Jump to content


Photo
- - - - -

veliki brat link pomoć


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#31 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 08 April 2013 - 22:44

opet zaglupljivanje, ajde molim te objasni kako se to gledalac reality show-a zaglupljuje?

 

Mozak je kao mišić: ako se ne koristi atrofira. Nekoliko sati Farme na dan, nekoliko sati VB-a. Ljudi su ovce, TV je pastir. Mene to plaši.

 

"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
― Groucho Marx

 

Šta misliš, koliko marxista ima u Srbiji danas?

 

niko nije primoran da gleda VB, ljudi gledaju nešto ako im se sviđa i ako ih zabavlja, a očigledno je da velikom broju gledalaca jeste zabavno. dokle god postoji sloboda izbora TV kanala (a prosečno domaćinstvo ih ima bar 70), dozvolimo da tržište određuje uspeh nekog (medijskog) proizvoda. ne znam dal te je neko obavestio o tome, ali živimo u kapitalizmu već 20ak godina.

 

Sve je to tek Hobsonov izbor i ništa više od toga. Ali nije najveći problem u ograničenosti stvari koje se biraju već u ograničenosti onih koji biraju.


Edited by pixel, 08 April 2013 - 23:04.


#32 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2013 - 12:32

opet zaglupljivanje, ajde molim te objasni kako se to gledalac reality show-a zaglupljuje? niko nije primoran da gleda VB, ljudi gledaju nešto ako im se sviđa i ako ih zabavlja, a očigledno je da velikom broju gledalaca jeste zabavno. dokle god postoji sloboda izbora TV kanala (a prosečno domaćinstvo ih ima bar 70), dozvolimo da tržište određuje uspeh nekog (medijskog) proizvoda. ne znam dal te je neko obavestio o tome, ali živimo u kapitalizmu već 20ak godina.

 

 

Ja ću ponovo: taj isti kapitalizam i demokratija imaju mnogo dobrih strana, ali mi prihvatamo samo najprimitivniji potrošački mentalitet i prizemne zabavne sadržaje. Kada prihvatimo sve dobre stvari, neka onda slobodno dođe na red i slobodno medijsko tržište (na kome protivzakonito pojedinci dobijaju nekoliko nacionalnih frekfencija). 



#33 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 April 2013 - 16:40

Spoiler

 

Na kraju, lepo je primećeno: u Orwellovoj distopiji sve ljude gleda Veliki Brat. U Huxleyjevoj distopiji svi ljudi gledaju Velikog Brata.


Edited by pixel, 09 April 2013 - 22:31.


#34 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 09 April 2013 - 20:21

Istorijsku nuznost zadeni gde sunce ne sija, tako nesto ne postoji, niti je ikada postojalo. Ko prica o istorijskoj nuznosti ne zna sta prica, ta je prica odavno prevazidjena u ozbiljnoj istoriografiji. Kao dobar protivotrov recimo prepocujjem sjajnu Fergusonovu "Virtualnu istoriju", tamo sve lepo objasnjeno o tim pricicama determinista.

 

takođe imam za tebe preporuku, Anthony C. Sutton, američki istoričar i ekonomista Wall Street & the Rise of Hitler, naravno tu su još dve knjige iz trilogije.

 

Edit: a najbolje je kad citiras Ramba Amadeusa u jednoj pesmi gde se on, sasvim opravdano, sprda sa komunistickim i populistickim predrasudama o kapitalizmu... 

 

citat se odnosio na onaj deo "svi dobro vide...", ali najlakše je ovako izvući iz konteksta.

 

Ja nemam taj utisak da ''programatori'' B92 ili Pinka, smišljaju način da ''spoje društveno korisno sa profitabilnim'' i ''ideološki rade''  putem trenutnih rijaliti programa.

 

Uostalom, zašto bi to činili?

Zakonska obaveza?

 

nije zakonska obaveza, i Matić i Mitrović su svako na svoj način nastavljači ideje jugoslovenstva, a širenje etničke tolerancije je sastavni deo te agende. 

 

Sve je to tek Hobsonov izbor i ništa više od toga. Ali nije najveći problem u ograničenosti stvari koje se biraju već u ograničenosti onih koji biraju.

 

možeš misliti, ljudi su ograničeni, sad si stvarno otkrio nešto epohalno, kao da si se juče ispilio i otkrio u kakvom društvu živiš.

 

Ja ću ponovo: taj isti kapitalizam i demokratija imaju mnogo dobrih strana, ali mi prihvatamo samo najprimitivniji potrošački mentalitet i prizemne zabavne sadržaje. Kada prihvatimo sve dobre stvari, neka onda slobodno dođe na red i slobodno medijsko tržište (na kome protivzakonito pojedinci dobijaju nekoliko nacionalnih frekfencija). 

 

isto i tvoj kolega namcor, kao da je s Marsa pao pa očekuje da nam izvoze kvalitet umesto šakrt i bofl robu u svim oblicima.



#35 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2013 - 21:50

Kako je ograničen uvoz polovnih automobila ili GMO, tako može biti zabranjen i VB ili Farma. Zašto to neko ne želi da uradi je druga stvar, a ima veze sa zaglupljivanjem naroda. Što se narod više bavi dupetom neke trećerazredne pevaljke koje je provirilo ispod pokrivača, manja je verovatnoća da će da razvali dupe nekog lopova na vlasti.



#36 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 April 2013 - 22:56

možeš misliti, ljudi su ograničeni, sad si stvarno otkrio nešto epohalno, kao da si se juče ispilio i otkrio u kakvom društvu živiš.

 

I ekipa koja stoji iza VB-a to odlično zna i uspešno/unosno tu ograničenost eksploatiše. Svaki pokušaj pravdanja te zloupotrebe, pogotovu kada dolazi sa strane, ima nečeg duboko patološkog u sebi.


Edited by pixel, 09 April 2013 - 23:01.


#37 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 09 April 2013 - 23:29

Što se narod više bavi dupetom neke trećerazredne pevaljke koje je provirilo ispod pokrivača, manja je verovatnoća da će da razvali dupe nekog lopova na vlasti.


ti zaista veruješ da su ta dva dupeta u korelaciji? sa ili bez pevaljke, narod je toliko potonuo u mazohizam i beznađe da bi aktuelna polit-biznis elita mogla da drmusa Srbijom još 50 godina bez velikih trzavica, dakle za našeg života. uostalom, nema spontanih pobuna, uvek mora da postoji neka organizacija i liderstvo. ako pričamo o usmeravanju socijalnog bunta, da ne kažem klasne borbe, to može da učini samo poštena inteligencija a takva se ovde decenijama odliva ka bogatijim zemljama gde može da ostvari svoje sebične karijerne i komformističke ambicije. to je suštinski problem našeg društva, odsustvo mladih intelektualaca suštinski zabrinutih za dobrobit radničko-seljačkih slojeva, spremnih da se stave u odbranu njihovog interesa. umesto toga imamo snobovštinu i elitizam koji sam po sebi nije sporan, ali je za društvenu dinamiku beskoristan.

mogu da se kladim da ove paušalne kritike VB-a stižu od forumaša koji nisu ič obratili pažnju šta se u tom šouu dešava mimo izvikanih zadnjica, grudi i prepirki ukućana. a dešava se mnogo toga zanimljivog, za ovu priliku izdvojio bih jedan od monologa Vesne Vukelić iz kojeg gledaoci mogu mnogo da nauče, u najmanju ruku dobiju presek situacije i kritički otklon od samog programa. Vendi je na neki način Veliki brat unutar Velikog brata, odnosno toliko iskusan posmatrač/manipulator gotovo koliko i sam produkcioni tim.


Edited by dexter8, 10 April 2013 - 00:02.


#38 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 April 2013 - 00:55

...

mazohizam i beznađe da bi aktuelna polit-biznis elita mogla da drmusa Srbijom još 50 godina bez velikih trzavica, dakle za našeg života. uostalom, nema spontanih pobuna, uvek mora da postoji neka organizacija i liderstvo. ako pričamo o usmeravanju socijalnog bunta, da ne kažem klasne borbe, to može da učini samo poštena inteligencija a takva se ovde decenijama odliva ka bogatijim zemljama gde može da ostvari svoje sebične karijerne i komformističke ambicije.

 

Da probas, za promenu, da naucis kako znacenje, tako i pravilno pisanje komplikovanijih reci PRE nego sto pocnes da ih koristis? Malo o koriscenju zareza i velikog slova takodje ne bi naskodilo. Ni vise floskula i egzoticnih fraza u malom broju redova, ni smesnije marksisticke doktrine. Ali se svejedno rec koja ti treba pise se koNformisticki, bizMismene...



#39 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 10 April 2013 - 11:11

Da probas, za promenu, da naucis kako znacenje, tako i pravilno pisanje komplikovanijih reci PRE nego sto pocnes da ih koristis? Malo o koriscenju zareza i velikog slova takodje ne bi naskodilo. Ni vise floskula i egzoticnih fraza u malom broju redova, ni smesnije marksisticke doktrine. Ali se svejedno rec koja ti treba pise se koNformisticki, bizMismene...

 

baš sam mislio na koMfor, ali binarnom mozgu to ne dopire.

kao slobodni umetnik ostao bih pri gramatički ležernom načinu pisanja, jer tako sam u mogućnosti.



#40 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 April 2013 - 13:48

baš sam mislio na koMfor, ali binarnom mozgu to ne dopire.

kao slobodni umetnik ostao bih pri gramatički ležernom načinu pisanja, jer tako sam u mogućnosti.

 

Pa da, ok, u redu je, cujem sad cak daju i zvanje Master Obrazovno-Relaksiranih Organizacionih Nauka...



#41 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 10 April 2013 - 13:55

može, samo deluje predugačko, jel ima neka skraćenica?

 

sram da te bude, jajoglavi.



#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 April 2013 - 14:48

može, samo deluje predugačko, jel ima neka skraćenica?

 

sram da te bude, jajoglavi.

 

Prevarante, ima skracenica, ali kao sto je govorio cika-Jova Zmaj, kad porastes i razmislis, kas'ce ti se samo.

 

Sramota tebe da bude sto popularizujes ovde medijsko smece.



#43 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 11 April 2013 - 16:11

Sramota tebe da bude sto popularizujes ovde medijsko smece.

 

kako to ja popularizujem kad niti sam postavio topik niti sam pristrasan prema show-u, hladnokrvno analitički posmatram jedan medijski fenomen, to je sve. ako imaš neke pritužbe po pitanju kvaliteta emisije (nazivaš je smećem), trebalo bi da ih uputiš na adresu produkcije ili ove kuće na čijem forumu si se razbaškario, deleći grube kvalifikacije kome stigneš, što po stilu podseća na učesnike VB. čak mislim da ti potajno želiš da učestvuješ u ovakvom tipu programa, što uopšte ne bi bilo loše za promociju i zastupanje interesa naučne zajednice u Srbiji.

 

dok ne budemo gledali Šredingera u VB, da čujemo glas iskustva i razuma, g-đa Maja Volk:

 


Edited by dexter8, 11 April 2013 - 16:11.


#44 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 14 April 2013 - 19:27

evo, da bih dokazao svoju objektivnost spram ovog šoua, predstavljam jedan zanimljiv snimak sa preksinoćne gala večeri koji pokazuje nesmotrenost produkcije kada su u pitanju javni moral i religijska osećanja. iako se radi o potpuno bezazlenom dizajnerskom rešenju za scenografiju, bespotrebno se daju argumenti konzervativnim grupacijama da šou oštro kritikuju i traže njegovu cenzuru/zabranu. čudi me da moje kolege iz RRA nisu reagovale, imajući u vidu da svešteno lice predsedava savetom Agencije..

 

[url][url]


Edited by dexter8, 14 April 2013 - 19:32.