Jump to content


Photo
- - - - -

Zlocin i kazna


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#16 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 08 January 2013 - 22:41

...

Kažu sudije Apelacionog suda, ako je ona od tih uboda umrla brzo, ili ako je brzo izgubila svest  od frakture lobanje koju je takođe zadobila, onda to nije teško ubistvo, nego obično, takoreći. NIje se puno mučila!!!

Pet do petnaest godina za monstruma  i na slobodu.

...

 

http://www.kurir-inf...i-clanak-591143

odakle ti ovo što sudije apelacionog suda novodno "kažu" kada nigde, uključujući i linkovani članak, ne piše ništa slično?

 

uzas, kakva tuga.

 

nazalost porodicno nasilje i dalje nije prepoznato kao "pravo" nasilje, ima dosta ljudi koji smatraju da mlacenje zena i dece treba da ostane "u okviru porodice".

a kazne za pojedina krivicna dela su smesne (ukljucujuci silovanje).

kazne su smešne i to nema veze sa partnerskim nasiljem i stavom ljudi prema mlaćenju u porodici. pre nekih sedam godina za ubistvo vatrenim oružjem u kanjiži ubica je dobio 6 godina i 4 meseca. ova 4 meseca zbog neprijavljenog oružja po koje otišao 30km dalje i vratio se, dakle ubistvo na mah otpada. izašao je sigurno ranije, posle 3-4 godine za ubistvo! 

 

sa druge strane, i pored blage kaznene politike zatvori su prepuni pa je i to jedan od razloga nedavne amnestije kada su, između ostalih, izašli i dvojica od 4 napadača iz temerina koji su satima mlatili i seksualno zlostavljali žrtvu. umro je posle godinu-dve od posledica.

 

sa treće strane, u usa nema problema sa blagim kaznama, procenat populacije u zatvoru je među najvećima u svetu, ko ponavlja krivična dela može završiti na doživotnoj i zbog lakšeg krivičnog dela pa je stopa ubistava, uključujući i ovakva, visoka za razvijeni svet. očigledno da nije problem samo u kaznenoj politici. sigurno da je neki osećaj zadovoljenja pravde veći kada su kazne veće ali je očigledno i da ne postoji jednostavna korelacija broja teških krivičnih dela i visine kazni.

 

Kako god da je, meni nije jasno kako neko moze uopste da zivi sa nekim ko ga maltretira na bilo koji nacin.  Ponekad mi se cini da je to zacaran krug i koji mogu da udju samo te osobe koje sve to prezivljavaju.   Prvi put kada bih bila modra otisla bih bez povratka.  

...

to nije toliko teško shvatiti ako se radi o neobrazovanoj i nezaposlenoj osobi. pošto često zlostavljane osobe nisu bez alternative jasno je da je cela pojava složenija nego što se u medijima predstavlja.

 

međutim, pošto često žrtve nasilja imaju i sredstava i podrške okoline i javnosti biraju da ne prijavljuju nasilje i da ostanu ili se vrate u vezu za zlostavljačem mislim da je nemoguće "shvatiti" svaki pojedinačni slučaj kao i da nikakva zakonska regulativa neće u potpunosti iskoreniti ovakve incidente.

 

...

Radi se samo i iskljucivo o odnosu moci u dominantno muskom svetu, a moc s jedne strane podrazumeva zavisnost s druge; to nije pitanje slobodnog izbora. Bez obzira da li je ta zavisnost samo ekonomska, samo emotivna, samo socijalna, ili sve to, uz razne varijacije i kombinacije. Kakvim god znanjima i sposobnostima raspolagale, nismo tamo gde se sustinski odlucuje. Ko hapsi, ko sprovodi istragu, ko podize optuznicu, ko sudi, ko brani ubicu, ko donosi zakone, ko procenjuje kome je potrebna zastita, a koga treba u ludnicu...? Dok god smo u pobrojanom u znacajnoj manjini, medju zrtvama cemo biti u jos znacajnijoj vecini.

 

Ne postoje licni mehanizmi kojima se zrtva moze efikasno i zauvek osloboditi nasilnika, dok god kolektivni mehanizmi moci s jedne, i zavisnosti s druge strane, funkcionisu kako funkcionisu.

ako si već po običaju za sve optužila man's man's world svet, strukture moći kojima dominiraju muškarci i to što "nismo tamo gde se sustinski odlucuje" (ko je "mi"? jel sarah palin "mi"?) baci pogled na spisak sudija apelacionog suda u novom sadu koji je verovatno ukinuo prvostepenu presudu: http://www.vreme.com...w.php?id=903267. mrzi me da brojim ali po imenima rekao bih da pol sudija ima malo veze i sa ukidanjem ove presude i sa količinom i oblikom i načinom tretiranja partnerskog nasilja.



#17 korakiznadzemlje

korakiznadzemlje
  • Members
  • 9 posts

Posted 08 January 2013 - 22:45

Jeste, po Krivičnom zakonu kod nas postoji više oblika krivičnog dela Teško ubistvo. U konkretnom slučaju optužnica a i prvostepena presuda bayiraju se na kvalifikaciji dela da je to Teško ubistvo izvršeno na svirep način, a po tumačenju tužioca koji je pisao optužnicu ova okolnost - da je ubijena prethodno maltretirana - treba od suda biti tretirana kao otežavajuća okolnost. Dakle, optužnica akcenat stavlja na svirep način ubistva, jer žrtvi je raybijena lobanja, ima 36 ubodnih rana po licu, vratu, nađena je sa nožem yabijenim u grudi, a ima i 13 sekotina po licu, sekao joj je usta, vrat, po telu, ubadao nožem u jagodićni kost i izmedju očiju. Medjutim, sve to nije bilo dovoljno Apelacionom sudu da potvrdi presudu nego kažu - nema dovoljno dokaza da je kod učinioca bio prisutan subjektivni element krivičnog dela, a to je njegova svest i želja da se žrtvi nanese što više patnji i bolova. Pa kako da se dokaže ta monstruozna svest i volja nego kroz postojanje ovoliko rana i sekotina...Nije niko stajao sa strane i gledao masakriranje žrtve pa da sud kaže da imaju neposrednog svedoka. Ovo je pre svega velika bruka tih sudija u Apelacionom sudu. Naš narod za takve koji su odvojeni od realnosti obično kaže da su učili pa "preučili"...Zaglibljeni u svetu normi i tumačenja elemenata krivičnih dela iygubili su osećaj za elementarnu logiku, zdrav razum i moral.... I šta sad, da tužilac ili sudija promeni presudu pa da odbace svirepost jer ne može da se kao dokaže, a da akcenat stave na to da je žrtva bila ranije zlostavljana....Tek to bi onda braniocu ubice dalo krila da po drugi put obara presudu...



#18 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 January 2013 - 23:14

ako si već po običaju za sve optužila man's man's world svet, strukture moći kojima dominiraju muškarci i to što "nismo tamo gde se sustinski odlucuje" (ko je "mi"? jel sarah palin "mi"?) baci pogled na spisak sudija apelacionog suda u novom sadu koji je verovatno ukinuo prvostepenu presudu: http://www.vreme.com...w.php?id=903267. mrzi me da brojim ali po imenima rekao bih da pol sudija ima malo veze i sa ukidanjem ove presude i sa količinom i oblikom i načinom tretiranja partnerskog nasilja.

 

Ja nisam govorila samo o konkretnim sudijama, vec o odnosu moci, koji rezultira prilicno nonsalantnim odnosom prema fenomenu porodicnog nasilja uopste, a posebno kad dodje do ubistva.

To sto je bas u ovom sudu toliko zena, meni kaze samo to da muskarci nesto i nisu bili zainteresovani za taj "vruc krompir", koji u mnogim slucajevima znaci zameranje kolegama u vidu obaranja njihovih presuda. Ali ne sumnjam da oni zaista mocni, nalaze nacina da svejedno vrse uticaj.

 

I šta sad, da tužilac ili sudija promeni presudu pa da odbace svirepost jer ne može da se kao dokaže, a da akcenat stave na to da je žrtva bila ranije zlostavljana....Tek to bi onda braniocu ubice dalo krila da po drugi put obara presudu...

 

Na sta god da je tuzilac stavio akcenat, odbrana bi nasla nacina da obara presudu, jer je jasno da se radi o jakim igracima. Ipak, nista nije gotovo i zaista se nadam da nesretnu zenu nece jos jednom ubiti. Takodje se nadam da porodica ima i neku vrstu strucne podrske (osim prijateljske, naravno), te da ce nekako izdrzati jos jedno sudjenje. Vise je tu neko elementarno osecanje pravde u pitanju, a monstrum ima dovoljno godina da ce tesko, i uz manju kaznu, ikad vise ugledati belog dana.

Samo sto sve to deluje malo za onu strahotu.



#19 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 January 2013 - 23:32

Kako je moguće da se ovo ne kvalifikuje na teži način, pošto su povrede koje navodiš konstatovane? Ne shvatam takav mozak i logiku koji to ne mogu da povežu, već traže dokaze, premda nije potreban lekar da bi se znalo da su ove povrede sadističke prirode i da mnoge od njih ne mogu biti smrtonosne.

 

Ne mogu da shvatim bolesne umove koji bi se zalagali za ovog monstruma. Nadam se da će dobiti maksimalnu kaznu, premda ni ona nije dovoljna za ovako umobolan zločin.



#20 SHODAN

SHODAN
  • Members
  • 342 posts

Posted 09 January 2013 - 00:12

Kako je moguće da se ovo ne kvalifikuje na teži način, pošto su povrede koje navodiš konstatovane? Ne shvatam takav mozak i logiku koji to ne mogu da povežu, već traže dokaze, premda nije potreban lekar da bi se znalo da su ove povrede sadističke prirode i da mnoge od njih ne mogu biti smrtonosne.

Ne znam kakvo je obrazlozenje Apelacionog suda, ali skolski primer greske je kvalifikovanje dela kao teskog samo po broju povreda na telu. Kad kazem skolski primer, mislim doslovno, kao primer koji se navodi u svakom udzbeniku krivicnog prava. Verujem da je u tom pravcu i nalog Apelacionog suda, da se utvrdi tacan uzrok smrti, kao i to da li su sve, ili koliko, povreda nastale za zivota zrtve (jer post mortem povrede ne mogu konstituisati oblik teskog ubistva za koji se zahteva svirepost). Opet kazem, neverovatno je da tuzilastvo nije u optuznici tacno opisalo kakve su povrede i kada su nanete (pre, ili posle smrti) i da sad od toga zavisi kvalifikacija dela, a narocito je neverovatan takav propust kad su imali zicer u vidu oblika teskog ubistva za koji se trazi dokaz da je zrtva zlostavljani clan porodice.


Edited by SHODAN, 09 January 2013 - 00:13.


#21 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 09 January 2013 - 00:23

...

Traziti razloge ovakvim pojavama u nekom opstem moralnom sunovratu drustva, znaci bagatelizovati ih i delimicno pravdati (sto tebi svakako nije bila namera!).

Danas cujem da je u Svedskoj u 2012 poginuo rekordno mali broj ljudi u saobracaju - ispod 300, sto je najniza cifra od 1940 godine! Uvelo se reda, naterali se ljudi da voze razumno i vezuju pojaseve, problem bezmalo resen. I ukupan broj svih zlocina, ukljucujuci i ubistva se konstantno smanjuje. Jedino broj zena ubijenih od strane partnera nepromenjen vec decenijama, izmedju 15 i 20 svake godine. Ni najmanjeg nagovestaja nekog pomaka na bolje.

u srbiji je kao dobar dan tražiti opravdanje za bilo šta u balkanskom mentalitetu, ratu, devedesetim, turcima, komunizmu ali pravdanje ovakvih zločina je izuzetno retko i nepopularno.

 

poređenje broja žrtava saobraćajnih nesreća i ubistava između partnera je neprimereno jer je smanjenje ovih prvih dobrim delom uslovljeno napredkom automobilske tehnike, medicine, načina izvođenja putne infrastrukture i tehničkih bezbednosnih mera. kakve tehničke mere mogu da doprinesu da bude manje ubistava u IPV nasilju? 

 

Ja nisam govorila samo o konkretnim sudijama, vec o odnosu moci, koji rezultira prilicno nonsalantnim odnosom prema fenomenu porodicnog nasilja uopste, a posebno kad dodje do ubistva.

To sto je bas u ovom sudu toliko zena, meni kaze samo to da muskarci nesto i nisu bili zainteresovani za taj "vruc krompir", koji u mnogim slucajevima znaci zameranje kolegama u vidu obaranja njihovih presuda. Ali ne sumnjam da oni zaista mocni, nalaze nacina da svejedno vrse uticaj.

...

Samo sto sve to deluje malo za onu strahotu.

kada dobiješ podatak koji te demantuje pribegavaš lovu u mutnom.

 

napisala si:

Kakvim god znanjima i sposobnostima raspolagale, nismo tamo gde se sustinski odlucuje. Ko hapsi, ko sprovodi istragu, ko podize optuznicu, ko sudi, ko brani ubicu, ko donosi zakone, ko procenjuje kome je potrebna zastita, a koga treba u ludnicu...? 

 

dakle, sama si postavila vezu između pola "nosilaca moći" i situacije koja ne odgovara jednom polu koji je navodno manje moćan.

 

imaš konkretnu situaciju da je policija (uglavnom muška) dve zemlje sarađivala i uhapsila ubicu, predala ga sudstvu (većinom žensko) gde su ga tužilac (ne znam ime ali spominje se u muškom rodu) i sudija muškarac osudili na 35 godina zatvora po zakonu koji je donela (pretežno muška) skupština i sada je ta presuda pala na apelacionom sudu gde su žene u većini ali, za sada, ne znamo sastav veća koje u ovom slučaju odlučivalo. ispada da bi za "žene" (kako si ti postavila) bilo bolje da su muškarci većina i u apelacionom sudu, možda bi onda presuda opstala. takođe ispada da pol nosilaca moći ne mora tako dominantno da utiče na položaj polova ako se gledaju kao celina.

 

konstatacija da postoji posebno nonšalantan odnos kada dođe do ubistva u okviru IPV nasilja je apsurdna. kakav nonšalantan odnos kad je ekspresno uhapšen i osuđen na 35 godina? kakav je onda bio odnos gde je za ubistvo (muškarca) dosuđeno 6 godina? tvrdiš da bi kazna bila manja da je ubio ženu? 

 

pokušaj da se sastav apelacionog suda opravda nekakvim uvaljivanjem teškog posla jadnim ženama je  ... ne znam, ideološka zaslepljenost najverovatnije.

 

što se boldovanog tiče, šta nije malo za ovo ubistvo takvo kakvo jeste? 



#22 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 09 January 2013 - 00:40

ako si već po običaju za sve optužila man's man's world svet, strukture moći kojima dominiraju muškarci i to što "nismo tamo gde se sustinski odlucuje" (ko je "mi"? jel sarah palin "mi"?) baci pogled na spisak sudija apelacionog suda u novom sadu koji je verovatno ukinuo prvostepenu presudu: http://www.vreme.com...w.php?id=903267. mrzi me da brojim ali po imenima rekao bih da pol sudija ima malo veze i sa ukidanjem ove presude i sa količinom i oblikom i načinom tretiranja partnerskog nasilja.

 
U slucaju koji je medijski intenzivno pracen, penzionisana fudbalska zvezda, OJ Simpson (tada 47) je bio optuzen da je zaklao bivsu zenu Nicole (tada 35) i njenog prijatelja. Na mestu ubistva policija je nasla mrtvu Nicole koja je imala vise uboda u lice, vrat i ruke... Na sudjenju je izmedju ostalog iznesen i dokaz da je OJ Simpson u proslosti bio hapsen zbog nasilja prema Nicole, za vreme braka i nakon razvoda. Bil Klinton je brifovan o sigurnosnim merama u slucaju nereda, a smatra se da je 100 miliona ljudi pratilo citanje presude.
 
Odluka porote u kojoj je bilo 10 zena i 2 muskarca je bila oslobadjujuca.
 
 

Spoiler



#23 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 January 2013 - 01:00

kazne su smešne i to nema veze sa partnerskim nasiljem i stavom ljudi prema mlaćenju u porodici. pre nekih sedam godina za ubistvo vatrenim oružjem u kanjiži ubica je dobio 6 godina i 4 meseca. ova 4 meseca zbog neprijavljenog oružja po koje otišao 30km dalje i vratio se, dakle ubistvo na mah otpada. izašao je sigurno ranije, posle 3-4 godine za ubistvo! 

 

sa druge strane, i pored blage kaznene politike zatvori su prepuni pa je i to jedan od razloga nedavne amnestije kada su, između ostalih, izašli i dvojica od 4 napadača iz temerina koji su satima mlatili i seksualno zlostavljali žrtvu. umro je posle godinu-dve od posledica.

 

sa treće strane, u usa nema problema sa blagim kaznama, procenat populacije u zatvoru je među najvećima u svetu, ko ponavlja krivična dela može završiti na doživotnoj i zbog lakšeg krivičnog dela pa je stopa ubistava, uključujući i ovakva, visoka za razvijeni svet. očigledno da nije problem samo u kaznenoj politici. sigurno da je neki osećaj zadovoljenja pravde veći kada su kazne veće ali je očigledno i da ne postoji jednostavna korelacija broja teških krivičnih dela i visine kazni.

 

nisam ni mislila da je povezano, konstatovala sam 2 razlicite stvari*. mislim da je kaznena politika u srbiji isuvise blaga za krivicna dela nasilja (za to imam neku ideju iz stampe, za ostala krivicna dela nemam), takodje mislim da je americka kaznena politika drakonska & necivilizovana i slazem se da se nije pokazala produktivnom. verovatno je prava mera negde izmedju.

 

*stav prema porodicnom nasilju imam jer mi je licno poznata situacija u kojoj prijavljivanje odredjene situacije (koja je ukljucivala dete) nadleznim sluzbama nije rezultiralo ocekivanom akcijom nego nekom vrstom istrage "ko je to ko se mesa ljudima u porodicu".



#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 01:21

u srbiji je kao dobar dan tražiti opravdanje za bilo šta u balkanskom mentalitetu, ratu, devedesetim, turcima, komunizmu ali pravdanje ovakvih zločina je izuzetno retko i nepopularno.

 

poređenje broja žrtava saobraćajnih nesreća i ubistava između partnera je neprimereno jer je smanjenje ovih prvih dobrim delom uslovljeno napredkom automobilske tehnike, medicine, načina izvođenja putne infrastrukture i tehničkih bezbednosnih mera. kakve tehničke mere mogu da doprinesu da bude manje ubistava u IPV nasilju? 

 

kada dobiješ podatak koji te demantuje pribegavaš lovu u mutnom.

 

.................................

 

što se boldovanog tiče, šta nije malo za ovo ubistvo takvo kakvo jeste? 

 

Kad bih ja svaku tvoju recenicu cepkala na cetvoro, takodje bih mogla da dokazem da si nekonzistentan, a i da lovis u mutnom :) .

No to me ne zanima. Ukratko cu ti odgovoriti, pa s tobom zavrsavam diskusiju na ovu temu.

 

Naravno da kazna uvek deluje premala; kolika god da je, nema pravde za one koje su se obratile na hiljadu adresa, isto toliko puta bile ignorisane od onih koji su duzni da im pomognu, i na kraju su ubijene. U tom smislu nijedna kazna nije dovoljno visoka.

Ali u smislu smanjivanja broja najtezih slucajeva kao sto je ovaj, kazne ne pomazu, opet kolike god da su. Jedino sto pomaze su sistemske mere, a to znaci da se svaku onu koja dodje u policiju, centar za socijalni rad, psiholosko savetovaliste, hitnu pomoc, bilo gde, shvati na najozbiljniji nacin. Da joj se danas ne broje modrice, da bi se videlo da li ih ima dovoljno ili joj fali jos koja da bi mogli nesto da preduzmu, jer ce joj sutra brojati ubode nozem. Da joj se ne savetuje da pokusa da jos jednom da razgovara s njim, jer savetnika nece biti tamo kad joj nasrne na zivot. Da je ne pitaju da li je slucajno pila, drogirala se, ili ga mozda cak i prevarila, nego da umesto toga znaju da za ovu vrstu nasilja ne treba poseban povod, vec samo posesivan ludak, pijan od sopstvene moci. Da ne okrecu svi od nje glavu, a posle se cude sto je toliko trpela. Da konacno shvate da nema razlike izmedju samara i polomljenog rebra, jer svako onaj ko udari, moze i da ubije.

To i jos mnogo toga treba i mora da se radi. To su tehnicke mere, koje i ovde mogu da daju isti rezultat kao i u saobracaju. Neko odlucuje da za to nema novaca, ljudstva, resursa, drustvenog interesa... To nisu zene.

 

A sto se tice svih onih zena sudija u Srbiji, pa valjda je i vrapcima jasno zasto su tamo. Kolike su plate u sudovima, a koliko zaradjuju advokati? E da, nadje se i poneko musko tamo. Obicno ga zovu predsednik suda.



#25 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 09 January 2013 - 07:38

Vili pogresio sam. Mislio sam da je neka od starih opstih tema.



#26 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 09 January 2013 - 07:58

Jednostavno...ne znam šta da kažem...

Spoiler

 

 
 

 



#27 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 January 2013 - 10:22

Vili pogresio sam. Mislio sam da je neka od starih opstih tema.

 

Ako ti je za utehu, nisi jedini :) .

Poslednjih nekoliko postova svi svode pricu na nefunkcionisanje pravnog sistema i to u zavrsnoj fazi, kad kazna vise ne moze nista da promeni. Svaljivati krivicu samo na pravosudje bilo bi kao okomiti se na lekara koji je nekome postavio dijagnozu rak u poodmaklom stadijumu, nakon sto je ovaj godinama isao kod raznih lekara i ovi ga svi proglasavali hipohondrom. Nije mu on potpisao smrtnu presudu, vec svi oni pre njega.

Koliko god bilo osetljivo u ovakvim slucajevima bilo koga pokusati opravdati, istine radi se mora reci da je pravosudje samo vrh ledenog brega. Na tom nivou pravda mora da bude slepa i za zrtvu i za zlocinca, jer zakoni i procedure moraju da se ispostuju, to je pitanje demokratije i ljudskih prava. Cemu sada raspravljati da li je tuzilac mogao bolje da sastavi optuznicu, da li su advokati koji brane ovakvog monstruma i sami monstrumi, da li kazne treba da budu stroze ili blaze....? Sva ta rasprava ne bi bila potrebna da drustvena svest o porodicnom nasilju nije zaglavljena u patrijarhalne okvire, i da se zenama pruza adekvatna podrska od onog trenutka kad prijave prvi samar. A ne pruza im se, vec ih se ili ignorise ili, sto je jos gore, svesno gura nazad nasilniku.

Od tog prvog samara do sudjenja za ubistvo redovno protekne dugi niz godina. Tu je ogroman prazan prostor na kojem treba raditi.

 

Pocetak pakla za nas na Balkanu moze da bude rat, ali za mnoge je to i odrastanje u porodici s nasilnikom - daje isti rezultat. Kraj je na sudjenju za tesko ubistvo. Ljudi su skloni da se skoncentrisu na ove dve krajnje tacke, a sve ono izmedju im lako promakne. Osim ako nisu svakodnevno ponizavani i tuceni.



#28 korakiznadzemlje

korakiznadzemlje
  • Members
  • 9 posts

Posted 09 January 2013 - 16:14

Pre svega, osecam potrebu da zahvalim svima koji su nesto odgovorili, a i onima koji su procitali.

Naime, ja sam se uclanila na ovaj forum, prvi put da sam clan bilo kog, kako bih podelila  muku, makar sa nepoznatima. Samo to sto je toliko ljudi procitalo sve ovo,  za mene je neka vrsta utehe jer, u stvarnom zivotu, kao sto znate, svakog cuda za tri dana. Kad neko dozivi ovako nesto, njegov svet se podeli na ljude koji mogu da razumeju i one koji ne mogu. Tako je, naravno,  sa svim problematicnim situacijama, samo sto je mnogo veci broj ljudi koji moze da razume uobicajene probleme koje imate sa decom, ili u braku, ili sa roditeljima, ili na poslu.

I, verujte, mi smo morali da prestanemo da pricamo o tome kako nam je. Kad je Kenjic osudjen na 35 godina, zatvorili smo taj deo price, jer smo se ponadali da cemo sad moci da za sirocad, roditelje, za sve sagradimo koliko toliko podnosljiv zivot. Sad se opet tresemo hocemo li ga za koju godinu vidjati na ulici, kako cemo zastiti decu, kako sebe, jer teba ziveti sa tim da drzava, sistem, nije kaznio dovoljno monstruma koji je unistio tolike zivote, da ga nije sklonio da bar o njemu ne razmisljamo.

I jos, nadala sam se da ce bar neka zrtva zlostavljanja, ako ovo procita, shvatiti da nesto mora da uradi, zbog sebe, zbog dece, zbog svih svojih.



#29 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 January 2013 - 16:18


poređenje broja žrtava saobraćajnih nesreća i ubistava između partnera je neprimereno jer je smanjenje ovih prvih dobrim delom uslovljeno napredkom automobilske tehnike, medicine, načina izvođenja putne infrastrukture i tehničkih bezbednosnih mera. kakve tehničke mere mogu da doprinesu da bude manje ubistava u IPV nasilju? 

Ovde gresis: vrlo jednostavne tehnicke mere pojacanog psihijatrijskog nadzora. Traziti psiho-testove za svako napredovanje u sluzbi, za vozacku dozvolu, za sklapanje braka, itd. i u slucaju indikativnih rezultata preduzimati mere, od terapije nizeg reda, preko medikacije, do hemijske kastracije ili zatvaranja u ustanove zatvorenog tipa na neodredjeno vreme.


Edited by Schrodinger, 09 January 2013 - 16:19.


#30 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2013 - 17:23

...

 

Mozda, kada budemo ziveli u drugacijoj drzavi.

Dokle zivimo u ovom provizorijumu, moracemo da se suocavamo sa tuznim cinjenicama.

 

Normalno da tu ima svega - i nasledja jednog nerazvijenog socijuma, i civilizacijskog sunovrata, i posledica rata i sveopste bede, i urusavanja svih drustvenih institucija i pretvaranje sudstva u drzavni servis koji je pocesto nedostupan obicnim gradjanima i sl.

 

Jedna generalna klima u drustvu koja ne ide na ruku nekom razvoju, prihvatanju drugacijih vrednosti i primeni civilizacijskih postignuca.

 

Sad neko moze da kaze - ima toga i u razvijenim zemljama.

Tacno, no tamo nije endemskog karaktera, vec stvar likova koji su 'pukli'.

 

I opet jedna stvar koja ce mnoge naljutiti - ljudi treba da obrate paznju za koga se udaju / zene.

 

...