Jump to content


Photo
- - - - -

Istorijsko Pomirenje Srba i Albanaca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1510 replies to this topic

#16 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 December 2012 - 02:48

Dali mislite da je vreme za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca,jednom za sva vremena,ja mislim da jeste,u ime savremenog sveta,21.veka,i svega sto su doziveli oba narodi treba da dodje do pomirenja,punog pomirenja,mozda treba jos vremena ali u jednoj blizkoj buducnosti to treba da se desi,hteo bih da cujem i vase mislenje postovane dame i gospodo sta vi mislite o tome,dali bi mozda trebalo da uzmemo priemr Francuske i Nemacke i da se postigne pomirenje? i da zajedno pomazemo jedan drugome da postanemo clanove EU,i da se postigne cvtrsto pomirenje ?

 

Pejaman, do toga nikad nece doci. Zato jer dok su ljudi prevashodno Srbi ili Albanci, i javno i privatno, 100% vremena, to ih vodi sukobljavanju sa "onima drugima."

 

Pomirenje i normalan zivot dolaze kad se pojavi gradjanska svest, kad covek spozna sebe kao platisu poreza, sofera koji postuje saobracajne propise, profesionalca koji savesno obavlja posao itd.

Nemam nista protiv bilo cije nacionalnosti i vere, no to je nesto sto se praktikuje u slobodno vreme, u kuci.

 

Dakle, kad covek trazi posao a poslodavac ga pita sta je zavrsio od skola, i nista drugo, doci ce do pomirenja. A ako ga pita i sta je po nacionalnosti, zaboravi...

 

Ajd' zamisli hipoteticku situaciju: neko zavrsi skolu/skole, ima doktorat, dobije Nobelovu za ekonomiju.

Ako je Albanac, sa srpskim drzavljanstvom i prebivalistem u Nisu, hoce li ga iko u Srbiji ozbiljno shvatiti?

Ako je Srbin u Urosevcu, ima li sanse da postane predsednik Vlade Kosova kad se ubaci u politiku?

 

Proteci ce jos dosta vode rekama (ne bih da izaberem jednu, da ne ispadnem nacionalista, hahaha) dok to bude moguce.

 

Pomirenje medju ljudima (i, prevashodno, ljudima!) je moguce. Pomirenje medju nacijama koje zive na mitovima (ciji car je prebio onog drugog pre milion godina itd., gde su se bile bitke ovakve i onaklve...) nije.



#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 December 2012 - 03:05

Ja nikad RL Albanca nisam upoznao, sa onima sa kojima sam imao komunikaciju preko neta sam se slagao sasvim korektno (odavde sa Tonyjem sam razmenjivao muziku, ako se seca :) ). Nacionalnost, vera, pa cak u nekim slucajevima kultura umesto da zblizava ljude, ona ih deli. Covek treba da bude iznad toga. Razumem kada neko i ne moze, kada ima istoriju zbog koje ce imati averzije prema odredjenoj grupi, i ja mogu da pricam da je to pogresno do ujutru, ali i ja znam, kao i on, da i na "drugoj strani" postoje ljudi koji razmisljaju kao on, i koji od svog stanovista ne odstupaju ni za pedalj.

 

Ja mogu da kazem da uvek treba prvi pruziti ruku pomirenja i izviniti se, ali je pitanje da li to mogu oni koji su videli i prosli ono sto ja nisam. Meni je najvise zao zbog toga sto imam utisak da u ex yu ljudi koji naseljavaju isti prostor, a razlicitih su vera, kultura i nacije, vise lice mentalitetom jedni na druge nego ljudi iste vere, kulture i nacije iz razlicitih delova bivse drzave. A najvise je problema bilo medju njima. Treba jos vremena da prodje, ja se samo nadam da cu recimo ja, ili moja deca, moci bez straha da odu tamo gde je nekad bila Jugoslavija, jer za mene nije vazno kako se prostor gde sam zove, moze da se zove i Tunguzija, bitno je da su ljudi zadovoljni i da lepo zive. Mozda je i utopija, ali ja se nadam da ce se to nekad desiti...


Edited by McLeod, 15 December 2012 - 03:06.


#18 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 15 December 2012 - 03:15

Ja nikad RL Albanca nisam upoznao, sa onima sa kojima sam imao komunikaciju preko neta sam se slagao sasvim korektno (odavde sa Tonyjem sam razmenjivao muziku, ako se seca :) ). Nacionalnost, vera, pa cak u nekim slucajevima kultura umesto da zblizava ljude, ona ih deli. Covek treba da bude iznad toga. Razumem kada neko i ne moze, kada ima istoriju zbog koje ce imati averzije prema odredjenoj grupi, i ja mogu da pricam da je to pogresno do ujutru, ali i ja znam, kao i on, da i na "drugoj strani" postoje ljudi koji razmisljaju kao on, i koji od svog stanovista ne odstupaju ni za pedalj.

 

Ja mogu da kazem da uvek treba prvi pruziti ruku pomirenja i izviniti se, ali je pitanje da li to mogu oni koji su videli i prosli ono sto ja nisam. Meni je najvise zao zbog toga sto imam utisak da u ex yu ljudi koji naseljavaju isti prostor, a razlicitih su vera, kultura i nacije, vise lice mentalitetom jedni na druge nego ljudi iste vere, kulture i nacije iz razlicitih delova bivse drzave. A najvise je problema bilo medju njima. Treba jos vremena da prodje, ja se samo nadam da cu recimo ja, ili moja deca, moci bez straha da odu tamo gde je nekad bila Jugoslavija, jer za mene nije vazno kako se prostor gde sam zove, moze da se zove i Tunguzija, bitno je da su ljudi zadovoljni i da lepo zive. Mozda je i utopija, ali ja se nadam da ce se to nekad desiti...

 

to nije problem, to mozes/mozemo vec danas ali nije to to



#19 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 December 2012 - 03:22

Ja ne znam da li mozemo vec danas ili sutra. Ja mogu da verujem vama na ovom forumu, da ako bih se javio sa zeljom da me provozate po Kosovu, pokazete ono sto me zanima i vratite bezbedno u Srbiju, ali opet nije to to. Ja zapravo o stanju na Kosovu ne znam nista, izuzev sto procitam na internetu, a to su uvek totalno oprecni izvestaji. Kao da je to zemlja udaljena hiljadama kilometara, a da sad sednem u kola stigao bih dole na jutarnju kafu.



#20 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 15 December 2012 - 03:29

Ja ne znam da li mozemo vec danas ili sutra. Ja mogu da verujem vama na ovom forumu, da ako bih se javio sa zeljom da me provozate po Kosovu, pokazete ono sto me zanima i vratite bezbedno u Srbiju, ali opet nije to to. Ja zapravo o stanju na Kosovu ne znam nista, izuzev sto procitam na internetu, a to su uvek totalno oprecni izvestaji. Kao da je to zemlja udaljena hiljadama kilometara, a da sad sednem u kola stigao bih dole na jutarnju kafu.

 

mogao bi da ides bez ikakve pratnje i da se vratis i da ti ne fali dlaka s glave kao sto bi mogao albanac u srbiju, srbin u hrvatsku, hrvat u srbiju...ali kao sto rekoh - nije to to



#21 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 15 December 2012 - 03:34

Nisam potpuno siguran, ne zato sto verujem da je na Kosovu kaubojstina vec jer volim da imam, ako ne iz prve ruke, a ono bar blizu informacije u sta se upustam.

 

A nije to to, jer vi sami, gradjani Kosova i oni koji vise ne zive tamo, treba da odlucite o tome i pruzite ruku jedni drugima.


Edited by McLeod, 15 December 2012 - 03:34.


#22 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 15 December 2012 - 03:39

Nisam potpuno siguran, ne zato sto verujem da je na Kosovu kaubojstina vec jer volim da imam, ako ne iz prve ruke, a ono bar blizu informacije u sta se upustam.

 

A nije to to, jer vi sami, gradjani Kosova i oni koji vise ne zive tamo, treba da odlucite o tome i pruzite ruku jedni drugima.

 

ko da ides u makedoniju, bugarsku ili crnu goru - nema nikakve razlike



#23 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 December 2012 - 03:43

mogao bi da ides bez ikakve pratnje i da se vratis i da ti ne fali dlaka s glave kao sto bi mogao albanac u srbiju, srbin u hrvatsku, hrvat u srbiju...ali kao sto rekoh - nije to to

bila cerka mog druga (21-22 godine stara) u prishtini kod neke svoje raje. i bio s njom prijatelj srbin slicnih godina, koji je rodjen ovdje u holandiji. nas jezik govori - nako. na ramenu mu grb srbije i jos neka ikonografija. jebo me sav svijet ako i zna sta je istetovir'o. i nista im nije falilo. ukratko impresije - proveli se dobro za malo para. malecka odusevljena. ergo, nece to ni perkos, ni harper, ni pristevac. ni ovaj, ni onaj, hoce mladi jednog dana. dotle ce se stare, nadrndane, isfrustrirane prdonje, kojima je smrt bliza nego kragna za vratom, klati. ali uglavnom ovako - forumski. ko jebe jos to u zivotu?

ps

i cerki tog mog druga majka srpkinja


Edited by XXL, 15 December 2012 - 03:44.


#24 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 15 December 2012 - 10:59

ko da ides u makedoniju, bugarsku ili crnu goru - nema nikakve razlike

Hm...tvrdim da je bezbednije voziti,parkirati auto,prošetati...kroz Prištinu nego kroz Sofiju....



#25 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 15 December 2012 - 11:17

...odavde sa Tonyjem sam razmenjivao muziku, ako se seca :) ...

Naravno da se secam. Ja sam se prvenstveno uclanio na ovom forumu zbog muzike, druzenja, i da bi video da li postoji sansa pomirenja. Dopisivao sam se preko PM sa najmenje 20-oro forumasa srpske nacionalnosti bez ikakvog problema. Od nekih na pdf poliktika sam bio optuzivan da sam se uclanio samo kako bih provocirao i podjebavao. I to ne samo ja nego vecina Albanaca. E sad kada onaj (da mu ne spominjem nick) koji je nas za te stvari optuzivao, ili bilo ko od srpskih forumasa, bude clan barem jednog albanskog foruma i dopisivao sa sa barem jednim Albancem na albanskom jeziku, e tada ce biti sanse da bude pomirenja. Ovako nase komuniciranje ostaje na nivou paprika, sladoleda, bakljava itd.


Edited by TonyBall, 15 December 2012 - 11:54.


#26 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 15 December 2012 - 12:42

Istorijsko pomirenje ne moze biti jedan formalni postupak u stilu: do juce smo se posvdjali i hajde sada da se pomirimo. To ce biti jako dug proces. Protok informacija i sve laksa komunikacija ce uciniti da ljudi mogu da se priblize jedni drugima. Evo ja ovde i dosta Srba na ovom forumu imamo slicne stavove i vidjenje buducnosti. Nemam ja dakle, kao Albanac, sta da se pomirim sa njima jer sam vec pomiren kada imamo normalnu diskusiju.

 

Tako, verujem, desice i u buducnosti kada ljudi mogu da komuniciraju vise i shvate da mrznja ne donosi nikakvu dobit za nikoga.



#27 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 15 December 2012 - 21:38

E sad kada onaj (da mu ne spominjem nick) koji je nas za te stvari optuzivao, ili bilo ko od srpskih forumasa, bude clan barem jednog albanskog foruma i dopisivao sa sa barem jednim Albancem na albanskom jeziku, e tada ce biti sanse da bude pomirenja. Ovako nase komuniciranje ostaje na nivou paprika, sladoleda, bakljava itd.

Sad rizikuješ da robuješ "Lorenzovom zakonu brojeva"....

Jel u kafanu možemo da odemo samo ako imamo fifti-fifti kintu...?



#28 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 15 December 2012 - 21:47

Sad rizikuješ da robuješ "Lorenzovom zakonu brojeva"....

Jel u kafanu možemo da odemo samo ako imamo fifti-fifti kintu...?

Taman posla.



#29 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 15 December 2012 - 22:24

Sad rizikuješ da robuješ "Lorenzovom zakonu brojeva"....

Jel u kafanu možemo da odemo samo ako imamo fifti-fifti kintu...?

 

        Izmisljaj ti "Lorenzove zakone", ali  istina je malo drugacija:

 

       Pre neku godinu, uz maltene odusevljeno odobravanje  forumskog auditorijuma koji prati kosovske zgode i nezgode, Toni i Pristevac, koliko se secam,(?),  predlozili i organizovali susret B92 ucesnika foruma . Redovno pozvani svi ucesnici dobre volje  ovog Foruma, narocito tada moderator  Vesna, (bili spremni i u Beograd doci po nju), Perkos i ostali.

       Niko nije dosao, zbog "ovog ili onog razloga"... Cak je bilo i ismejavanja  mog opisa atmosfere u restoranu gde su se, pored nas,  slucajno nasli i neki gosti koji su govorili srpski...

        Sandman, Preshevari sa suprugom, Pristevac, "udesili su" unapred  svoj odmor dolazeci iz Kanade, Kenije,  Nemacke, da bi  prisustvovali susretu. Toni je izradio vrlo ukusne ID cards...Sandman platio veceru svima...

         Uz razocarenje o spremnosti, pogodbeno receno, "srpske strane", da svojim fizickim prisustvom doprinese srdacnom susretu, iskazujuci ranije spremnost nazalost  samo na recima...



#30 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 15 December 2012 - 22:25

tesko, a i ne treba ih pomiriti nego ih pustiti da se kolju medjusobno - do kraja, nikome nece nedostajati...

I beg to disagree- ja predlazem da Plisat, Delije i Grobari naprave zajednicku konvenciju i sporazumeju se (jerbo im se programi potpuno podudaraju- po aktivnostima), pa da se onda kolju, as per Marv suggestion...

 

bibi