Jump to content

Photo
- - - - -

mlm u srbiji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#16 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 16 February 2013 - 02:46

Vjerovati u perpetum mobile i MLM is otprilike tu negdje.
Nema tu puno da se objasnava.

#17 prolupator

prolupator
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 February 2013 - 14:54

Evo, ja se bavim MLM-om, uspešno, živim od toga ... MLM je način reklamiranja i distribucije roba i/ili usluga. U potpunosti se razlikuje od piramidalnih sistema koji su nezakoniti u svim iole normalnim zemljama (pa i u Srbiji). To što "kritičari" ne znaju razliku je njihov problem. Naravno da postoje predrasude o MLM-u, kao i o mnogo toga, ništa novo i ništa čudno ...

Posao, ako se pravilno radi, je mnogo dostojniji i iskreniji od klasičnog marketinga i distribucije, ima izraženu notu socijalne odgovornosti i društvenog unapređenja.

#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 February 2013 - 19:13

Hajde budi ljubazan pa nama "neupucenim" objasni kako se to razlikuju. Sta to postoji kod klasicnih piramidalnih sema a cega nema kod mlm-a?
Pa kod mlm-a se desava se na vise nivoa ne proda ni 1% robe "krajnjem kupcu" vec se samo prosledjuje "ucesnicima sledeceg nivoa". Sve dok se ne dodje do toga da se nema kome vise uvaljivati roba i veseli mlm trgovci "najnizeg nivoa" ostaju sa gomilom robe koju niko nece. Kada se na to doda maltene kultisticki odnos ucesnika i cinjenica da se prodaju proizvodi najcesce loseg kvaliteta i previsoke cene slika je kompletna.

A ova prica o "socijalnoj ogovornosti" zvuci potpuno kao uobicajeno propagandno trabunjanje mlm "recruitera".

Moja bliska rodjaka je svojevremeno nasela i ukljucila se u mlm program (ako se dobro srecam oriflame kozmetike) i jedva se izvukla iz cele stvari. Bila je na gubitku a likovi koji su je uvukli su je proganjali mesecima posto je odlucila da batali celu stvar.

Mene licno mlm direktno ne pogadja posto robu koju prodaju ne kupujem, mlm promotere ne primam, telefonske ponude odmah prekidam. Mlm zapravo nema nikakvu svrhu sa tacke gledista potencijalnog krajnjeg kupca. Zahvaljujuci internetu proizvodjaci mogu da nude svoje proizvode direktno krajnjem korisniku.

Edited by tomas.hokenberi, 16 February 2013 - 19:32.

#19 prolupator

prolupator
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 February 2013 - 21:58

Ti nisi "neupućen", ti si zaista neupućen, a to govorim iz najbolje namere, mada ti to nećeš tako razumeti.

Lepo rekoh da se informišeš. Vidim, da "vladaš" internetom, pa, shodno tome, znaš da postoji Google i sl. pa si u mogućnosti da saznaš razliku između MLM i Ponzi (piramidalne) strukture. U piramidalnoj strukturi ne postoji proizvod (ili realna usluga) već se cela struktura finansira novcem novopridošlih. Piramidalni sistem funkcioniše preko velikih članarina ili uloga a od članova se očekuje (insistira) da dovedu nove ulagače.

MLM je baziran na plasmanu proizvoda koji su realni - ljudi dobiju proizvod za svoj novac.

Oriflame, koji pominješ, postoji 46 godina, švedska je kompanija, posluje u 60+ zemalja u Svetu, a ne verujem da bi Švedska dozvolila da joj matična zemlja bude nekakva piramidalna šema i to tokom pomenutih 46 godina. Čak je i švedska kraljica Silvia u saradnji s Oriflameom deo humanitarne fondacije Child čiji je osnivač Oriflame, a određene manifestacije koje provodi Oriflame se dešavaju u istoj dvorani u Stockholmu u kojoj se dodeljuju Nobelove nagrade.

To što je tvoja rođaka nagrabusila je produkt njene gluposti, a ne Oriflamea kao kompanije. Zahvaljujući internetu ti možeš doći do pravih informacija bez bespotrebnog pljuvanja po nečemu što ne razumeš.

#20 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 16 February 2013 - 23:35

Evo, ja se bavim MLM-om, uspešno, živim od toga ... 

Attached File  faraon.jpg   52.76KB   18 downloads

:)

#21 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 February 2013 - 23:42

MLM je na lošem glasu, jer se često pod MLM-om provlače razne piramidalne šeme (što nije isto), a često su i ljudi koji se time bave agresivni ili glupi pa umesto dobrog posla naprave antireklamu i sebi i kompaniji za koju rade.
Razlika između MLM-a i piramidalne šeme je što se u "poštenom" MLM sistemu ne plaća sama regrutacija (učlanjenje), već isključivo procenat od ostvarenog prometa i što se isplaćuje "odozdo", tj. od nižih nivoa prema višim, pa je (za razliku od pir. šema) čest slučaj da osoba koja se ranije učlanila dobija manje novca (ili ništa) od one "ispod".
Meni je MLM kao sistem OK, a treba razlikovati poštene i nepoštene firme i agente. Ideja je da se deo novca koji svaka kompanija izdvaja za marketing vraća članovima mreže u zavisnosti od prometa koji ostvare, a da sam proizvod bude jeftiniji jer ga krajnji potrošač kupuje direktno od firme štedeći na maloprodajnim maržama. U praksi to nije uvek tako, često ti proizvodi budu skuplji nego u maloprodaji ili su lošijeg kvaliteta, često promoteri obećavaju nerealne zarade ili daju lažne informacije o proizvodima, ali postoje i pozitivni primeri.

Da dodam: nisam zastupnik Oriflame, ali to je baš jedna od firmi koj mi je skroz OK. Proizvodi su solidni, cene su solidne. Ja sam pre nekih 10 godina bio član, ali nisam ništa prodavao nego sam samo kupovao neke stvari pa mi se isplatilo zbog razlike u ceni. Nisam, naravno ništa ni zaradio (jer nisam ni radio), ali poznajem ljude koji jesu, kao što znam ljude koji zarađuju u nekim drugim MLM firmama.Isto tako, znam i ljude koji nisu ništa zaradili, ali upravo su toliki i bili njihovi rezultati. Najgore prolaze ljudi (poput pomenute tetke) koji samoinicijativno ili na nagovor "viših linija" kupuju proivode "na silu" da bi ostvarili određeni mesečni promet, a posle to nemaju kome da prodaju, ali to i nije "pravi" način za zaradu u MLM.

I još nešto (kad sam već tu): najnovija stvar su (a čini mi se da je i postavljač teme u tome) neke potrošačke mreže koje nemaju svoj proizvod, nego prave ugovore sa drugim trgovinama koje za svaku kupovinu koju obavi član deo novca vraćaju MLM kompaniji, a ona raspoređuje zaradu na osnovu prometa koji je svaki član napravio. Imao sam prilike da se sretnem sa dve takve, pri čemu je u jednoj samo učlanjenje besplatno, dok su mi u drugoj tražili nekih par stotina evra (ne sećam se više tačne cifre). Ovo drugo je stvar koju treba izbegavati, čak i ako je zakonski pokriveno, a ne vidim ništa loše u prvoj varijanti, ako već kupujete u objektima koji su u sistemu. Da li će neko zaraditi i koliko, to je već druga priča. Ja 99,99% stvari ne kupujem u prodavnicama koje su povezane sa tim sistemom, pa mi je besmisleno da se učlanjujem, a glupo mi je da ljude nagovaram da koriste nešto što ni sam ne koristim, što bi bio način da se zaradi.

Edited by namcor, 17 February 2013 - 00:18.

#22 prolupator

prolupator
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 February 2013 - 10:42

@Upekkha - ne razumem ...

@namcor - ima dosta istine u tome što pričaš ...

#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 February 2013 - 20:40

Ti nisi "neupućen", ti si zaista neupućen, a to govorim iz najbolje namere, mada ti to nećeš tako razumeti.

Lepo rekoh da se informišeš. Vidim, da "vladaš" internetom, pa, shodno tome, znaš da postoji Google i sl. pa si u mogućnosti da saznaš razliku između MLM i Ponzi (piramidalne) strukture. U piramidalnoj strukturi ne postoji proizvod (ili realna usluga) već se cela struktura finansira novcem novopridošlih. Piramidalni sistem funkcioniše preko velikih članarina ili uloga a od članova se očekuje (insistira) da dovedu nove ulagače.

MLM je baziran na plasmanu proizvoda koji su realni - ljudi dobiju proizvod za svoj novac.

Oriflame, koji pominješ, postoji 46 godina, švedska je kompanija, posluje u 60+ zemalja u Svetu, a ne verujem da bi Švedska dozvolila da joj matična zemlja bude nekakva piramidalna šema i to tokom pomenutih 46 godina. Čak je i švedska kraljica Silvia u saradnji s Oriflameom deo humanitarne fondacije Child čiji je osnivač Oriflame, a određene manifestacije koje provodi Oriflame se dešavaju u istoj dvorani u Stockholmu u kojoj se dodeljuju Nobelove nagrade.

To što je tvoja rođaka nagrabusila je produkt njene gluposti, a ne Oriflamea kao kompanije. Zahvaljujući internetu ti možeš doći do pravih informacija bez bespotrebnog pljuvanja po nečemu što ne razumeš.

Vidim ja da si se i ti posluzio internetom pa si pronasao i sa cime sve porede MLM, pa i Ponzi seme.

Bojim se samo da ti ne shvatas sta ja podrazumevam pod "piramidalnom strukturom". Ti pokusavas da nas ubedis da samo nelegalne seme mogu biti opisane piramidalnom strukturom, a to nije tacno.  Bilo koja struktura koja se siri po semi "binarnog drveta" je "piramidalna struktura", a to da li se takva sema smatra legalnom ili ne je potpuno nebitno.

Ili ti tvrdis da se kod MLM clanstvo "na nize" ne siri po takvoj semi? Odnosno da nema teznju da kako ide od "vrha" ka "dnu" da se povecava broj clanova?

Karakteristicno za sve takve seme je da, pre ili kasnije, nezavisno od toga da li su "legalne" ili "ilegalne", da li ima proizvoda ili nema, moraju doci do "zasicenja", odnosno do stanja u kome oni na "dnu" nemaju vise neku mogucnost da pronalaze distributere na "nizem" nivou. Jednostavno populacija potencijalnih kupaca je konacna, beskonacno sirenje je nemoguce.

To samo po sebi ne cini MLM seme nelegalnim, posebno ako su potencijalni ucesnici svesni da se mogu naci u situaciji da budu "na dnu piramide" i da potencijalno nece moci ostvare zaradu koja im se obecava. Da li se to predocava potencijalnim ucescnicima?

Apropo legalnosti, posto sam kako kazes "neupucen" i neupucen, mogao bi malo da me "uputis" i odgovoris mi na sledeca pitanja:

- Na koji nacin funkcionise "preuzimanje robe", odnosno da li su ucesnici obavezni kupe odredjene kolicine robe na nedeljnoj/mesecnoj/godisnjoj bazi?

- Da li te oni sa nizeg nivoa isplacuju po preuzimanju robe ili posto robu proslede dalje?

- Koliko ti tipicno prodas (u %) robe krajnjim kupcima koji ce je koristiti, a koliko onima koji distribuiraju dalje?

- Jedna stvar koja me jako zanima kako se u tom procesu placa PDV?

Sto se tice Oriflame-a i humanitarnih aktivnosti, znas kako je i duvanske kompanije sponzorisu "humanitarne akcije, sport i zdrav zivot". A sem toga "vrh piramide" je u Svedskoj, mala verovatnoca je da ce biti na gubitku.

Sto se tice moje rodjake, nagrabusila je zato sto nikako nije uspevala da dovoljno brzo proda robu, a osoba koja ju je "regrutovala" ju je stalno proganjala da kupuje novu.

Apropo one tvoje price o "socijalnoj odgovornosti"  nije mi bas jasno kakve to veze ima sa prodajom robe koja se najcesce zasniva na tome da juris  prijatelje, rodjake i poznanike i ubedjujes ih da je to (1) fantastican posao od koga se sigurno moze zaraditi i (2) da je ta roba fantasticna mega/giga/najbolja stvar na svetu i (3) jos zaigras na kartu prijateljstva, rodbinske emocije i slicno da bi prodao/la nesto.

#24 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 February 2013 - 20:42

Najgore prolaze ljudi (poput pomenute tetke) koji samoinicijativno ili na nagovor "viših linija" kupuju proivode "na silu" da bi ostvarili određeni mesečni promet, a posle to nemaju kome da prodaju, ali to i nije "pravi" način za zaradu u MLM.

Koje tetke?

#25 prolupator

prolupator
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 February 2013 - 21:52

Sad me teraš da ti objašnjavam šta jeste MLM, a šta nije. O sebi misliš da si pametan, pa ćeš i sam doći do tih informacija.

Piramidalna struktura niej zasnovana samo na binarnom sistemu.

MLM ne traži nužno da se "ka dnu", kako ti kažeš, povećava broj članova.

Do zasićenja tršišta zasigurno neće doći nikad, a kako i zašto - shvati i sam, pročitaj prvi red...

U MLM-u ne postoji dno "piramide" ili bilo kakvo dno, pa, samim tim, ne znam kako se neko može naći na dnu ili ne zaraditi ništa svojim pšoložajem ?!

"Sto se tice moje rodjake, nagrabusila je zato sto nikako nije uspevala da dovoljno brzo proda robu, a osoba koja ju je "regrutovala" ju je stalno proganjala da kupuje novu." - opet tvrdim da je tvoja rođaka glupača koja je nasela na priču. Ukoliko se radi o Oriflame-u, sve što je trebalo jeste da pozove kancelariju. Kompanija godinama posto ovde, ima javno istaknute kontakte na sve moguće načine, kancelarije, ljude ... ma svašta ... No, dok je ovaca biće i džempera ...

Što se humanitarnog karaktera Oriflamea tiče - ni tu ne želim da se prepirem s tobom. Internet je čudo, ko hoće lako će pronaći informacije. Očekujem trenutak kad ćeš izneti bar jednu činjenicu osim opšte poznate da je tvoju rođaku neko nasamario.

#26 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 February 2013 - 22:11

Koje tetke?

Izvini. Napisao si da ti se neka rođaka bavila MLM-om, a ja sam "rođaka" u glavi preveo kao "tetka"...

#27 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 February 2013 - 22:14

Sad me teraš da ti objašnjavam šta jeste MLM, a šta nije. O sebi misliš da si pametan, pa ćeš i sam doći do tih informacija.
Piramidalna struktura niej zasnovana samo na binarnom sistemu.
MLM ne traži nužno da se "ka dnu", kako ti kažeš, povećava broj članova.
Do zasićenja tršišta zasigurno neće doći nikad, a kako i zašto - shvati i sam, pročitaj prvi red...
U MLM-u ne postoji dno "piramide" ili bilo kakvo dno, pa, samim tim, ne znam kako se neko može naći na dnu ili ne zaraditi ništa svojim pšoložajem ?!

"Sto se tice moje rodjake, nagrabusila je zato sto nikako nije uspevala da dovoljno brzo proda robu, a osoba koja ju je "regrutovala" ju je stalno proganjala da kupuje novu." - opet tvrdim da je tvoja rođaka glupača koja je nasela na priču. Ukoliko se radi o Oriflame-u, sve što je trebalo jeste da pozove kancelariju. Kompanija godinama posto ovde, ima javno istaknute kontakte na sve moguće načine, kancelarije, ljude ... ma svašta ... No, dok je ovaca biće i džempera ...

Što se humanitarnog karaktera Oriflamea tiče - ni tu ne želim da se prepirem s tobom. Internet je čudo, ko hoće lako će pronaći informacije. Očekujem trenutak kad ćeš izneti bar jednu činjenicu osim opšte poznate da je tvoju rođaku neko nasamario.

Ja i dalje ocekujem da ti meni odgovoris na pitanja koja sam ti postavio. Daklem tvoje licno iskustvo, posto pretpostavljam da kao "drustveno odgovoran" mlmovac nemas sta da krijes.

Sto se tice moje rodjake, koju ti nazivas glupacom, verovatno u skladu sa lepim manirima mlm promotera, a da ti nista o njoj nije poznato osim da je bila na gubitku u mlm semi, objasni mi otkuda u tako "drustveno odgovornoj" ekipi likovi poput onih koji su je (pre nekih 7-8 godina ako se dobro secam) uveli u celu semu na bazi laznih informacija? Da li posteni i "drustveno odgovorni" mlm promoteri imaju neki poseban "zig na celu" po kome se prepoznaju?

Edited by tomas.hokenberi, 17 February 2013 - 22:25.

#28 prolupator

prolupator
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 February 2013 - 23:43

Već sam rekao da ti neću objašnjavati šta je MLM.

Naravno da nemam šta da krijem. Sve je javno i dostupno.

Na direktna pitanja ćeš dobiti i direktan odgovor. Na opšta pitanja tipa "Dokaži ti meni" odgovori sam sebi.

A tvoja rođaka je, najverovatnije, žrtva vlastite inteligencije, pa treba da je nazivamo Nobelovcem vlastite zanesenosti. Od danas ćemo je zvati Nobelovčanka, u duhu srpskog jezika. U MLM-u ne postoje šeme, pa ni žrtve, postoje žrtve ljudi a ne sistema, nauči da razlikuješ.

Ne znam o čemu se radi kod "baze lažnih informacija". Mi, u MLM-u, još uvek ne čitamo misli.

Pošteni i društveno odgovorni MLM-ovci su najčešća vrsta u MLM-u i nose svoje glave visoko, ponosni što su deo sistema koji im omogućava da zarade na najpošteniji način trenutno moguć. To je njihov pečat.

Na direktna pitanja dobićeš direktan odgovor. Pitaj i objasniće ti se.

Nijedan argument nisi izneo osim lakoverne (a to je sinonim za glupost) rođake i vlastite ozlojeđenosti.

Najnoviji doprinos humanitarizmu u Srbiji ...

Edited by alexnikolic na kvadrat, 18 February 2013 - 00:30.
Za reklamu rizikujes trajni ban

#29 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 18 February 2013 - 00:16

... opet tvrdim da je tvoja rođaka glupača koja je nasela na priču. ..
...

A tvoja rođaka je, najverovatnije, žrtva vlastite inteligencije, pa treba da je nazivamo Nobelovcem vlastite zanesenosti. Od danas ćemo je zvati Nobelovčanka, u duhu srpskog jezika....

Odmor od 15 dana će ti prijati. Sledeći ban biće trajni.

#30 CYBERMANIA

CYBERMANIA
  • Members
  • 75 posts

Posted 18 February 2013 - 02:09

Samo ime kaze multi-level, a piramidalna sema je nista drugo sem drugi naziv za MLM.

Kod nas se provlaci od 90tih kad su se prodavale extra-mega-giga paste za zube. Koliko se secam bese se placalo uclanjenje od 20 maraka.

Na kraju su dosta ljudi izvisili, jer su mislili da ce tako zarade lak novac bez posla. Regutovanje novih ljudi se sastojalo od puno laznih obecanja.

Stuktura se i do dan danas nije promenila, pa s vremena na vreme pozove neki lik nudeci hiljade eura zarade i svasta nesto, nudeci ti posao da prodajes maglu.

Slicna stvar i sa onim cebicima od hiljadu, dve hiljade evra. To bi mogao prolupator da kupi. :rotflmao: :rotflmao:

Od te grupacije koja je totalno prevarantska (dobre razloge su pisali tomas i ostali, da ne ponavljam :) ) i koju bih da mogu zabranio, se izdvaja i ona malo finija ali i dalje bzvzna o kojoj je pricao namcor. Pre svega tu mislim na Oriflame.

Herbalife je takodje u MLMu. Naspamali su sve zive sajtove na kojima se nudi posao, oglasnike, plakate, dza bu.. Vidim u Nisu su poceli i fantomske firme da otvaraju. Razgovarao sam s par poznanika koji su radili za njih neko kratko vreme dok nisu ukapirali o cemu se radi i odgovori su bili potpuno identicni: "prevara; lazu; nema nista od toga; zaradio sam ku... pare, a mrzo sam se na ulici za standom". Gomilu prijatelja sam odvukao da se ne prijavjuju tamo za posao, dok je ostatak sam to zakljucio posle nekog grupnog sastanka.

Jedno je jasno, koliko kod ljudi pricali da se ne pecaju na MLM, uvek se nadje neko ko ce se upecati.

Mada, kad pogledam pojedinim ljudima ponasanje i kulturu (prolupator), nije me ni zao tih pojedinaca.