Jump to content


Photo

Zene na Svetoj Gori?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
100 replies to this topic

#16 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 04 August 2003 - 11:52

A da li bi hteo ici u Lasu medju mirne i smerne budiste? :lol:
Ja bih, itekako...

HellaBad Posted: 31 Jul 2003, 17:12 na forumu Crkva i drzava, jos jedna svinjarija

...milo mi je sto sam Bezboznik i sto imam isti odnos prema svim crkvama i religijama.
Sve su mi podjednako odvratne... a i njihova stada.
"Only sheep need a leader."


Pa tako i sa budistima.

Ne postaje se pripadnik stada time sto se poseti neko versko mesto. Ima tu da se vidi dosta stvari i sa arhitektonske tacke glediste, umetnicke, prirode. Mnogi turisticki centri upravo medju glavnim stvarima koje nude u sklopu ponude su uprave razne crkve, manastiri i svetilista. Mislim da bi bilo tragicno posetiti Pariz, a ne posetiti Notr Dam.

#17 HellaBad

HellaBad
  • Sleepers
  • 646 posts

Posted 04 August 2003 - 12:50

Ne postaje se pripadnik stada time sto se poseti neko versko mesto. Ima tu da se vidi dosta stvari i sa arhitektonske tacke glediste, umetnicke, prirode. Mnogi turisticki centri upravo medju glavnim stvarima koje nude u sklopu ponude su uprave razne crkve, manastiri i svetilista. Mislim da bi bilo tragicno posetiti Pariz, a ne posetiti Notr Dam.

Joj, Rosbacher, nemoj pogresno da me shvatis, sve to o cemu pises je jako divno i lepo.

Isao sam (kad sam morao) po raznim manastirima i crkvama i Manasija i dosadni popovi i debele popadije i kupite deco kalendare i svece i krst od tisovine sa svete gore i bog isus hristos i sveti duh i Mileseva i beli andjeo i stara srbija i turci pobise i grob ovog kralja i grob one kneginje i Sv. Marko u Veneciji i golubovi koji seru svud po tebi dok gazis po vodi do kolena i ne doticu me se te starudije previse, da ti pravo kazem.

A to sto turisticki centri nude mi bas nije nikakva preporuka, jer je to program na koji racunaju.
Evo u Srbiji - 95% stanovnistva verujuce - samo 40.000 su ateisti.
Naravno da u svom programu nece zaobici crkve.

Udaljili smo se od teme:
Elem, stvarno, sta cete medju tim namrstenim darkerima na Atosu?

Edited by HellaBad, 04 August 2003 - 12:53.


#18 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 04 August 2003 - 12:56

Joj, Rosbacher, nemoj pogresno da me shvatis, sve to o cemu pises je jako divno i lepo.

Isao sam (kad sam morao) po raznim manastirima i crkvama i Manasija i dosadni popovi i debele popadije i kupite deco kalendare i svece i krst od tisovine sa svete gore i bog isus hristos i sveti duh i Mileseva i beli andjeo i stara srbija i turci pobise i grob ovog kralja i grob one kneginje i Sv. Marko u Veneciji i golubovi koji seru svud po tebi dok gazis po vodi do kolena i ne doticu me se te starudije previse, da ti pravo kazem.

A to sto turisticki centri nude mi bas nije nikakva preporuka, jer je to program na koji racunaju.
Evo u Srbiji - 95% stanovnistva verujuce - samo 40.000 su ateisti.
Naravno da u svom programu nece zaobici crkve.

Udaljili smo se od teme:
Elem, stvarno, sta cete medju tim namrstenim darkerima na Atosu?

OK, postujem.
Vise sam reagovao na "satanisticke zenomrsce" i mislio sam da bi te interesovalo da vidi Lasu i sediste Dalaj Lame, ali to ne bi mogao jer je tamo pristup zabranjen strancima, a za pretpostaviti je da budisticki svestenici ne mrze te iste strance, samo imaju svoja pravila. Tako i na Svetoj Gori postoje pravila, i ne radi se o mrznji.

#19 HellaBad

HellaBad
  • Sleepers
  • 646 posts

Posted 04 August 2003 - 13:22

OK, postujem.
Vise sam reagovao na "satanisticke zenomrsce" i mislio sam da bi te interesovalo da vidi Lasu i sediste Dalaj Lame, ali to ne bi mogao jer je tamo pristup zabranjen strancima, a za pretpostaviti je da budisticki svestenici ne mrze te iste strance, samo imaju svoja pravila. Tako i na Svetoj Gori postoje pravila, i ne radi se o mrznji.


Imaju svoja pravila...

A sta su ta pravila nego glupe dogme.

Ne mozes u Lhassu zato jer si stranac, ne mozes na Svetu Goru jer si zena.
Odbijanjem pristupa svetim mestima te postavljaju na mesto parije, odnosno, njihovog necistog neprijatelja.

Hvala na toleranciji, miru bozijem medju ljudima i jednakosti svih pred bogom.
Pravila...

#20 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 04 August 2003 - 13:27


OK, postujem.
Vise sam reagovao na "satanisticke zenomrsce" i mislio sam da bi te interesovalo da vidi Lasu i sediste Dalaj Lame, ali to ne bi mogao jer je tamo pristup zabranjen strancima, a za pretpostaviti je da budisticki svestenici ne mrze te iste strance, samo imaju svoja pravila. Tako i na Svetoj Gori postoje pravila, i ne radi se o mrznji.


Imaju svoja pravila...

A sta su ta pravila nego glupe dogme.

Ne mozes u Lhassu zato jer si stranac, ne mozes na Svetu Goru jer si zena.
Odbijanjem pristupa svetim mestima te postavljaju na mesto parije, odnosno, njihovog necistog neprijatelja.

Hvala na toleranciji, miru bozijem medju ljudima i jednakosti svih pred bogom.
Pravila...

Naravno da si im neprijatelj ako se nadjes na svetim mestima. A zasto si neprijatelj? Zato sto ne postujes njihove zakone. Mada ne bih uzimao rec "neprijatelj" nego "nepozeljan na tom mestu" sto ne mora biti vezano uz neprijateljstvo.

#21 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 04 August 2003 - 15:12

Mene zanima zasto bi, vi zene koje pisete ovde, htele da posetite Svetu Goru? Iz verskih ili turistickih razloga?

mixture...
Volim da boravim na mestima koja su okupana molitvama...
ja to dozivljavam na drugaciji nacin nego Helafela.
Bez obzira na sve ono sto nije dobro u crkvama kao organizacijama, za mene je vera nesto sto nema veze sa tim.
Tako ponekad kad sam se vracala sa faksa kroz Bulevar volela sam da udjem u crkvu Svetog Marka i da "odsedim" unutra desetak minuta samo, da upalim svece i da se pomolim u sebi...
Bila sam vise puta u Studenici, meni je tamo mnogo lepo, (pevali smo unutra i snimali, neka tako nastala dela su izdata na CD-ima, a bili smo cesto i na TV-u, tek da se zna), Mileseva je takodje na mene ostavila utisak jos u sestom osnovne na ekskurziji kad nisam imala pojma o zivotu, a u Zici koju smo posetili onako usput mi se desilo nesto sto necu nikad zaboraviti.
I tako...
Volela bih da odem na Svetu Goru, da je dozivim da je osetim iznutra, eto, turisticki bih volela da vidim i druge manastire koji su na njoj, i bugarske i ruske itd, a u Hilandaru bih volela da provedem neko vreme, mozda par dana...eto

#22 sabahudin

sabahudin
  • Members
  • 639 posts

Posted 04 August 2003 - 15:51

A sta su ta pravila nego glupe dogme.

Ne mozes u Lhassu zato jer si stranac, ne mozes na Svetu Goru jer si zena.
Odbijanjem pristupa svetim mestima te postavljaju na mesto parije, odnosno, njihovog necistog neprijatelja.

Hvala na toleranciji, miru bozijem medju ljudima i jednakosti svih pred bogom.
Pravila...

ne treba, svakako, ici na mesta gde je nekom pristup zabranjen

40000 ateista, ali koliko agnostika? 1?

moliti se moze i u kuci, ili na polju, ako se bas mora, npr. kao u nekom amerikanskom mlifu kad nadire poplavavulkanzemljotresilisuperbigboobsriba

OBAVEZNO POGLEDATI film SIGNS


svima treba zabraniti ulazak na svetu goru
ako je sveto nije za bliceve i kvaziokajanje i pokajanje
nego za monahe

drugo

citajte Jovanovica u NIN-u

ali to je novi topic

#23 HellaBad

HellaBad
  • Sleepers
  • 646 posts

Posted 04 August 2003 - 17:22

Ma bitno da sam ja promenio avatar...

Mean and green

#24 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 04 August 2003 - 19:56

ne treba, svakako, ici na mesta gde je nekom pristup zabranjen

40000 ateista, ali koliko agnostika? 1?

moliti se moze i u kuci, ili na polju, ako se bas mora, npr. kao u nekom amerikanskom mlifu kad nadire poplavavulkanzemljotresilisuperbigboobsriba

OBAVEZNO POGLEDATI film SIGNS


svima treba zabraniti ulazak na svetu goru
ako je sveto nije za bliceve i kvaziokajanje i pokajanje
nego za monahe

drugo

Za Signs jel ti to ozbiljno ili...?#

drugo o molitvi naravno kad god ti treba tu si gdi si...

ali je istina i to da ako se na nekom mestu biva sa lepsim emocijama to mesto "upija" ono sto ti zracis...

[thats why everybody liked 2 b in my room :lol: :lol: ]

well, volela bih da posetim SG i zato da osetim tu vibration...

a mozda bih se razocarala?

svejedno...

btw monah mozes da budes i u dusi, isn't it B)

#25 sabahudin

sabahudin
  • Members
  • 639 posts

Posted 05 August 2003 - 07:47

Za Signs jel ti to ozbiljno ili...?#

drugo o molitvi naravno kad god ti treba tu si gdi si...

ali je istina i to da ako se na nekom mestu biva sa lepsim emocijama to mesto "upija" ono sto ti zracis...

[thats why everybody liked 2 b in my room :lol:  :lol: ]

well, volela bih da posetim SG i zato da osetim tu vibration...

a mozda bih se razocarala?

svejedno...

btw monah mozes da budes i u dusi, isn't it B)

u filmu signs jedino sto ne valja je sto tuku aliena
pomenuti su u filmu ionako ljudsko ogledalo (a nije ET)

sta se postize molitvom?
vidim uslisene su molitve da se zene pripuste na sg

da, ovo je mozda i istina i za - emocije
pogledati Bagdad danas

mozda je i atos upio nesto od zlobinog "zracenja"

#26 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 05 August 2003 - 08:06

ali je istina i to da ako se na nekom mestu biva sa lepsim emocijama to mesto "upija" ono sto ti zracis...

[thats why everybody liked 2 b in my room :lol:  :lol: ]

well, volela bih da posetim SG i zato da osetim tu vibration...

a mozda bih se razocarala?

E, sad si u kontradikciji. Ako si zena kojoj je zabranjen ulaz na SG i nekako se ipak nadjes tamo, onda je logicno da poremetis taj "mir" koji tamo vlada i koji zelis da osetis, zar ne? :lol:

Zato mozes ici na Ostrog. I tamo je fino. A mozes i do zenskih manastira na Fruskoj Gori - Ravanica i Jazak. Doduse, mogu tamo i muskarci uci, ali je staresinstvo zensko. :lol:

#27 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 05 August 2003 - 08:44

1.

sta se postize molitvom?
vidim uslisene su molitve da se zene pripuste na sg

pa ja se nisam nikad za to molila :lol:
btw molitva je u jednom delu mog zivota bila nesto sto mi je mnogo pomoglo
bas nista nista drugo

sta se postize, prilicno opsirna tema,
I'm not sure I'm ready :lol:

"da, ovo je mozda i istina i za - emocije
pogledati Bagdad danas"

svako mesto zrcali ono sto se tu na tom mestu dogadjalo, ja bar osecam to... a sigurno nisam jedina...
da u Bagdadu nije bilo i nekih + "zracenja" mozda Bagdada danas vise ne bi ni bilo?

mozda je i atos upio nesto od zlobinog "zracenja"

sigurno jeste, ali se nadam da njegovo - nije moglo da neutralise tolike godine +
2.

E, sad si u kontradikciji. Ako si zena kojoj je zabranjen ulaz na SG i nekako se ipak nadjes tamo, onda je logicno da poremetis taj "mir" koji tamo vlada i koji zelis da osetis, zar ne? :lol:

ma neee, nisam u kontradikciji, moje prisustvo na SG bi tamo samo donelo jos vise mira... :lol:

"Zato mozes ici na Ostrog. I tamo je fino. A mozes i do zenskih manastira na Fruskoj Gori - Ravanica i Jazak. Doduse, mogu tamo i muskarci uci, ali je staresinstvo zensko."

Ostrog, uz svo duzno postovanje i raznorazne price koje sam cula, me nikad nije privlacio...valjda od tolikog naroda
mene privlace "samotnija" mesta... :lol:
Ravanica je lepa, u Jazaku nisam bila.
kad sam pre petnaestak godina razmisljala o tome da postanem monahinja (srecom :lol: nisam ali je to bilo stvarno jako i trebalo je "preziveti") jedan od razloga sto nisam to uradila je sto se ispostavilo da svi manastiri koji su me privlacili su "muski" manastiri, pojma nemam kako ni zasto, ja to cak nisam ni znala...
so,...
bio je jedan u Bgd-u, tj tamo je jos uvek, Vavedenje u Topcideru, tamo sam se vencala, ali me sestrinstvo tog manastira totalno razocaralo, do dan danas od onda /pre 4 godine/ nisam ponovo otisla tamo, ja se "stidim" od njihovog loseg dela.
Can u imagine someone like that?

#28 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 05 August 2003 - 08:59

Lavinia:

Ostrog, uz svo duzno postovanje i raznorazne price koje sam cula, me nikad nije privlacio...valjda od tolikog naroda
mene privlace "samotnija" mesta... 
Ravanica je lepa, u Jazaku nisam bila.
kad sam pre petnaestak godina razmisljala o tome da postanem monahinja (srecom  nisam ali je to bilo stvarno jako i trebalo je "preziveti") jedan od razloga sto nisam to uradila je sto se ispostavilo da svi manastiri koji su me privlacili su "muski" manastiri, pojma nemam kako ni zasto, ja to cak nisam ni znala...
so,...
bio je jedan u Bgd-u, tj tamo je jos uvek, Vavedenje u Topcideru, tamo sam se vencala, ali me sestrinstvo tog manastira totalno razocaralo, do dan danas od onda /pre 4 godine/ nisam ponovo otisla tamo, ja se "stidim" od njihovog loseg dela.
Can u imagine someone like that?


Sad da je moj deda ovde on bi ti rekao sledece:
"Lavinija, cedo moje! Ti idi u crkvu i moli se Bogu, i ne obracaj paznju na ljude. Ljubav prema Bogu ti mora biti na prvu mestu i kao nagradu Bog ce ti podariti milost za druge ljude i dusevni mir."

Tako nekako.

Samotnijih mesta imas dosta po Fruskoj gori. Manastiri Velika Remeta, Shishatovac i Jazak su poprilicno samotni.

#29 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 05 August 2003 - 09:41

Sad da je moj deda ovde on bi ti rekao sledece:
"Lavinija, cedo moje! Ti idi u crkvu i moli se Bogu, i ne obracaj paznju na ljude. Ljubav prema Bogu ti mora biti na prvu mestu i kao nagradu Bog ce ti podariti milost za druge ljude i dusevni mir."

Tako nekako.

Samotnijih mesta imas dosta po Fruskoj gori. Manastiri Velika Remeta, Shishatovac i Jazak su poprilicno samotni.

Dear Rosbacher,
pozdravi dedu :lol: , ali odavno sam ukapirala da je hram koji je uvek tu (ili nije, kako kod koga), zapravo U tebi, kao sto bi Gibran rekao: "Vas svakodnevni zivot je vas hram i vasa vera"
"Tako nekako."
Vec cujem tvoje sledece pitanje "Sta ces onda na SG?"
pa mi ljudi valjda nismo ostrva, ima nesto u toj razmeni medju nama, vidis, i mi ovde sedimo i kuckamo, i to je neka razmena koja nam znaci nesto, inace ne bi, zar ne?
Tako kad mi ponekad bude dosta "buke" sveta, ja se "povucem" u sebe, ako ne mogu u neki prostor, onda u sebe, i malo "odmorim" od svega, kad se ponovo vratim, onda je i taj svet lepsi...
Don't know if u understand what I was trying to say... :lol:

pored toga sto je Atos sakralno steciste, i priroda je tamo predivna, dakle celina tog mesta je nesto sto bih volela da dozivim, makar na kratko, ne samo ovo ili ono.

#30 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 05 August 2003 - 10:06

Dear Rosbacher,
pozdravi dedu :lol: , ali odavno sam ukapirala da je hram koji je uvek tu (ili nije, kako kod koga), zapravo U tebi, kao sto bi Gibran rekao: "Vas svakodnevni zivot je vas hram i vasa vera"
"Tako nekako."
Vec cujem tvoje sledece pitanje "Sta ces onda na SG?"
pa mi ljudi valjda nismo ostrva, ima nesto u toj razmeni medju nama, vidis, i mi ovde sedimo i kuckamo, i to je neka razmena koja nam znaci nesto, inace ne bi, zar ne?
Tako kad mi ponekad bude dosta "buke" sveta, ja se "povucem" u sebe, ako ne mogu u neki prostor, onda u sebe, i malo "odmorim" od svega, kad se ponovo vratim, onda je i taj svet lepsi...
Don't know if u understand what I was trying to say... :lol:

pored toga sto je Atos sakralno steciste, i priroda je tamo predivna, dakle celina tog mesta je nesto sto bih volela da dozivim, makar na kratko, ne samo ovo ili ono.

Hvala, rado cu ga pozdraviti, mada to znaci da cu morati slusati sat-dva sve o njegovim prethodnima odlascima na SG. Po 100-i put. :lol:

Sad si me podsetila na jednu fotografiju koju sam video u knjizi o WW2. Radi se o dvoje mladih u ruskim narodnim nosnjama koji stoje na livadi, drzeci se za ruke, i pognutih glava. A ispod slike stoji: "Mladi bracni par negde u Rusiji se moli Bogu na mestu gde je nekad crkva bila." :lol:

Jasno je meni da bi mnogo ljudi htelo da vidi SG. Ja jos nisam imao prilike, ali mozda za mesec dana jer cu biti na moru tamo, pa mozda stignem do SG. I meni je zao sto ne mogu zene tamo jer moja devojka onda nece moci sa mnom. Ali tako je kako je. U svemu tome ne volim sto se generalno napada crkva zbog tog zakona i to uglavnom od ljudi koji ne bi isli iz verskih razloga, nego samo isteruju nesto bezvezno i odredjeno generalno negativnim stavom prema crkvi. Zato sam i pitao zasto bi ko isao tamo.