Jump to content


Photo
- - - - -

Koja je najugrozenija grupa ljudi/dece u Srbiji?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 peacemaker#1

peacemaker#1
  • Members
  • 1 posts

Posted 25 March 2013 - 19:54

Za koga bi donirali novac ?

Zelim da organizujem izlozbu humanitarnog karaktera sa ciljem prikljupljanja novca za odredjenu ugrozenu ciljnu grupu i/ili organizaciju koja se bavi njome ?

 

 



#2 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 25 March 2013 - 23:18

za decu sa posebnim potrebama



#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 March 2013 - 01:04

Pa stavljanje dece ovako kao "alternativu" ljudima je donekle zbunjujuce. Ali u svakom slucaju mislim da su romska deca generalno najugrozenija, a potom Romi generalno koji imaju dodatne (sa stanovista ovog i ovakvog drustva) probleme, kao sto su invaliditet, da su seksualne manjine, itd. Prema njima se manifestuje zastrasujuci rasizam i diskriminacija na vise razlicitih planova...



#4 milan_l

milan_l
  • Members
  • 7,534 posts

Posted 26 March 2013 - 10:37

Ako već postoji volja da se pomogne, potrebno je osnovati jedan fond iz koga će se sredstva koristiti za pomoć onima kojima je potrebna transplantacija pojedinih organa a za koju moraju sami da prikupe novac. Dok država plaća promenu pola deca umiru jem njihovi roditelji ne uspevaju da prikupe sredstva za operaciju...



#5 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 26 March 2013 - 10:45

Pa stavljanje dece ovako kao "alternativu" ljudima je donekle zbunjujuce. Ali u svakom slucaju mislim da su romska deca generalno najugrozenija, a potom Romi generalno koji imaju dodatne (sa stanovista ovog i ovakvog drustva) probleme, kao sto su invaliditet, da su seksualne manjine, itd. Prema njima se manifestuje zastrasujuci rasizam i diskriminacija na vise razlicitih planova...

 Sranje. Uopšte nije tačno. Odakle ti to majke ti? Sa mojom decom u školu ( što u razred, što u generaciji uopšte ) ide dosta romske dece i ona ne da nisu ugrožena nikako, nego su i privilegovana. Ta deca ne moraju da se pojavljuju u školi da bi završila razred, ne smeju da im se pišu neopravdani, ne smeju da im se daju loše ocene ( ne mislim na kečeve) , i kakva je to ugroženost ??? Znam, znam... Pozitivna diskriminacija jel da? E pa ili smo svi jednaki ili nismo.

Da ne bude da generalizujem, većina te romske dece ne spada u ovu grupu koju sam opisao, ali ih ima i takvih ( kojima se sve gleda kroz prste zbog nacionalne pripadnosti ). Takođe, ne pada mi napamet da idealizujem ne - romsku (?) decu. Tu tek ima dece da ti se stomak prevrne kako se ponašaju, ali za njih ne važe one privilegije koje sam gore napisao. Tu se i leti iz škole i ponavlja razred, samo to treba primenjivati na svakome, zar ne?

Nego da odgovorim na pitanje gde bih donirao novac ( kada bih imao) :

- dečija bolnica u tiršovoj

- institut za majku i dete


Edited by Pitbull, 26 March 2013 - 10:45.


#6 RaleRale

RaleRale
  • Members
  • 1,304 posts

Posted 26 March 2013 - 11:53

- kulturno-obrazovni centri, programi za predškolske i školske ustanove .   



#7 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 26 March 2013 - 12:14

Ne znam o kojoj je sumi reč, ali pretpostavljam da se ne radi o nekoj većoj sumi, zato bih ti predložio da se ne koncentrišeš na grupu ljudi, nego na nekog pojedinca kome je pomoć potrebna. Moj rezon je, ako već želiš da pomogneš, nije bitan broj ljudi kojima pomažeš, nego je bitna efikasnost te pomoći.



#8 TNT

TNT
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 26 March 2013 - 12:45

Najugroženija su deca žrtve porodičnog nasilja, te deca sa posebnim potrebama.



#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 March 2013 - 15:03

 Sranje. Uopšte nije tačno. Odakle ti to majke ti? Sa mojom decom u školu ( što u razred, što u generaciji uopšte ) ide dosta romske dece i ona ne da nisu ugrožena nikako, nego su i privilegovana. Ta deca ne moraju da se pojavljuju u školi da bi završila razred, ne smeju da im se pišu neopravdani, ne smeju da im se daju loše ocene ( ne mislim na kečeve) , i kakva je to ugroženost ??? Znam, znam... Pozitivna diskriminacija jel da? E pa ili smo svi jednaki ili nismo.

Da ne bude da generalizujem, većina te romske dece ne spada u ovu grupu koju sam opisao, ali ih ima i takvih ( kojima se sve gleda kroz prste zbog nacionalne pripadnosti ). Takođe, ne pada mi napamet da idealizujem ne - romsku (?) decu. Tu tek ima dece da ti se stomak prevrne kako se ponašaju, ali za njih ne važe one privilegije koje sam gore napisao. Tu se i leti iz škole i ponavlja razred, samo to treba primenjivati na svakome, zar ne?

 

Prvo,  ocigledno da NISMO svi jednaki. Dosta sa tim budalasenjem o apstraktnoj jednakosti. Ti pises ovo po forumu, a 95% Roma nema te mogucnosti. I nece bas biti da svi oni nisu to ni zasluzili (kakogod definisao "zasluge"). I takvih zilion primera ima - pre nego sto se uopste postavi pitanje jednakosti (koja je i inace fikcija sa antropoloskog i evolucionog stanovista) treba definisati jednake MOGUCNOSTI, a tome sluzi pozitivna diskriminacija kojoj se ti i vecinska javnost, ne samo u Srbiji, podsmevas. Naravno da se ona ne primenjuje cesto u praksi kako treba. Ali moram da te obavestim da su reakcije vrlo slicne tvojoj bile mnogih roditelja dece bele boje koze prilikom uvodjenja mesovitih skola u krajevima poput Alabame, Dzordzije, Lujzijane, itd. I bilo je mnogo zescih incidenata od zalbi po forumima (odnosno tadasnjih ekvivalenata). Ali se, gle cuda, nivo rasnih predrasuda dovoljno smanjio, da danas nema problema da neko od te crne dece iz mesovitih skola bude dobitnik Nobelove nagrade, ili jedan od najpopularnijih glumaca na planeti, ili shef generalstaba, ili prezident. Razmisli malo koliko je potrebno da bi se takav ishod desio sa Romima u Srbiji.

 

Drugo, skola je samo manifestacija bolesti drustva. Danasnje skole su katastrofalne, sa ili bez Roma i drugih manjina. Ali to bi nas predaleko odvelo.

 

Uzgred, donacije bolnici u Tirsoovoj su, s obzirom na rupu korupcije koja tamo vlada (i broj donacija koje su vec date, a koje su se naprasno "izgubile"), prilicno zaludan posao. Naravno, licemerna "borba protiv korupcije" sadasnje kriminalne grupe koja sebe naziva vladom Srbije ne bi u to osinje gnezdo zalazila ni da im neko obeca odlaganje izbora...


Edited by Schrodinger, 26 March 2013 - 15:07.


#10 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 26 March 2013 - 16:35

А како су онда најугроженија ? Јел им неко брани да се шкокују? Не брани. Да ли су им обезбеђени ( и не само њима) бесплатни уџбеници? јесу. Како немају могућности да се школују? Сад ризикујем да ме многи прогласе за "ђиласовца" ( нисам мајке ми ), али , да ли су им обезбеђени услови за колико - толико нормалан живот, за разлику од оног картон ситија испод Газеле?

Овде код мене, на Карабурми, у једну основну школу долазе ромска деца са целе Палилуле ( знаш и сам колика је то општина). И ситуација изгледа отприлике овако. У првом разреду их има 15 у разреду. до петог их остане 5, а школу заврши њих двоје. Ко је за то крив? Сигурно не некакав расизам или нешто слично. Крива је држава што то не санкционише.

Слажем се са тобом да су школе у Србији катастрофа, али шта је ту је. Деца морај уда се школују, а других школа нема.

И поред тога што си апсолутно у праву за Тиршову, ја бих ипак тамо дао паре - макар одељењу за опекотине ( тамо ми је ћерка лежала пре десетак година) које је било као из средњег века. Нису имали јебене топломере (!?), а по деци су ноћу гамизале бубе! Пошто је супруга тамо била са њом, наплатили су то као да је била у хотелу са бар четири звездице.



#11 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 26 March 2013 - 16:52

Ako već postoji volja da se pomogne, potrebno je osnovati jedan fond iz koga će se sredstva koristiti za pomoć onima kojima je potrebna transplantacija pojedinih organa a za koju moraju sami da prikupe novac. Dok država plaća promenu pola deca umiru jem njihovi roditelji ne uspevaju da prikupe sredstva za operaciju...

ovo



#12 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 26 March 2013 - 16:57

Ako već postoji volja da se pomogne, potrebno je osnovati jedan fond iz koga će se sredstva koristiti za pomoć onima kojima je potrebna transplantacija pojedinih organa a za koju moraju sami da prikupe novac. Dok država plaća promenu pola deca umiru jem njihovi roditelji ne uspevaju da prikupe sredstva za operaciju...

Мислим да је у Хрватској то јако лепо уређено. Свако је донор ако се не изјасни другачије - и ћао.


Edited by Pitbull, 26 March 2013 - 16:57.


#13 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 26 March 2013 - 17:24

Najugroženija grupa u Srbiji su ljudi koji se još uvek usudjuju da misle, ali čisto sumnjam da bi novac bio od neke pomoći.



#14 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 26 March 2013 - 17:25


Svako malo u novinama se pojavi neka nova tuzna prica, neki nov slucaj za koji je poterbno prikupiti pomoc. Poslednjih mesec-dva u Blicu postoji akcija "Srce za decu" i svaka nova prica sve tuznija. Cesto se, takodje, pojave price, najcesce o deci, koja boluju od bolesti za koje je potrebna poveca suma (da li za mesecne terapije, transplantaciju organa, etc...).

Zasto neko respektabilan (licnost, ustanova, whoever) ne otvori jedan racun iz kog bi se pomagalo i siromasnoj deci (Srce za decu) i bolesnoj deci i drugim bolesnicima kojima je potrebna novcana pomoc za razne operacije van zemlje i svima onima kojima je neka vrsta novcane pomoci potrebna?
Sta se desilo sa 110 000 € prikupljenih za onu nesrecnu devojku sto nije docekala transplantaciju srca - da li su te pare prosledjene sledecem bolesniku koji ceka operaciju?
Svaka prica me dotakne, ali ne mogu svaki dan za svaki pojedinacan slucaj da saljem novac, jer svaka transakcija kosta 25 €. Bilo bi mnogo lakse da postoji jedan racun na koji bih mogla jednom mesecno da uplatim vecu sumu, a da ne dajem jos toliko bankama za njihove usluge. Verujem da bi jos mnogo ljudi iz inostranstva podrzalo ovakav nacin pomoci.



#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 March 2013 - 17:40

Najugroženija grupa u Srbiji su ljudi koji se još uvek usudjuju da misle, ali čisto sumnjam da bi novac bio od neke pomoći.

 

U koje, naravno, sebe ubrajas, kako si visestruko pokusavao - ne sa prevelikim uspehom - da demonstriras na forumu, pa bi ovo trebalo da interpretiramo kao neki apel da ti se pomogne, sta li?