Jump to content

Photo
- - - - -

Koliko je umiranje bolno

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 ativa

ativa
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 May 2013 - 01:54

Jako mi je potreban odgovor na ovo pitanje. U kakvom stanju telo prolazi u slucaju otkinute leve noge iznad kolena, butna kost smrvljena? Smrt nastupila posledicom krvarenja. Da li je takva smrt bolna i koliko? I koliko u takvom stanju covek moze da izdrzi dok ne nastupi smrt?

Unapred hvala.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2013 - 10:03

Realno je pretpostaviti da takva povreda dovodi do tzv. hemoragicnog soka. Gubitak krvi koji je nagao i masivan dovodi do gubitka svesti, tako da povredjeni ne oseca nikakav bol i smrt nastupa brzo, bez svesti povredjenog da umire i bez ikakvog bola.

Edited by vladan, 04 May 2013 - 14:12.

#3 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 04 May 2013 - 14:06

Samo da dodam, gubitak svesti se pri takvim povredama dešava ili instant (zbog pretrpljenog bola), a najkasnije u roku od par minuta (zbog iskrvarenja).

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2013 - 14:13

Mucna tema - ali ako ima lepog kraja zivota, onda je to takav, nagao.

#5 ativa

ativa
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 May 2013 - 21:38

Da, brza smrt, al kakve je bolove imao dok se borio i drzao da ga masina ne samelje celoga, dok neko slucajno nije naisao i iskljucio, i sta mu  je sve prolazilo kroz glavu to samo on zna, a  nama je ostalo celog zivota da se pitamo,patimo,  kako , zasto,, zbog cega...

#6 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 05 May 2013 - 12:50

Da, brza smrt, al kakve je bolove imao dok se borio i drzao da ga masina ne samelje celoga, dok neko slucajno nije naisao i iskljucio, i sta mu  je sve prolazilo kroz glavu to samo on zna, a  nama je ostalo celog zivota da se pitamo,patimo,  kako , zasto,, zbog cega...

U svojoj praksi sam cesto susretao slucajeve teske povrede ruke od strane poljoprivredne masine. Tipican scenario je mehanicko zaglavljenje tokom rada koje radnik pokusava da otkloni golim rukama bez gasenja masine uz naglo uvlacenje ruke po otkolnjenom zaglavljenju sa sledstvenim visestrukim povredama mekih tkiva i kostiju. Ako je za utehu, takvi pacijenti po pravilu tvrde da su jake bolove osetili tek znatno kasnije, a ne tokom samog povredjivanja. Mozak se u takvim ekstremnim situacijama nalazi u refleksnom modu za prezivljavanje usled cega postoji znatno subjektivno suzenje svesti i umanjena percepcija bola. 

Edited by Upekkha, 05 May 2013 - 12:57.

#7 Kijeza

Kijeza
  • Members
  • 220 posts

Posted 05 May 2013 - 12:56

Ja sam imao jednu tezu povredu ruke, relativno tezu, naravno ni izbliza kao ovo o cemu pisete, bila je gadna i duboka posekotina.

Osetio nisam taj trenutak, samo neku toplinu, visok adrenalin do bolnice ali nikakav bol, usivanje nisam osetio, gubio sam svest na trenutke jer sam mnogo iskrvario do odlaska u bolnicu. 

Tek ujutro sam poceo da osecam jake bolove i bolelo je danima, ali pre toga nista zivo nisam osecao sem straha.

#8 ativa

ativa
  • Members
  • 4 posts

Posted 05 May 2013 - 21:03

On je skliznuo u kombajn za branje kukuruza u zrno, u sam centar puza, koji je sirok 4m precnika oko 60cm, zatekli smo ga u svesnom stanju, pricao sa nama, al koliko je bio sam neznam, a ni koliko je trajalo izvlacenje jer je bila zaglavljena noga, neznam. Mota mi se po glavi da mu nismo i mi iscupali nogu dok smo ga vukli, tad je vec bio bez svesti, a masina iskljucena.

#9 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 09 May 2013 - 21:57

Smrt kao takva nije bolna uopste. Uglavnom covek i nije svestan sta ga je snaslo. Otprilike izgleda kao da vam je neko iskljucio zivotni prekidac. Rane i bolest mogu boleti, ali sama smrt ne. Najblize tom stanju je totalna anestezija (proverio licno nekoliko puta), a klinicka smrt koja nekad nastupi tokom operacije ne ostavlja nikakve posledice niti se oseti.Moze biti malo problema kad vas reanimiraju strujom (isprobao takodje), onda bole grudi a i vrlo je neprijatno ono crevo koje vam ubace u usta radi disanja na aparatima.Povratak medju zive je takodje zanimliv, jer se ne secate sta vam se prethodno desilo. odjednom se sve vrati i postanete svesni okoline. Uglavnom bola nema....

#10 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 10 May 2013 - 02:33

@Night Warioc

Kakva je to totalna anestezija? Mislis na lokalnu, kako je doktori zovu (kad se uspavas)?

Teska tema, btw..

#11 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 May 2013 - 10:43

Totalna iliti opšta anestezija, što bi ti rekao "kad se uspavaš". Lokalna anestezija - kad ne osećaš samo jedan deo tela (npr. kod popravke zuba, ušivanja rane i sl.).

#12 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 10 May 2013 - 15:53

Au da, pomesao greskom nazive. :)

Tnx. To me interesovalo, da li je to opsa ili za'ebanija od opste za koju nisam cuo. :)

#13 Classified011

Classified011
  • Banned
  • 7 posts

Posted 21 May 2013 - 16:52

Koliko je umiranje bolno...??? Zavisi gde???

Na zapadu postoje klinike cak gde ljudi iz slaborazvijenih zemalja mogu doci da umru bez patnje.

Na visokim dozama sedativa i opijata...

Inace kazu da kod nekoga dok je svestan izaziva paniku ti trenuci pred samu smrt dok je kod nekoga olaksanje.

U pravoslavnim zemljama je recimo smrt olaksanje za neke ljude. Zamislite kada na onkologiji nestane morfina ili kada im

Metadon koji prave Srbi ne deluje kako im je. 

Trebali ste da vidite oci mladica koji ima rak mozga a zivi mislim u Ukrajini.

Na dupetu ima rupu velicine glave ja mislim, previja ga majka koja place.

Prepisana mu je doza od 50mg Morfina dok je za to stanje doza na zapadu 2000mg.

Ali da se covek ne navuce na drogu, Rusi, Ukrajinci i pravoslavci strogo vode racuna o tome, cak su najgori u svetu po tome ali opet eto tako zbog necega...

Njemu je umiranje verovatno bolno.

Bolno je i za ljude koji gledaju a on nije jedini. Nije bolno za njegovu zemlju ali za svesni zapad jeste.

To je citava ideologija koja se siri i na Srbiju i citava oblast koja ne interesuje ni medije ni nikoga.

A ti koji odlucuju tako lobiraju i ovde dok nasi mediji pricaju samo o gej i zlostavljanim zenama i trudnicama.

Ljudi koji trpe bol iz raznih razloga a trpeti bol je krsenja gradjanskog prava na njih se ne obazire niko.

E sada ja da sam na njegovom mestu verovatno jos dok bi mogao da hodam bi digao sa cecenima neku pravoslavnu skolu u vazduh jel nacije koje to rade

ljudima treba istrebiti do jednog. Ne ljude nego zaci od institucije do institucije.

Od socijaliste do socijaliste, ti koji to rade su najcesce sada u 50-55-70god ljudi a traze slicne takve medju mladjima.

Postoje zemlje i ljudi koji ne treba da postoje i protiv kojih je rat duznost svakog svesnog coveka koji zna sta je patnja i bol i da to nije potrebno.

TO SE ZOVE PATNJA I STRADANJE BOLESNIH ZBOG IDEOLOGIJE I RAZMISLJANJA DRUGIH KOJI SE ZOVU LEKARI, ZDRAVSTVO, PRAVOSLAVCI UGLAVNOM.

Edited by Classified011, 21 May 2013 - 16:57.

#14 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 21 May 2013 - 18:23

Homofobija je zabranjena na ovom forumu. Zbogom.

...A ti koji odlucuju tako lobiraju i ovde dok nasi mediji pricaju samo o gej i zlostavljanim zenama i trudnicama.

Ljudi koji trpe bol iz raznih razloga a trpeti bol je krsenja gradjanskog prava na njih se ne obazire niko.

E sada ja da sam na njegovom mestu verovatno jos dok bi mogao da hodam bi digao sa cecenima neku pravoslavnu skolu u vazduh jel nacije koje to rade

...
...Najvecu epidemiju HIVa sada i zadnjih godina ima Rusija.
Oni su stravicni. Pravoslavna zemlja, sve prepusteno tako olako, slicno kao kod nas a bolest kosi.
Mi smo najgori od bivse YU po broju stanovnika.
U Rusiji je sve to nastalo zbog droge, manje vise zbog Gey populacije....