Jump to content


Photo
- - - - -

Zlocin i kazna


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#31 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 20:31

Sad neko moze da kaze - ima toga i u razvijenim zemljama.

Tacno, no tamo nije endemskog karaktera, vec stvar likova koji su 'pukli'.

 

I opet jedna stvar koja ce mnoge naljutiti - ljudi treba da obrate paznju za koga se udaju / zene.

 

...

 

Ono cega u tom razvijenom svetu nema su komentari kao ovaj tvoj (poslednja recenica u quote). Nema sanse da neko zlostavljanoj zeni kaze "sto nisi mislila kad si se za njega udavala". Svega drugog ima u potpuno istoj meri kao u Srbiji kad je u pitanju nasilje u braku i porodici, barem kad je rec o zemljama izvan onoga sto nazivamo trecim svetom. Strasna je zabluda da to ovisi o politickoj situaciji, razvijenosti drustva u celini, ili bilo kojim i kakvim cvrsto definisanim moralnim vrednostima. Ovim niti zelim da branim Srbiju, niti da napadam "truli" zapad, vec da utvrdim da je za razliku od svih drugih zlocina, ovo jedina konstanta u svim drustvima na svetu, koja se uopste mogu medjusobno porediti.

 

Daleko od toga da u zapadnom svetu zene ubijaju samo ljudi koji su "pukli". I ovde ih redovno ubijaju visegodisnji zlostavljaci, a sto je poseban specijalitet, 40% zenoubica zadrzava starateljstvo nad zajednickom decom! Gola statistika na osnovu 201 slucaja ubistva supruge od strane sadasnjeg ili bivseg muza u Svedskoj, od 2000-te godine do danas. Za njima je ostalo 179-oro dece.

 

Razumes? Razlika je sto ovde zlostavljaci peru sudove, kuvaju, vode decu u vrtic i na fudbal, ne zapijaju se s drustvom u kafani... Ali zene jednako prebijaju i ubijaju. Ima cak istrazivanja koja pokazuju da je u nenasilnim drustvima ova pojava jos izrazenija, jer je mnogo teze, prakticno nemoguce, bes i agresiju slobodno ispoljavati u javnosti, pa se cuva "za kod kuce". Tu nisu u pitanju nikakve drustvene norme, vec nemogucnost kontrole sopstvenog besa kod izvesnog broja ljudi. Radi se o mentalnom zdravlju i zato to nema veze s politikom, pa ni sa sociologijom, vec samo i iskljucivo s medicinom.

Oni koji "puknu" ubiju sebe ili neku nepoznatu osobu. Ne nasrcu na sopstvenu porodicu, ako to nisu i ranije cinili.

 

Obicna ubistva, ulicno nasilje, huliganizam i ostali vidovi nasilja mogu biti endemskog karaktera u Srbiji. Nasilje nad zenama to sigurno nije. Jos malo statistike u prilog tome: u Srbiji je ukupan broj svih ubistava poslednjih godina otprilike dva puta veci nego u Svedskoj. Broj zena ubijenih od strane muzeva je jednak, ili tek neznatno veci. Sta nam to kaze?



#32 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 January 2013 - 20:54

Ono cega u tom razvijenom svetu nema su komentari kao ovaj tvoj (poslednja recenica u quote). Nema sanse da neko zlostavljanoj zeni kaze "sto nisi mislila kad si se za njega udavala". Svega drugog ima u potpuno istoj meri kao u Srbiji kad je u pitanju nasilje u braku i porodici, barem kad je rec o zemljama izvan onoga sto nazivamo trecim svetom. Strasna je zabluda da to ovisi o politickoj situaciji, razvijenosti drustva u celini   .... 

 

Ne treba i ovdje uvlaciti politiku.

 

Mislim da je ta recenica iz Kinikovog komentara nesto drugo. Stvarno, treba misliti prilikom sklapanja veze. Mladalacka je zabluda da si nasao/la idealnu/idealnoga, a u stvari nalazis citavu vrecu prtljaga.

Iz licnog iskustva (a ne mora svacije biti slicno), nisam ozenio zenu nego citavu familiju. Ispalo je da su (obojica vec tada mrtvi) zenin i moj deda bili ratni drugovi u WW2, pa me je citava familija prihvatila. Pitanje je kakav bi bio brak i odnos da su njih dvojica bili na suprotstavljenim stranama.

 

Ako je, u mladoj vezi, njegov tata grubijan i bitanga, cura mora biti oprezna jer je velika vjerojatnost da ce i on biti takav.

Tako sam shvatio Kinikov komentar. Moguce je, ali nije vjerojatno, da iz familije bitangi izraste cvecka.

 

A o temi: zgrozen sam i zlocinom i kaznom. Postoji vec tema o smrtnoj kazni, a ovaj ju je zasluzio...



#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2013 - 20:54

...

Posto ti od svega pravis 'vilhelminsku armirano_betonsku konstantu', evo ti odgovor - za sve su krivi Zmija, Jabuka, Eva i Adam.

Ako je ova problematika ista u swejskoj i sVrBiji, cemu trosenje vremena?

Da prihvatimo neminovnost nekih iskakanja u Z/M odnosima i statistiku?

Ja mislim da je sVrBiji jos daleko do swejskih standarda, sto ne znaci da ne treba da se trudi.

A sad, je li ljudska sustina promenjljiva ili ne - o tome se moze filozofirati.

Nego, daj reci koji je tvoj predlog, kako bi ti resavala ovaj issue?

...


Edited by Kinik, 09 January 2013 - 20:55.


#34 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 09 January 2013 - 21:38

Isto mislim da treba voditi racuna s kim se ulazi u brak. Ako se neke agresivnosti primete u toku zabavljanja, to je vec  signal.  Desava se da bude i sve kako treba, a tokom zivota dolazi do promena u licnosti.  Ponekad je i alkohol u pitanju, a ponekad i sama priroda coveka.  U svakom slucaju, bitno je imati u vidu sve pre nego sto se ljudi vencaju i pre nego sto se deca izrode.  Mnogo je teze takve stvari resavati tada, nego pre stupanja u brak. 



#35 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2013 - 21:48

Ako se neke agresivnosti primete u toku zabavljanja, to je vec  signal. 

 

Signal je posesivnost, ljubomora, pokusaj kontrole, petljanje u zivot ... sve ono sto nekim zenama u pocetku jako prija jer to dozivljavaju kao izraz velike ljubavi pa se osecaju kao odabrane i potvrdjene. Obicno tek posle, kad je objekat psihicki obradjen i optimalizovan za dalju obradu dolazi red batina, red crvenih ruza.



#36 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 09 January 2013 - 21:57

Signal je posesivnost, ljubomora, pokusaj kontrole, petljanje u zivot ... sve ono sto nekim zenama u pocetku jako prija jer to dozivljavaju kao izraz velike ljubavi pa se osecaju kao odabrane i potvrdjene.

 

Slazem se, ali sve su to uzroci za agresiju.  Ljubomora izaziva agresiju, kontrola i petljanje u zivot takodje.  Svakako da na sve te stvari treba obraditi paznju, samo sto se to uglavnom ne primecuje u toku zabavljanja.  Doduse, danas zive zajedno i pre braka, pa se desava da i tada dolazi do raznih tragedija.



#37 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2013 - 22:05

Slazem se, ali sve su to uzroci za agresiju.  Ljubomora izaziva agresiju, kontrola i petljanje u zivot takodje.  Svakako da na sve te stvari treba obraditi paznju, samo sto se to uglavnom ne primecuje u toku zabavljanja.  Doduse, danas zive zajedno i pre braka, pa se desava da i tada dolazi do raznih tragedija.

 

Mislim da pre svega treba obratiti paznju na sebe samog. Ono sto jesmo, ono sto mozemo, ono sto zelimo i ono sto nam treba su razlicite stvari koje mogu da kolidiraju (iako neki refleksno misle da su to sve sinonimi).



#38 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 22:14


Ako je ova problematika ista u swejskoj i sVrBiji, cemu trosenje vremena?

 

Kako cemu? Pa zar forum sluzi samo dokazivanju da je Srbija razlicita/gora od svih evropskih zemalja, pa na teme koje ne sluze toj svrsi ne vredi trositi vreme? Pa znamo i bez foruma gde Srbija stoji u odnosu na njih.

To sto je problematika ista znaci da ne ovisi o onim faktorima o kojima ovise svi drugi vidovi kriminala. To dalje znaci da se ne moze ni resavati u paketu sa svim ostalim. Drugim recima, da se ne moze ocekivati da ce se uvodjenjem evropskih standarda (i) to resiti. Bez obzira koliko su ti standardi blizu ili daleko, to ocigledno nije resenje.

 


Nego, daj reci koji je tvoj predlog, kako bi ti resavala ovaj issue?

...

 

Daleko od toga da ja imam neko resenje. Samo konstatujem da je problem toliko dubok i kompleksan, da mu nije mesto u kontekstu stvari koje bi se mogle resiti s malo politicke volje, nekoliko kvalitetnih zakona i par dobrih saveta potencijalnim zrtvama.

Jedno sigurno znam. Reci da je zlostavljana zena sama kriva jer nije pazila s kim se upusta u vezu, pa jos spekulisati o motivima koji su je doveli nasilniku, je nesto najgore sto postavljacica topica moze ovde da procita, najdublja tama ljudske neosetljivosti.

Hebote, jos ce ispasti da je ona nesretna zena kriva sto je od finog coveka napravila ubicu.

Tolikih topica imate da filozofirate na slicne teme, ne morate i na ovom. Ja ga, u svakom slucaju, napustam. Rekla sam sta sam imala. Hvala na paznji.



#39 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 09 January 2013 - 22:30

... Ponekad je i alkohol u pitanju...

 

Idealan slucaj. Mnostvo prilika za katarzu i oslobodjenje, bez rizika i bez  grize savesti. Cak i bez bola – 'covek' pod anestezijom. I nije potrebna neka narocita domisljatost da se stvar efikasno okonca. Sta posle? Izaci ce, pre nego sto bi iz njegovih kandzi ili iz groba. A mozda ce je, za promenu, pomilovati...



#40 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2013 - 22:41

Idealan slucaj. Mnostvo prilika za katarzu i oslobodjenje, bez rizika i bez  grize savesti. Cak i bez bola – 'covek' pod anestezijom. I nije potrebna neka narocita domisljatost da se stvar efikasno okonca. Sta posle? Izaci ce, pre nego sto bi iz njegovih kandzi ili iz groba. A mozda ce je, za promenu, pomilovati...

 

Analiza ovih oko 200 slucajeva ubijenih zena u svedskoj u poslednjih 12 godina a od strane muskaraca kazuje da je udeo alkohola ili drugih opijata prilikom pocinjenog zlocina znacajan (takodje i psihicki problemi). Ne mogu sada da se setim tacne cifre ali jedno 30-40 pocinitelja su nakon toga i sami sebi oduzeli zivot.



#41 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 January 2013 - 22:43

ne postoji nikakvo opravdanje za nasilje, nikada

 

ali nije lose ni obratiti paznju s kim se zivi/zabavlja/za kog se udaje... - zrtve ne moraju ni da zive ni da budu udate za nasilnika. verovatno ne bi bilo suvisno imati neku vrstu obrazovanja (mozda u srednjoj skoli, u okviru sociologije ili vec nekog opsteg predmeta koji svi imaju) koje bi ukazivalo na te neke signale, i buducim nasilnicima i zrtvama. pa ce mozda bar neki potencijalni nasilnik prepoznati simptome problema koji ima (a koji bi ga mogao navesti da nekog zestoko unesreci) i potraziti pomoc. a neka potencijalna zrtva bi mozda mogla da kaze "stop. ovo je upravo ona situacija o kojoj sam ucila/za koju sam cula - moram da se izvucem iz ove price".

 

ovako sve ostaje na tome koliko ce neka jedinka koja se ne bavi odredjenom strukom imati volje/zelje za samoobrazovanjem na ovu temu. a ponekad se u problematicnu vezu udje i pre nego sto se stigne sve da nauci...



#42 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2013 - 22:57

...


De, de - ne moras 'vilhelminski' podmetati!

Gde sam ja rekao to sto mi ucitavas, i nastavljas da iz prsta isisavas razne nebuloze?

Ja sam rekao:
>> ... ljudi treba da obrate paznju za koga se udaju / zene ... <<

A ti si pocela da razvlacis testo oko nesretne zene.

>> ... Samo konstatujem da je problem toliko dubok i kompleksan, da mu nije mesto u kontekstu stvari koje bi se mogle resiti s malo politicke volje, nekoliko kvalitetnih zakona i par dobrih saveta potencijalnim zrtvama ... <<

Gde je mesto problemu koji je toliko 'dubok i kompleksan'?
I sta ti, uopste, znaci ova floskula?

Kod nas ono sto postoji u swejskoj ne postoji ni u naznakama!
Pa da krenemo od elementarnog.

Eno danas jos ubistava.
Cime bi ti to 'resila'?

Niko ne moze da zahteva od 'drzave' da mu resi porodicnu srecu. Kad do toga dodje - vec je kasno.
Nego, neka proba da prvo resava sam - da dobro promisli u sta se, i sa kime upusta!

Stvar je uredjene drzave da svojim gradjanima / poreskim obveznicima obezbedi koliko-toliko snosljive uslove za zivot (u slucaju sVrBije) - pocev od minimalnih socijalnih usluga, pristojnog opsteg obrazovanja i pruzanja specificnih usluga kome je to potrebno.

Zoran kaze - nema mesta 'politici' - no sve je u ovom provizorijumu politika! Veoma iscasena.
Kako neko ocekuje da ce imati pristojne gradjane - zene / muskarce uz postojeci sistem zaosinutih drustvenih vrednosti?
Raznorazne 'radodajke', vecitu estradnu kuknjavu i raznorazne 'naZiJonske vitezove' spremne da trenutno potrgnu noz / utoku?

Normalno, to uvek plate glavom apsolutno nevini.

...



#43 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 09 January 2013 - 23:17

Svega drugog ima u potpuno istoj meri kao u Srbiji kad je u pitanju nasilje u braku i porodici, barem kad je rec o zemljama izvan onoga sto nazivamo trecim svetom. Strasna je zabluda da to ovisi o politickoj situaciji, razvijenosti drustva u celini, ili bilo kojim i kakvim cvrsto definisanim moralnim vrednostima. Ovim niti zelim da branim Srbiju, niti da napadam "truli" zapad, vec da utvrdim da je za razliku od svih drugih zlocina, ovo jedina konstanta u svim drustvima na svetu, koja se uopste mogu medjusobno porediti.

 

Ovo je u principu tačno. Nasilje nad ženama u porodici je nešto što se dešava u svakom kutku sveta, nezavisno od države, političkog i društvenog uređenja, socio-ekonomske situacije i sl. Procenti zlostavljanih žena su veoma slični u većini zemalja, nešto niži u zapadnim zemljama, ali statistički i suštinski ta razlika je bez značaja. Jednostavno, u pitanju je globalna epidemija.



#44 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 January 2013 - 23:30

Ovo je u principu tačno. Nasilje nad ženama u porodici je nešto što se dešava u svakom kutku sveta, nezavisno od države, političkog i društvenog uređenja, socio-ekonomske situacije i sl. Procenti zlostavljanih žena su veoma slični u većini zemalja, nešto niži u zapadnim zemljama, ali statistički i suštinski ta razlika je bez značaja. Jednostavno, u pitanju je globalna epidemija.

 

S tom razlikom što u Zapadnim zemljama postoji barem zebnja nasilnika jer su svesni da ih neki Apelacioni sud neće osloboditi ako ubiju svoju ženu, niti država rešava taj problem tako što badža ostaje razbaškaren u njihovom domu dok žena mora da traži spas u Sigurnoj kući (što ova država promoviše kao idealno rešenje, kompromis između dželata i žrtve, kako to funkcioniše u svim segmentima društvenog života).


Edited by melankolic, 09 January 2013 - 23:30.


#45 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 09 January 2013 - 23:31

Možda, ali ni takva zakonska (ne)regulativa opet ne dovodi do toga da veći broj badža mlati svoje žene.