Jump to content


Photo

Planinarenje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
124 replies to this topic

#46 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 09 August 2003 - 19:01

xe xe

si vido kako su alavi


moja lepa ukrocena zver/ka obecava
za sad ume da se popne na drvo

#47 INa

INa
  • Members
  • 67 posts

Posted 10 August 2003 - 13:42

Bas mi je drago da je Vjeko otvorio ovaj topic!
Naime, juce sam se vratila sa vise dnevnog kampiranja po (predivnoj) Gorenjskoj.... Bled- Bohinj- Most na Soci- Kobarid.... i dobila neverovatnu zelju da se ponovo popnem na neki 2000- metras... Moj najvisi vrh je Krn (2240 cca), pre par godina... bilo je neverovatno... pa jos kad pomislis na Sosku frontu i pokusas da se uzivis... ali to je druga prica...
Ovaj put nisam planinarlia (malo mi je kondicija losa, posle pola godine u ravnoj Estoniji... :lol: ) Ali i sam pogled na planine je fantastican... Spavali smo pod milim nebom, cak ni sator nismo imali nego 2 satorska krila (jedan gore drugi dole... ), pa kad se probudis ono samo planine oko tebe... i sum Soce... PREEEEEEEEEEEEDIVNOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!
Sad znam da vise volim planine nego more... nekako se covek vise odmori i osvezi... U Bohinjskom jezeru npr.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#48 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 10 August 2003 - 18:06

Za INu..pogled sa Vrsica!!!!!

Posted Image

#49 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 10 August 2003 - 18:09

Evo ga i KRN..samo se INa ne vidi gore na vrhu :lol: :lol: :lol: :lol:

Posted Image

#50 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 August 2003 - 18:17

Dala mi INa ideju za osvjezenje. :lol:

Izvor Soče:

Posted Image

:lol:

#51 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 11 August 2003 - 11:14

Tesko da grijesim,tesko. :lol:
Gazio i prtio snijeg sa ruksakom(tezina nije zanemariva) na -20C i vise(jelte), sa stomakom popunjenim slaninom(izmedju ostalog) i isto tako sa stomakom popunjenim samo biljcicama ... zanimljivo ... sto mislis ... koliko duraju biljcice, a koliko slanina?

Ne bih da ponovo pocinjem pricu o vegetarijanstvu, ali zaista gresis... :lol: :lol:

Na velikim nadmorskim visinama ljudski organizam uopste ne vari masti zivotinjskog porekla, tako da ti slaninica ne bi bila ni od kakve koristi. Nas su terali da na Elbrus nosimo konzerve usecerenog mleka i neke ruske cokoladice i nekakve vijetnamske susene banane... :lol: A u stvari nije bilo neke velike koristi od hrane jer sve vreme sopces zbog razredjenog vazduha i koliko god da si gladan toliko osecas i stalno i neku blagu mucninu...

#52 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 11 August 2003 - 11:23

Jota - kiseli kupus + pasulj...
Koji je to juzni put na triglav sa Pokljuke mozda?

Kiseli kupus & pasulj... kako se to kuva? (samo mi nemoj reci "prosto ko pasulj") :lol:

A kad sam rekao juzni put mislio sam na put preko Komne koji pocinje izvorom Savice, a ide preko jezera. Sa severne strane nisam nikada isao, za to je valjda potrebna i neka oprema? Jedne godine smo razmisljali o tome sedeci na nekoj livadi iznad Kranjske Gore, pa smo se raspitali kakav je put i na kraju odustali. Ne secam se vise sta je bio razlog...

#53 INa

INa
  • Members
  • 67 posts

Posted 11 August 2003 - 11:34

5ko, Vjeko- hvala za slicice!!!
khm, khm, kad bi znala da postavim sliku... :unsure:
Soca je za mene definitivno najlepsa reka.... Bohinj najlepse jezero...

#54 zaspanka

zaspanka
  • Members
  • 314 posts

Posted 11 August 2003 - 12:22

Kiseli kupus & pasulj... kako se to kuva? (samo mi nemoj reci "prosto ko pasulj")  :lol:

A kad sam rekao juzni put mislio sam na put preko Komne koji pocinje izvorom Savice, a ide preko jezera. Sa severne strane nisam nikada isao, za to je valjda potrebna i neka oprema? Jedne godine smo razmisljali o tome sedeci na nekoj livadi iznad Kranjske Gore, pa smo se raspitali kakav je put i na kraju odustali. Ne secam se vise sta je bio razlog...

pojma nemam... :lol: skuvas posebno pasulj, kupus i krompir ... pasulj i krompir ocedis i dodas kupusu i dolijes toliko vode koliko toga ima, dodas suvog mesa i sve skupa malo prokuvas i to je valjda to... ma ne znam :lol: INa mogla bi da mi pomognes :lol:


Da to je onda taj laksi (juzni) put na triglav...ja se vise dobro ne secam znam da smo se penjali sa jedne strane a sa druge (teze) silazili...

#55 INa

INa
  • Members
  • 67 posts

Posted 11 August 2003 - 16:44

Kiseli kupus & pasulj... kako se to kuva? (samo mi nemoj reci "prosto ko pasulj")  :rolleyes:

A kad sam rekao juzni put mislio sam na put preko Komne koji pocinje izvorom Savice, a ide preko jezera. Sa severne strane nisam nikada isao, za to je valjda potrebna i neka oprema? Jedne godine smo razmisljali o tome sedeci na nekoj livadi iznad Kranjske Gore, pa smo se raspitali kakav je put i na kraju odustali. Ne secam se vise sta je bio razlog...

pojma nemam... :unsure: skuvas posebno pasulj, kupus i krompir ... pasulj i krompir ocedis i dodas kupusu i dolijes toliko vode koliko toga ima, dodas suvog mesa i sve skupa malo prokuvas i to je valjda to... ma ne znam :unsure: INa mogla bi da mi pomognes :)


Da to je onda taj laksi (juzni) put na triglav...ja se vise dobro ne secam znam da smo se penjali sa jedne strane a sa druge (teze) silazili...

Koliko ja znam, a ne znam bas najbolje, kuva se pasulj kao i obicno, a onda se (kad je pasulj skuvan) doda ribanac. Ako je previse kiseo, treba ga malo oprati... Znaci, doda se u pasulj, naravno bez suvog mesa to nije to... i ostavi se da se malo prokrcka...
Valjda tako nesto :unsure:
Pa, prijatno! :)

#56 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 12 August 2003 - 12:37

Hvala!!! Probacu to da spravim cim malo padne temperatura, pa cu vam javiti kakav je ishod... :lol: :lol:

#57 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 13 August 2003 - 21:34

neki link sa lepim fotografijama
/go to photo gallery/

a moze i ovako..specially 4 elle...what do u think?
Posted Image

btw ajde nek /i/ me neko usreci i to DVA puta :lol: ,
jednom sa nekom slikom jesenica, bunarim ovde po netu i ne mogu da nadjem,
a drugi put sa nazivom onog planinarskog doma...iznad jesenica, pa uzbrdo, logicno... :lol: :lol: )

:lol:

#58 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 13 August 2003 - 23:17

Tesko da grijesim,tesko. :lol:
Gazio i prtio snijeg sa ruksakom(tezina nije zanemariva) na -20C i vise(jelte), sa stomakom popunjenim slaninom(izmedju ostalog) i isto tako sa stomakom popunjenim samo biljcicama ... zanimljivo ... sto mislis ... koliko duraju biljcice, a koliko slanina?

Ne bih da ponovo pocinjem pricu o vegetarijanstvu, ali zaista gresis... :lol: :lol:

Na velikim nadmorskim visinama ljudski organizam uopste ne vari masti zivotinjskog porekla, tako da ti slaninica ne bi bila ni od kakve koristi. Nas su terali da na Elbrus nosimo konzerve usecerenog mleka i neke ruske cokoladice i nekakve vijetnamske susene banane... :lol: A u stvari nije bilo neke velike koristi od hrane jer sve vreme sopces zbog razredjenog vazduha i koliko god da si gladan toliko osecas i stalno i neku blagu mucninu...

Ne grijesim ... :lol:
Slaninica u Joti ili spek i bijeli luk u rancu pri zimskom prijelazu Velebita nemaju veze sa onim o cemu Ti pricas.
Visinska bolest nastupa usred neaklimatiziranosti organizma ... u pravilu "napada" mladje i one koji hoce za 2-3 dana na vrh Elbrusa ... ili Mont Blanca. Nitko nije razgovarao o "visokogorskim ekspedicijama".
Ako "problemu" pristupis ozbiljnije ... mozes jesti i pasta fazole sa kobasicom ... i to na 8000m.n.v. ... poput Stipe Bozica. Hoces li sto od toga i provariti ... pitanje je ... valja razlikovati turisticke ture sa vodicima i istinski alpinizam i potpunu predanost covjeka nekom cilju.

Naravno da se masti tesko vare, pogotovo one zivotinjskog porijekla. Zar je to upitno?
Ima li tko ovdje ambiciju popeti se na K2 ... ili da se ipak malo spustimo na zemlju?

O prehrani planinara, ako nekoga zanima ... mozemo razgovarati. Ali ne u ovom stilu .... od "vegetarijanske" Jote ... do ugljikohidrata pri usponu(neuspjelom :lol: ) na Elbrus.

Prehrana planinara (Alan Čaplar ... Osnove planinarstva)
******************************************

Penjanje i ostalo muvanje po brdima iziskuje velike fizičke napore, za koje nam je potrebno mnogo energije (između 4000 i 5500cal dnevno).Energiju našem organizmu daju ugljikohidrati koji dolaze u obliku šećera. Zato je dobro u džepu jakne ili ruksaka imati čokoladu, grožđice, bombone, viki-kreme, Vitergin i tablete glukoze kojima možeš uvijek brzo povratiti energiju. Istu ulogu imaju izotonični napici, ali i najobičniji, dobro zašećereni čaj.
Masti također daju energiju, dobar su izvor topline, imaju veliku energetsku vrijednost, što je vrlo korisno zimi. Zimi tijelo troši i više topline, pa hrana treba biti kaloričnija, ali ne preteška za probavu. Masnu hranu jedi prije izleta jer se duže i teže probavlja. Neposredno prije pješačenja ne jedi previše.
Bjelančevine ne stvaraju energiju, ali su potrebne za obnovu tkiva, osobito mišića. Nalaze se u jajima, mlijeku i mesu.
Osim bjelančevina važni su i minerali i vitamini. Što su napori veći to je potreba za vitaminima veća, osobito za vitaminima B, C i E. Vitamina ima najviše u voću, mlijeku i-vitaminskim tabletama (ma tko bi rekao!).
Na izlet ponesi nešto zasoljene hrane, jer ćeš tom solju nadoknaditi onu sol koja se izlučuje znojenjem. Budući da naš organizam nema osjetilo za nedostatak soli tj. neravnomjernu količinu elektrolita u tjelesnim tekućinama sami moramo brinuti o svojoj »slanoći« ako želimo izbjeći tromost, umor i u krajnjem slučaju toplotni udar. Dobro zasoljena topla juha ili grah u domu izvrsno nadoknađuje iznojenu sol i tekućinu u organizmu!
Tekućina je neophodna za život, a posebno za fizičke aktivnosti. Zato uvijek moraš brinuti da sa sobom imaš dosta tekućine. Količina potrebne tekućine ovisi od čovjeka do čovjeka, a treba imati na umu da su ljeti potrebe povećane, čak i na 5 litara dnevno. Pripremajući se za izlet u kraške i bezvodne predjele, treba računati da se pitkom vodom možemo opskrbiti na vrlo prodjeđenim mjestima. Međutim, čak i u predjelima gdje ima »čiste izvorske« vode, bolje ju je izbjegavati ako ne poznamo njenu stvarnu kakvoću, odnosno treba je prokuhati ili dezinficirati tabletama koje se mogu nabaviti u ljekarni. Dezinficirati treba svaku vodu sumnjive kakvoće.
********************************************

Alan je u svojoj knjizi uglavnom prepisao(sazeto) ono sto ipak malo podrobnije o toj temi govori Zlatko Smerke(Planinarstvo i Alpinizam).

Inace ... ako idem u planinu u proljece ili ljeto ... i na 2-3 dana ... ne nosim maltene nista za jesti, osim vrecica juhe i dvopeka. Tablete glukoze.
Ne idem zderati i ne pada mi na pamet ograniciti svoje kretanje radi preteskog ranca.

Sto se tice planinarenja po uredjenim stazama Alpa sa planinarskim domom na svakih par sati hoda .... uvijek cu navecer pojesti Jotu ili nesto corbasto i toplo u planinarskom domu gdje cu prespavati. Nema ni potrebe nositi ista hrane u rancu osim cokoladica ili tabletica. I vode.
... i planinarske iskaznice. :lol:

Velebit je malo drugacija prica.

#59 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 14 August 2003 - 12:11

Tesko da grijesim,tesko. :lol:
Gazio i prtio snijeg sa ruksakom(tezina nije zanemariva) na -20C i vise(jelte), sa stomakom popunjenim slaninom(izmedju ostalog) i isto tako sa stomakom popunjenim samo biljcicama ... zanimljivo ... sto mislis ... koliko duraju biljcice, a koliko slanina?

Ne bih da ponovo pocinjem pricu o vegetarijanstvu, ali zaista gresis... :lol: :lol:

Ne grijesim ... :lol:
Slaninica u Joti ili spek i bijeli luk u rancu pri zimskom prijelazu Velebita nemaju veze sa onim o cemu Ti pricas.
Visinska bolest nastupa usred neaklimatiziranosti organizma ... u pravilu "napada" mladje i one koji hoce za 2-3 dana na vrh Elbrusa ... ili Mont Blanca. Nitko nije razgovarao o "visokogorskim ekspedicijama".
Ako "problemu" pristupis ozbiljnije ... mozes jesti i pasta fazole sa kobasicom ... i to na 8000m.n.v. ... poput Stipe Bozica. Hoces li sto od toga i provariti ... pitanje je ... valja razlikovati turisticke ture sa vodicima i istinski alpinizam i potpunu predanost covjeka nekom cilju.

Naravno da se masti tesko vare, pogotovo one zivotinjskog porijekla. Zar je to upitno?
Ima li tko ovdje ambiciju popeti se na K2 ... ili da se ipak malo spustimo na zemlju?

O prehrani planinara, ako nekoga zanima ... mozemo razgovarati. Ali ne u ovom stilu .... od "vegetarijanske" Jote ... do ugljikohidrata pri usponu(neuspjelom :lol: ) na Elbrus.

Cuj Vjeko, ti znas kako smo mi vegetarijanci zadrt svet i koliko smo spremni do kraja da branimo nas nacin ishrane... :lol: :lol: :lol: Mislim da od poslednjeg parceta mesa koje sam stavio u usta (a to je bilo prilicno davno) ucestvujem u raznim preganjanjima o tome sta je zdravije. U svakom slucaju, ja sam ti samo preneo sta sam cuo od lokalnog sveta koji zivi u tim krajevima. Naravno, oni su nastanjeni uglavnom u Baksan dolini gde visina ide do 2300m. Vec na 3100m borsc prave bez mesa, premda sam ih vidjao i sa slaninom u rukama. Iznad visine od 4000m, koliko je meni poznato, na Severnom Kavkazu nema trajno nastanjenog sveta, pa se penjanje u tu zonu svodi iskljucivo na ekspedicije od "2 - 3 dana" i pri tom se zaista ne nosi nista mesnato. :lol:
Kazes i da treba razlikovati turisticke ture i istinski alpinizam. I tu se potpuno slazem, samo sto ici po ozbiljnim planinama bez vodica, znaci pre glupost nego potpunu predanost coveka njegovom cilju. A penjanje na Elbrus uopste nije tako tezak poduhvat s obzirom da se radi o bivsem vulkanu cije padine nisu previse strme. Jedina teskoca je visina, a jedina opasnost je krenuti losim putem i zalutati na lednik. Tu ti je zaista pomoc vodica jako dobrodosla. :lol:

#60 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 14 August 2003 - 12:56

neki link sa lepim fotografijama
/go to photo gallery/

a moze i ovako..specially 4 elle...what do u think?
Posted Image

btw ajde nek /i/ me neko usreci i to DVA puta :lol: ,
jednom sa nekom slikom jesenica, bunarim ovde po netu i ne mogu da nadjem,
a drugi put sa nazivom onog planinarskog doma...iznad jesenica, pa uzbrdo, logicno...  :lol: :lol: )

:lol:

o, hvala Lavinia, si videla kako sam fotogenican.na


e, to je bas moj fah, samo mi fali mesto za lalanje xexe