Jump to content


Photo
- - - - -

Trudnicko bolovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#1 milana vasic

milana vasic
  • Members
  • 1 posts

Posted 03 December 2012 - 19:59

TRUDNICKO BOLOVANJE tema nikad bolja,ali se slabo provlaci kroz medije mada ima puno razloga da tema bude vrlo aktuelna.Na primerja sam na trudnickom bolovanju vec 6meseci i nisam dobila nikakvu novcanu nadoknadu a kakvo je stanje u drzavi i drustvu pitanje je i kada cu dobiti.nisam jedina kojoj kasni trudnicko i porodiljsko bolovanje ali ne treba da se cuti po pitanju tog problema naprotiv treba da se angazujemo mi trudnice kao i da se obaveste i madiji i da se zauzmu za to pitanje,drzava prica o beloj kugi ii kako treba da se popravi natalitet,stalno obecava ali nista ne preduzima,poslodavce koji kasne sa samodoprinosom stiti kao "BELE MEDVEDE".smatram da tema zasluzuje vise medijskog prostora na medijima s'posovanjem Milana Vasic.



#2 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 07 December 2012 - 09:58

Sramota je sto niko ne pise o ovoj temi.

Tacno je da srpski kapitalisti zakidaju i da ih drzava stiti.

Srpsku elitu, opsedunutu neoliberalnim zlom,  pitanje nataliteta ne interesuje, pa ni brige prema deci i trudnicama.



#3 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 13 December 2012 - 10:09

Sramota je sto niko ne pise o ovoj temi.

Tacno je da srpski kapitalisti zakidaju i da ih drzava stiti.

Srpsku elitu, opsedunutu neoliberalnim zlom,  pitanje nataliteta ne interesuje, pa ni brige prema deci i trudnicama.

 

Jedan od krucijalnih dokaza nepostojanja sistema vrednosti u državi i ogrezlosti u biznis-profiterstvo bez obzira na šire društvene posledice!

A toliko je povika po medijima, toliko samoreklamiranja političara i kompanija da je natalitet jedna od najvažnijih tačaka rasta srpskog društva...

Sramota!



#4 SHODAN

SHODAN
  • Members
  • 342 posts

Posted 13 December 2012 - 10:37

Kakve veze imaju srpski kapitalisti i biznis profiterstvo sa ovom temom, kad je ista situacija i u drzavnim ustanovama? U sustini, drzava je ta koja pokriva troskove trudnickog i porodiljskog odsustva i drzava je ta koja kasni sa uplatama, dok je poslodavac samo duzan da posalje obracun drzavi.



#5 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 10:39

TRUDNICKO BOLOVANJE tema nikad bolja,ali se slabo provlaci kroz medije mada ima puno razloga da tema bude vrlo aktuelna.Na primerja sam na trudnickom bolovanju vec 6meseci i nisam dobila nikakvu novcanu nadoknadu a kakvo je stanje u drzavi i drustvu pitanje je i kada cu dobiti.nisam jedina kojoj kasni trudnicko i porodiljsko bolovanje ali ne treba da se cuti po pitanju tog problema naprotiv treba da se angazujemo mi trudnice kao i da se obaveste i madiji i da se zauzmu za to pitanje,drzava prica o beloj kugi ii kako treba da se popravi natalitet,stalno obecava ali nista ne preduzima,poslodavce koji kasne sa samodoprinosom stiti kao "BELE MEDVEDE".smatram da tema zasluzuje vise medijskog prostora na medijima s'posovanjem Milana Vasic.

 

Vaš problem je delikatan i može se posmatrati sa više aspekata:

 

1. Sa aspekta poslodavca ( da li su uplaćeni porezi i doprinosi )

2. sa aspekta grada  ( da li su predate doznake i da li vam je uradjeno rešenje za porodiljsko )

3. sa aspekta države ( da li su ispunjeni uslovi da vam se isplaćuje porodiljsko bolovanje)

4. i na kraju vi ( da li vam država isplaćuje porodiljsko a Vas u stvari krade poslodavac)



#6 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 13 December 2012 - 10:43

Sramota je sto niko ne pise o ovoj temi.

Tacno je da srpski kapitalisti zakidaju i da ih drzava stiti.

Srpsku elitu, opsedunutu neoliberalnim zlom,  pitanje nataliteta ne interesuje, pa ni brige prema deci i trudnicama.

 

Srpski kapitalisti? 'ajde ti meni reci koja vlada je ukinula isplatu 100% plate trudnicama u Srbiji?



#7 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 10:43

Kakve veze imaju srpski kapitalisti i biznis profiterstvo sa ovom temom, kad je ista situacija i u drzavnim ustanovama? U sustini, drzava je ta koja pokriva troskove trudnickog i porodiljskog odsustva i drzava je ta koja kasni sa uplatama, dok je poslodavac samo duzan da posalje obracun drzavi.

 

ovo je netačno jer se porodiljska bolovanja podneta do 5-6 u mesecu isplaćuju do kraja tog meseca. Tako da je problem u administaciji koja donosi rešenja za trudničko i porodiljsko,  u neusaglašenost zakona o računovodstvu i PIO, kao i neusaglašenost izmedju fonda PIO i fonda socijalnog osiguranja. Kad se ispune ovi uslovi sama isplata ide glatko.

 

 

edit: pravopis


Edited by stondisha, 13 December 2012 - 10:50.


#8 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 10:49

Srpski kapitalisti? 'ajde ti meni reci koja vlada je ukinula isplatu 100% plate trudnicama u Srbiji?

 

Ministarstvo zdravstva zakida trudnička bolovanja jer imaju nakaradan sistem obračuna broja radnih dana.

Za isplatu 100% naknade trudnicama potrebno je da u kontinuitetu trudnica radi 6 meseci npr od 01.01 do 31.06 jer se tako računa radni staž u fondu PIO. Problem kod graničnih ( ako je neko radio tačno 6 meseci ili 6 meseci i 1 dan) kategorija se ispoljava u tome što nadju začkoljicu pa obračunaju da ste radili 5 meseci i 29 dana, 5 meseci i 30 dana i isplaćuju vam 60% nadoknade za trudničko bolovanje. Za ovaj obračun je nadležan radnik lokalne (opštinske) administracije i na njega se može podneti žalba ali to je gubljenje vremena i živaca jer se ne može ostvariti pravo na 100% i samo je iscrpljujuće za korisnika.



#9 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 December 2012 - 10:55

...

4. i na kraju vi ( da li vam država isplaćuje porodiljsko a Vas u stvari krade poslodavac)

kako poslodavac može da krade ako država isplaćuje na osnovu dokaza o uplaćenim bruto platama?



#10 SHODAN

SHODAN
  • Members
  • 342 posts

Posted 13 December 2012 - 11:28

ovo je netačno jer se porodiljska bolovanja podneta do 5-6 u mesecu isplaćuju do kraja tog meseca. Tako da je problem u administaciji koja donosi rešenja za trudničko i porodiljsko,  u neusaglašenost zakona o računovodstvu i PIO, kao i neusaglašenost izmedju fonda PIO i fonda socijalnog osiguranja. Kad se ispune ovi uslovi sama isplata ide glatko.

 

 

edit: pravopis

Pa ko donosi ta resenja za trudnicko i porodiljsko, ko usaglasava zakone, ko usaglasava rad fondova? Drzava, ili poslodavac/srpski kapitalista?



#11 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 13:26

kako poslodavac može da krade ako država isplaćuje na osnovu dokaza o uplaćenim bruto platama?

 

1. nije poslodavac u obavezi da uplati bruto da bi mu država refundirala, nego država isplaćuje trudničko/porodiljsko posle nekog vremena sama ( ne znam kad morao bi da proverim taj podatak u glavi mi je 45 dana ali nemojte me držati za reč)

 

2. poslodavac može da prikaže da je bruto iznos isplatio, a neto iznos zarade da je isplaćen preko blagajne ( na ruke ) i da porodilji uskrati neto iznos.

 

@ SHODAN

 

imate odgovor u par postova iznad.



#12 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 13 December 2012 - 14:13

1. nije poslodavac u obavezi da uplati bruto da bi mu država refundirala, nego država isplaćuje trudničko/porodiljsko posle nekog vremena sama ( ne znam kad morao bi da proverim taj podatak u glavi mi je 45 dana ali nemojte me držati za reč)

 

2. poslodavac može da prikaže da je bruto iznos isplatio, a neto iznos zarade da je isplaćen preko blagajne ( na ruke ) i da porodilji uskrati neto iznos.

 

@ SHODAN

 

imate odgovor u par postova iznad.

pa ne znam da li je bilo nekih promena, ja sam zadnju, od ukupno 3, porodilju imao negde pre 6 godina i dobio sam pare kada su odneseni papiri da joj je plata prošla baš kao i prethodna 2 puta.



#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 13 December 2012 - 14:15

o cemu vi pricate.  ja imam informacije o poslodavcima (doduse u Vojvodini, a tamo je bezakonje vece) koji zahtevaju od zaposleni da im daju deo neto isplacene plate, recimo 5000 od minimalca koji je 18000



#14 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 December 2012 - 14:38

pa ne znam da li je bilo nekih promena, ja sam zadnju, od ukupno 3, porodilju imao negde pre 6 godina i dobio sam pare kada su odneseni papiri da joj je plata prošla baš kao i prethodna 2 puta.

 

to ubrzava proceduru isplate porodiljskog, ali može i da se ne isplaćuje bruto nego da se čeka da država sama uplati.



#15 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 13 December 2012 - 14:46

U Srbiji trudnicko (ne porodiljsko) bolovanje traje 6 meseci?

 

I placeno je 100 % svih tih 6 meseci? (kad stignu da plate, je l') Ili se tretira kao svako drugo bolovanje i placeno je umanjeno?