Jump to content


Photo
- - - - -

Posle povratka u Srbiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2013 - 11:43

Posle niza gidina u inostranstvu, vartili ste se u Srbiju. Taj "povratak" je za vas bio kao nova emigracija, sa prednoscu sto u potpunosti razumete jezik.

 

 

 

Ipak, stvari nisu krenule nabolje. Osecate pritvornost,  ne vole vas, rusite njihove komplekse i ideale o Zapadu, porucuju vam da se vratite.  Imate problema sa nostrifikacijama, u Srbiji vam ne veruju da ste na Zapadu ista radili jer duboko u sebi veruju u nekakav Eldorado i zivot bez rada.

 

Postali ste dakle stranac i to jos gori nego kad ste emigrirali.

 

 

 

Sad ste jos postali i mizantrop.

 

Ovakvo je moje iskustvo i iskustvo mnogih. Zanima me sta se misli o tome.


Edited by Sapunar, 09 March 2013 - 11:44.


#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 March 2013 - 11:59

Ybg Sapunjavi, ti si ovde izgleda jedini sa takvim iskustvom, izgleda da nećemo mnogo diskutovati.



#3 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2013 - 12:52

Ybg Sapunjavi, ti si ovde izgleda jedini sa takvim iskustvom, izgleda da nećemo mnogo diskutovati.

 

ja znam ipak jos jednog takvog coveka, u toj situaciji, on je totalno odlepio zbog svih tih problema



#4 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 09 March 2013 - 13:00

Moji starci su bili u NL od 1975 do 2002. Kaju se sto su se vratili. Razloge je Sapunar vec naveo, a ima ih jos...



#5 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2013 - 17:39

sad, ima i nekih finansijskih razloga zasto bi se covek vracao. recimo penzija u NL (AOW) proporcionalna je broju godina provedenih u NL od 15 do 65. godine zivota. Ko je bio recimo 30 godina dobice 30/50 pune penzije koja je ionako nanivou minimalca, te ako nema privatnu penziju, bolje mu je da starost zivi u Srbiji.

 

najveci problem u Srbiji jesu ipak ljudi, njihov nizam moral. oni su ti koji cine radnike svih institucija i sluzbi, oni su vam komsije...



#6 djalminha

djalminha
  • Members
  • 342 posts

Posted 09 March 2013 - 21:06

E vidis a ja bas razmisljam da se vratim. Ja sam preko(okeana) 7 godina. To nije ni malo ni mnogo mislim. Daj jos neke detalje. Ima li necheg pozitivnog?



#7 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 10 March 2013 - 06:11

E vidis a ja bas razmisljam da se vratim. Ja sam preko(okeana) 7 godina. To nije ni malo ni mnogo mislim. Daj jos neke detalje. Ima li necheg pozitivnog?

Ima, topla srpska dusa!

Ima jos: http://www.b92.net/i...2&nav_id=693808



#8 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 10 March 2013 - 17:44

E vidis a ja bas razmisljam da se vratim. Ja sam preko(okeana) 7 godina. To nije ni malo ni mnogo mislim. Daj jos neke detalje. Ima li necheg pozitivnog?

 

pozitoivno je svakako biti sa familijom, ako imate stare roditelje njima je velika radost da imaju realno unuke.

 

tu su onda prijateljstva, ako ih ima.

 

ukoliko imate klijente na zapadu, a imate takav posao, koa programer, dizajner itd, i to se verovatno isplati, kad se zivi u Srbiji.

 

na kraju, ako radite sa poljoprivredom, pravite neke delikatese, kvalitetan sapun rucne izrade itd, onda se t takodje isplati u Srbiji



#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 March 2013 - 18:16

pozitoivno je svakako biti sa familijom, ako imate stare roditelje njima je velika radost da imaju realno unuke.

 

tu su onda prijateljstva, ako ih ima.

 

ukoliko imate klijente na zapadu, a imate takav posao, koa programer, dizajner itd, i to se verovatno isplati, kad se zivi u Srbiji.

 

na kraju, ako radite sa poljoprivredom, pravite neke delikatese, kvalitetan sapun rucne izrade itd, onda se t takodje isplati u Srbiji

Pausalno cu da ti odgovorim na pitanje zasto se nikada ne vratiti u Srbiju.

1) Sit sam da mi sve bude problem, pocev od nervozne salterasice, koja mora da misli da sam lud, posto zahtevam pristojan tretman. Ima dokaza cak i na ovmo 4umu da to postoji.

 

2) Dosta mi je da se sa komsijama koji su ufitiljili da je parking mesto ispod njihovog prozora rezervisano samo za njih.

 

3) Ne zelim da gledam kola parkirana na rampi za invalide i da nikoga nije briga. Naime svi gundjaju, a niko nista ne preduzima.

 

4) Dosta mi je da udjem u banku a oni mi kazu ne mozemo da vam damo kes $5,000.00, to je velika suma morate da najavite. Kush more to su moje pare.

 

5) Ne zelim da razmisljam da li ce ponovo nekom kretenu pasti na pamet da oduzima nekretnine i useljava sirotinju u tudje stanove, posto u jednoj sobi mogu 2 osobe. Sikter.

 

6) Ne mogu da zivim u drustvu gde kukavice maltertiraju homoseksualce, posto se plase da ce i sami postati isto. Ne pada mi napamet da zivim u drustvu gde je okay buldozerima raseliti Rome posto su eto niza rasa. Kush bagri.

 

 

Sad ce neko da mi kaze, ma to se ne desava svaki dan, a ja cu da kazem ako se meni desilo vise puta, onda je posle 3 moja krivica, posto sam se sam tome izlozio.

 

Tako da svi koji razmisljaju da se vrate to treba da urade. Medjutim, iz mog limitiranog iskustva, gde poznajem 3 porodice sa decom, koje su se vratile u Srbiju, zivele tamo vise od 3 godine, svi su na kraju pobegli nazad i njihova kucaj je mesto u koje su imigrirali, a ne Srbija.



#10 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 10 March 2013 - 18:21

mislim da su tacke

4

5

6

 

preterane. homoseksualcisu prihvaceni, osim mozda kad je njihova parada.

4. vam se omze desiti i na zapadu.

 

iapk, tesko je,



#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 March 2013 - 18:45

Ne pada mi napamet da zivim u drustvu gde je okay buldozerima raseliti Rome posto su eto niza rasa. Kush bagri.

 

U tom slucaju ne prilazi uopste Evropi.



#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 March 2013 - 18:50

U tom slucaju ne prilazi uopste Evropi.

Ne troluj govorimo o Srbiji.



#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 10 March 2013 - 20:03

u Marseju su bas tako raselili Rome, na radost ostalih.

 

en kazem d aje to dobro, ali to se radi po Evropi



#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 March 2013 - 20:50

Slusajte ti i tvoja drugarica, ili budite dosledni besmislenim topicima koje postavljate, ili nemojte ni da ih postavljate. Ovo je jos jedan topik koji  treba bezuslovno da ide na deponiju.

 

Da ti sad odgovorim na glupost o Marseju, "Ne vracam se ja, niti bilo ko ko je otisao iz SrbijU u Francusku, vec tamo odakle sam hipoteticki otisao!"

 

Druga je stvar sto sam ti u par navoda egzaktno objasnio zbog cega ja ne zelim da se vratim u tu zemlju.

 

Sad ti mozes da mi kazes da kupleraja ima i u Sohou, ali to i dalje ne menja na stvari da mene taj bolesan i upotrebno degradiran zivot ne zanima.

 

Daj mi sad reci da u US u minutu pogine 20,000 ljudi po glavi stanovnika, pa da jos malo pricamo o razlozima sto je bolje biti u LA, nego SrbijU.



#15 truba-dur

truba-dur
  • Members
  • 115 posts

Posted 11 March 2013 - 00:22

@mrd

 

Molim te priblizi nam malo sto si toliko ogorcen.Nesto je tebe ovde gadno povredilo,neki ljubavni jadi,sta li vec.


Edited by truba-dur, 11 March 2013 - 00:25.