Jump to content


Photo
- - - - -

Velika državna pljačka na Kipru


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#31 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 19 March 2013 - 16:36

A YU je bila velika sa "zavidnim globalnim uticajem"?

Norveska, Svedska I Finska su se mirno, kao I Ceska I Slovacka, rastale. Primeri iz drugog bolda tek nisu dobri primeri. To su bile, ili kolonije, ili okupirane zemlje pa nije ni cudo sto je postojao ekonomski interes okupatora da zadrze te teritorije u posedu. Da te podsetim da su se zemlje juznih slovena dobrovoljno udruzile  drzavnu zajednicu.

 

A tek pokusaj razlaza americkih juznih drzava konfederacije od severnih, tek je to bio primer "peace and tranquility"  ?  Pa razlaz severnog i juznog sudana, odmah posle samo 30 godina rata ?

 

Ne razumem sta hoces da dokazes, da su razlazi svi ostali drzavnih ili politickih zajednica bili laki i miroljubivi, a da su jedino ex-Yu bili divljaci pa uradili to sto su vec uradili ?

 

Kada se drustvene zajednice razlaze to ti je kao u braku kada nestane ljubavi, pa pocne tuca ko sta nosi sa sobom posle razvoda.



#32 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 19 March 2013 - 17:34

Hocu da kazem da nisu svi, koji se razilaze, divljaci kako to ti vidis predvidjajuci da ce se EU "u krvi raspasti" Dao sam ti primere severnih naroda I njihov nacin razilazenja naspram dinaroida, "divljozapadnih" Amera I kao sto ti ode "jos juznije I tuznije, u Sudan. I ne zavrsavaju se svi brakovi otimacinom I svadjama, mada, vidim da takav, civilizovan, nacin kod tebe  I nije nesto "normalno I uobicajeno". Bez uvreda, nista licno, ali su neki ljudi  bas siledjije.



#33 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 19 March 2013 - 19:53

Upravo sam cuo na BloombergTV da je parlament u Kipru glasanjem odbio oporezivanje depozita. Dakle nista od toga. Videcemo kakve ce posledice za sobom ostaviti citava ova ujdurma.


Edited by Technogod, 19 March 2013 - 19:54.


#34 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 19 March 2013 - 21:27

Mleko je prosuto, nema nazad... Ako su odbili su oporezivanje depozita to ne znaci da ce sad normalno da otvore banke i da niko nece da potrci u banku i digne sve do zadnjeg evra... I sto se sad prica o velikoj drzavnoj pljacki, pare su vec davno opljackane, kiparske banke su delile sakom i kapom kredite po Grckoj, tih para vise nema i sad je samo pitanje koliki ce ko racun da dobije - rusi, ostale stedise, evropski i kiparski poreski obveznici...



#35 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 19 March 2013 - 23:18

Ok za to sto hoces da kazes o severnjacima. Ostali deo argumenta mi nema smisla jer si presao na tzv licni nivo, to je klasicni balkanski switch kada nemas argumenata za ono sto hoces da dokazes.

A sada nazad na tezu o civilizovanim severnjacima. Ako u njih ubrajas i Nemce onda imas primer civilizovanih severnjaka koji su izmislili i u praksi koristili industrijski proces za unistavanja miliona ljudi.

Toliko od mene oko ovoga off-topica, fokus je ipak na pokusaj kradje para sa bankovnih racuna.

Edited by S&P, 19 March 2013 - 23:24.


#36 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 20 March 2013 - 05:43

Ok za to sto hoces da kazes o severnjacima. Ostali deo argumenta mi nema smisla jer si presao na tzv licni nivo, to je klasicni balkanski switch kada nemas argumenata za ono sto hoces da dokazes.

A sada nazad na tezu o civilizovanim severnjacima. Ako u njih ubrajas i Nemce onda imas primer civilizovanih severnjaka koji su izmislili i u praksi koristili industrijski proces za unistavanja miliona ljudi.

Toliko od mene oko ovoga off-topica, fokus je ipak na pokusaj kradje para sa bankovnih racuna.

Malo ti je bez veze da ceo jedan narod okarakterises kao genocidan.



#37 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 20 March 2013 - 09:47

Upravo sam cuo na BloombergTV da je parlament u Kipru glasanjem odbio oporezivanje depozita. Dakle nista od toga. Videcemo kakve ce posledice za sobom ostaviti citava ova ujdurma.

 

Mislim da je steta nepopravljiva i samo cekam dan kada otvore banke. Mislim da ce nastati takav juris na banke da nece znati sta ih je snaslo. Da tamo imam pare, istog dana bih sve do zadnjeg evra podigao. Morace prvih mesec dana da stave neki dnevni limit do koga mozes maksimalno da podignes novac inace ce za dva dana morati da proglase bankrot.

 

Jedva cekam da vidim sta ce biti posle toga u Spaniji i Grckoj.



#38 dobrostojeci

dobrostojeci
  • Members
  • 192 posts

Posted 21 March 2013 - 06:22

Četvrtak je, a banke i dalje zatvorene do daljnjeg. Sada kažu do utorka, a onda će ih svečano otvoriti sa sve presecanjem crvene trake, deponenti će podići desetine milijardi evra, a banke će nastaviti normalno da rade. I onda će mrmot da zavije čokoladu u foliju... 



#39 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 21 March 2013 - 13:36

Sta god da odluce, Kipar je potonuo...

http://uk.reuters.co...E92K0DW20130321

 

Ono sto je meni i dalje zanimljivo je sto svi potrcase da popljuju nevidjenu kradju 5.8 milijardi evra od stedisa a niko nije ni spomenuo da je u okviru tog istog paketa predvidjeno da EU da zajam od 10 milijardi evra (skoro 60% kiparskog GDP) koji bi otplacivali kiparski poreski obveznici, izgleda da je sad normalno da se zaduze i praunuci sa par milijardi i tu niko ne vidi problem, to valjda nije 'kradja' sto li....



#40 dobrostojeci

dobrostojeci
  • Members
  • 192 posts

Posted 22 March 2013 - 08:49

Bez obzira kako se ovo završi, a neće tako lako i neće skoro, nekoliko stvari su se iskristalisale i već sada je moguće praviti neke analize.

Krizu je izazvala Evropa i to ne iz ekonomskih razloga jer su te pare za Evropu smešne. Da li je bio cilj da Rusija preuzme dominaciju nad Kiprom, ne verujem, to će možda biti kolateralna stvar. Da li su bili svesni da sa ovom krizom podrivaju ceo bankarski sistem, mislim da jesu, i to je ono najgore. Mislim da je to urađeno namerno, ciljano i smišljeno.

Posle ovoga nema više sigurne štednje i promoviše se razbojnički princip - onaj ko je najjači on će da troši i svoje i tuđe pare. Moguće da se to radi i sa ciljem da se pare iz banaka troše i ulažu u nekretnine i proizvodnju jer je cena zlata jako nestabilna, a ECB štampanjem devalvira valutu tako da ostaje ili štednja u bankama gde bi kamata očuvala njenu vrednost ili pak ulaganje u neke nekretnine ili poslove.

Država ne voli kada se pare ne troše i samo gomilaju, a njihova vrednost raste, zaposlenost i proizvodnja padaju jer su tada prihodi od poreza sve manji, a država od toga živi.

Ako im je bio cilj da se pokaže na konkretnom primeru šta će biti ako javni dug postane neodrživ, onda su jednostavno mogli da puste da Kipar bankrotira. I posle bankrota se i dalje živi, država i dalje funkcioniše, samo se uslovi bitno menjaju. Ali ne, mislim da je ovde u pitanju nešto drugo, mnogo šire.

 

Kao odgovor na prethodni post, taj zajam će jednako vraćati i unuci ovih štediša koji su opljačkani i unuci koji nisu imali štediše u svojoj familiji. Ajde onda da unuke čije du dede opljačkane u bankama oslobodimo plaćanja tog kredita, da ne plaćaju dva puta. I ne ide svih 10 milijardi kao novo zaduživanje već se tim parama vraćaju stari krediti, samo mali deo te sume ide kao novi kredit koji povećava javni dug.

 

Suma sumarum, ovo je klasična pljačka, za sada još uvek u pokušaju. Pljačku vrše državni organi koji od jednog manjeg broja svojih građana otimaju pare i dele svim ostalim, bez ikakvog normalnog kriterijuma, bez ikakve analize ukupne imovine pojedinca i njegove ekonomske snage već samo na osnovu ukupne količine para koja se po svim mogućim osnovama našla na računima na dan 15. mart, pa tako i u slučaju ako je neko prodao svu imovinu da bi platio operaciju za svoje dete i tako mu spasio život.



#41 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 22 March 2013 - 12:50

Nema sta da se mnogo filozofira oko situacije na Kipru, da je u pitanju normalan sistem banke bi bankrotirale, uloge do 100.000e bi preuzela drzava a oni preko 100.000e bi ostali bez tog 'viska'. Ukoliko drzava ne bi mogla da isplate uloge do 100.000e u evrima, neka izadje iz evro zone vrati se na kiparsku funtu, pa nek izdaju obveznice i vracaju 'staru deviznu stednju' sledecih 30-tak godina, mislim da mogu da pokupe neka korisna iskustva ovde...

 

Koliko je meni poznato osnovna odlika kapitalistickom sistema je ko izgubi pare taj bankrotira. Ili je mozda Slobin socijalizam pobedio na Kipru pa ce i tamo malo novcem danasnjih i buducih poreskih obveznika da 'podrzavaju' banke gubitase dok 'ne stanu na noge'... Socijalizam za banke a za ostale stezanje kaisa i rezanje troskova, zanimljiv je to sistem iz kojeg ce proizaci mnogo sta lepo siguran sam...



#42 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 22 March 2013 - 17:54

Suma sumarum, ovo je klasična pljačka, za sada još uvek u pokušaju. Pljačku vrše državni organi koji od jednog manjeg broja svojih građana otimaju pare i dele svim ostalim, bez ikakvog normalnog kriterijuma, bez ikakve analize ukupne imovine pojedinca i njegove ekonomske snage već samo na osnovu ukupne količine para koja se po svim mogućim osnovama našla na računima na dan 15. mart, pa tako i u slučaju ako je neko prodao svu imovinu da bi platio operaciju za svoje dete i tako mu spasio život.

 

Ako je pljacka - ja ne  znam za pravedniju.



#43 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 22 March 2013 - 23:13

Pravedna pljačka, kakav oksimoron.



#44 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 23 March 2013 - 10:35

Pravedna pljačka, kakav oksimoron.

 

Pola istocnoevropskih kriminalaca tamo drzi pare koje su opljackali iz svojih zemalja (ukljucujuci dosta nasih ljudi) - opljackati pljackasa meni zvuci pravedno. 



#45 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 23 March 2013 - 11:38

Ja sigurno necu plakati za Kiprom:

 

http://www.b92.net/b...3&nav_id=697843