Jump to content


Photo
- - - - -

"nemam kicmu" fenomen


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#1 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 12 December 2012 - 16:32

evo radim vec neko vreme u jako cudnom kolektivu sa jako cudnim sistemom vrednosti koji je fakticki susta suprotnost od onog za koji se ja zalazem i licno praktikujem.  znaci meni je pogresan. 

kombinacija frapantnog neznanja i ogranicene kolicine moci koja je vise formalna nego realna (u pitanju je kontrolna funcija po svojoj prirodi i opisu posla) i neke zelje da se sebi da na znacaju je napravila poprilicno bolesnu atmosferu gde relativno inteligenti ljudi pristaju na i pocinju da praktikuju neke modele ponasanja koji su potpuno neprihvatljivi (eticki i moralno) i koje verujem da nikada ne bi primenili kada bi imali izbora.  neretko ti modeli, kako to vec ide u srpskim kolektivima,podrazumevaju kompromitovanje drugih kolega, "pakovanje" kojekakvih budalastina, ogovaranje, precutno pristajanje na ocigledno nekorektna ponasanja, klimanje glavom na napade na odredjene ljude ili lazi koje se izgovaraju na njihov racun i slicno.  zatim ide ogranicavanje toka informacija poslovne prirode koji bi operativno mogle imati znacaja i koje bi odredjene procese i projekte pospesile pod parolom "poverljivosti" koje uopste nisu poverljive niti su sensitive na bilo koji nacin, stalno saptanje i generalno zagrobna tisina  u kancelariji, smejanje na silu i slicno se podrazumeva. itd itd itd u get the point.   

 

 

sve je ovo podrzavano, naravno, od strane glavnokomandujucih koji jedino tako i umeju da "vladaju" kolektivom.  i OK, to je meni bilo vrlo brzo jasno.  bila sam i sa jedne i sa druge strane kanapa (i osoba kojoj se pakuje i osoba koja se hrabri na ucestovanje u slicnim aktivnostima protiv drugih kolega) i iako sam bila tu jedva mesec dana jasno sam stavila do znanja da u tim stvarima ne zelim da ucestvujem.  kasnije sam izmedju ostalog i zbog toga promenila ulogu pa sam iz potencijalnog  ko-konspiratora presla u ulogu zrtve.  i dobro, i to sam resila na nacin na koji sam najbolje umela i recimo da je sada, sto se mene licno, sve manje vise OK.  ono sto mene doduse zapanjuje je ponasanje drugih ljudi tj mojih kolega. ti ljudi koji pristaju da rade takve stvari imaju neke sitne beneficije, nista specijalno, nikakva neverovatna povecanja plate, nikakvi slobodni dani, nista sto bih ja mogla da ocenim kao neku spec nagradu za njihove "usluge", samo eto ne umeju / nece / plase se da se tako necemu suprotstave a verujem da i sami misle da su odredjena ponasanja pogresna.

 

pa me interesuje kako to funkcionise u vasem kolektivu ili kod vas licno, da li vas ovo frustrira ili ne primecujete i kako objasnjavate ovaj fenomen? da li se borite za ono sto smatrate da je ispravno ili se ne zamerate po sistemu vezi konja gde ti gazda kaze.  naglasavam opet, ovde kod mene nema vidljivih konkretnih ni posledica ni nagrada od ne/praktikovanja odredjenog ponasanja osim mobinga osobe koja ne zeli da se prikljuci ali i to traje recimo 2,3 meseca pa prodje.  nekako mi izgleda jeftinije da prodjem 3 meseca maltretmana umesto da se smejem na silu kao konjina svaki put kada neko kaze nesto sto bi trebalo da bude smesno?  vi? 

 

ali ne bilo bi lose da date iskrene komentare.  ovde imam puno njih koji su preko mejlova i na pauzi jaki na recima a kada sednu za komp su manji od makovog zrna pa mi se malo i povraca od toga vise :)



#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 December 2012 - 20:10

Mislim da je u osnovi normalna ljudska potreba da se bude prihvacen, da se negde pripada. Zato su se ranije medju ljudima koji duze rade u istoj firmi pravile grupe i klanovi, od kruzoka za heklanje i ogovaranje, do onih za odlazak u kafanu na lagani rucak, pa gde i kad se zavrsi. To vise nije popularno, iz raznih razloga, ali ljudi su i dalje socijalna bica, pa im i dalje treba da budu prihvaceni i da pripadaju, da bi se osecali sigurno. Ako nema manjih grupa kojima bi se priklonili, jedini izbor im je da se bar ne izdvajaju iz one vece grupe, da ne strce i ne skrecu paznju na sebe. Cena je da zazmure i precute ono sto inace ne bi, a oduska si daju kad dodju kuci. Ako imaju s kim to da podele.



#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 December 2012 - 22:02

A sve zato sto su od malih nogu vaspitavani u suhu kolektivizma, sto ih skola, mama, tata, svestenik, skolski psiholog, skolski policajac, itd. itd. itd. uce da treba da budu dobri clanovi kolektiva, "timski igraci", poslusni gradjani, i slicno. Da je najvaznije "uklopiti se", pa svejedno u sta, bila to stranka, nacija, kruzok, kriminalna banda ili samoubilacka sekta. Da je lose "isticati se". Uglavnom, da treba svoj individualizam da potisnu i potcine nekakvom "kolektivnom duhu" ili "kolektivnom cilju" (stogod to bilo). 



#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 December 2012 - 23:04

Od individua u modernom drustvu se itekako trazi da budu timski igraci i lojalni firmi za koju rade. To i kolektivizam o kome ti pricas su dve potpuno razlicite stvari, ali kad se nametnu ljudima kao pozeljan model koji nema alternativu, jednako uspesno stvaraju poltrone.



#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 December 2012 - 00:15

Od individua u modernom drustvu se itekako trazi da budu timski igraci i lojalni firmi za koju rade. To i kolektivizam o kome ti pricas su dve potpuno razlicite stvari, ali kad se nametnu ljudima kao pozeljan model koji nema alternativu, jednako uspesno stvaraju poltrone.

Ma to je sve isto kolektivisticko njesra, zapakovano na razne nacine. Samo sto ga je u nekim - inferiornim, da naglasim, da bi me adekvatno razumela - drustvenim sistemima bilo vise, a u drugim nazalost opstaje u manjim kolicinama, sto je i najveca mana tih (superiornih) drustvenih sistema. Eto, vidis da se slazemo da ima razloga za kritiku svih drustava, pa i onih superiornih!


Edited by Schrodinger, 13 December 2012 - 00:15.


#6 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 December 2012 - 00:31

 

 

pa me interesuje kako to funkcionise u vasem kolektivu ili kod vas licno, da li vas ovo frustrira ili ne primecujete i kako objasnjavate ovaj fenomen? da li se borite za ono sto smatrate da je ispravno ili se ne zamerate po sistemu vezi konja gde ti gazda kaze.  naglasavam opet, ovde kod mene nema vidljivih konkretnih ni posledica ni nagrada od ne/praktikovanja odredjenog ponasanja osim mobinga osobe koja ne zeli da se prikljuci ali i to traje recimo 2,3 meseca pa prodje.  nekako mi izgleda jeftinije da prodjem 3 meseca maltretmana umesto da se smejem na silu kao konjina svaki put kada neko kaze nesto sto bi trebalo da bude smesno?  vi? 

 

ne mislim da je to specijalitet srpskih firmi, vidjala sam i u drugim zemljama.

 

ne znam sta sve podrazumevas pod "smatrati da je ispravno" - vlasnik firme nekad moze i svesno da izabere nesto sto nije ispravno, pa i ono sto je za njega finansijski ili na neki drugi nacin stetno, ako tako zeli. 

 

sto se tice toxicne atmosfere na poslu - mislim da tu nema leka. najbolji savet koji mogu da ponudim nekom koga muci atmosfera na poslu jeste da nadje drugi posao. te intrige i klanovi mogu da imaju itekakve posledice, uvek ce neki ljudi u nekoj firmi imati vise uticaja nego neki drugi - nema ovo toliko veze sa sistemom koliko sa ljudskom prirodom i organizacijom copora, u srpskoj firmi se mozda zavrsava na mobingu, u mojoj sadasnjoj firmi moze i otkaz da se popije ako nisi "fit". a da li si good fit ili ne odlucuje tvoj neposredni manager.

mislim da je strasno dobar deo zivota provesti u neprijatnoj i neprijateljskoj atmosferi. to se prenosi i na privatan zivot, porodicu, unistava kompletan joy of life (barem meni).

ako se nakon 3 meseca zavrsi i ostave te na miru onda je mozda to resenje, sve zavisi kako ti licno podnosis takvu situaciju i kako se to reflektuje na tvoj kompletan zivot.



#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 December 2012 - 01:20

Spoiler

:)

Imao sa jednog profu na skolici, koji je govorio:"Cim se ne slazete sa saradnicima, ili jos gore sa principlom, menjajte posao. Nema smisla da se mucite i radite tamo gde niste zadovoljni i nemate podrsku."



#8 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 December 2012 - 01:24

:)

Imao sa jednog profu na skolici, koji je govorio:"Cim se ne slazete sa saradnicima, ili jos gore sa principlom, menjajte posao. Nema smisla da se mucite i radite tamo gde niste zadovoljni i nemate podrsku."

 

upravo tako, kratko i lepo receno



#9 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 13 December 2012 - 01:27

 >>Nema smisla da se mucite i radite tamo gde niste zadovoljni i nemate podrsku."<<

 

 

 

 

sve lijepo i krasno kad se posjeduje izbor. 

no kad ga nema .... 



#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 December 2012 - 01:28

 >>Nema smisla da se mucite i radite tamo gde niste zadovoljni i nemate podrsku."<<

 

 

 

 

sve lijepo i krasno kad se posjeduje izbor. 

no kad ga nema .... 

Izbor uvek postoji, mozda ga ne vidimo, ali postoji.



#11 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 13 December 2012 - 01:35

>>mozda ga ne vidimo<<

 

 

cijenim tvoj optimizam. 



#12 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 December 2012 - 02:27

 >>Nema smisla da se mucite i radite tamo gde niste zadovoljni i nemate podrsku."<<
 
 
 
 
sve lijepo i krasno kad se posjeduje izbor. 
no kad ga nema .... 


Pretpostavljam da mislis na trenutnu situaciju u Srbiji gde se do posla tesko dolazi?

Nemam odgovor na to, nisam sigurna da mogu da sagledam situaciju u potpunosti, sta se tamo moze a sta ne, I kako tacno izgleda situacija u kojoj se apsolutno nema izbora.



#13 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 13 December 2012 - 02:52

stvar je vrlo prosta, da ne kažem jednostavna.

 

ko ima potrebu i želju da se ističe u odnosu na kolektiv, može da napreduje do viših nivoa organizacije udruženog rada, jer lets face it, lidersko/organizacione sposobnosti nisu svima jednako date, neko se rađa sa darom za to, isto kao što je nekom urođen talenat za muziku ili slikanje.

znam primere ljudi koji su krenuli iz logistike, a postali viši menadžeri, urednici, itd.

 

posmtrano po horizontali organizacije udruženog rada, grupisanje u kružoke, klanove i abrove jeste oblik otpora prema vertikali, način vršenja psihološkog pritiska na rukovodioce preduzeća. upravo ti kružoci jesu nukleus sindikalne borbe, jer nezadovoljni pojedinac ako ispolji svoje frustracije (statusom, platom, itd), samo će rizikovati otkaz, dok kada je uvezan sa još pet ili deset kolega u jednu mini interesnu grupu, tu već postoji mogućnost zajedničke obustave rada koja može prerasti u generalni štrajk.

 

a za one koji svoje mesto unutar preduzeća ne mogu naći ni po horiznotali (klanovi) ni po vertikali (napredovanje), savetujem da jednostavno otvore svoje preduzeće gde će biti vlasnici/direktori, te odnose unutar firme urediti po svom nahođenju ili čak eksperimentu (unisex toaleti, nefiksno radno vreme, undress kod, sobe za zabavu (fliperi, stoni fudbal, vido igrice, itd).

 

drugim rečima, vrlo je bitno da čovek kao indivudua istraži granice svog ega, i da u skladu sa tim otkrićem sopstva, zauzme ono mesto u društvenoj hijerarhiji koje smatra da mu pripada, i na kome će se osećati komforno u svojoj koži. prosto rečeno, ako ne možeš da se uklopiš u grupu to znači samo jedno - da si rođeni vođa.

 

evo gratis jedna pesma, naslovna za topik:

 

http://www.youtube.c...h?v=ZRCV_HvLYY0


Edited by dexter8, 13 December 2012 - 03:09.


#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 December 2012 - 03:40

>>mozda ga ne vidimo<<

 

 

cijenim tvoj optimizam. 

Pa jeste optimizam, ali je za mene to uvek radilo.

I dok sam bio u jugoslaviji, mnogi nisu imali izbora, niti prihoda, a ja sam nekako uvek bio premoren i imao pristojne prihode. Nije mi se nikako dopadao nacin na koji se ljudi tamo vrednuju i ja sam to promenio.

 

Stvarno cvrsto stojim iza tog stava, da uvek ima izbora.



#15 G3N1J4L4C

G3N1J4L4C
  • Members
  • 2 posts

Posted 13 December 2012 - 08:38

LIčno smatram da je za stvaranje kružoka krivo rukovodstvo. Omogućavanje interesnih grupa unutar preduzeća se podržava, ili bar toleriše iz prostog principa "zavadi pa vladaj". Radim u državnoj firmi na mestu nižeg rukovodioca, i nesposobnost politički postavljenih direktora bi vrlo lako izašla na videlo da svako od njih nema "nezvaničnog direktora"- sposobnog čoveka, upravo onog kome jeste mesto na toj poziciji, koji se zadovoljava ponekom povlasticom (stimulacija, službeni put isl.) jer je svestan da dok se politički ne "prokurva" neće doći do boljeg mesta. Ovo govorim iz iskustva, jer sam i ja jedan od tih "nezvaničnih", doduše moj direktor je sam po sebi nebitan šrafčić (sklonjen u stranu da životari kao direktor, bez nekih pravih ingerencija :blink:). E sada pošto sam upoznat sa "višim ešalonima" bio sam prisutan par puta kada je bez razloga preferirana jedna grupa zaposlenih, u odnosu na drugu a u cilju održavanja tenzije i predstavljanja druge grupe kao nesposobnjakovića/neradnika/štatijaznam...

Za to vreme direktori se ne udubljuju u posao, završavaju MBA na idiotskim "univerzitetima" tipa Sheffild, Cotrugli (skoro sam video da ima i MiniMBA :krsta:), polupismeni referenti kupuju Megatrend i ostale diplome i počinju da imaju veoma visoko mišljenje o sebi (pobogu oni su Menađeri). Pseudo direktori trpe one iznad njih, referenti ćute i savijaju kičmu jer imaju plaćen deo studija. Verujem da je ovo situacija u puno državnih i/ili javnih preduzeća. 

Rekao sam kolegama (u sličnoj situaciji) da ću da se javim na konkurs za GenDir-a, pošto je trenutno V.D. (iako su najbitniji izvršni direktori iz jedne stranke...), rekli su  :rotflmao:

E sad ostaje da  :frust: