Jump to content

Photo
- - - - -

Trudnicko bolovanje

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#16 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 14:57

U Srbiji trudnicko (ne porodiljsko) bolovanje traje 6 meseci?

I placeno je 100 % svih tih 6 meseci? (kad stignu da plate, je l') Ili se tretira kao svako drugo bolovanje i placeno je umanjeno?

trudničko traje mesec dana (+ 12 meseci porodiljsko) ako nema nikakvih komplikacija u toku trudnoće ili ako proceni ginekolog da je trudnoća rizična onda otvara trudničko odmah.

ako je porodilja radila 6 meseci i jedan dan ima pravo na 100% porodiljsko od 3 do 6 meseci 60% i do 3 meseca 30% od prosečne zarade za taj period.

#17 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 December 2012 - 15:01

12 meseci, isplaćuje se 100% osim za bolovanje pre porođaja zbog održavanja trudnoće. onda se, kao i "obično" duže bolovanje isplaćuje valjda 75%, ostalo ide na teret poslodavca.

#18 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 15:03

12 meseci, isplaćuje se 100% osim za bolovanje pre porođaja zbog održavanja trudnoće. onda se, kao i "obično" duže bolovanje isplaćuje valjda 75% 100%. , ostalo ide na teret poslodavca.

#19 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 December 2012 - 15:08

šta sad, mene su su prešli kada su mi isplatili 75% za nekih dva meseca pre porođaja ili za skoro 11 meseci za operaciju i hemoterapiju kod druge osobe? ili se  tu nešto promenilo u zadnjih godinu ipo?

Edited by eoten, 13 December 2012 - 15:29.

#20 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 13 December 2012 - 15:09

trudničko traje mesec dana (+ 12 meseci porodiljsko) ako nema nikakvih komplikacija u toku trudnoće ili ako proceni ginekolog da je trudnoća rizična onda otvara trudničko odmah.

ako je porodilja radila 6 meseci i jedan dan ima pravo na 100% porodiljsko od 3 do 6 meseci 60% i do 3 meseca 30% od prosečne zarade za taj period.

bold: da li se u tom slucaju placa 100 % tokom celog trudnickog bolovanja ili manji procenat? I ko placa - poslodavac i/ili drzava?

Zanimljivo je da se u Srbiji veliki procenat trudnoca smatra rizicnim, pa zene odlaze na bolovanje mnogo ranije nego u drugim drzavama. Za 4 godine u kompaniji u Nemackoj u kojoj je 80 % zena, ja nisam upoznala jos nijednu koja je otisla na trudnicko pre zakonskog roka - 6 nedelja pred porodjaj. U US je jos drasticnije - radi se (najcesce) do samog porodjaja. U Srbiji, od svih trudnica koje sam znala, nijedna nije radila 7-8 meseci... sve su odlazile na bolovanje vec polovinom trudnoce... a niti su im tudnoce bile rizcine, niti su radile na njivama. 

#21 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 15:29

šta sad, mene su su prešli kada su mi isplatili 75% za nekoh dva meseca pre porođaja ili za skoro 11 meseci za operaciju i hemoterapiju kod druge osobe? ili se  tu nešto promenilo u zadnjih godinu ipo?

svako bolovanje do 30 dana isplaćuje poslodavac i on ima prvo da Vam obračuna 70% od vaše plate ako ispunjavate tu kategoriju tj ako vas sa tih 70% neće spustiti ispod minimalnog neto dohodka negde oko 20500 dinara (115dinara x8 sati x broj radnih dana ili 115din x 176 radnih sati. Prvi mesec vam plaća poslodavac, a svaki naredni država osim ako poreda nije nastala na radu onda poslodavac plaća vaše bolovanje dok vam traje oporavak.

bold: da li se u tom slucaju placa 100 % tokom celog trudnickog bolovanja ili manji procenat? I ko placa - poslodavac i/ili drzava?

Zanimljivo je da se u Srbiji veliki procenat trudnoca smatra rizicnim, pa zene odlaze na bolovanje mnogo ranije nego u drugim drzavama. Za 4 godine u kompaniji u Nemackoj u kojoj je 80 % zena, ja nisam upoznala jos nijednu koja je otisla na trudnicko pre zakonskog roka - 6 nedelja pred porodjaj. U US je jos drasticnije - radi se (najcesce) do samog porodjaja. U Srbiji, od svih trudnica koje sam znala, nijedna nije radila 7-8 meseci... sve su odlazile na bolovanje vec polovinom trudnoce... a niti su im tudnoce bile rizcine, niti su radile na njivama. 

mislim da ste dobili odgovor u prethodnom postu.

To je drastično smanjeno sada i u Srbiji jer država nema para da isplaćuje ta silna trudnička bolovanja, tako da samo stvarno rizične trudnice dobijaju poštedu ili ako imaju baš jaku vezu pa dobijaju trudničko. U Srbiji je rok za bolovanje mesec dana pre termina za porodjaj i to se baš poštuje.

#22 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 December 2012 - 15:34

svako bolovanje do 30 dana isplaćuje poslodavac i on ima prvo da Vam obračuna 70% od vaše plate ako ispunjavate tu kategoriju tj ako vas sa tih 70% neće spustiti ispod minimalnog neto dohodka negde oko 20500 dinara (115dinara x8 sati x broj radnih dana ili 115din x 176 radnih sati. Prvi mesec vam plaća poslodavac, a svaki naredni država osim ako poreda nije nastala na radu onda poslodavac plaća vaše bolovanje dok vam traje oporavak.

...

. ja sam tada bio poslodavac, isplatio sam sve i na vreme i dobio sam 75% za onaj deo pre porođaja i 100% posle porođaja. možda i nije 75 nego 70 kako kažeš, ne sećam se više.

Edited by eoten, 13 December 2012 - 15:35.

#23 korakiznadzemlje

korakiznadzemlje
  • Members
  • 9 posts

Posted 17 January 2013 - 21:21

Evo jednog trudnickog iskustva. Pre vise godina, trudnice su dobijale nadoknadu 100 posto za odrzavanje trudnoce. Prvi mesec isplacuje poslodavac, a zatim trudnica pada na teret socijalnog. Sada je odrzavanje trudnoce kao svako drugo bolovanje 65 posto, osim u nekim gradovima koji dotiraju razliku (Beograd, NOvi Sad, mozda jos neki). Ranije su se ta trudnicka bolovanja lagano dobijala, na svaki predlog lekara, a od prosle godine je to prava nocna mora, jer su zbog para odbijali redom sve predloge za bolovanja na onoj komisiji u socijalnom koja odobrava bolovanje duze od mesec dana. Kada se trudnici otvori porodiljsko bolovanje, a to je mesec dana pre termina, ona opet dobija punu platu i to traje 12 meseci za prvo i drugo, a 24 za trece i cetvrto dete. I kasni, ali stigne.

#24 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 18 January 2013 - 23:59

nisam sigurna za beograd da odbijaju. samo u mom okruzenju znam 3 novopecene majke koje su vec u 4. mesecu pootvarale trudnicka bolovanja, a porodiljska po isteku produzavale svaka za po dodatnih mesec dana, minimum. jedna je zacela odmah i drugo, tako da se vratila na trudnicko tek posto je ponovo krenula na posao. sad je u panici ako je cusnu na losiju poziciju, a na moje da ce popiti otkaz odgovara kako je to diskriminacija zena. ni u jednom slucaju nije bilo reci o komplikovanim trudnocama.

ja zaista smatram da poslodavac NE SME da pita zenu prilikom zaposljavanja da li planira da ostane u drugom stanju, ali mi je potpuno jasno iz ovakvih primera odakle ta anticivilizacijska praksa.

#25 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 27 January 2013 - 01:20

ja zaista smatram da poslodavac NE SME da pita zenu prilikom zaposljavanja da li planira da ostane u drugom stanju, ali mi je potpuno jasno iz ovakvih primera odakle ta anticivilizacijska praksa.

Ja ti tvrdim da ova anticivilizacijska praksa, u bilo kom obliku, nema utemeljenost u trudnickim bolovanjima ili retkim slucajevima lancanih trudnoca (svakako redjim od svih ostalih ukupnih situacija otkaza zenama povodom trudnoca).

#26 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 27 January 2013 - 07:51

Ja ti tvrdim da ova anticivilizacijska praksa, u bilo kom obliku, nema utemeljenost u trudnickim bolovanjima ili retkim slucajevima lancanih trudnoca (svakako redjim od svih ostalih ukupnih situacija otkaza zenama povodom trudnoca).

A sa cim ima veze?

Iskreno me zanima.

Mi smo zaposlili zenu u 7 mesecu trudnoce na managersku poziciju i tacno znam koja je logika bila ( jer Sam bila deo procesa).

Pa me zato I zanima koja logika je na snazi u srbiji, posto tamo vec vise godina ne zivim?

#27 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 27 January 2013 - 15:49

A sa cim ima veze?

Iskreno me zanima.

Mi smo zaposlili zenu u 7 mesecu trudnoce na managersku poziciju i tacno znam koja je logika bila ( jer Sam bila deo procesa).

Pa me zato I zanima koja logika je na snazi u srbiji, posto tamo vec vise godina ne zivim?

Sve pohvale za tebe/vas, ali si verovatno i sama svesna da to nije cest slucaj. Pozdravljam tvoj izbor da zaposlite zenu koja je maltene pred porodjajem. Pretpostavljam da je vasa logika vezana za dugorocno planiranje i postovanje profesionalne osposobljenosti  zaposlene (uz, naravno, sopstvene benefite). Ovde mi je nesto tako nezamislivo (ako neko ima primer takve prakse u srbiji, nek me demantuje).

Prvi razlog je vezan za gorespomenuto – moje iskustvo mi govori da je vecina poslodavaca kod nas orijentisana na kratkorocne dobiti, ono sto je lako vidljivo, bez analize i planiranja. Sto je logicno kad je u pitanju radna etika razvojnog stadijuma ekonomije koji smo dostigli (cujem tu i tamo da postoje pomaci, dakle ne generalizujem).

Drugo, sto je direktniji odgovor na tvoje pitanje a vezano za moj komentar, je da su sistemi gde su zene sankcionisane zbog radjanja dece, vec poprilicno moberski, na razne nacine krse prava radnika/ca, a neretko krse i propise koji ih obavezuju u pravnom i finansijskom smislu. Zbog toga mogu prilicno odgovorno da tvrdim da jedan deo poslodavaca ne polazi od toga da ce zena biti bezobrazna, te zloupotrebljavati svoja zakonska prava vezana za bolovanja i trudnocu, vec jednostavno sto mu ne treba “komplikacija” vezana za necije planiranje dece, cak i ako se zena svede na zakonske minimume. Zelim jos jednom da napomenem da je citava naknada za bolovanje refundirana poslodavcu iz drzavnog buzdeta, osim eventualnog prvog meseca trudnickog, kad je na teretu poslodavca 65% zarade. Neka moj primer bude jedna ilustracija: ja sam dobila otkaz neposredno po isteku porodiljskog, nisam nista produzavala, niti sam zloupotrebljavala mogucnosti. Medjutim, jesam racunala s tim ishodom, zato sto sam bila svesna da radim u jednom moberskom sistemu, gde su me poucila i ranija iskustva, ali i cinjenica da se tu nije postovao minimum prava radnika/ca. Dakle, radilo se o jednom sistemu gde se radna atomosfera odrzavala na bazi zastrasivanja i pretnji, gde nikakav pozitivan feedback nije postojao, a zaposleni su bili vidno pod stresom. Dozvolicu sebi da prepostavim da vi u svojoj firmi ne negujete takav tip odnosa, a i to da ne poslujete delimicno neregularno (sto je vazno za sagledavanje citavog sistema).

Sta hocu da kazem – kad se neguje jedan aktivan odnos apsolutnog nepostovanja radnika, ovo je samo jedan od izdanaka. Mogu da kazem da imam dosta veliki uzorak sto se tice ove teme – pre svega jer sam se interesovala zbog toga sto sam i sama prosla - dosta vremena je proslo od tada, a ja sam aktivno sakupljala informacije i iskustva, cula sam zaista ogroman broj prica. Ono sto mogu da kazem je da jos uvek nisam cula za slucaj licnog iskustva da je neko zbog ranije “traumatizacije” resio da se obezbedi za dalje poslovanje, odnosno da je to sto je neka zena razvlacila nepotrebna bolovanja bilo kljucno u uspostavljanju odnosa prema zaposlenoj zeni. Ja verujem da takvih primera ima, citala sam na nekim forumima  :)  medjutim, ono sto znam iz zivota je da (izvesno malobrojnije) zene koje se odlucuju na spajanje bolovanja ili nepotrebno duze isto uglavnom rade po takvim mestima gde se niko nije mnogo istangirao zbog toga (u pitanju su, pogadjate, drzavne institucije i ustanove. Znam recimo jednu zenu koja je spojila bolovanja radeci u banci, a posle toga bolje radno mesto). Veci broj zena koje su imale probleme zbog trudnoce, radile su po privatnim firmama, najcesce nisu imale ni priliku da se “razvlace”, vec je tako nesto uspesno “prevenirano” otkazom. Vrlo cesto nelegalnim otkazom (tokom bolovanja), ili otkazom na prevaru (ponudili im da potpisu sporazumni raskid, i one potpisale, jer nisu znale). Ono na sta svaki poslodavac moze da racuna, ako je dovoljno maliciozan, je da ce trudna zena vrlo verovatno odustati od bilo kakvog naganjanja po sudovima jer nece niti moze da se u tom trenutku stresira i maltretira. Jedan broj nece pokusati nista jer su nedovoljno informisane o tome sta mogu da urade, ili nemaju poverenja u institucije. Samo jedan manji broj ce uciniti nesto. (Primetila sam ovih par meseci vesti u medijima u kojima je za zene kojima nije produzen ugovor na odredjeno receno da su dobile otkaz. Legalno, poslodavac uopste nije duzan da produzava ugovor na odredjeno. Medjutim, reagovanja na ovakve vesti vrlo lepo pokazuju koliko je ova tema zasicena emocijama, sto mi je za zeninu stranu razumljivo, ali mi je malo bizarna ideoloska ostrascenost one druge, poslodavacke strane – pogledati prvi link dole).

Vi sad mozete da kazete da razmazene zene mogu da naprave privid i aktiviraju takvu klimu i ocekivanja medju poslodavcima – necu se sloziti s tim. Poslodavac i radnica imaju niz mogucnosti koji se mogu iskoristiti i uciniti tako da svakom bude dobro, ili bar ne bude lose. Vremena kad zene odu na porodiljsko, pa ih nema po deset godina u nekom OOUR-u, odavno su prosla. Danas je mnogo cesca pojava da se zena odlucuje da uopste i ne radja (znam ih nekoliko), jer dozivljava da ne sme izgubiti taj posao (taj strah je najcesce realno zasnovan). Ja mogu da razumem poslodavce koji su korektni, koji mogu imati probleme s radnicama a nemati dovoljno resursa, naravno da sam svesna da se takve stvari desavaju. Ali, barem ja mislim, to ne dominira. Ne podrzavam praksu zloupotrebe bolovanja iz proste lenjosti, ali te  zene necu okrivljavati za to sto sam ja dobila otkaz. Ako je drzava ponudila da finansijski podmiri ovu vrstu odsustva, onda mogu da zakljucim da je “princip zamenljivosti” taj koji uglavnom odlucuje o zeni, a to znaci da u odnosu poslodavac – radnik ne postoji dimenzija obzirnosti prema njemu kao ljudskom bicu. Ako se ocekuje da cu da empatisem s poslodavcem u situaciji poslovanja u krizi, gde ce se mere stednje odnositi i na ljudski odnos prema radnicima, zao mi je, to necu da podrzim. S obzirom na to da se jos pre skoro sto godina doslo do uvida da je za unapredjenje poslovanja pa samim tim i profita, znacajno da potrebe radnika budu ispostovane (da ne ulazim u temu "civilizacijski pomak zvani socijalna pravda"), ne pada mi na pamet da se danas solidarisem sa srpskim tranzicionim kvazikapitalistom koji nece da se aka administrativno zbog "privatnih problema zaposlenice", kad vec postoji mogucnost da je zameni za drugu, koja ce isto tako (privremeno) obavljati posao.

Evo, ima jedan tekst, u kome mozes da procitas kako neki poslodavci ili se tako osecaju, posmatraju radnike koji im predstavljaju teret.

http://ftw.rs/biznis...koliko-mislite/

Na ovom linku se nalazi odgovor na blog novinarke Jovane Gligorijevic.

http://www.vreme.com....php?id=1030125

Edited by John Finn's Wife, 27 January 2013 - 18:19.

#28 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 29 January 2013 - 01:00

hvala puno na trudu i na textovima - jedan sam procitala, drugi iz vremena odstampala da procitam na putu kuci

ali ne treba uopste da nas hvalis - mi smo ovu zenu takodje zaposlili zato sto smo imali kratkorocne planove (ovo konstatujem a ne zagovaram - licno bih volela da je drugacije, ali u ovom trenutku nije), samo je u drugacijem drustvenom contextu bila apsolutno uzeta za ozbiljno kad je dosla na intervju u trudnoci. ako se dobro secam pojavila se na poslu 6-7 nedelja nakon porodjaja, a u medjuvremenu je unekoliko radila off site (firma ovo nudi i za one koji nemaju decu). da je sledeca faza bilo porodiljsko odsustvo od godinu dana i bilo kakve administrativne ili ma kakve druge komplikacije (trazenje zamene, preraspodele i sl) ne verujem da bi dobila posao, verovatno bi joj rekli da bi voleli da je ponovo vide "kad bude spremna da radi". u sustini pozicija i jeste bila otvorena zato sto je neko bio potreban odmah - da nam niko odmah nije trebao niko ne bi ni bio zaposlen, a u njenom slucaju je bilo i izvesne flexibilnosti.

primer koji nije za poredjenje sa ovim mojim ali jeste na temu: marissa mayer je zaposlena kao ceo yahoo-a takodje u poodmakloj trudnoci.

problem je naravno sa onim zenama koje bi preferirale manje mogucnosti uz velikodusnije porodiljsko odsustvo, ali nemaju izbora. situacija u srbiji je u tom smislu opozitna - zenu u 7 mesecu trudnoce verovatno niko ne bi uzeo za ozbiljno sve i da hoce radi kao moja koleginica.

ovde sam navela jedan primer - mozda najupecatljiviji - ali generalno radim u firmi u kojoj ima puno mladih zena i zadnjih godina se rodillo puno malih beba. imali smo raznorazne opcije - od zaista kratkih odsustva pa do prestanka radnog odnosa i ponovnog pojavljivanja u firmi posle 6-12-18 itd meseci (ili nikada). i uprkos prozivkama da je ovakav ovdasnji sistem "nehuman" - moj utisak je da su u ovoj mojoj sadasnjoj drzavi (4 po redu) zene definitivno najmanje diskriminisane u oblasti radnih odnosa upravo zbog zakona koji ne opterecuje poslodavce.

da se ja nesto pitam, mozda bih ga samo poboljsala nekom budzetskom finanijskom naknadom tokom nekog perioda (eto mozda bas godinu dana), ali dok se svet u kome zivimo fundamentalno ne promeni - svaki pokusaj "vezivanja" poslodavca rezultovace njihovim "izborom drugog kandidata". sasvim legalno.

Sve pohvale za tebe/vas, ali si verovatno i sama svesna da to nije cest slucaj. Pozdravljam tvoj izbor da zaposlite zenu koja je maltene pred porodjajem. Pretpostavljam da je vasa logika vezana za dugorocno planiranje i postovanje profesionalne osposobljenosti  zaposlene (uz, naravno, sopstvene benefite). Ovde mi je nesto tako nezamislivo (ako neko ima primer takve prakse u srbiji, nek me demantuje).

#29 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 30 January 2013 - 15:10

godinu dana plaćenog odsustva nakon rođenja je ok, i zašto da ne i uz umanjenu platu (ne vidim zašto bi morala da bude 100%)

i to može da uzme i otac, ili da podele

trudničko samo ako postoje komplikacije, inače je sasvim dosta te 4 ili 6 nedelja ako je neki posao gde mora mnogo da se stoji na nogama ili slično, a ako se sedi u udobnoj stolici mi je bilo kakvo trudničko totalno besmisleno -- zašto da se ne radi do porođaja?

#30 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 30 January 2013 - 23:46

ovde sam navela jedan primer - mozda najupecatljiviji - ali generalno radim u firmi u kojoj ima puno mladih zena i zadnjih godina se rodillo puno malih beba. imali smo raznorazne opcije - od zaista kratkih odsustva pa do prestanka radnog odnosa i ponovnog pojavljivanja u firmi posle 6-12-18 itd meseci (ili nikada).

Ne znam u kojoj si ti zemlji, ali mi se to cini ok. Mislim, ok je imati izbor i mogucnost da radis s pola vremena, ili tako nesto, s nekim prekidom. Sve je to ok, kao sto rekoh, ako se poslodavac i zena dogovore ljudski. To je medjutim ovde SF u vecini slucajeva.

godinu dana plaćenog odsustva nakon rođenja je ok, i zašto da ne i uz umanjenu platu (ne vidim zašto bi morala da bude 100%)

i to može da uzme i otac, ili da podele

trudničko samo ako postoje komplikacije, inače je sasvim dosta te 4 ili 6 nedelja ako je neki posao gde mora mnogo da se stoji na nogama ili slično, a ako se sedi u udobnoj stolici mi je bilo kakvo trudničko totalno besmisleno -- zašto da se ne radi do porođaja?

Ne rade ni sve zene iz udobne stolice, ja recimo vazda sedim na neudobnoj :D

Elem, a sta znaci sasvim dosta, sta bi sve trebalo podbrojati u komplikacije? Dijabetes, hipertenziju, prosirene vene, kontrakcije, serklaz.....neke druge faktore vezane za posao? (npr. sama priroda posla i rizici koje nosi) E da, zaboravih: Ili na primer ekscesivne tegobe bez evidentnog organskog poremecaja (npr. muka, nesvestica, slabost, povracanje.....)

Ja recimo mislim da porodiljsko ne mora da traje godnu dana, ako postoje adekvatni uslovi rada za zenu s bebom i pre toga (moze i s njom u korpi).

Ali vidis, ja sve mislim da merila odredjujemo na osnovu licnih iskustava. Zato sto je ocito kod svake razlicito, onda bi i ono sto se ustanovljava kao konsenzus trebalo da bude u nekoj meri fleksibilno.

(a da se ostala pitanja resavaju na druge nacine a ne preko ledja zena)

Edited by John Finn's Wife, 31 January 2013 - 00:59.