Jump to content


Photo
- - - - -

Istorijsko Pomirenje Srba i Albanaca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1510 replies to this topic

#1 PejaMan

PejaMan
  • Members
  • 2 posts

Posted 14 December 2012 - 12:11

Dali mislite da je vreme za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca,jednom za sva vremena,ja mislim da jeste,u ime savremenog sveta,21.veka,i svega sto su doziveli oba narodi treba da dodje do pomirenja,punog pomirenja,mozda treba jos vremena ali u jednoj blizkoj buducnosti to treba da se desi,hteo bih da cujem i vase mislenje postovane dame i gospodo sta vi mislite o tome,dali bi mozda trebalo da uzmemo priemr Francuske i Nemacke i da se postigne pomirenje? i da zajedno pomazemo jedan drugome da postanemo clanove EU,i da se postigne cvtrsto pomirenje ?



#2 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 December 2012 - 12:19

naravno da sam za pomirenje i normalan život ali za pomirenje kao i za svađu potrebna je volja obe strane a to danas u odnosu između Srba i Albanaca plašim se da ne postoji ni na jednoj strani



#3 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 14 December 2012 - 13:12

naravno da sam za pomirenje i normalan život ali za pomirenje kao i za svađu potrebna je volja obe strane a to danas u odnosu između Srba i Albanaca plašim se da ne postoji ni na jednoj strani

Za svadju nije potrebna volja obe strane. Dovoljna je samo jedna.

Albanska strana se vec izjasnila da je za pomirenje. Srpska nije. Jebo te pa mi se ne mozemo pomiriti ovde na forumu a kamo li u RL.



#4 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 December 2012 - 13:13

Za svadju nije potrebna volja obe strane. Dovoljna je samo jedna.

Albanska strana se vec izjasnila da je za pomirenje. Srpska nije. Jebo te pa mi se ne mozemo pomiriti ovde na forumu a kamo li u RL.

 Pa kad je Perkos pregovarač. :krsta:



#5 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 14 December 2012 - 13:17

Dali mislite da je vreme za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca,jednom za sva vremena,ja mislim da jeste,u ime savremenog sveta,21.veka,i svega sto su doziveli oba narodi treba da dodje do pomirenja,punog pomirenja,mozda treba jos vremena ali u jednoj blizkoj buducnosti to treba da se desi,hteo bih da cujem i vase mislenje postovane dame i gospodo sta vi mislite o tome,dali bi mozda trebalo da uzmemo priemr Francuske i Nemacke i da se postigne pomirenje? i da zajedno pomazemo jedan drugome da postanemo clanove EU,i da se postigne cvtrsto pomirenje ?

 

Mislimo da je vreme za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca, uvek je vreme za pomirenje. Kao što nikada nije bilo dobro vreme za svađu, tuču, ratove i zločine. Dakle, načelno će se svi (ili stabilna većina) složiti da je potreban mir i pomirenje. Ali, na filozofski postavljena pitanja dobiju se filozofski odgovori, koji u velikom procentu nisu primenjivi u stvarnosti. Naročito poznata teza o francusko-nemačkom pomirenju. Uvek se nametne pitanje ko bi "bio Nemačka", pa se onaj što "neće da bude Švabo" lako naljuti i odustane od "pomirenja". Na stranu činjenica što "pravo" francusko-nemačko pomirenje nije podrazumevalo naprasne, usiljene međusobne izjave izvinjenja ili poverenja, već čvršću ekonomsku integraciju uz jasno postavljena bezbednosna pravila.Taj proces je u svojoj konačnici doveo do stanja koje možemo nazvati - pomirenjem, mada je i nakon dvadeset godina od rata, dolazilo je do ozbiljnih nesuglasica između Francuske i SAD, zbog toga što su Amerikanci, po mišljenju Francuza, neprimereno ubrzavali ovaj proces "pomirenja", odnosno, integracije.

 

Kada pogledamo srpsko-albanske odnose, jasno je da su procesi integracije (u ovom slučaju, EU integracije) na samim počecima i da idu veoma traljavo. U obe države (mislim na Srbiju i Kosovo) postoje problemi koji u značajnoj meri usporavaju ove procese, međutim, ovi problemi su posebne teme, kao npr. korupcija, loše pravosuđe, nesigurno poslovno okruženje, itd... Srbija dodatno oteževa integraciju svojim odbijanjem da prizna (tu famoznu) realnost i aktivnije se uključi u proces osamostaljivanja Kosova (tačnije, integracije severa Kosova, jer osim ovog dela i pojedinih enklava, proces osamostaljivanja je završen), pa na taj način interese kosovskih Srba, ali i države Srbije, "ugradi" u kosovsku državnost. To ne znači tutorstvo Srbije nad Kosovom, već sasvim suprotno - priznavanje nezavisnosti. Dakle, prvo proces priznavanja Kosova, koji podrazumeva uspešan završetak tek započetih briselskih pregovora, potom zasnivanje plodnih i obostrano korisnih ekonomskih odnosa, potom članstvo u NATO savezu za obe države, zatim EU članstvo, zatim da prođe neko vreme (20, 30 godina), pa tek onda stanje koje će naša deca i unuci moći nazvati pomirenjem. A to će biti za jedno pedeset godina....nažalost.



#6 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 December 2012 - 13:22

 Pa kad je Perkos pregovarač. :krsta:

jesi bio na utakmici sinoć sa pllisat fanovima?



#7 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 14 December 2012 - 13:26

Pokusajmo bar jednu temu da sacuvamo u normalnim okvirima komunikacije aman. Ova je dosta ozbiljna.



#8 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 December 2012 - 13:50

Pokusajmo bar jednu temu da sacuvamo u normalnim okvirima komunikacije aman. Ova je dosta ozbiljna.

ti si već dao priličan doprinos normalnoj komunikaciji :rotflmao:



#9 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 14 December 2012 - 13:52

ti si već dao priličan doprinos normalnoj komunikaciji :rotflmao:

perkose ako tebi nije do normalne diskusije, onda barem ostavi druge koji zele da diskutuju.



#10 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 December 2012 - 13:55

perkose ako tebi nije do normalne diskusije, onda barem ostavi druge koji zele da diskutuju.

ja sasvim Ok diskutijem sa velikom većinom ovde prisutnih a to što tebi to smeta i što stalno juriš da repliciraš na moje postove je ipak prvenstveno tvoj problem i jedino ti ga možeš rešiti, manje mržnje i više tolerancije je moj savet a ti kako hoćeš poslušaj ili ne mene ne možeš posebno nečim iznenaditi 


Edited by perkos, 14 December 2012 - 13:56.


#11 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 14 December 2012 - 14:08

ja sasvim Ok diskutijem ...

 

Vidi se

jesi bio na utakmici sinoć sa pllisat fanovima?

 

BTW nisam se tebi obratio sa onom molbom, otkud ti ideja da ja tebe jurim. Ti podsvesno znas da si ti taj koji svaku diskusiju svodi na neozbiljno prepucavanje zato si se i javio. Jos jednom (ali sada direktno tebi), pusti da bar jedna tema na ovom pdf-u prezivi.


Edited by TonyBall, 14 December 2012 - 14:09.


#12 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 December 2012 - 14:13

jesi bio na utakmici sinoć sa pllisat fanovima?

 A gde se to propušta na da naudim Srbima?

 E moj Perkose, pa 20 godina prođe a ti tapkaš u mestu i vrtiš jednu te istu priču. Mislim zbog tebe samog .Prođoše ti najbolje godine za nizašta.

 A tekma bila daleko od mene. Odavno  ne idem na  utakmice. Ja  sam ti Perkose u najlepšem  delu  Nemačke tačnije u podnožju Švarcvalda, na tromeđi Nemačke, Francuske i Švajcarske (ona mi je par desetina km, dalje)

 Slobodno dođi malo u goste. Vrata otvorena za sve, pa i za tebe. Da ne napominjem što smo  bili sugrađani.


Edited by Pristevac, 14 December 2012 - 14:14.


#13 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 December 2012 - 14:33

 A gde se to propušta na da naudim Srbima?

 E moj Perkose, pa 20 godina prođe a ti tapkaš u mestu i vrtiš jednu te istu priču. Mislim zbog tebe samog .Prođoše ti najbolje godine za nizašta.

 A tekma bila daleko od mene. Odavno  ne idem na  utakmice. Ja  sam ti Perkose u najlepšem  delu  Nemačke tačnije u podnožju Švarcvalda, na tromeđi Nemačke, Francuske i Švajcarske (ona mi je par desetina km, dalje)

 Slobodno dođi malo u goste. Vrata otvorena za sve, pa i za tebe. Da ne napominjem što smo  bili sugrađani.

ako me pusti Tony vrlo rado dolazim u goste ali kako se nakačio u zadnje vreme teško da ću moći negde bez njegove saglasnosti :ajme:

da ne kvarim ovu zanimljivu temu više ;)



#14 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 14 December 2012 - 14:48

da ne kvarim ovu zanimljivu temu više ;)

Hvala.



#15 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 14 December 2012 - 23:24

Dali mislite da je vreme za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca,jednom za sva vremena,ja mislim da jeste,u ime savremenog sveta,21.veka,i svega sto su doziveli oba narodi treba da dodje do pomirenja,punog pomirenja,mozda treba jos vremena ali u jednoj blizkoj buducnosti to treba da se desi,hteo bih da cujem i vase mislenje postovane dame i gospodo sta vi mislite o tome,dali bi mozda trebalo da uzmemo priemr Francuske i Nemacke i da se postigne pomirenje? i da zajedno pomazemo jedan drugome da postanemo clanove EU,i da se postigne cvtrsto pomirenje ?

 

tesko, a i ne treba ih pomiriti nego ih pustiti da se kolju medjusobno - do kraja, nikome nece nedostajati...