Jump to content


Photo
- - - - -

Trudnicko bolovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#166 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 May 2013 - 10:36

Kakvo naoruzavanje pominjes? Ko ne moze da se seta gradom?

 

Ti, zato sto zivis u gradu opasanom zidovima i nadgledanom kamerama.

 

................

 

Opet da te potsetim, ovo je topik o problemima koje dozivljavaju zene u Srbiji i o zakonskoj regulativi koju je tesko isterati.

 

Ja o tome i pisem. Da li ti zaista mislis da je zakonska regulativa s kojom se te zene bore tipicna samo za Srbiju?

Upravo sam gore objasnila da iste probleme imaju i u EU. Zakoni stite samo stalno zaposlene, a takvih poslova je sve manje. I brojke sam ti dala. Sta jos hoces?


Edited by vilhelmina, 19 May 2013 - 11:12.


#167 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 19 May 2013 - 16:50

Ti, zato sto zivis u gradu opasanom zidovima i nadgledanom kamerama.

 

 

Ja o tome i pisem. Da li ti zaista mislis da je zakonska regulativa s kojom se te zene bore tipicna samo za Srbiju?

Upravo sam gore objasnila da iste probleme imaju i u EU. Zakoni stite samo stalno zaposlene, a takvih poslova je sve manje. I brojke sam ti dala. Sta jos hoces?

Nemoj vise da korumpiras topik. Nisi ti, po obicaju, dala nikakve brojeve, samo si, po obicaju, iznela svoje frustracije. Nisi odgovorila ni na jedno pitanje iz mog posta, samo si, po obicaju, izbacila par neistinitih parola i ocekujes da se topik okrene ka svetskoj nepravdi i gnusnim poslodavcima.

 

Za tvoju informaciju, svaki kontrakt na odredjeno vreme je bolje i vise placen od posla na neodredjeno vreme.

 

Nije tacno da se sve zene suocavaju sa problemima sa kojima se suocavaju zene u Srbiji. Zene u Srbiji se suocavaju sa kompletnim bezzakonjem i nemogucnosti da se sprovede onaj postojeci. 

 

Pricali smo o tome kako u takvoj situaciji, mozda postoji opcija da se poslodavac i zaposlena dogovore i izbegnu zakosku regulativu. Ti, po obicaju, nisi ni procitala prethodne postove, vec si po obicaju uletela sa dobro poznatim samoupravnim parolama, pa ocekujes da ce se rasprava razviti, ponovo, o princezi na zrnu graska. Za tvoju informaciju, nece.



#168 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 May 2013 - 17:26

To je proces prevodjenja ljudskog drustva iz industrijskog u postindustrijsko, a bogami i postkolonijalno vreme. U izolovanoj i u vremenu zamrznutoj Srbiji, lako se coveku ucini da su drustveni odnosi na zapadu ostali isti, a samo se u Srbiji promenili, i to naravno na gore. Ne cudi me da takvu vizuru ima neko ko se u toj Srbiji vec vise od dve decenije bori da nekako prezivi, ali me cudi kad kroz iste ruzicaste naocare zapadni svet promatraju oni koji u njemu zive i sopstvenim ocima mogu da prate i na sopstvenoj kozi osete promene. A one su toliko intenzivne da vec 2010 izgleda kao davna istorija.

Ima grupa ljudi kojima ove promene idu na ruku, a ima i onih kojima ne odgovaraju. Ali cak i oni kojima najbolje ide trebalo bi da se zapitaju zasto im danas treba vise brava i alarma, zasto vise ne mogu slobodno da se krecu sopstvenim gradovima i zasto moraju da naoruzavaju decu. To se definitivno ne dogadja samo ljudima u Srbiji.

Wow :) postkolonijalno kazes. Mozda nisi primetila da je od 2008 u pitanju svetska ekonomska kriza, pa je nezaposlenost porasla. Nisu to Poslodavci izmislili da iskoriste radnike - nego nema posla i nema para.

A ovo o bravama i alarmima, ja se ozbiljno cesto pitam Vili sta ti vidis oko sebe. Ja sam primetila da se od 2011 ekonomija oporavlja, jedino me nervira porast cena raznih osiguranja, nekretnine pocele da sporo rastu, hipoteke jesu na najnizem nivou...

 

I prica o trudnicama kojima ugovori isticu usred trudnoce, pa ne mogu da koriste prava koja imaju one s ugovorima na neodredjeno vreme, jeste deo te price.

Prica o trudnicama i radnicima uopste u SR je posebna prica, nikako nije deo globalnih kretanja - nazalost. Ugovori na odredjeno vreme u SR su posledica regulative koja radnicima daja prava koja ekonomija u SR ne moze da podnese, otpremnine, sistematizacija radnih mesta i sl pravila koja ogranicavaju fleksibilnost za preduzeca da se prilagode trzistu.

Posto je to bilo nerealno - trziste je pronaslo resenje u ugovorila o radu na odredjeno. Time je poslodavac izbegao problem otpustanja posto zna rizik, a istovremeno je mogao da zadrzi radnika po potrebi. Nazalost to znaci da je cela jedna grupa ljudi izgubila zakonska prava, specificno zene na trudnicko. Ali koren problema nije u tome, da su ta prava iole razumna i prilagodjena prakticnim potrebama - poslodavci ne bi imali problem da to pravo omoguci radnicima na odredjeno vreme. Ako ih ne kosta previse da to omoguce, danas sa zloupotrebom ta trudnoca znaci da poslodavac nema radnika 2 godine (mora da zaposli novog), mora da plati mesec ili koliko naknade a ne dobije nista.

 

Sta ga motivise da jednostavno ne otpusti trudnicu i zaposli onu zamenu? Jeftinije je i jednostavnije. To nije zbog namere da se zlostavlja radnik, jednostavno ekonomski ima vise smisla.

 

Ako bi to pravo bilo na racun drzave, trudnicko bilo placeno 3 meseca (sto sprecava zloupotrebu), drzava dala neku nagradu za zaposljavanje zena .... poslodavcu bi se vise isplatilo da ne otpusta trudnicu.

 

U trenutnoj situaciji drzava dobija politicke poene - pricaju kako motivisu natalitet. Nidje veze sa pravima radnika, zato ih i ne interesuje sto se to pravo obilazi ugovorima na odredjeno vreme.

 

Posto je Svedska kapitalisticka zemlja i clanica EU, ne verujem da je kod ostalih clanica bolja situacija. Odatle nije tesko zakljuciti da je prica s povremenim i privremenim poslovima od danas do sutra - globalna.

Lose zakljucujes.



#169 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 19 May 2013 - 23:34

Kukulele, pade Berlinski zid...šmrcšmrc, suze same teku...

 

Zlo, cinizam i bestijalnost tvrdnje da je pad Berlinskog zida doveo do smanjenja sigurnosti (zaposlenja, imovine, itd.) na globalnom nivou se valjda može meriti samo sa zlom i cinizmom onog što je za pobunu gangsterske paravojske rekao "kao što lekari protestvuju u svojim mantilima, pekari u svojim keceljama, itd."