Jump to content


Photo
- - - - -

obracanje javnim licnostima, sreca itd..


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#16 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 April 2013 - 05:27

...Ne možeš generalizovati stvari. Možda je jedan Severno- Koreanac mnogo srećniji od prosečnog Amerikanca (koji možda ima problema sa detetom u školi, da isplati kredite ili živi normalno u nebezbednom delu grada) jer on veruje u to da oni na čelu sa njihovim Vođom mogu da lete na nuklearnim bojevim glavama. ...

Pa da se dopunim onda: prosecan amer uziva u svojoj kupovnoj moci dok polovina planete u tome ne moze da uziva.
 
Naravno da su sve reci na osnovu kojih mi tumacimo svet prema sopstvenim premisama potpuno relativne. Ne postoji dobro i lose, lepo i ruzno itd...

Šta to znači "uživa u svojoj kupovnoj moći"? ...


Ovo bi zasluzilo i novu temu (neka neko otvori ako hoce, mene mrzi da opet splitujem...)

Pitanje srece je zanimljivo, i tok rasprave me je podsetio na jedno od uvodnih scena filma "Gods Must Be Crazy" (mislim da je kod nas prikazan pod naslovom "Bogovi su pali na teme" ili tako nesto), gde jedan lik kaze da su pripadnici nekog africkog nomadskog plemena najsrecniji ljudi na svetu, jer nista nemaju. Ja bih dodao: jer nemaju sta da izgube.
Aforistisko/filozofski, izgleda na mestu. No, sta cemo sa podatkom da kod njih zena radja u proseku desetoro dece (ako prezivi sve porodjaje), od kojih samo dvoje dozive punoletnost, a ostala umru od gladi ili decijih bolesti?
Dobro, to je kad izbora nema. A kad ga ima: zena vise voli hotel, a ja sator i kamp. Zena voli putovanje avionom, a ja motociklom. Tako je, kako na kojem letovanju, srecnije jedno ili drugo. Ali, niko nije nesrecan, jer smo svesni da nam je dobro.
To je pitanje filozofije: ko je nesrecniji, moja cerka kad izgubi teniski mec (a ja platio trenera i terene), ili komsijina cerka koja ne igra nista, jer njeni roditelji nemaju para za trenere i klubove?


Kolajcak,

nemoj o Amerima ako nisi probao, ne pada to sa drveta samo zbog geografije.
U USA, zena i ja smo (cerka je bila godinu dana stara)kupili kucu od 150 kvadrata, sa bazenom i duplom garazom (na kredit, naravno). Izgleda kao luksuz i lagodan zivot, zar ne? Nasi kolege u domaji nisu.
Ali:
kad su mu trebale cipele, moj kolega u domaji je izasao s posla u kupovinu. Ja nisam mogao izaci.
Moj kolega je imao 6 nedelja godisnjeg odmora, a ja 80 slobodnih radnih casova godisnje. Dve nedelje, ako ne potrosim drugacije - ako odem prepodne kod zubara, odbijalo mi se 4 casa od godisnjeg... Da bih otisao na godisnji, uzimao sam neplaceno odsustvo.
Moj kolega u domaji fotokopira i telefonira na poslu, kod mene, ako te uhvate da to radis, sledi otkaz na licu mesta.
Mogao bih ispuniti ceo forum primerima, ali nema smisla. Svodi se na to da kritikujemo Zapad, a posebno USA, radi vanjske politike itd. A mi smo, kao "dobri domacini" i znamo se dobro provesti, pa smo pametniji. Samo, onda su nam "oni" (tj. zapadnjaci) krivi sto nas eksploatisu...
Koliko para, toliko muzike. Ili, koliko rada, toliko i para.

Zivot (ili sreca) je prostitucija, pojednostavljeno receno. "Prodajes dupe" neko vreme, da uzivas u ostatku vremena.
Je nisam provodio toliko vremena u kafanama kao moji kolege u domaji, umesto toga sam radio ili bio dezuran.

A sad se nadju da kazu da mi je lako, jer sam u USA!? Covece, ja sam godinama proizveo, svake godine, vise produktivnih casova rada nego oni u pola radnog veka.

Da se vratimo na pitanje srece i filozofije: neko je srecan ako lenstvuje, neko drugi ako radi i stekne. Oba su u pravu - ali jedan nema prava da zavidi ili kritikuje onog drugog.


#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 April 2013 - 06:48



A sad se nadju da kazu da mi je lako, jer sam u USA!? Covece, ja sam godinama proizveo, svake godine, vise produktivnih casova rada nego oni u pola radnog veka.

 

Danas pomenem US prijatelju ovu pricu, umesa se neka privatna - o mojoj drugarici koja je u SR imala 2 godine trdinicko i sl.

Reakcija je - nije njoj bilo stalo do karijere ako je pauzirala 2 godine - i u pravu je.

Sa druge strane ljudi se na Balkanu smeju amerima koji samo rade a 'nemaju dusu' ali im tako isto zavide na standardu....



#18 kolajcak

kolajcak
  • Members
  • 150 posts

Posted 05 April 2013 - 09:10

Kuco draga, prosecan amerikanac radi krvavo za svaki cent koji zaradi. Rad je ocigledno nesto sto vi tipkarala po tastaturi nikada necete osetiti, nit razumeti. Stoga ne talasaj po zabokrecii u kojoj plutas i zavidis prosecom amerikancu sto ne mrzi nikoga i ne dira nikoga ko mu ne smeta direktno, vec se pozabavi statickom studijom WTC-a, mozda naucis nesto u medjuvremenu.

 

Ne brini se ti za mene, posto sa parama koje zaradjujem, zivim bolje nego prosecan amerikanac.



#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 April 2013 - 15:25

Ne brini se ti za mene, posto sa parama koje zaradjujem, zivim bolje nego prosecan amerikanac.

Da li je to slucajno?



#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 April 2013 - 15:34

Ne brini se ti za mene, posto sa parama koje zaradjujem, zivim bolje nego prosecan amerikanac.

Da, a u restoran kad udjes moras ledja da okrenes zidu, posto ne znas ko sve moze da bude radostan sto te vidi. :P
Ipak ces kad tad morati da naucis da je rad jedina sigurna stvar koja obezbedjuje zivot.

I da znas ne brine, se zbog tebe, posto znam da to radi sveti sava.

#21 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 05 April 2013 - 21:38


Tvoje citirano pitanje, o preporuci za psihijatriju, ne spada u oblast sankcionisanog ponasanja (bilo kriminalno, u realnom zivotu, bilo forumski), nego u pitanje uctivosti. I tu postoje stepeni prihvatljivog. "Nisi u pravu" je jedan nacin da se obratis, "ti si za psihijatriju" je drugi, a "ti si jebena budala" treci (pojednostavljujem). Ovaj treci na forumu nece proci, kao ni tvoje pominjanje Wermachta, a izbor izmedju prva dva je licni.
Moglo bi se reci da je "pomenuti gospodin" manje uctiv od mene (stvar licnih kriterijuma), ali je cinjenica da je on u stanju u dve recenice, psovke ili neuctive recenice u stanju direktno reci vise istine nego ja u deset "natenane/unaokolo" postova.

 

Drago mi je da si bio jasan i precizan, nadam se da ću ubuduće imati prilike da pokažem svoju učtivost/neučtivost bez upozorenja i opomena.



#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 April 2013 - 22:25

...

 

 

Drago mi je da si bio jasan i precizan, nadam se da ću ubuduće imati prilike da pokažem svoju učtivost/neučtivost bez upozorenja i opomena.

 

Ma to je u redu, - samo nemoj piskarati nebuloze.

 

...



#23 kolajcak

kolajcak
  • Members
  • 150 posts

Posted 05 April 2013 - 23:11

Ovo bi zasluzilo i novu temu (neka neko otvori ako hoce, mene mrzi da opet splitujem...)

Pitanje srece je zanimljivo, i tok rasprave me je podsetio na jedno od uvodnih scena filma "Gods Must Be Crazy" (mislim da je kod nas prikazan pod naslovom "Bogovi su pali na teme" ili tako nesto), gde jedan lik kaze da su pripadnici nekog africkog nomadskog plemena najsrecniji ljudi na svetu, jer nista nemaju. Ja bih dodao: jer nemaju sta da izgube.
Aforistisko/filozofski, izgleda na mestu. No, sta cemo sa podatkom da kod njih zena radja u proseku desetoro dece (ako prezivi sve porodjaje), od kojih samo dvoje dozive punoletnost, a ostala umru od gladi ili decijih bolesti?
Dobro, to je kad izbora nema. A kad ga ima: zena vise voli hotel, a ja sator i kamp. Zena voli putovanje avionom, a ja motociklom. Tako je, kako na kojem letovanju, srecnije jedno ili drugo. Ali, niko nije nesrecan, jer smo svesni da nam je dobro.
To je pitanje filozofije: ko je nesrecniji, moja cerka kad izgubi teniski mec (a ja platio trenera i terene), ili komsijina cerka koja ne igra nista, jer njeni roditelji nemaju para za trenere i klubove?

 

Što se sreće tiče, odgovor je krajnje jednostavan. Jedina istinska sreća bi trebala da bude spoznaja svrhe sopstvenog života i postojanja ljudske vrste uopšte. No ako Boga nema, nema ni nekakve više svrhe.

Onda se svrha ogleda u tome da jači pobedi slabijeg i tako 50-60-70 godina i kraj. Onda moramo da tražimo sreću u površnim doživljajima naše ionako obogaljene percepcije, a tu je još prostiji odgovor od prvog. Dobro i loše, lepo i ružno, sreća i nesreća su samo naša tumačenja dogadjaja koji doživljavamo putem 5 čula, mozga i u skladu sa nama karakterističnim ego-programom. Naš ego-program je nekako povezan sa endokrinim sistemom i u skladu sa epitetom koji pridajemo tumačenom doživljaju, dobijamo odgovor endokrinog sistema u vidu odgovarajućeg injection-a u telo.

Sad opet prema nekim referencama (sadista, mazohista...), svako se navuče na određenu kombinaciju hormona i iz toga proživi svoj životić. Sad neko klasično uleće sa pitanjem: "a tebi je to što je Hitler pobio milione ljudi dobro?", a odgovor je da je za njega i njegovu užu ekipicu to sigurno bilo dobro. Znači ako izbacimo iz jednačine Apsoluta, sve je relativno!


Edited by kolajcak, 05 April 2013 - 23:13.


#24 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 06 April 2013 - 02:09

Što se sreće tiče, odgovor je krajnje jednostavan. Jedina istinska sreća bi trebala da bude spoznaja svrhe sopstvenog života i postojanja ljudske vrste uopšte. No ako Boga nema, nema ni nekakve više svrhe.   .... 

 

Zasto "bi trebala?" Ko odredjuje sta "bi trebalo" ako ne sam pojedinac kojega se to tice?

I, zasto je bitna "visa" svrha od obicne svrhe? Sta je "visa svrha?"

 

Ako cemo o bogu i religiji, za to postoji pdf Religija i istorija. Ovde, kad pricamo o sreci, to je vise sa sociolosko/psiholoskog aspekata.



#25 kolajcak

kolajcak
  • Members
  • 150 posts

Posted 06 April 2013 - 11:28

Pa ako bi postojala nekakva unapred odredjena svrha, razumevanje te svrhe bi logicno nadomestila puno toga cime se inace na svakodnevnom nivou nepotrebno opterecujemo. Sto se tice toga ko sta voli ili ne, za mene licno je to potpuno nebitna rasprava. To koga sta cini da se oseca srecnim, time se odavno i uveliko bavi markenting.



#26 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 April 2013 - 13:36

 No ako Boga nema, nema ni nekakve više svrhe.

Tipicna teisticka manipulacija koja se ponavlja tamo negde od doba kad su proterali Anaksagoru i pogubili Sokrata, a verovatno i ranije (samo sto nema empirijske evidencije). Jel mozete vi jednom da promenite plocu, ova vam se pesma izlizala i dosadila? Ili cete vecno igrati na nepismenost narodnih masa . koje nisu obavestene (kao neki srpski politicari) da su na to pitanje razlicite, ali sve pozitivne odgovore dali brojni mislioci koji su mozda privatno i bili religiozni, ali nisu bili fanatici vec racionalni ljudi, od Ksenofana, preko Spinoze i Kanta, do Bertranda Rasela, Poppera, Jaspersa...



#27 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 07 April 2013 - 14:31

Što se sreće tiče, odgovor je krajnje jednostavan. Jedina istinska sreća bi trebala da bude spoznaja svrhe sopstvenog života i postojanja ljudske vrste uopšte. No ako Boga nema, nema ni nekakve više svrhe.

Onda se svrha ogleda u tome da jači pobedi slabijeg i tako 50-60-70 godina i kraj. Onda moramo da tražimo sreću u površnim doživljajima naše ionako obogaljene percepcije, a tu je još prostiji odgovor od prvog. Dobro i loše, lepo i ružno, sreća i nesreća su samo naša tumačenja dogadjaja koji doživljavamo putem 5 čula, mozga i u skladu sa nama karakterističnim ego-programom. Naš ego-program je nekako povezan sa endokrinim sistemom i u skladu sa epitetom koji pridajemo tumačenom doživljaju, dobijamo odgovor endokrinog sistema u vidu odgovarajućeg injection-a u telo.

Sad opet prema nekim referencama (sadista, mazohista...), svako se navuče na određenu kombinaciju hormona i iz toga proživi svoj životić. Sad neko klasično uleće sa pitanjem: "a tebi je to što je Hitler pobio milione ljudi dobro?", a odgovor je da je za njega i njegovu užu ekipicu to sigurno bilo dobro. Znači ako izbacimo iz jednačine Apsoluta, sve je relativno!

Plus (+) je dat greshkom, htela sam da quotujem i kazem da ni H.Spenser ne bi bolje formulisao ovakav stav sa kojim se nikako ne slazem. 

"No ako Boga nema...." mogucnost samospoznaje nema nikakve veze sa vashom imputiranom premisom da Boga, eventualno, nema.

I da ga ima, odgovor ne daje Bog vec covek.



#28 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 07 April 2013 - 15:12

Ako smem da pitam: u koji kontekst spada "Putler"?

 

samo da odgovorim na ovo uvodno pitanje...

kontekst je namaz.

putler = hitler + puter.



#29 tegapa

tegapa
  • Members
  • 726 posts

Posted 07 April 2013 - 15:25

...

Sa druge strane ljudi se na Balkanu smeju amerima koji samo rade a 'nemaju dusu' ali im tako isto zavide na standardu....

 

(1) Tvoja tvrdnja nije tacna. O.K. Tvrdnja balkanaca nije tacna.

Jel, najvise rade nasa balkanska braca - Grci. Grci rade najvise?

A niko ne moze da kaze da Grci nemaju dusu. Dusu balkansku.

 

(2) Slozio bih se da je receno da su Amerikanci najproduktivniji. Mada su i tu Norvezani daleko ispred svih. Nije mi poznata Norveska dusa.

Ima I misljenja da su Francuzi najproduktivniji. Francuzi (kinje), najproduktivniji ljudi na svet!  Niko ne dovodi Francusku dusu u pitanje ( ;))! 

Attached Files


Edited by tegapa, 07 April 2013 - 15:27.


#30 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 April 2013 - 17:52

samo da odgovorim na ovo uvodno pitanje...

kontekst je namaz.

putler = hitler + puter.

 

Da nastavimo u tom veselom duhu, a namaz je, kao sto znamo, jedan od stubova Islama...