbiji verujem da fondovi za tako nesto ne postoje. 

 

 

nije problem dete nego sistem u kome je dozvoljeno da se tako tretiraju nastavnici.

kakvo je to drustvo gde nastavniku moze da se preti? ej, nastavniku ucenik preti!

 

i kakav je to specijalisticki kurs gde se na ispitima otvoreno prepisuje iz knjige?gde se iz hira bezi sa casova? gde se otvoreno kupuju ispiti? pa samo jedno od toga je dovoljno da kazes da je stanje katastrofa.

 

 

(da se ja lepo sklonim odavde, ocigledno mi pristup nije dobar.)



#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 June 2013 - 19:06

^

Vazi, samo se skloni.



#13 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 01 June 2013 - 20:33

^

Vazi, samo se skloni.

 

e necu :wicked:


Edited by BlueShade, 01 June 2013 - 20:35.


#14 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 01 June 2013 - 22:15

Sjajno mesto da ispricam pricu koju je meni licno ispricala prijateljica pre nekih 12-13 godina. Osnovna skola, otisla samo na jedan dan da zameni devojku koja je radila u skoli.

Prva stvar: pocela da zvone crkvena zvona blizu skole, djaci pocnu da se krste i ustanu. Ona kaze da se zbunila totalno, ne zna kako da reaguje, da li je to sad uobicajeno, da li je djaci zezaju i sl.  (ja sam tipovao da su je zezali :) )

Godjanje papirima, prica, nemir ... da je bila primorana da izbaci jednog decka koji joj se izlazeci van dosapnuo 'bem te u stidne dlacice' :) jbga osnovac ne zna bolje ... Naravno nikad vise nije otisla na zamenu niti radi u skoli.

Sa druge strane kuma je profesor u jednoj osnovnoj skoli u prigradskom delu BGD-a, ali je izgradila autoritet i nema toliko problema. Ima, ali kaze da moze da se izbori. Kad je pocela da radi htela da ostavlja 'na polaganje' ko ne zna, ali je direktor molio da to ne radi. Poslusala i kaze da je bolje ici tako niz vodu ... u fazonu je necu da budem crna ovca skole, ne mogu da ispravljam krive Drine, djaci su zasticeni, mogu da rade sta hoce bez ikakvih sankcija i to dobro znaju pa su sve bahatiji i bahatiji.



#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 June 2013 - 22:37

Sjajno mesto da ispricam pricu koju je meni licno ispricala prijateljica pre nekih 12-13 godina. Osnovna skola, otisla samo na jedan dan da zameni devojku koja je radila u skoli.
Prva stvar: pocela da zvone crkvena zvona blizu skole, djaci pocnu da se krste i ustanu. Ona kaze da se zbunila totalno, ne zna kako da reaguje, da li je to sad uobicajeno, da li je djaci zezaju i sl. (ja sam tipovao da su je zezali :) )
Godjanje papirima, prica, nemir ... da je bila primorana da izbaci jednog decka koji joj se izlazeci van dosapnuo 'bem te u stidne dlacice' :) jbga osnovac ne zna bolje ... Naravno nikad vise nije otisla na zamenu niti radi u skoli.
Sa druge strane kuma je profesor u jednoj osnovnoj skoli u prigradskom delu BGD-a, ali je izgradila autoritet i nema toliko problema. Ima, ali kaze da moze da se izbori. Kad je pocela da radi htela da ostavlja 'na polaganje' ko ne zna, ali je direktor molio da to ne radi. Poslusala i kaze da je bolje ici tako niz vodu ... u fazonu je necu da budem crna ovca skole, ne mogu da ispravljam krive Drine, djaci su zasticeni, mogu da rade sta hoce bez ikakvih sankcija i to dobro znaju pa su sve bahatiji i bahatiji.

Svuda su zasticeni, pa skola I postoji zbog njih. Pointa I jeste u time da nadtavnik diktira kulturu u razredu. Menu se desavalo da dobijem nekog nevaljalca iz drugog odeljenja, a kad on pocne po starom druga DECA mu objasne kako to bas nije dobro, postonda svi nadrljaju.
Medutim, za tako sto sptembar I oktobar ne sednes, svaki koji nije uklupi kad zvono zvoni dabije tardy. Nauce vrlo brzo kako se dobije I pica za vreme casa kad nesto urade super. Meni posle svake zamene razed koga je substitute naveo kao najbolji dobije nagradu, Ali kao sto rekoh moras da ih ocenis na dnevnoj bazi. Sad pred kraj skole vise nije ni bitno, ovi koji su gotovi nesto citaju, a ovi drugi rade I popravljaju ocene. Catch je da svi znaju da moze da uleti pop quiz koji ce da sroza ocenu , samo ako su nemirni.

Edited by mrd, 01 June 2013 - 22:54.