Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Pesma Leda i Vatre (A song of Ice and Fire) - Spoiler!

• Please log in to reply
436 replies to this topic

#46 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 15 February 2013 - 20:58

Nekako ne vidim da ce Jaime da ubija bilo koga do kraja. Tyrion bi isto mogao da bude 'Valonqar' tj. mali bata.

Covek vec ima iskustva sa ubijanjem Lanistera, prilicno mu dobro ide...

Nego, jedan crackpot:

Videli smo da su dva Zmaja odbegla prilikom akcija Quentin Martel-a. Interesuje me gde ce ta dva zmaja da se pojave.

Zvuci ludo, ali bih voleo da vidim kako se jedan od zmajeva iznenada pojavljuje na zidu, ako je Jon zaista neko i nesto.

Ma dobro to je moje sanjarenje.. a za valonqar-a sam nekako prilično siguran, jer sve ukazuje na Tiriona, matori nije sklon očiglednim stvarima...

Kao što neko reče zmajevi su napravili brlog na piramidi. Možda će njih da otme Viktarion uz pomoć roga (ako rog uopšte radi), a Deni onda da se vrati na crnom u Vesteros.

• 0

#47 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 16 February 2013 - 00:24

Ma dobro to je moje sanjarenje.. a za valonqar-a sam nekako prilično siguran, jer sve ukazuje na Tiriona, matori nije sklon očiglednim stvarima...

Kao što neko reče zmajevi su napravili brlog na piramidi. Možda će njih da otme Viktarion uz pomoć roga (ako rog uopšte radi), a Deni onda da se vrati na crnom u Vesteros.

U vezi sa tim rogom. Priča se kako on skuplja zmajeve. Šta ako postoje dva roga, jedan koji skuplja zmajeve, a drugi koji ruši zidove....Šta ako Viktarion im onaj koji je navodno ima Mens.....Ili je to isti rog?

• 0

#48 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 16 February 2013 - 05:39

Jedna od malobrojnih zamerki koje imam na Martinovu pricu odnose se na Dany. Rupe u karakterizaciji i naraciji su neuobicajene za njega. Npr. nasao je dovoljno vremena da se bavi politickim spletkama u Meerenu...Astaporu, kugom, Hizdharom, bratstvom harpy...Daariom, Brown Bennom i Reznakom, ali vrlo malo imamo uvid u njeno razmisljanje o zmajevima. Prilicno nelogicno su u drugom planu a Martin nam pokazuje vrlo malo o njenom razmisljanju o zmajevima, kako se odgajaju, treniraju i kontrolisu. Selmi je takodje neoceivano bled po ovom pitanju i ne daje njoj niti nama nikakav uvid, niti o tome razgovaraju. 

OK, razumem da mozda coek ima neku skrivenu agendu i zeli da zmajevi budu jos uvek misticni, ali ne moraju da budu ignorisani.

End Rant.

+

Quaithe predskazuje za Dany:

The glass candles are burning. Soon comes the pale mare, and after her the others. Kraken and dark flame, lion and griffin, the sun's son and the mummer's dragon. Trust none of them. Remember the Undying. Beware the perfumed seneschal.

Dark flame bi trebao da bude Moqorro, a mummer's dragon Aegon? Ko bi trebao biti perfumed seneschal?

Nekako ne mogu ozbiljno da shvatim Eurona i Viktariona. Ako Viktarion uspe da iskontrolise zmajeve na vise od 3 sekunde...ah well...no.

DonJuan, verovatno se ne radi o istom rogu, 'Horn of Joramun' je rog kralja izvan zida, kojom je probudio gigante.

Nejasno je da li je taj rog lazni. U odredjenim momentima Tormund i Ygritte tvrde da je Mance nikad nije ni nasao pravi rog.

(Melisandre ga je spalila, necemo znati da li je 'pravi')

Euron drugacije predstavlja svoj rog, ali i za njega mislim da je lazan.

• 0

#49 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 16 February 2013 - 09:18

Jedna od činjenica oko zmajeva je ta, da niko živ nema pojma, kako se radi sa zmajevima. Zmajevi su bili izumrli i niko se više ne seća šta je istina a šta mit oko njih. Zato se vljda Tyrion i setio one knjige u Citadeli. Daeneyrs se prema zmajevima odnosila nekako nagonski - neke stvari ima u krvi pa se silom prilike 'seti' ali uglavnom nema pojma kako ih odgojiti. Koliko ja znam, nije ih nešto posebno podbacila dresuri. Otkad je Drogon spalio ono dete, ona ih je zatvorila u piramidu i nadala se, da je stvar rešena. 

Zmajevi jesu 'mistični'. Mit. Kao u stvarnom svetu - postoje mitovi i legende o zmajevima i da se danas jedan pojavi, opet bi ljudi tražili između tih mitova, šta je istina...

Opet - Martin lepo ukazuje, kako je za'ebano biti vladar. Od tolikih ljudskih problema prosto zaboravlja na - sebe i svoje zmajeve. Valjda do sad jedine dve stvari, koje znače sve u ovoj seriji... -_-

Euronov rog bi mogao biti pravi. KAd se uzme u obzir, šta se desilo sa  trubaćem i šta je onda rekao onaj crveni sveštenik...

• 0

#50 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 16 February 2013 - 11:09

Da li ste razmisljali o mogucnosti da Dzaken mozda radi na svoju ruku? Jos uvek ne znamo zasto je bio u Kraljevoj luci, znamo da u Starigradu radi stvari koje nisu uobicajene za njegov red, nije nemoguce da se odmetnuo. Sto se tice toga da sekta ima neke interese, istina je da bas malo znamo o njima, ali iz onoga sto je poznato ne vidim njihov interes da pomazu ili sprecavaju Deneris.

Jedna od mogućnosti je čak i da je on bio Syrio Forel. Pomislih na to nekoliko puta ali sam danas, čitajuči malo na http://www.westeros.org/Citadel/  opet dobio potvrdu, da bi to moglo biti istinito.

Onda još ovo...

The first man then says the other two have no courtesies, and asks her forgiveness, and tells her his name, Jaqen H'ghar from Lorath. There is something about him that reminds her of Syrio Forel, same but different.

• 0

#51 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 17 February 2013 - 06:01

Sto se tice Siria F. postoji nekoliko detalja koji ukazuju da bi to mogao biti Jaqen. Npr. Jaqen zna ko je Arya.

Ali sa druge strane, kako uklopiti sled dogadjaja? Syrio bi u tom slucaju morao biti uhapsen pre nego sto Yoren

preuzme zatvorenike iz celija.

Iz gozbe za vrane:

"Longwaters scratched his nose. “Rugen was here when need be, my lord. That must be said. The
black cells are little used. Before your lordship’s little brother was sent down, we had
Grand Maester Pycelle for a time, and before him Lord Stark the traitor. There were three
others, common men, but Lord Stark gave them to the Night’s Watch
. I did not think it
good to free those three, but the papers were in proper order."

• 0

#52 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 18 February 2013 - 15:26

U vezi sa tim rogom. Priča se kako on skuplja zmajeve. Šta ako postoje dva roga, jedan koji skuplja zmajeve, a drugi koji ruši zidove....Šta ako Viktarion im onaj koji je navodno ima Mens.....Ili je to isti rog?

Dva roga definitivno... Za ovaj zmajski nekako verujem da je prevara, dok za rog na sevru, mislim da će se pronaći i iskoristiti, jer drugačije nema zapleta u toj priči.. U zid su utkane čarolije, mrtvi ne mogu preko njega sve dok postoji.  To je i sam Hladnoruki(ili kako ga već zovete) pomenuo.   Verujem da zid pada, a straza raspada... Drugačije ne mogu da povezem ukljucivanje Dzona u pitanje Vesterosa i ostatka kontineta u pitanje severa.

Šta mislite, hoće li se u idućoj knjizi pojaviti Houladn Rid ili će ga čuvati za sam kraj?

Ipak je on jedini živi čovek koji zna šta se desilo između Lijene i Raegara, a verovatno i čiji je Džon. Plus je kod njega Robovo pismo, o nasledstvu krune Severa.   

Ako nekoga interesuje  http://asoiaf.wester...n/#entry4122024  prepričana Ser Baristanova poglavalj iz  WOW. Hvatali ljudi beleške na konvenciji dok je Martin čitao. Ja ih još  nisam iščitao pa ne znam ima li čega bitnog.

Edited by makarije čudotvorac, 18 February 2013 - 15:28.

• 0

#53 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 18 February 2013 - 17:01

U prvom poglavlju, Selmy se sprema da sa vojskom izadje napolje i napadne placenika iz Yunkaia. Tu su ljudi Naharisa, Unsullied i borci iz arene. Barristan razmislja da li ce placenici iz Yunkaia imati vremena da organizuju kontranapad.

Plan mu je da zapali i unisti katapulte. On shvata da Brown Ben Plumm nije tu sa svojim placenicima.

U tom trenutku vidi gomilu brodova u luci sa znakom Krakena i razmislja da li je to Theon ili neko drugi i pita se na cijoj su strani.

Viktarion krece da se iskrcava i njegovi ljudi napadaju protivnicku vojsku, na Selmijevo zadovoljstvo.

Ovde otprilike Martin zavrsava pricu bas pre nego sto nastupi ludilo. Sta ce se desiti tesko mozemo reci, ali postoje detalji kad Selmy objasnjava vojsci kad treba duvati u rog i iz kojih razloga. MOguce je da ce Vik da 'dune u trubu' i uprska nesto, ili ce se desiti neka druga vrsta haosa. Nemamo pojma gde su Tyrion i Jorah i zasto nema Plumm-ovih placenika, Second Sons. 

Nadam se da Tyrion ima informacije sta se desava i da vec reaguje.

Znaci dosad je Martin dao ili citao sledeca poglavlja iz WoW:

Theon - poklon poglavlje (Theon zarobljen u rukama Stanisa, koji planira da ga ubije)

Tyrion - Martin citao (Tyrion i Plumm raspravljaju kako da promene stranu)

Victarion - Martin citao (Vic se sprema za iskrcavanje)

Arianne I - poklon poglavlje (Doran salje Arianne da stupi u kontakt sa Aegonom)

Arianne II - Martin citao

i sad dva procitana poglavlja iz ugla Selmy-ja. 

• 0

#54 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 05 March 2013 - 22:22

Pre knjige Storm of Swords, Martin je rekao da ce razresiti u toj knjizi isteriju ko je pokusao da ubije Bran-a.

Razresenje dolazi u vidu zakljucaka da je Joffrey to narucio. Glavni dijalog dolazi u Sansinom poglavlju:

"You and Lady Sansa owe me a better present, Uncle Imp. This one is all chopped to pieces."

Tyrion was staring at his nephew with his mismatched eyes. "Perhaps a knife, sire. To match your

sword. A dagger of the same fine Valyrian steel ... with a dragonbone hilt, say?"

Joff gave him a sharp look. "You ... yes, a dagger to match my sword, good." He nodded. "A ... a gold

hilt with rubies in it. Dragonbone is too plain."

"As you wish, Your Grace. " Tyrion drank another cup of wine.

Kasnije u svom poglavlju Tyrion razmislja o svemu ovome. Na primer:

He ought to have seen it long ago. Jaime would never send another man to do his killing, and Cersei was

too cunning to use a knife that could be traced back to her, but Joff, arrogant vicious stupid little wretch

that he was ...

He remembered a cold morning when he'd climbed down the steep exterior steps from Winterfell's

library to find Prince Joffrey jesting with the Hound about killing wolves. Send a dog to kill a wolf, he

said. Even Joffrey was not so foolish as to command Sandor Clegane to slay a son of Eddard Stark,

however; the Hound would have gone to Cersei. Instead the boy found his catspaw among the unsavory

lot of freeriders, merchants, and camp followers who'd attached themselves to the king's party as they

made their way north. Some poxy lackwit willing to risk his life for a prince's favor and a little coin….

The blade Joff chose was nice and plain. No goldwork, no jewels in the hilt, no silver inlay on the blade.

King Robert never wore it, had likely forgotten he owned it….

He ought to have held his tongue at breakfast. The boy knows I know now My big

mouth will be the death of me, I swear it.

I jos kasnije, Jaime u svom poglavlju takodje dolazi na slicnu ideju:

“Did you ... ?"

"Oh, don't be absurd." Cersei closed the window. "Yes, I hoped the boy would die. So did you. Even

Robert thought that would have been for the best. 'We kill our horses when they break a leg, and our

dogs when they go blind, but we are too weak to give the same mercy to crippled children/ he told me.

He was blind himself at the time, from drink."

…..

“Joffrey."

Cersei frowned. "Joffrey had no love for Robb Stark, but the younger boy was nothing to him. He was

only a child himself . "

"A child hungry for a pat on the head from that sot you let him believe was his father." He had an

uncomfortable thought. "Tyrion almost died because of this bloody dagger. If he knew the whole thing

was Joffrey's work, that might be why..."

Na kraju, Tyrion i Jaime razgovaraju:

The question was another knife, twisting in his guts. "Are you sure you want to know?" asked Tyrion.

"Joffrey would have been a worse king than Aerys ever was. He stole his father's dagger and gave it to a

footpad to slit the throat of Brandon Stark, did you know that?"

"I ... I thought he might have."

"

Moj problem sa svim ovim je taj sto me nisu ubedili. Joffrey nije bas reagovao ‘ubedljivo” na Tyrionovu provokaciju. Meni je izgledalo kao da ne zna o kom nozu je rec ovde. Zatim, Tyrion razmislja o ovome, ali je totalno nepovezan I nemam utisak da donosi neke tacne zakljucke.

Jaime takodje ima ideju da je Joffrey hteo da impresionira(?) oca, ali to mi tek deluje potpuno nestvarno.

Osim toga, kako je Joffrey kontaktirao I nasao potencijalnog ubicu? Preko Sandora?

Ovaj se ne bavi tim pitanjem nigde u knjizi i tesko da ce o tome progovoriti, bio ziv ili mrtav.

Generalno, Martin mnogo operise na ovaj nacin. Daje hintove, ideje i razmisljanja, ali nigde nema direktne potvrde. Zato ne verujem da cemo imati i direktne potvrde za mnoge druge stvari, a mozda I jednacina R+L=J ostane nedorecena.

• 0

#55 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 March 2013 - 21:18

Pa, moguće je da nije Džofri, ali nekako on deluje kao najlogičniji izbor.

Ako nisu Džejmi i Sersei, onda niko drugi ne bi imao interesa da ga ubije, sem.....Sem, naravno nekog ko kontroliše igru sa strane i kome ne bi odgovaralo da se otkrije ono što je Bren otkrio, a to mogu biti samo Varis ili Maloprstić...

• 0

#56 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 15 March 2013 - 12:31

Da, samo ne znam kako bi u tom trenutku Varis i Beliš mogli znati detalje tih dešavanja.

Jedino ako su im Džejmi ili Sersei odmah nakon incidenta poslali vranu sa ispovešću.

Edited by Cooltywattor, 15 March 2013 - 12:32.

• 1

#57 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 20 March 2013 - 19:45

Kako se bliži treći serijal to i intezivnije razmišljam o PLIVu pa sam pregledavao prva 2. Jedna stvar me je zainteresovala.

Da li je Džon Erin bio paralelno trovan od strane Lanistera i Lise?

Lisa priznaje da je otrovala muža po nagovoru Maloprstog. Sa druge strane, čitavu prvu knjigu se implicira kako je ser Hju trovao Erina po nalogu Lanistera , kada je ovaj otkrio istinu o  deci.  Plus Pajsel je oterao Džonovg meštra i pustio ga da umre,  a i sam ser Hju je slučano naleteo na Gregorovo koplje a znamo za koga rade ta dvojica.

• 0

#58 comedian

comedian
  • Members
  • 33 posts

Posted 20 March 2013 - 22:47

Pozdrav svim fanovima.

Pratim vašu temu, i skidam vam kapu na poznavanju detalja. Ja se iskreno 50% radnje i likova ne sijećam, jer sam serijal (koji mi je btw omiljeni) pratio približno onako kako je i u originalu izdavan. Što će reći da sam prve 3 knjige, pročitao prije 13 god.E sad, odlučio sam da neću iščitavati knjigu ponovo, dok je debeli definitivno ne završi. Kojim tempom napreduje načekaću se još toliko, a to samo šteti, mom pamćenju prošlih i uživanju u novim nastavcima... :twak:

Zanimaju me vaši stavovi, o sad već dugoročnom nepojavljivanju nekih likova kao što su Rikon, Kejtlin i ostali oko njih. Što se tiče Džona mislim da ga nije uklonio i da će imati bitnu ulogu u 7. djelu(trebalo bi da nosi naslov San o proleću, umjesto ranije planiranog Vreme za vukove). Negdje sam pročitao da se debeli toliko zapetljao, da ostavlja mogućnost pisanja i 8. djela.

• 0

#59 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 21 March 2013 - 00:08

Pozdrav svim fanovima.

Pratim vašu temu, i skidam vam kapu na poznavanju detalja. Ja se iskreno 50% radnje i likova ne sijećam, jer sam serijal (koji mi je btw omiljeni) pratio približno onako kako je i u originalu izdavan. Što će reći da sam prve 3 knjige, pročitao prije 13 god.E sad, odlučio sam da neću iščitavati knjigu ponovo, dok je debeli definitivno ne završi. Kojim tempom napreduje načekaću se još toliko, a to samo šteti, mom pamćenju prošlih i uživanju u novim nastavcima... :twak:

Zanimaju me vaši stavovi, o sad već dugoročnom nepojavljivanju nekih likova kao što su Rikon, Kejtlin i ostali oko njih. Što se tiče Džona mislim da ga nije uklonio i da će imati bitnu ulogu u 7. djelu(trebalo bi da nosi naslov San o proleću, umjesto ranije planiranog Vreme za vukove). Negdje sam pročitao da se debeli toliko zapetljao, da ostavlja mogućnost pisanja i 8. djela.

Oduvek sam se pitao kako se osećaju ljudi koji su ovo počeli da čitaju kad je izašla prva knjiga :D Meni je jako loše, a pročitao sam ih tek pre nekoliko godina. 

Rikon je, ako sam dobro zaključio, trenutno sa Ošom na Skagosu, ili kako se već zove ono ostrvo, gde navodno žive ljudožderi. O njemu će se više saznati iz Davosovih poglavlja u narednoj knjizi. Verovatno nije pisao o njima jer je želeo da da vremena Rikonu da poraste. Sam Martin je rekao da će se Rikon definitvno pojaviti u narednim knjigama i imati bitniju ulogu nego do sada, a navodno je  oduševljen načinom na koji Natalija Tena igra Ošu pa će znatno proširiti njen lik.  Rikon je definitvno karakterom na strica Brendona pa me neće iznenaditi da bude željan krvi kada se jednom vrati na scenu. Uostalom i vuk mu je prilično divlji. Jedino godine malo prave problem ali videćemo kako će to Marin izvesti.

Kejtlin je walking dead (mada bih ja voleo da je potpuno mrtva pošto mi je najmrskiji lik u serijalu) tako da je teško pisati iz njenog POWa kada ne može ni da priča kako treba. Generalno ništa se značajno i nije dešavalo sa Bratstvom da bi imala pow. Svi bitni događaji su pokriveni Brijeninim poglavljima. Definitivno želim Kejtlin zakopanu na kraju ali ne pre nego ostavi još kojeg Freja (a što da ne i Boltona) da se njiše na grani. 

Ja verujem u Džonov povratak već u 6. knjizi bilo kroz vuka kao varg bilo kroz svoje telo. Nije ga za džabe Melisandra videla u vatri kad je prizivala Azora. 

• 0

#60 nemanjaol

nemanjaol
  • Members
  • 4,835 posts

Posted 21 March 2013 - 18:57

Kako se bliži treći serijal to i intezivnije razmišljam o PLIVu pa sam pregledavao prva 2. Jedna stvar me je zainteresovala.

Da li je Džon Erin bio paralelno trovan od strane Lanistera i Lise?

Lisa priznaje da je otrovala muža po nagovoru Maloprstog. Sa druge strane, čitavu prvu knjigu se implicira kako je ser Hju trovao Erina po nalogu Lanistera , kada je ovaj otkrio istinu o  deci.  Plus Pajsel je oterao Džonovg meštra i pustio ga da umre,  a i sam ser Hju je slučano naleteo na Gregorovo koplje a znamo za koga rade ta dvojica.

Ja sam ladno zaboravio da je Lisa otrovala Dzona Erina :ajme:

Inace i ja sam poceo da pregledavam prve dve sezone ponovo, i tu je moj brat primetio jednu nelogicnost. Varis valjda od pocetka radi na tome da na presto vrati Egona i Deni, ali ipak po naredjenju Roberta salje ubice da je ubiju? Mogao je bez problema da ne posalje nikakva uputstva i onda kaze kako je assassin otkriven posto je on ionako jedini izvor informacija sa tog dela sveta.

Pozdrav svim fanovima.

Ne znam kako uspevas :D ja sam morao sve ponovo da citam pre nego sto sam uzeo Ples posto sam previse detalja pozaboravljao. Inace samo sam Gozbu jednom citao, i to pre ravno  7 ili 8 godina( i to sam zaboravio :P ) i definitivno cu kad iscitam ono sto imam na cekanju ponovo da je uzmem, bukvalno sam se iznenadio sto sam zaboravio tako vaznu stvar kao sto je razresenje Erinovog trovanja.

Inace malo i zavidim ljudima koji su tek skoro uzeli da citaju knjige, procitati svih pet delova odjednom je sigurno super dozivlaj.

• 0