Jump to content

Photo
- - - - -

Ukidanje nebeogradskih škola

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#31 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 February 2013 - 11:00

U Srbiji ni škole sa dovoljnim brojem učenika nemaju sve uslove - bilo je skoro i reči o tome da ogroman broj škola nema pristojan WC, klupe se raspadaju, roditelji skupljaju novac da bi se škola okrečila, natrpava se 40 dece u odeljenje da bi se štedelo, a vi biste da se finansirate školu u koju ide 10 đaka. Ja bih voleo da je Srbija neka utopija u kojoj svi predivno živimo, ali nije. Srbija je država u raspadu, banana republika u kojoj ljudi umiru čekajući red za operacije, u kojoj 1/3 dece nema redovne obroke, u kojoj nema novca ni za ono za šta mora da ima. Da smo neka bogata država, mogli bismo da se "otvorimo" i finansiramo i školu za 10 učenika, mogli bismo i u drugim školama da pravimo odeljenja od 15-20 učenika, mogli bismo sve škole da opremimo savremenim nastavnim sredstvima...

#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 February 2013 - 11:13

Ja ne bih da finansiram skolu sa 20 djaka, ali bih da finansiram obrazovanje te dece, tako da ne budu zakinuta u odnosu na svoje vrsnjake. Barem kad su u pitanju seoske skole, tu odrzavanje nije nikakav problem, jer to ionako rade roditelji (ako iko radi). Znaci, radi se samo o nastavnom kadru. Tu je naravno bitno da li se radi o maloj deci, kojoj je dovoljna jedna uciteljica, ili onoj vecoj, kojima treba vise nastavnika za sve predmete, nego sto njih ima.

Ponekad se citav problem svodi na jednu jedinu uciteljicu, koja ne ispunjava normu jer ima npr 10, a ne 40 djaka. Ta ista moze lepo da bude nezaposlena u gradu, a decu ko sisa - to je cesto logika iza zatvaranja ovakvih skola.

Ipak mislim da ovde ima slozenijih politickih igara, nego sto to na prvi pogled izgleda. Plate nastavnika idu iz drzavnog budzeta, a odrzavanje skola iz opstinskog (ako se nesto u medjuvremenu nije promenilo). Opstinama ne bi trebalo da bude u interesu zatvaranje tih malih skola, jer glavni trosak (plate) ipak snosi drzava. Kad se skola zatvori, onda sav trosak oko prevoza djaka pada na opstinu ili (u gorem slucaju) na roditelje. Zasto se onda opstine utrkuju da pozatvaraju sto vise skola i cije novce time stede ;) ?

#33 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 19 February 2013 - 15:14

da li biste rado putovali na posao? i da li putujete rado?
zarva snije sramota da zelite to i deci?

sto se mene tice, ne mogu da kupim kucu sa okucnicom ako pre toga ne dobijem deo stana i prodam ga.

inace, i u gradu je moguce ziveti primitivno.

Zar tebe nije sramota da se ovde cigancis oko stana. Pricas o nekom zdrvom zivotu u prirodi, a cekas da tu prirodu obezbedis s'parama iz civilizacije.

Zar takav primer jednog grebatora da dajes deci?

Edited by mrd, 19 February 2013 - 15:15.

#34 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 19 February 2013 - 15:42

naravno da me nije sramota. preziveti u prirodi u Srbijije nemoguce. Zivotinje su izlovljena.

iz civilizacije se ne moze iskoraciti odjednom.

vazno je da ona propada iz dana u dan, pa ce i to ici lakse

#35 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 19 February 2013 - 16:14

Ima zivotinja koliko hoces po planinskim mestima juzne Srbije, obzirom da su sela skoro prazna, a i cene imanja su prilicno niske, Doduse, ima mali problem sa strujom i telekomunikacijama, ali to tebi, verujem, nece predstavljati problem.

#36 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 19 February 2013 - 18:02

naravno da me nije sramota. preziveti u prirodi u Srbijije nemoguce. Zivotinje su izlovljena.

Moze ako bas hoces..  odes na neku planinu ili uz neku reku, napravis brvnaru, nabacis 1-2 koze za mleko i sir i 10 ak kokosaka za jaja i eto ti  .  Takvi placevi u Srbiji ne kostaju vise od recimo godisnje plate u BG...

Evo kako je jedan penzioner iz PA  napravio bivak za pecanje na Dunavu  i to takoreci od odpada iz civilizacije:

Edited by Doc Holliday, 19 February 2013 - 18:04.

#37 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 19 February 2013 - 20:55

Nije on izgubio nikakvo zdravorazumsko rasudjivanje, on samo ovde sve vas zajebava. Mislim, verovatno to znate i sami pa mi nije jasno sto ga, malo po malo, vidim okacenog na bisere kad bi mu pre mesto bilo na minijaturama.

Nije da nisi u pravu, ali se po meni cela ova rasprava svodi na to da stanovnici jedne iste pecine/mocvare govore jedni drugima da zive u pecini/mocvari. To 'Sapunar' radi svima, ovi sto odgovaraju to rade njemu, ti to radis ovima sto odgovaraju, i hipoteticki, ja to sada radim tebi. Mislim, super ako se to smatra diskusijom sto se mene tice. 

A sada ozbiljno, kao sto postoje migracije od nerazvijenih ka razvijenom svetu, tako postoji i migracija selo -> manji grad -> veci grad -> megalopolis, to je prirodna teznja ljudi da hoce radije da zive tamo gde im je bolje. 

#38 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 19 February 2013 - 21:08

Shonbrun, ti li si, mome? :huh: