Jump to content


Photo
- - - - -

Ukidanje nebeogradskih škola


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 February 2013 - 09:15

Sa velikom strascu sroska elita ukida skole po provinciji. O deci i njihovim roditeljima niko ne razmislja. Ukidaju se skole po planinskim selima, ali i po Vojvodini. Recimo u selu Surduk, uskoro ce se ukinuti osnovna skola, a selo je samo 40km udaljeno od Beograda.

 

Sta nam porucuje beogradska elita, politicari, advokati, lekari, voditejke, profesori... Oni vise ne zele da placaju nastavnike (bedna plata), ne zele da odrzavaju trosne skolske zgrade.

 

"Preselite se svi u Beograd", tako vriste liberalni komesari. Po njima, ono sto se ne isplati, ne treba ni da postoji. To su njihova nacela.

 

"Daje te pare NGO sektoru", tamo se mogu lepo oprati. Tako kazu.

 

A sta ce biti s decom? Da li ce se svi preseliti za Beograd? A sa roditeljima? Mogu li svi da se zaposle po beogradskim kioscima, frizerajima... Ima li nedovoljno pedikira, cistacica, prostitutki?

 

I na kraju? Koliko uopste kosta radno mesto ucitelja? Mogu li ljudi sami da finansiraju skole, kao u 19. veku. Jer na zalost 19. vek i totalna dominacija kapitala jeste, barem privremeno nasa buducnost.

 

Srpska drzava jeste neprijatelj njenih obicnih gradjana. Gradjani zato moraju da promene drzavu.



#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 February 2013 - 11:50

Sa velikom strascu sroska elita ukida skole po provinciji. O deci i njihovim roditeljima niko ne razmislja. Ukidaju se skole po planinskim selima, ali i po Vojvodini. Recimo u selu Surduk, uskoro ce se ukinuti osnovna skola, a selo je samo 40km udaljeno od Beograda.

 

Sta nam porucuje beogradska elita, politicari, advokati, lekari, voditejke, profesori... Oni vise ne zele da placaju nastavnike (bedna plata), ne zele da odrzavaju trosne skolske zgrade.

 

"Preselite se svi u Beograd", tako vriste liberalni komesari. Po njima, ono sto se ne isplati, ne treba ni da postoji. To su njihova nacela.

 

"Daje te pare NGO sektoru", tamo se mogu lepo oprati. Tako kazu.

 

A sta ce biti s decom? Da li ce se svi preseliti za Beograd? A sa roditeljima? Mogu li svi da se zaposle po beogradskim kioscima, frizerajima... Ima li nedovoljno pedikira, cistacica, prostitutki?

 

I na kraju? Koliko uopste kosta radno mesto ucitelja? Mogu li ljudi sami da finansiraju skole, kao u 19. veku. Jer na zalost 19. vek i totalna dominacija kapitala jeste, barem privremeno nasa buducnost.

 

Srpska drzava jeste neprijatelj njenih obicnih gradjana. Gradjani zato moraju da promene drzavu.

Sa decom nece biti nista, posto se te skole ukidaju uglavno zato sto nema dovoljno dece da bi se opravdalo postojanje skole.

Sto se tice cene ucitelja racun ti je prost: Plata ucitelja (~600 eur sa dazbinama) + troskovi puta (~300 eur) + troskovi zgrade (struja, grejanje, ... min 200 eur), to izadje nekih 12*1100 eur = 13.200 eur godisnje, a ja samo ovde debelo potcenio troskove. Apropo samostalnog finansiranja, sta mislis, kada se radi o skolama sa 4 ucenika, koliko je roditelja spremno da plati 3400 eur godisnje?



#3 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 February 2013 - 13:26

@Sapunar

Da li si ti nekada čuo onu narodnu(neliberalnu): tri put' meri, jednom seci. Toliko si zapenio u tom antiliberalnom zanosu, da si izgubio zdravorazumsko rasuđivanje. Nisu škole ukinute da bi se ljudi preselili u Beograd, nego su se ljudi preselili u Beograd pa nema ko da ide u školu.

 

Meni se ne dopada trend po kome će za 20-30 godina cela Srbija živeti u Beogradu (sa prigradskim naseljima) i Novom Sadu (sa prigradskim naseljima), ali to je tako već poslednjih 40-50 godina, samo se u novije vreme ubrzava. Svi znamo šta je potrebno da se to zaustavi, pa i preokrene: otvori u Surduku (ili bilo kom "napuštenom" mestu na jugu, gde ovakvih slučajeva ima mnogo više) firmu, zaposli 200-300 mladih ljudi, daj im pristojne plate, za 5-10 godina će im biti potrebna nova škola.



#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 February 2013 - 13:29

@Sapunar

Da li si ti nekada čuo onu narodnu(neliberalnu): tri put' meri, jednom seci. Toliko si zapenio u tom antiliberalnom zanosu, da si izgubio zdravorazumsko rasuđivanje. Nisu škole ukinute da bi se ljudi preselili u Beograd, nego su se ljudi preselili u Beograd pa nema ko da ide u školu.

 

Meni se ne dopada trend po kome će za 20-30 godina cela Srbija živeti u Beogradu (sa prigradskim naseljima) i Novom Sadu (sa prigradskim naseljima), ali to je tako već poslednjih 40-50 godina, samo se u novije vreme ubrzava. Svi znamo šta je potrebno da se to zaustavi, pa i preokrene: otvori u Surduku (ili bilo kom "napuštenom" mestu na jugu, gde ovakvih slučajeva ima mnogo više) firmu, zaposli 200-300 mladih ljudi, daj im pristojne plate, za 5-10 godina će im biti potrebna nova škola.

Zapravo kada se spoje prigradska naselja Novog Sada i Beograda, svi ce zivetu u "Novom Beogradu" ili "Belom Sadu"



#5 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 15 February 2013 - 13:42

Možda niste razumeli čoveka....ja sam shvatio da se on zalaže,da se beogradske škole rasterete i da deca iz beogradskih škola pohadjaju nastavu u tom Surduku i sl.....


Edited by Constantin Veliki, 15 February 2013 - 13:43.


#6 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 February 2013 - 14:53

Sa decom nece biti nista, posto se te skole ukidaju uglavno zato sto nema dovoljno dece da bi se opravdalo postojanje skole.

Sto se tice cene ucitelja racun ti je prost: Plata ucitelja (~600 eur sa dazbinama) + troskovi puta (~300 eur) + troskovi zgrade (struja, grejanje, ... min 200 eur), to izadje nekih 12*1100 eur = 13.200 eur godisnje, a ja samo ovde debelo potcenio troskove. Apropo samostalnog finansiranja, sta mislis, kada se radi o skolama sa 4 ucenika, koliko je roditelja spremno da plati 3400 eur godisnje?

 

ali ako je 10 ucenika, to je manje od 1700 E godisnje i jeftinije je od putovanja. RAZMISLITE!



#7 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 February 2013 - 14:54

@Sapunar

Da li si ti nekada čuo onu narodnu(neliberalnu): tri put' meri, jednom seci. Toliko si zapenio u tom antiliberalnom zanosu, da si izgubio zdravorazumsko rasuđivanje. Nisu škole ukinute da bi se ljudi preselili u Beograd, nego su se ljudi preselili u Beograd pa nema ko da ide u školu.

 

ne shvatas da se ne radi oprirodnom procesu. liberali su promenili zakone, unistili ekonomiju, ukinuli carine...

i sad je tako



#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 February 2013 - 15:15

Surduk je 10 km od Starih Banovaca, a 15km od Stare Pazove. Ima li neko od ovih mesta skolu, ili samo Beograd?

#9 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 February 2013 - 19:28

Surduk je 10 km od Starih Banovaca, a 15km od Stare Pazove. Ima li neko od ovih mesta skolu, ili samo Beograd?

 

imaju, ali to znaci da deca ne mogu peske u skolu.

Deca ne mogu da hodaju 15 km do skole.

 

Do Stare Pazove je veza izuzetno losa.

 

to su unistena detinjstva.

 

da li vi shvatate da su do pre nekoliko godina  ljudi jos i mogli tamo da zive. Sada se vise ne isplati.

cak i dobrostojeci seljaci bivaju unisteni.

 

jednostavno, uvoznicki lobi je uvezao dampinsku EU poljoprivrednu robu.

 

ali oni nisu tema ove price. tema su unistenja detinjstva i sistematsko naseljavanje Beograda koje sprovdi srpska elita


Edited by Sapunar, 15 February 2013 - 19:31.


#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 February 2013 - 20:16

ne shvatas da se ne radi oprirodnom procesu. liberali su promenili zakone, unistili ekonomiju, ukinuli carine...

i sad je tako

Ne znam gde si do sada živeo, ali ovde je to tako od WWII, nije izmišljotina "liberala".

 

Drugo, preteruješ sa uništenim detinjstvima. Da li misliš da je uništeno detinjstvo svakog deteta koje je odrastalo u nekom malom selu koje nije imalo školu? Ja sam imao u odeljenju nekoliko dece koja su putovala iz obližnjeg sela. Dovozio ih je i odvozio školski kombi i ništa im ne fali. Zašto je to bilo OK pre 30 godina, a danas nije?



#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 February 2013 - 20:42

imaju, ali to znaci da deca ne mogu peske u skolu.

Deca ne mogu da hodaju 15 km do skole.

 

Do Stare Pazove je veza izuzetno losa.

 

to su unistena detinjstva.

 

da li vi shvatate da su do pre nekoliko godina  ljudi jos i mogli tamo da zive. Sada se vise ne isplati.

cak i dobrostojeci seljaci bivaju unisteni.

 

jednostavno, uvoznicki lobi je uvezao dampinsku EU poljoprivrednu robu.

 

ali oni nisu tema ove price. tema su unistenja detinjstva i sistematsko naseljavanje Beograda koje sprovdi srpska elita

Mozda bi bilo dobro fokusirati se na nabavku kombi vozila, koje bi tih par decaka i devojcica, prevezlo u brojniju sredinu. Poznato je da se u mladjim godinama razvija socijalna svest. Kad bi se te skolice od 20-ak djaka zadrzale, ta deca bi stvarno mogla da imaju ne unisteno detinjstvo vec zivot, ne bi znali da je higijena veoma vazna, da postoje raznorazni mirisi koje ljudi normalno koriste, a da ne govorim o neophodnoj spoznaji da postoje ljudi koji misle razlicito i da zbog toga nisu ti drugi glupi, vec misle drugacije.

 

Vidis da je mozda cak i bolje da ta deca idu u veca mesta na skolovanje.



#12 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 February 2013 - 22:49

nisam siguran da danas postoji skolski kombi

 

ali zadecu je svakako shok, provodice po sat vermenadnevno  u prevozu.

ali oni nisu prioritet za beogradske lekare, politicare, advokate, popove itd


Edited by Sapunar, 15 February 2013 - 23:04.


#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 February 2013 - 23:47

nisam siguran da danas postoji skolski kombi

 

ali zadecu je svakako shok, provodice po sat vermenadnevno  u prevozu.

ali oni nisu prioritet za beogradske lekare, politicare, advokate, popove itd

Kakve veze imaju lekari, politiar, advokati, popovi, sa skolom u selu koja ima 20 djaka?



#14 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 16 February 2013 - 04:19

@Sapunar

Toliko si zapenio u tom antiliberalnom zanosu, da si izgubio zdravorazumsko rasuđivanje

 

Nije on izgubio nikakvo zdravorazumsko rasudjivanje, on samo ovde sve vas zajebava. Mislim, verovatno to znate i sami pa mi nije jasno sto ga, malo po malo, vidim okacenog na bisere kad bi mu pre mesto bilo na minijaturama.



#15 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 16 February 2013 - 09:34

lekari, novinari, profesori... to je srpska elita. heto sam d apokazem da ih boli uvo za seljake.

Nikog ne zajebavam, potpuno sam ozbiljan. i ogorcen.

 

 

vi niste jer vas bas briga. vas zivot je kafic. empatija vam je nula.

 

i nemojte me nikada vise stavljati na bisere.

najvise bih voleo kada bi neko shvatio moju poruku i pridruzio se da ne moram samo ja d aovo radim i da skrecem paznju ljudima na ovaj uzas. tesko je verovati da su ljudi toliko nezainteresovani

 

"selo gori a baba se ceslja", to je sustina prirode srpskih intelektualaca.

 

lako je nekoga ciju socijalnu kreativnost ne razumete smatrati ludim

 

sta vas uopste zanima u drzavi u kojoj zivite?

 

sta je rekao glupi Velja?

koga ambasada voli ili ne voli?

ko koga j.?

sta je bilo na Utisku?

 

iskoracite iz te rupe. ne moze vama da bude trajno dobro dok je neko izlozen nepravdi u vasoj okolini


Edited by Sapunar, 16 February 2013 - 09:37.