Jump to content

Photo
- - - - -

Zakon o radu, a niko ga ne postuje

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 pokahontes

pokahontes
  • Members
  • 43 posts

Posted 27 March 2013 - 13:44

U ovoj zemlji veca prava imaju poslodavci nego zaposljeni, i vise mi je muka od toga ako mi verujete. Radim u firmi gde poslodavac nije ispaltio plate od avgusta meseca, a ja kao jedina zenska osoba u firmi novac nisam videla od pamtiveka, dok muski deo novac dobija na ruke. Kada sam cula za te nazovi seme otisla sam i pitala zar to nije diskriminacija na sta sam dobila odgovor ti nisi glava porodice. Jel mozete da verujete kakva drskost!

Sada odlazim iz firme kao tehnoloski visak i uopste mi nisu jasna prava. Jedno mi pricaju u briou, ja drugo citam u zakonu. Da bi primala novcanu nadoknadu u zakonu pise da je duzan da mi isplati sve zarade, a u biro mu kazu ne to ne mora. Pa imam nedoumicu koga da slusam. Ako ga tuzim samo cu da izgubim zivce i novac jer nikada necu uspeti da naplatim. 

Tako da neka neko kaze to i to tebi sleduje i tacka, ovo je vise strasno.

Druga stavr ja sam bila na neodredjeno a ima zaposljene na odredjeno i to na istim poslovima.

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 March 2013 - 20:25

Ako od avgusta nisi primila platu, sto nisi dala otkaz u Septembru?

Koja prava covek moze da ocekuje, ako mu se rad ne isplati, kako je dogovoreno?

Drskost je to sto te nisu platili na vreme, a ovo sto su ti rekli je da ih covek nabije u zatvor i zaboravi kljuc od celije. 

Sorry.

#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 28 March 2013 - 06:09

Nacionalna sluzba za zaposhljavanje je gomila nadrndanih, dobro uhranjenih i "snadjenih" partijskih aparatcika od koje niko nije video koristi i TO treba pod hitno UKINUTI!

Konkursi koje oni oglashavaju, ako hi i ima su - nameshteni. Prvo sto vam kazu je da njihov posao nije da vam traze posao vec da to morate sami a ako se ne javite svaka 3 meseca bicete brisani sa evidencije i bice vam uskracena neka vrlo, vrlo maglovito tumacena prava. Nadoknada u slucaju nezaposlenosti pocinje da stize 2, 3 meseca nakon prestanka radnog odnosa i niko se ne pita od cega zivite bez posla i bez naknade.

Evidencija o broju nezaposlenih se shtimuje, videla svojim ocima i cula svojim ushima.

Za neke delatnosti josh uvek ne postoji ni evidenciona shifra pa se ljudi trpaju gde im nije mesto.

Prekvalifikacija je obicna smejurija i tezga za odredjene poslovne profile.

Ta gomila svetih krava sedi u dobro zagrejanim kancelarijama sa mermernim podovima i debelim tepisima, klima uredjajima i pauzom za dorucak.

Koliko ih ima? koliko novca ide iz budzeta na njihove plate i odrzavanje tih zgradurina? 

Tvrdim: kada bi ih neki cunami zbrisao, niko ne bi ni primetio jer je njihovo postojanje u sistemu drzavnih institucija potpuno besmisleno. 

#4 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 28 March 2013 - 17:00

U ovoj zemlji veca prava imaju poslodavci nego zaposljeni, i vise mi je muka od toga ako mi verujete. Radim u firmi gde poslodavac nije ispaltio plate od avgusta meseca, a ja kao jedina zenska osoba u firmi novac nisam videla od pamtiveka, dok muski deo novac dobija na ruke. Kada sam cula za te nazovi seme otisla sam i pitala zar to nije diskriminacija na sta sam dobila odgovor ti nisi glava porodice. Jel mozete da verujete kakva drskost!

Sada odlazim iz firme kao tehnoloski visak i uopste mi nisu jasna prava. Jedno mi pricaju u briou, ja drugo citam u zakonu. Da bi primala novcanu nadoknadu u zakonu pise da je duzan da mi isplati sve zarade, a u biro mu kazu ne to ne mora. Pa imam nedoumicu koga da slusam. Ako ga tuzim samo cu da izgubim zivce i novac jer nikada necu uspeti da naplatim. 

Druga stavr ja sam bila na neodredjeno a ima zaposljene na odredjeno i to na istim poslovima.

Tehnološki višak, sporazum o odricanju otpremnine i prijaviš se na biro gde dobija nadoknadu 3-6 meseci.

pusti mi pib firme može i u inbox pa da vidimo ima li svrhe tužiti.

edit: nema veze sa isplatom zarada

Edited by stondisha, 28 March 2013 - 17:00.

#5 paraglider

paraglider
  • Members
  • 228 posts

Posted 29 March 2013 - 11:35

Da bi saznala kakva prava imas, pogledaj ovde:

http://upravusi.rs/poglavlje/posao/

http://www.besplatna...sak-zaposlenih/

I jedno potpuno komično pitanje: jesi li zatražila pomoć sindikata?

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 March 2013 - 15:40

Ako je radila/radi u nekoj manjoj privatnoj firmi najverovatnije u istoj i nema nikakvog sindikalnog organizovanja, sindikata i/ili clanova istog.

#7 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 29 March 2013 - 17:01

Da bi saznala kakva prava imas, pogledaj ovde:

http://upravusi.rs/poglavlje/posao/

http://www.besplatna...sak-zaposlenih/

Bas ste me nasmejali; sindikat pa u Srbiji :rotflmao:

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 March 2013 - 18:34

Zar je moguce da nikome ne para usi to sto ona ne izdrzava porodicu? Postoji li zakon protiv diskriminacije?

#9 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 29 March 2013 - 18:40

Bas ste me nasmejali; sindikat pa u Srbiji :rotflmao:

Šta je čudno...?...ko bi snabdevao "radničku klasu" krastavcima i ostalim "zimnicama".... :ajme: 

#10 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 30 March 2013 - 06:29

Šta je čudno...?...ko bi snabdevao "radničku klasu" krastavcima i ostalim "zimnicama".... :ajme: 

Ako se dobro secam poslednjih 20 godina sindikati ne spremaju zimnicu.

Pretpostavka sindikalnog pokreta je radnicka klasa svesna svojih klasnih interesa. 

Bash to je "sitnica" koja nedostaje. Kakva klasna svest - takav i sindikat. Nikakav.

#11 paraglider

paraglider
  • Members
  • 228 posts

Posted 30 March 2013 - 11:44

Potpuno sam svestan da naši sindikati ne postoje kad su potrebni (kao i tolike druge stvari kod nas).

Zato sam i napisao da je to pitanje komično.

Samo, ako od sindikata ne budemo trazili ništa, šta će ih promeniti?

U par navrata sam čuo da su organizacije koje pružaju (besplatnu) pravnu pomoc zaposlenima prilično efikasne, naročito kod malih poslodavaca.

Kažu da se sa njima potiže dogovor jer radije izbegavaju sporove.

A "klasna svest" - nje će biti, samo prvo da nastane "klasa".

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 March 2013 - 12:04

Pretpostavka sindikalnog pokreta je radnicka klasa svesna svojih klasnih interesa. 
Bash to je "sitnica" koja nedostaje. Kakva klasna svest - takav i sindikat. Nikakav.

Bogme spremaju. Evo kod mene u drzavnom institutu se sindikat uglavnom bavi "zimnicom" (pecivo na tone, mesne preradjevine), kartama za bazen i pozorisne predstave, sveskama i olovkama za skolsku decu (krajem avgusta/pocetkom septembara), novogodisnjim paketicima i slicnim. Pa sam se ja veselo ispisao iz sindikata (i tako ustedeo oko 10.800 din godisnje koje su uzimali na ime clanarine).

Edited by tomas.hokenberi, 30 March 2013 - 12:04.

#13 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 30 March 2013 - 12:38

Pa sad...

Profil sindikalnog vodje u JP...čovek od "poverenja" glavnog tj. tovarišča generalnog...zadužen za sklapanje ugovora sa razno-raznim malo i velikoprodajama za kupovinu proizvoda,putem administrativne zabrane...izmedju ostalog i razne varijante zimnica...nma to sam mislio.

Obično to što "sindikalac" obezbedi za svoju firmu,bude 20-50% skuplje nego što se inače nalazi u prodavnicama.

O zloupotrebama "humanitarnih fondova" u okviru preduzeća koji su takodje pod uticajem "sindikata" da ne pričam.U većim firmama,postoje više od 2 "reprezemtativna sindikata" (obično 3-4) ali samo je jedan "pravi"...onaj koga "Generalni" izabere....itd...itd..

#14 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 March 2013 - 16:46

Po zankonu, ovde nisu ispunjeni uslovi za tehnološki višak. Tj. ukoliko prima na isto radno mesto, uslov tehnološkog viška nije ispunjen. Takođe, ukoliko se radi o poslu koji odgovara tvojoj stručnoj spremi i iskustvu, radno mesto mora da ponudi tebi. Sa druge strane, ukoliko postoje više zaposlenih na istim ili sličnim poslovima, poslodavac kora da pokaže zašto se odlučio za određenog zaposlenog (na primer radni učinak, socijalni stuatus, i slično).

Ukoliko ga tužiš, dobićeš. E sada, sud može jedino da te vrati na posao, ali možda iskamčiš nešto preko toga. Što se tiče fonda, zavisi od staža, ukoliko imaš od 5-15 godina dobijaš 6 meseci - 60% republičkog proseka.

#15 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 30 March 2013 - 16:47

Tehnološki višak, sporazum o odricanju otpremnine i prijaviš se na biro gde dobija nadoknadu 3-6 meseci.

pusti mi pib firme može i u inbox pa da vidimo ima li svrhe tužiti.

edit: nema veze sa isplatom zarada

Ovo nikako. Nema veze jedno sa drugim. Ukoliko te proglase tehnološkim viškom uzmi pare  i prijavi se na biro, i dobijaš pravo na nadoknadu (uslov su godine staža).

edit. ali da ponovim, ne postoji zakonski osnov da te proglase tehnološkim viškom. Obrati pažnju da ako potpišeš sporazumni raskid, gubiš pravo na nadoknadu u fondu.