Jump to content


Photo

Kako je propao turbo-folk


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 Mr. Ford

Mr. Ford
  • Members
  • 14 posts

Posted 21 June 2001 - 11:07

Ne bojte se, nije jos. Nego, radim neko malo istrazivanje o tome, pa ako neko moze da prilozi koji podatak, ili utiske, pricice, razmisljanja, malo istorije, analize pesama, zanrove, sve i svasta - trista cuda; uglavnom sve sto ima veze sa ovom odvratnom kulturom. 'Ajte, znam da svako nosi nesto na dusi.
Uzgred, ako pukne Pink, hoce li puci i Turbo?
Da cujemo vase opservacije i studije...

#2 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 21 June 2001 - 12:43

Ako muzicki urednici odluce da ne pustaju turbo-folk, onda bi te pesme mogle, lokalno zaziveti ili ne, zavisno od dopadljivosti i ukusa komsija, rodjaka, dakle, te bi pesme imale normalnu sudbinu narodnih pesama. Narodna je pesma delo anonimnog stvaraoca, a kolektivna je svojina.
Narodno muzicko blago se prenosi od uha do uha, menja se tokom vremena i prezivljenje pesama zavisi od Darvinistickog odabira. Znaci nisu sve narodne pesme biseri, ali alo se odrze, za to ima nekog razloga..
Turbo varijanta nije, naravno, narodno blago, to je industrija i podleze svim zakonima ekonomije. Npr Pink i RTB ili bilo ko drugi ih ukine (glasam ZA), ali ih Radio Sabac pusta i ubira harac.
Pitanje je kako negovati muzicki ukus i to je moralno/eticko/edukativno pitanje. Odgovor se moze "procitati" i u dogadjanjima zadnje decenije, a i sire..
A zasto Te to interesuje?

#3 Mr. Ford

Mr. Ford
  • Members
  • 14 posts

Posted 21 June 2001 - 18:31

Pa, cela stvar je veoma zanimljiva. I ne samo to – turbo je bio/ostao toliko uticajan i jak da je rusio i menjao sve pred sobom. Razlog za to nije bio sam po sebi turbo, vec oni koji su ga slusali. Evo, na primer, ogromna vecina ljudi na ovim prostorima smatra da bez narodnjaka nema dobrog provoda. Bio sam svedok izjavama odredjenih ljudi (mogao bih reci inteligentnih i obrazovanih) koji su se gnusali same cinjenice da je na nekoj maturskoj veceri pustan rok, bez narodnjaka. Nisu ni znali da igraju, pa su presedeli celu zabavu, a kada je bio fajront, cela se skola pokupila i otisla na overdose turbo-densa. Ako pitate te ljude da li vole takvu muziku reci ce vam sve negativne utiske, a opet ne mogu da se provedu bez nje. Komentar? Mmmmhmhmhmhmh...
To je velika socioloska pojava koje se uvukla pod kozu ljudi na ovim prostorima jer gaji tu primitivnost, i jos nesto: turbo u sebi sadrzi zelju da bude mainstream, da izadje iz sela i udje u grad, tj. da postane VELIK. Ali ne znaju. Onog trenutka kada turbo nestane to ce biti znak da se ovde stvarno nesto promenilo. Ali ne nasilnim ukidanjem Pinka i inih, vec sam od sebe. Mislim da se to nece desiti. Virus se razvio i usao u DNK strukturu i ponasa se kao droga. Turbo je ogledalo ukusa.

#4 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 22 June 2001 - 10:46

slazem se sa konstatacijom da se silom nemoze nista promeniti a pitanje je da li moze da se promeni da nije kasno.kao prvo nemozemo poreci da vecina stanovnistva idalje u tome pronalazi sebe i da to zeli da vidi na televiziji i ostalim medijima. samo pogledajte istrazivanja o gledanosti pink televizije i sve ce biti jasno.kada najmladja populacija nepocne da svoje uzore trazi u emisijama tipa city ... tada mislim da ce stvari krenuti na bolje jer kako ja to vidim za najveci deo najmladje populacije te emisije su i kulturno-obrazovni-program (kako to zvuci uzasno ali istinito)

#5 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 22 June 2001 - 15:10

Ma nije bas usao u DNK strukturu, ali jeste odraz raskoracenosti izmedju sela i grada. Polugradjanstvo ima smucen ukus, ponudis mu nesto kao malo prepoznatljivo, "narodnjak", a onda ga uvaljas u celofan i pospes sljokicama, sto je toj ogromnoj, a i preovladjujucoj populaciji sinonim tehnickog, kao i socijalnog progresa. Nisu vise seljaci, da bi postali gradjani, odmah se odreknu autenticnosti sela, pa i tradicionalne muzike, a jazz, naravno nece slusati, u operu ih neces uterati, a i sto bi?, starogradske su im strane, jer ne govore o njima ni o njima slicnima, a turbo je za tu populaciju ogledalo koje dodaje i sljokice i pare i celi imidz kojem streme i koji im tacno predstavlja njih same, " kada jednom uspeju".
Je li ovo tebi ozbiljno treba, tj hoces li literaturu, nema je mnogo, ali ono sto je uradjeno moze da posluzi.
Potpuno se slazem da je turbo-folk socioloski i kulturoloski fenomen. A vazno je razumeti ga, zato sto sobom nosi gotovo sve odlike drustva koje nije ni u selu ni u gradu, koje je nigde i to oseca. I, naravo, istovremeno cezne za pripadnoscu. Mladi su toliko iscupani iz korena, a koreni svakom trebaju, narocito dok odrasta, da nije cudno sto bilo koji surogat prihvate kao model na koji zele " da se nastave".

#6 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 22 June 2001 - 15:23

Raskorak koji se oseca i prosto bode oci, a izmedju polugragaskog stanovnistva (seoskog , ali u gradu) i gradjanske populacije je ogroman. Gradjanska se populacija " na svom terenu" oseca ugrozena ( s pravom, ja mislim), a novodoslice su, kao i svugde, spremne da prisvoje sve sto mogu, a sa prisvajanjem kulture ide najsporije. Tu su se lepo snasli producenti ploca i zacas otvorili nepregledni i samozadovoljavajuci marketinski prostor. Turbo-folk je odavno industrija i kao takvu, a rentabilnu, tesko ju je saplitati naricanjem ( kao ovo moje..) i studijama. Svejedno, ja verujem da je razumevanje fenomena prvi korak kojeg se mora napraviti. Represijom se ne stigne nigde. A edukacija sporaaaaa.

#7 Mr. Ford

Mr. Ford
  • Members
  • 14 posts

Posted 23 June 2001 - 12:04

Odvikavanje ce biti tesko i mucno.Ali treba voditi racuna o sledecem: mozda i nestane turbo, ali ce se naci ZAMENA, npr. alternativa je u etno-turbo danceu ili u Grcima i Turcima, od kojih se naveliko krade. Primetio sam da je sad poceo da se fura fazon kao nekog roka (kao, sto su poceli Moby Dick ili Zourana. Tu su i nekada ljuti neprijatelji Hrvati koji su nanjusili srpsko trziste. Pre su se svi odreda krvili u najgorem fasizmu, a sada se sve zaboravilo i ide se dalje, do opet nekog trenutka kada ce se opet zakrviti.Moguce je da se ovi nasi uguse pod naletom njihovih. Bas bih voleo. To su surovi zakoni trzista i konkurencije.

#8 Mr. Ford

Mr. Ford
  • Members
  • 14 posts

Posted 24 June 2001 - 14:35

Pesma sa skrivenom porukom, jedna jedina pesma koju zaista, od sveg srca cenim i postujem. Od Twinsa, Plavi Slon, u kojoj se, izmedju ostalog kaze:
I necu da se probudim
Jer mogu da poludim
KAD VIDIM KO SAM
KAD VIDIM GDE SAM
Tacno, brate, kada pogledas ko si i gde zivis, stvarno da se ubijes. Nesvesno su izneli istinu. Przenje.

#9 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 June 2001 - 13:10

Trziste je trziste i od potraznje zavisi dobit, a to je osnovni parametar. Radi se o ekonomiji a ne o kulturi.
Kultura nije rentabilan proizvod, kultura se vazda i svugde mora dotirati i retko je, govovo nikad profitabilna. Novcano profitabilna. Dobit je u kulturnom obogacenju. Kolika je populacija kod nas koja znaci sta to, zapravo znaci?
Gradjanska opcija vs turbo opcija. Ne radi se samo o muzickom turbo-folku, nego o turbo -folk populaciji i potrebama te populacije.

#10 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 25 June 2001 - 18:24

Necemo da pobedi
narodna muzika!
Vise volim tebe mladu
nego pusku da mi dadu!

Mir! Mir, brate, mir!

Ispod slema mozga nema
Jer kad puzim...

Itd. Rimtutituki. Znali smo da smo pukli jos dok su to pevali. Pamet, mir, ljubav, sve je to propalo u paketu sa rokenrolom. Beograd nase generacije je bio specijalan upravo po tome sto je rokenrol bio mainstream. Jedan Koja je prodavao ploce u sasvim komercijalnim tirazima! Sada je sve to, I guess, doslo na svoje. Koliko para toliko i muzike. Novi talas je potonuo, a konacni rezultat je da Srbija nema more!

#11 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 25 June 2001 - 22:48

Sta fali turbo-folku?

#12 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 26 June 2001 - 00:11

Goranz, koliko je tebi godina?

#13 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 26 June 2001 - 09:56

22,a sto?

#14 Mr. Ford

Mr. Ford
  • Members
  • 14 posts

Posted 26 June 2001 - 10:37

Jeste li videli da je (konacno) izasla prva elektronska kompilacija cyber kola, tj. obrada narodnog stvaralastva, za novi milenijum? Autori su Dream Team. Best izdao. Neka neko nabavi i posalje nam recenziju, jedva cekamo.

#15 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 26 June 2001 - 11:06

Mogu da kazem da je fenomenalno...