Antivirus je samo deo jedne šire priče, zaštita je tek deo održavanja računara.
Poželjno je koristiti OS koji je manje ranjiv od Windows-a, recimo Linux. Ukoliko se već koristi Windows, postoje višeslojne mere adekvatne zaštite.
1. Dobar antivirus (recimo Avast! Free) koji će biti redovno ažuriran. Besplatne verzije AV programa sasvim lepo odrađuju posao, jurenje krekovanih je jalova stvar koju nikako ne preporučujem.
2. Ukoliko ne posedujete hardverski firewall, dobro je imati instaliran softverski, npr. besplatni Comodo.
3. Pametno je imati instaliran i tzv. on-demand scanner. To je anti-malware program uz pomoć koga možete povremeno skenirati svoj računar. Preporučujem Malwarebytes Anti-Malware Free.
4. Zaštita od USB virusa je veoma značajna, preporučujem domaći besplatan program MCShield.
5. Čišćenje tzv. đubreta. Odličan program za to je besplatni CCleaner. Koristiti opcije "Cleaner" i "Registry". Ovo treba odrađivati najmanje 3-4 puta mesečno.
5. Start-up treba očistiti od nepotrebnih stavki.
6. Ekstremno bitno je redovno ažuriranje Windows-a, browsera, dodataka poput Jave i Flasha.
7. Ono najvažnije - korisnik. Programi su tu da zaštite od malware-a ali vas ne mogu zaštititi od vas samih. Ukoliko praktikujete da kliknete na baš sve što vam se ponudi, tad vas ni sam Bog neće zaštititi. Koristite glavu, informišite se o opasnostima, zdravorazumski postupajte, neka uvek preovladaju skepsa i opreznost kada je nešto nepoznato/sumnjivo u pitanju.
Ovo su samo neke osnovne smernice koje, ako se isprate, mogu pružiti solidan nivo zaštite. Idealnog AV programa nema, zaboravite na to, svaki ima svoje mane i vrline. Postoji samo odgovoran korisnik.
Edited by pixel, 28 March 2013 - 14:28.