Jump to content


Photo
- - - - -

Trudnicko bolovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#136 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 17 May 2013 - 16:16

Naravno da je potrebna saradnja druge strane, ali vec sam objasnila da postoji ekonomski interes i poslodavca da zadrzi takvog radnika. Sprski poslodavci su evoluirali vremenom u to cudoviste danas, i kada bi dovoljno ljudi prilazili poslu na odgovoran nacin, bez prerasude da ih poslodavac iskoristava, zavisti zasto neko ima vise ako je ulozio svoj rad i novac, zeljom da budu vredni poslodavcu .... verovatno bi deo njih evoluirao ponovo i mozda napravio kriticnu masu.

U svakom slucaju i ti poslodavci su ljudi - ako ne uzmemo one koji nisu.

 

U svakom slucaju ja cak i ne krivim 'drzavu' jer drzavu cine stanovnici koji i dalje izraz 'sposoban covek' koriste za lopove i mufljuze i koji biraju vecinski bas takvu drzavu.

 

I dalje mislim da bi vecina poslodavaca cenila posvecenog radnika, koji vidi uspeh firme kao svoj uspeh, kao izvor svoje zarade - umesto da trebi sva moguca 'prava' i kako ih sto bolje iskoristiti.

 

to je logika 'zdrave' ekonomije. srpski gazda ne ceni kvalitet i uglavnom ne ulaze u svoje radnike, vec od radnog mesta pravi pokretnu traku po principu koji je opisao stodnisha malo iznad - ako neces, ima ko hoce. tvoj odnos prema poslu nije od posebne koristi. moze da doprinese ocuvanju radnog mesta, ali isto tako ga ne garantuje. a ako pokazes da si radoholicar samo ce ti napakovati jos vise posla za istu platu. to je najcesce slucaj i stvari se ipak ovde ne pokrecu onako kako si ih ti opisala. sindikati su otisli u istoriju sa socijalizmom. tako stvari ne funkcionisu ni preko, da se ne lazemo. razlika je sto preko postoji sistem koji funkcionise vec duze vreme, ovde ne. i opet mozemo lagano da se vratimo na diskusiju kako se menja sistem.

 

meni licno nije problem sto ce trudnica/porodilja da iskoristi svoje puno zakonsko pravo na odsustvo. kad se sve premeri, doda i oduzme, ako je rec o iole savesnoj radnici u prosecnoj srpskoj firmi, zasluzila je. mudro je da tokom perioda odsustva ostane u toku s poslom, sto ne mora uopste da pdrazumeva rad kao takav. ali neka vrsta monitoringa i uopste interesovanja je pozeljna i verujem da bi vecina poslodavaca, cak i srBskih, to umela da ceni.

 

ono od cega se zaista jezim je ta masovna pojava 'lezanja' tokom cele trudnoce, sto mu na kraju izadje na 2 godine po detetu! kad vratim film, a imam iskustva i s privatnim firmama i s drzavnim institucijama, retke su one koje su koristile 'svega' mesec + godinu bolovanja. najcesce se odlazilo mnogo ranije na trudnicko a porodiljsko se najmanje 2x produzavalo. ove u drzavnim institucijama su zasticene k'o beli medvedi, dok su ove u privatnim firmama uglavnom potom dobijale otkaz i onda krece dreka o diskriminaciji.

 

svakako da nije rec o bilo kakvim zvanicnim statistikama, vec samo o primerima iz mog okruzenja, sto moze i ne mora da bude relevantno. ali da makar ja iz toga mogu da uocim izvestan trend, mogu.

 

Poenta je u postu ispred, porodiljsko i rad od kuće.

 

 

Da neko bude na porodiljskom i da radi od kuće, a da ostane u radnom odnosu i da bude sa decom.

 

strasno je da je to nama nezamislivo, a da se zapravo radi o jednoj vrlo realnoj i ostvarivoj opciji.



#137 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 May 2013 - 17:27

 

strasno je da je to nama nezamislivo, a da se zapravo radi o jednoj vrlo realnoj i ostvarivoj opciji.

 

Pitanje je samo koliko poslova moze da se radi od kuce. Mislim, da si toliko nezavisan od kontakata sa strankama, kolegama, da ti je od opreme dovoljan jedan komp i internet... Verujem da je daleeeeeko veci broj poslova koji tako jednostavno ne mogu da se obavljaju. A od to malo sto moze, zna li neko slucaj da je neka zena pitala poslodavca, a ovaj odbio?



#138 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 17 May 2013 - 19:19

Pitanje je samo koliko poslova moze da se radi od kuce. Mislim, da si toliko nezavisan od kontakata sa strankama, kolegama, da ti je od opreme dovoljan jedan komp i internet... Verujem da je daleeeeeko veci broj poslova koji tako jednostavno ne mogu da se obavljaju. A od to malo sto moze, zna li neko slucaj da je neka zena pitala poslodavca, a ovaj odbio?

 

 

tacno, ne moze svaki posao da se radi od kuce, ali danas dosta toga moze cak I kad ukljucuje rad sa drugim ljudima, zahvaljujuci tehnologiji (telefon, Skype, gotomeeting itd). sve to se danas koristi I da ljudi koji rade u vise ofisa iste firme ne bi morali stalno fizicki da se okupljaju na jednom mestu, pa se tako I necija soba tretira kao dodatni ofis. contracting out je danas puno poslova poslao iz zgrade firme na stotine I hiljade km daleko, pa mu dodje na isto da li neko contractora zove od kuce ili iz ofisa. rad od kuce danas nije problematican za puno poslodavaca na zapadu (ako iskljucimo marissu mayer ;) ), ne samo kad su trudnicka/porodiljska u pitanju nego iz najrazlicitijih razloga ili prosto licnih preferenci.

 

naravno, jasno je da se ne moze svaki posao raditi od kuce, cashier u radnji tesko moze da usluzi kupca iz svoje sobe.

 

tuzno je samo ako u srbiji rad od kuce nije omogucen ni za poslove koji realno mogu tako da se rade.


Edited by kiti, 17 May 2013 - 19:21.


#139 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 17 May 2013 - 20:03

tuzno je samo ako u srbiji rad od kuce nije omogucen ni za poslove koji realno mogu tako da se rade.

 

Omogućen je niko to ne spori, ali objasnio sam u postu iznad, Meka i Medina za ne plaćanje poreza i doprinosa...



#140 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 May 2013 - 20:42

jel ti zivis/radis u srbiji? upravo si otpustio 98% zaposlene radne snage u srbiji

Na zalost, ja sam videla vise problema kod radne snage nego kod poslodavca.



#141 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 17 May 2013 - 20:43

Za rad od kuće na platu 300 eura imaš negde oko 170-190 eura poreza i doprinosa bruto zarada iznosi 500 eura ( da zaokružimo ). Trošak poslodavca za tvoj rad 500 eura.

Ti poslodavac, ja radnik nadjemo se na 400 eura da ja ne budem prijavljen i da radim od kuće. Poslodavac uštedeo 100e, ja zaradio 100e. Klasična srpska logika i u 99.99% slučajve će biti ovako.

 

Ovo 300/400 eura uzmi sa rezervom jer retko ko prima toliku platu ovde.

 

 

 

 

 

Omogućen je niko to ne spori, ali objasnio sam u postu iznad, Meka i Medina za ne plaćanje poreza i doprinosa...

 

 

da li je to objasnjeno u gornjem postu, da je omogucen ali samo na crno? ja sam cula za takve kombinacije I za poslove on site, ne od kuce.

 

ne tvrdim da je dogovor moguc, mada se borim da shvatim zasto neko ne bi zeleo da napravi dogovor, izbegne "rupu" u obavljanju posla, treniranje novog radnika... ni zasto neko ne bi zrtvovao deo komfora da zadrzi posao I izbegne muke trazenja novog.

 

ali dobro, ako kazete da ne moze, verujem da je tako.



#142 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 17 May 2013 - 20:54

da li je to objasnjeno u gornjem postu, da je omogucen ali samo na crno? ja sam cula za takve kombinacije I za poslove on site, ne od kuce.

 

ne tvrdim da je dogovor moguc, mada se borim da shvatim zasto neko ne bi zeleo da napravi dogovor, izbegne "rupu" u obavljanju posla, treniranje novog radnika... ni zasto neko ne bi zrtvovao deo komfora da zadrzi posao I izbegne muke trazenja novog.

 

ali dobro, ako kazete da ne moze, verujem da je tako.

 

Kasnije ću odgovoriti.



#143 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 May 2013 - 21:01

to je logika 'zdrave' ekonomije. srpski gazda ne ceni kvalitet i uglavnom ne ulaze u svoje radnike, vec od radnog mesta pravi pokretnu traku po principu koji je opisao stodnisha malo iznad - ako neces, ima ko hoce. tvoj odnos prema poslu nije od posebne koristi. moze da doprinese ocuvanju radnog mesta, ali isto tako ga ne garantuje. a ako pokazes da si radoholicar samo ce ti napakovati jos vise posla za istu platu. to je najcesce slucaj i stvari se ipak ovde ne pokrecu onako kako si ih ti opisala. sindikati su otisli u istoriju sa socijalizmom. tako stvari ne funkcionisu ni preko, da se ne lazemo. razlika je sto preko postoji sistem koji funkcionise vec duze vreme, ovde ne. i opet mozemo lagano da se vratimo na diskusiju kako se menja sistem.

Najcesci slucaj, uglavnom itd u stvari blokiraju pojedince da probaju. Ne znam kako sam opisala radoholicara - po meni raditi najbolje moguce, truditi se da postignes sto vise, je jedan normalan nacin tretiranja posla - nakon nekog vremena to sto su ti 'napakovali' postane dobro jer postanes potreban radnik.

ono od cega se zaista jezim je ta masovna pojava 'lezanja' tokom cele trudnoce, sto mu na kraju izadje na 2 godine po detetu! kad vratim film, a imam iskustva i s privatnim firmama i s drzavnim institucijama, retke su one koje su koristile 'svega' mesec + godinu bolovanja. najcesce se odlazilo mnogo ranije na trudnicko a porodiljsko se najmanje 2x produzavalo. ove u drzavnim institucijama su zasticene k'o beli medvedi, dok su ove u privatnim firmama uglavnom potom dobijale otkaz i onda krece dreka o diskriminaciji.

Naravno, nazalost ono sto je posledica je da su neke zene unapred diskriminisane zato sto su poslodavci vidjali te slucajeve.

 

Pitanje je samo koliko poslova moze da se radi od kuce. Mislim, da si toliko nezavisan od kontakata sa strankama, kolegama, da ti je od opreme dovoljan jedan komp i internet... Verujem da je daleeeeeko veci broj poslova koji tako jednostavno ne mogu da se obavljaju. A od to malo sto moze, zna li neko slucaj da je neka zena pitala poslodavca, a ovaj odbio?

Ne svi ali ima ih dosta. Takodje mozes i da zamislis da kontakti sa klijentima (kad nije u pitanju maloprodaja) mogu da se odrzavaju drugacije osim u svojoj kancelariji. Inace ne znam za slucaj da je neko pitao i bio odbijen, prosto sto ne znam za slucaj da je neko pitao



#144 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 17 May 2013 - 21:30

 

 

Ne svi ali ima ih dosta. Takodje mozes i da zamislis da kontakti sa klijentima (kad nije u pitanju maloprodaja) mogu da se odrzavaju drugacije osim u svojoj kancelariji. Inace ne znam za slucaj da je neko pitao i bio odbijen, prosto sto ne znam za slucaj da je neko pitao

 

kod nas I internal sales force* (znaci sasvim obicni sluzbenici) moze da radi od kuce po potrebi, ponesu telefon (koji je povezan/programiran na neki poseban system) kuci I nema problema.

 

sinoc  sam prisustvovala sastanku na kome je deo ljudi bio u kaliforniji, deo u arizoni, ja sam trenutno u atini, bez ikakvih problema, prezentacija preko gotomeeting - trebao mi je samo kompjuter I internet, a to danas nije tesko postici.

 

*edit: oni rade sa klijentima, strankama


Edited by kiti, 17 May 2013 - 21:32.


#145 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 May 2013 - 22:19

Mi imamo skoro pola firme koji ili povremeno rade od kuce, ili uvek rade od kuce a povremeno dolaze u kancelarije. Telefoniranje se obavlja sa firminih telefona, svako u kuci ima kancelarijski deo, koriste se skype, video conferencing i sl.

 

Ide se od sastanka do sastanka kod klijenata ili u hotelima i sl.

 

Svojevremeno bas zbog neke tranzicije pre jedno 4 godine je moja asistentkinja radila 6 meseci od kuce

 

kod nas I internal sales force* (znaci sasvim obicni sluzbenici) moze da radi od kuce po potrebi, ponesu telefon (koji je povezan/programiran na neki poseban system) kuci I nema problema.



#146 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 May 2013 - 22:41

Ne znam podatke za Srbiju ili USA, ali znam za Svedsku: Oko polovine svih zaposlenih zena radi u javnom sektoru (u odnosu na svega 20% muskaraca). To su lekari, sestre, negovateljice, prosvetni i socijalni radnici, razno pratece osoblje... Niko od njih ne moze da radi od kuce, kao ni veci deo onih zaposlenih u privatnom sektoru (salterski sluzbenici, sekretarice, recepcioneri, kompletan sektor usluga....). Te koje mogu cine mozda 1% svih zaposlenih, pa je suludo tako nesto predlagati nekome za koga pojma nemate cime se bavi.

 

Resenje je u regulisanju prava koja proisticu iz statusa zaposlenog, u skladu sa zakonima konkretne zemlje. Dok takvi zakoni postoje i vaze za neke, treba da vaze za sve. A taj problem nije prisutan samo u Srbiji, vec sve vise i u zemljama EU.

Zaposljavanje na odredjeno, privremeno i povremeno se poslodavcima tako osladilo, da polovina svih zaposlenih uopste ne moze da koristi zakonom zagarantovana prava. Dzaba stoje na papiru. Ali kad vec postoje, glupo je pribegavati nekim kreativnim resenjima, kao da ta prava ne postoje. Postoje, i neki ih debelo koriste, dok drugi to ne mogu.

 

Sto se tice stranaka/klijenata, osim kupaca i investitora, postoje i stranke koje dolaze da traze socijalnu pomoc, da se prijave kao nezaposleni, da sklope ugovor o iznajmljivanju opstinskog stana... Ja sam na takve mislila, a ne na one kojima se ide na noge po ofisima, kucama i hotelima, ili one s kojima se odrzavaju video konferencije. Takvi su ekstremno malobrojni, a mlade zene/majke koje s njima rade, jos malobrojnije.



#147 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 May 2013 - 23:07

Ne znam podatke za Srbiju ili USA, ali znam za Svedsku: Oko polovine svih zaposlenih zena radi u javnom sektoru (u odnosu na svega 20% muskaraca). To su lekari, sestre, negovateljice, prosvetni i socijalni radnici, razno pratece osoblje... Niko od njih ne moze da radi od kuce, kao ni veci deo onih zaposlenih u privatnom sektoru (salterski sluzbenici, sekretarice, recepcioneri, kompletan sektor usluga....). Te koje mogu cine mozda 1% svih zaposlenih, pa je suludo tako nesto predlagati nekome za koga pojma nemate cime se bavi.

Pa posto ne znamo to su bili predlozi, rad od kuca, skraceno radno vreme i sl., posto je rad na odredjeno uglavnom vezan za privatni sektor u SR - opet logican zakljucak je da ne radi u javnom preduzecu. Tako da tvoja prica o broju zena u javnom sektoru nije relevantan.

 

Resenje je u regulisanju prava koja proisticu iz statusa zaposlenog, u skladu sa zakonima konkretne zemlje. Dok takvi zakoni postoje i vaze za neke, treba da vaze za sve. A taj problem nije prisutan samo u Srbiji, vec sve vise i u zemljama EU.

Zaposljavanje na odredjeno, privremeno i povremeno se poslodavcima tako osladilo, da polovina svih zaposlenih uopste ne moze da koristi zakonom zagarantovana prava. Dzaba stoje na papiru. Ali kad vec postoje, glupo je pribegavati nekim kreativnim resenjima, kao da ta prava ne postoje. Postoje, i neki ih debelo koriste, dok drugi to ne mogu.

Ocigledno je da prava teoretski postoje a prakticno ne funkcionisu. Trziste nam govori da taj sistem nije primenjiv, a mi mozemo da nastavimo akademsku raspravu kako su prava radnika u SR odlicna, i da pljujemo po poslodavcima.

 

Sto se tice stranaka/klijenata, osim kupaca i investitora, postoje i stranke koje dolaze da traze socijalnu pomoc, da se prijave kao nezaposleni, da sklope ugovor o iznajmljivanju opstinskog stana... Ja sam na takve mislila, a ne na one kojima se ide na noge po ofisima, kucama i hotelima, ili one s kojima se odrzavaju video konferencije. Takvi su ekstremno malobrojni, a mlade zene/majke koje s njima rade, jos malobrojnije.

Nije relevantno, radnici u tim oblastima uglavnom imaju stalno zaposlenje pa time i prava.



#148 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 May 2013 - 23:21

Ocigledno je da prava teoretski postoje a prakticno ne funkcionisu. Trziste nam govori da taj sistem nije primenjiv, a mi mozemo da nastavimo akademsku raspravu kako su prava radnika u SR odlicna, i da pljujemo po poslodavcima.

 

Trziste nam govori da implementacija proklamovanih prava zaposlenih nije moguca? Hmmmm.... Meni to kazu poslodavci koji krse zakone i drzava koja im gleda kroz prste, dakle potice ih da nastave. Ako se taj konglomerat po novome zove trziste, onda hvala lepo. Tu ne bih imala vise sta da dodam :) .



#149 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 May 2013 - 23:43

Trziste nam govori da implementacija proklamovanih prava zaposlenih nije moguca? Hmmmm.... Meni to kazu poslodavci koji krse zakone i drzava koja im gleda kroz prste, dakle potice ih da nastave. Ako se taj konglomerat po novome zove trziste, onda hvala lepo. Tu ne bih imala vise sta da dodam :) .

Sta cini trziste rada?



#150 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 18 May 2013 - 00:26

Sta cini trziste rada?

 

1. Drzava koja donosi zakone, obezbedjuje i garantuje njihovo postovanje

2. Poslodavci koji postuju te zakone, a u protivnom snose pravne posledice

3. Radnici koji nude svoje znanje, sposobnosti, pa i fizicku snagu, ali ne i svoje ljudsko dostojanstvo, integritet, zdravlje i ostalo sto nije na prodaju.

Redosled nije bitan. Drzava je na prvom mestu, jer ona stvara okvir. Nesto kao pijacna uprava, koja propisuje pod kojim uslovima se roba moze prodavati, i vodi racuna da svi postuju propisane uslove.

Zadovoljna?