Jump to content

Photo
- - - - -

Nova srpska raketa

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 18 February 2013 - 11:08

Stampa je puna price o novoj srpskoj raketi (ALAS) koju porizvodi firma EdePro. Navodno, razvice se velika proizvodnja i srpska privreda se ima nadati novim investicijama, a gradjani boljem zivotu. Novine su vec pune hvalospeva o novom vodji i velikim poslovima pred Srbijom.

Meni lici na jos jednu pricu iz iste poropagandne kuhinje. Da vidimo.

radi se o raketi dometa do 25km vodjenoj putem optickog kabla koji raketa vuce za sobom.

da li je ovo tehnicki realno?

proizvodjacEdPro je firma kja se svojevremeno nasla u vestima, zbog ovakvog dogadjaja:

http://www.blic.rs/V...vo-bez-dozvole-

Trgovci oružjem proizvodili raketno gorivo bez dozvole
T. M. S. - T. N. Đ. - U.P. | 05. 11. 2008. - 07:30h | Foto: Z. Raš | Komentara: 4

Firma „Edepro”, u kojoj su prekjuče povređena tri radnika u eksploziji pogona za pravljenje punjenja za protivgradne rakete, nema dozvolu MUP-a za rad, potvrđeno je „Blicu” u policiji. Uprava kriminalističke policije proverava i druge dozvole koje ova firma poseduje zbog sumnje da nisu bili ispunjeni propisani uslovi. Prema dostupnim ali nezvaničnim informacijama, u poslove ove firme uključeni su i neki penzionisani generali koji čine lobi izvoznika oružja iz Srbije.

#2 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 21 February 2013 - 04:21

Veoma cudno zvuci kad se spomene razvlacenje optickog kabla, dok taj tip raketa postoji jos od 80ih. Normalno, razvoj zapoceli Ameri.

Domet im je bio do 10, 15Km. Vode se kao EFOGM.

Kasnije, Nemci i Francuzi zapoceli razvoj rakete (Polyphem) koja ima domet od 60Km.

Ocigledno, tehnicki je moguce iako mi je prosto neverovatno. Pitanje je koliko je sve to inovativno.

Nasi takodje spominju 60Km domet:

The ALAS missile is hot-launched from its canister by means of a solid-propellant
boost motor, then pitches over to horizontalflight at a nominal height of 150-500m.
Both the boosters and the turbo jet supplied system range up to 25 km (with
possibility to extended range up to 60 km)

Kao da su uzeli njihovu raketu i prepakovali u nasu. :D

#3 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 21 February 2013 - 10:01

Polyphem projekt je obustavljen.

postoje rakete koje vuku zicu, ali su kratkog dometa. Zamislite koja je tezina 60 km optickog kabla. pa on ke vsiestruko tezi od rakete

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 February 2013 - 08:50

Polyphem projekt je obustavljen.

postoje rakete koje vuku zicu, ali su kratkog dometa. Zamislite koja je tezina 60 km optickog kabla. pa on ke vsiestruko tezi od rakete

Cemu 60 km optickog kabla za raketu dometa 5-15 km?
Domaci ALAS je samo napredna verzija "Maljutke", odnosno obican protivoklopni projektil.

U zvanicnim specifikacijama se nigde ne spominje 60km domet.

Edited by tomas.hokenberi, 24 February 2013 - 08:52.

#5 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 24 February 2013 - 11:01

opticki kabal je mnogo laksi od zice oni se mogu praviti i od plastike naravno specijalno obradjene i to mnogo tanje od zice recimo debljina dlake je sasvim dovoljna. toliko je lagan da ja mislim da je veci problem da se on ne prekine nego sama njegova tezina.

sa druge strane zemlja okruzena nato paktom ne treba uopste da se bavi proizvodnjom oruzja. nedajboze kad bi lansirali takvu jednu napravu samo bi dobili po usima posle i nista vise. ima toliko toga pametnijeg cime bi se mogli baviti.

Edited by misko1, 24 February 2013 - 11:02.

#6 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 24 February 2013 - 13:09

navodno ce domet biti povecan na 60km. mislim da je to patka

raketa nije poboljsana verzija Maljutke jer ALAS ima pored raketnog startera mlazni motor. pre nego sto komentarisete, bolje da se informisete.

medjutim, pitanje d ali je razvoj te rakete samomaska za neko pranje novca u trouglu USA, Emirati, Srbija

opticki kabal je mnogo laksi od zice oni se mogu praviti i od plastike naravno specijalno obradjene i to mnogo tanje od zice recimo debljina dlake je sasvim dovoljna. toliko je lagan da ja mislim da je veci problem da se on ne prekine nego sama njegova tezina.

sa druge strane zemlja okruzena nato paktom ne treba uopste da se bavi proizvodnjom oruzja. nedajboze kad bi lansirali takvu jednu napravu samo bi dobili po usima posle i nista vise. ima toliko toga pametnijeg cime bi se mogli baviti.

cemu ovo samoponizavanje. Austrija je takodje zemlja okruzena NATO paktom, pa proizvodi oruzje

#7 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 24 February 2013 - 13:55

cemu ovo samoponizavanje. Austrija je takodje zemlja okruzena NATO paktom, pa proizvodi oruzje

propustas poentu kao i obicno a ona je: ima toliko toga pametnijeg cime bi se mogli baviti.

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 February 2013 - 16:15

raketa nije poboljsana verzija Maljutke jer ALAS ima pored raketnog startera mlazni motor. pre nego sto komentarisete, bolje da se informisete.

Pre nego sto nesto das odgovor na komentar pokusaj da ga ne shvatis bukvalno. ALAS naravno nije BUKVALNO poboljsana verzija Maljutke ali nije puno vise, a posebno nije krstareci projektil kako su ga neki nasi mediji opisali. Ima istu namenu kao Maljutke a to je gadjanje oklopljenih i utvrdjenih ciljeva. Price o 60 km dometa su samo price.

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 February 2013 - 16:19

Mislim da precenjujes znacaj ovog projektila. Ne radi se tu o projektilu zemlja-zemlja dugog dometa ili o krstarecoj raketi vec o obicnom protivoklopnom projektilu.

#10 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 24 February 2013 - 21:41

tacno, ovo nije krstareca raketa

#11 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 26 February 2013 - 07:25

a koja je svrha protivoklopne rakete dometa 60 km ??  Pa sirina cele Svrbije je jedva nesto veca.  Bezmalo nemamo ni gde da je testiramo a da ne povredimo komsijski prostor :rotflmao:

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 February 2013 - 07:59

a koja je svrha protivoklopne rakete dometa 60 km ??  Pa sirina cele Svrbije je jedva nesto veca.  Bezmalo nemamo ni gde da je testiramo a da ne povredimo komsijski prostor :rotflmao:

Nema nikakvu svrhu posto nema domet od 60 km vec 5-15 km. Inace sirina Srbije je ipak vise nego "nesto veca" od 60 km.

#13 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 26 February 2013 - 18:33

U zvanicnom PDFu (citirani deo u 2. postu) su napisali da je domet do 25km, sa mogucnoscu da se produzi do 60km. Odatle se povlaci 60km :)

Moguce je da ide do 15,20,25km sa optikom a do tih 60km bez iste sa fiksiranim ciljem.

Sa auto i manualnom navigacijom je.

Po meni jedina pogodnost ove rakete je upotreba na teritoriji gde su jaka ometanja, na sta je ona potpuno imuna.

#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 February 2013 - 23:21

U zvanicnom PDFu (citirani deo u 2. postu) su napisali da je domet do 25km, sa mogucnoscu da se produzi do 60km. Odatle se povlaci 60km :)

Moguce je da ide do 15,20,25km sa optikom a do tih 60km bez iste sa fiksiranim ciljem.

Sa auto i manualnom navigacijom je.

Po meni jedina pogodnost ove rakete je upotreba na teritoriji gde su jaka ometanja, na sta je ona potpuno imuna.

Pre neki dan sam gledao neki jednako zvanicni "leaflet",  istina taj je bio na srpskom i tu je pisalo da je domet 5-15 km, a 60 km nigde nije pomenuto.

#15 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 02 March 2013 - 19:58

^ Ovaj je bio na engleskom. Maknuli su ga u medjuvremenu. Direktan link je bio na adresi:

http://www.edepro.com/wp-content/uploads/2013/01/ALAS_technical-information.pdf

Na ovom linku je isti taj dokument iz Google Cache-a. Baci pogled dok cache nije istekao.

Pozz