Jump to content


Photo
- - - - -

Sigurnost bankarskih sefova u Srbiji u slucaju bankrota drzave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 11 November 2012 - 16:33

Dakle kao sto sam naslov govori mene zanima sta bi se u tom slucaju desilo sa onim sto bih pohranio u tom sefu. Dvoumim se da li da izvesnu sumu novca stavim u sef u jednoj od banaka u Norveskoj, ili u Srbiji. Kreditni rejting Norveske je vrhunski, dakle AAA, dok je rejting Srbije spekulativni (BB- ako se ne varam). Sa te strane mi je sigurnija opcija NO, medjutim taj novac bih kasnije koristio u Srbiji pa bi mi iz prakticnih razloga bilo zgodnije da koristim jedan od sefova u Srbiji. Neki predlozi ili ideje?

#2 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 11 November 2012 - 19:19

Slobodno ostavi novac u iznajmljenom sefu banke u Srbiji, nemas potrebe odlaziti u Norvesku. Kreditni reting banke ili drzave po tom pitanju nema direktne veze.
U najgorem slucaju se moze desiti da banka bankrotira i da moras sacekati nekoliko dana ili nedelja da budes na listi zakazanih klijenata za preuzimanje sadrzaja sefa. Ako drzava bankrotira opet imas slobodan pristup sefu.
Ako hoces savet:
Odaberi banku koja je u tvojoj blizini, cisto radi prakticnosti pristupa.
Ovlasti nekog od clanova porodice (u koga imas poverenje) da ima pristup sefu usled tvoje sprecenosti (bolesti ili slicno) kako bi taj sadrzaj sefa (novac) tebi opet bio dostupan.

Edited by Benvenuty, 11 November 2012 - 19:20.


#3 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 11 November 2012 - 19:47

Stvar je u tome da ja zivim i radim u Norveskoj, tako da jedina banka koju mogu da odaberem a da je u neposrednoj blizini je upravo neka od banaka u Norveskoj. Porodica mi zivi u Srbiji, mada i inace ne bih nikome zivom dao ovlascenje da mi mulja po sefu. Sto se toga tice verujem samo sebi, ali dobro to je moja licna stvar. Apropo kreditnog rejtinga; hteo sam samo da naglasim da je norveski bankarski sistem daleko sigurnija alternativa od srpskog bankarskog sistema, mada kao sto kazes mozda to i nema neke direktne veze sa sigurnoscu sadrzaja sefova u bankama.

#4 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 11 November 2012 - 19:57

U tom slucaju zasto novac ne drzis na racunu i ubiras kamatu? Kad si vec u Norveskoj i kad je AAA rejting.
Mnogi u Srbiji strahuju za svoj novac, a imali smo i aferu sa Agro bankom, a pominje se i Razvojna banka... pa su relativno prinudjeni na sefove.
Ako cvrsto stojis na stavu da smo sebi verujes, onda je zakup licnog sefa prava stvar za tebe.

Edited by Benvenuty, 11 November 2012 - 20:03.


#5 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 11 November 2012 - 22:01

Zato sto prakticno nijedna banka ovde ne prima strani novac na stednju. Deo novca koji mi je u NOK stoji na stednom racunu, ali ostatak novca u EUR ne mogu da drzim ovde na stednom racunu. Ovde toga jednotavno nema. Norveska kruna je ovde apsolutno neprikosnovena kao valuta tako da se ljudima ovde j... za evre i ostalo.Licno sam pokusao u mali milion banaka da otvorim stedni racun u evrima i nigde nisam to uspeo. Samo mi je jedna banka( Nordea) odgovorila potvrdno, ali nemam nijednu filijalu u blizini, tako da bih svaki mesec morao mnogo da putujem. Tja.. kako stvari stoje mozda je najbolje da iznajmim sef. Ionako planiram ovde da ostanem duze vreme.

#6 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 11 November 2012 - 22:04

I da, dodao bih i to da su upravo te afere koje pominjes kao i konstantno rastuci javni dug zemlje neki od razloga zbog kojih sam skeptican po pitanju sigurnosti sefova u srpskim bankama.

#7 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 13 November 2012 - 10:13

I da, dodao bih i to da su upravo te afere koje pominjes kao i konstantno rastuci javni dug zemlje neki od razloga zbog kojih sam skeptican po pitanju sigurnosti sefova u srpskim bankama.

Sefovi su apsolutno sigurni, kao i u drugim drzavama u svetu. Jedino, obrati paznju na klauzulu koja zabranjuje drzanje novca u sefovima...E sada, naravno niko te nece kontrolisati, ali mislim da novac ne sme da se drzi legalno u privatnim sefovima. Mozda gresim....

#8 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 13 November 2012 - 12:13

Sefovi su apsolutno sigurni, kao i u drugim drzavama u svetu. Jedino, obrati paznju na klauzulu koja zabranjuje drzanje novca u sefovima...E sada, naravno niko te nece kontrolisati, ali mislim da novac ne sme da se drzi legalno u privatnim sefovima. Mozda gresim....


Koristio sam sefove u nekoliko razlicitih banaka i nikad nisam video nikakvu zabranu po pitanju drzanja novca. U ugovoru obicno pise da je zabranjeno drzanje oruzja, eksploziva, otrovnih materija, nelegalnih supstanci i slicno, ali nikad nisam video nikakvu zabranu drzanja novca.

#9 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 13 November 2012 - 14:56

Koristio sam sefove u nekoliko razlicitih banaka i nikad nisam video nikakvu zabranu po pitanju drzanja novca. U ugovoru obicno pise da je zabranjeno drzanje oruzja, eksploziva, otrovnih materija, nelegalnih supstanci i slicno, ali nikad nisam video nikakvu zabranu drzanja novca.


Evo sta kaze pravilnih Raiffeisen Banke....

U sefu se ne smije držati efektivni domaæi i strani novac, predmeti koji su podložni kvaru, te zapaljivi, eksplozivni
i drugi predmeti, koji mogu ugroziti sigurnost Banke ili drugih sefova.



#10 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 13 November 2012 - 17:18

Evo sta kaze pravilnih Raiffeisen Banke....
U sefu se ne smije držati efektivni domaæi i strani novac, predmeti koji su podložni kvaru, te zapaljivi, eksplozivni
i drugi predmeti, koji mogu ugroziti sigurnost Banke ili drugih sefova.


Svaki dan vidis nesto novo :) No dobro, u Hypo banci lepo kazu cuvajte dragocenosti, vazna dokumenta i novac u sefu:

http://www.hypo-alpe...ištvo-sefovi-24

Kako čuvate svoj mir?

Stvari koje za Vas ima neprocenjivu vrednost, kao što su porodični nakit, važna dokumenta, ali i novac, čuvajte na pravom i sigurnom mestu - u sefovima Hypo Alpe-Adria-Banke.



#11 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 13 November 2012 - 20:47

Evo sta kaze pravilnih Raiffeisen Banke....

"U sefu se ne smije držati efektivni domaæi i strani novac"...

Na domacem sajtu stoji sledece obavestenje: U sefu se mogu čuvati dokumenta, vrednosni papiri i dragocenosti. (Novac, cak ni papirni, koliko se razumem, ne spada u vrednosne papire, ali se ne kaze da se on, ili predratne novine, ne smeju cuvati u sefu.)

S druge strane, u ugovoru na ekavici stoji:

Clan 2.

Banka se obavezuje:
...
- da obezbedi nepovredivost sefa...
- da kod sebe ne drzi duplikat kljuceva.
...

Clan 4.

Korisnik se obavezuje:
...
da u sef ne stavlja predmete koji mogu ugroziti sigurnost banke ili drugih sefova... kao ni drogu niti oruzje.
...

Clan 6.

(Ranije je ovo sto sledi pisalo u jednostavacnom clanu 7.)

...
Banka ima pravo prvenstva naplate svojih potrazivanja iz ovog ugovora iz novcanog iznosa nadjenog u sefu...
_______

Ako me sluzi secanje, to da se u sef ne stavlja novac je bila usmena zabrana/preporuka. Valjda da bi se korisnici privoleli da novac drze na racunu... Verujem da se posete trezoru snimaju, pa ko nije siguran u bankarsko postenje neka pokaze kameri novac i dragocenosti koje stavlja u sef, neka napise na zapecacenom kovertu (ubacenom u zapecaceni koverat bez oznaka) koliko je u njemu novca, neka pamti tacan polozaj ostavljenih predmeta i sl.

#12 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 13 November 2012 - 21:02

Hvala svima na komentarima i sugestijama, ali ja sam odabrao sef u norveskoj DNB banci. U pitanju je drzavna banka. Sluzbenik u banci mi je rekao da je godisnja cena zakupa sefa od 200-300 NOK sto je zaista smesan iznos za ovdasnji standard, pa cak donekle i u odnosu na cene zakupa u Srbiji. Nije idealno resenje sto se prakticnih razloga tice ( novac cu pre ili kasnije morati da prebacim u Srbiju ), ali bar ne moram da brinem za sigurnost istog.

#13 tigar sa eufrata tigufrat

tigar sa eufrata tigufrat
  • Members
  • 14 posts

Posted 22 November 2014 - 23:16

skoro je bila vest, da li je spin ko to zna, mozda i jeste, nikome ne mozes verovati da je u vojvodjanskoj banci covek koji je zakupio sef dok je bio sam u trezoru kad je pristupao svom sefu, za to vreme je oobijao druge sefove i ukradene stvari iznosio iz banke i potpm prodavao...obio je nekolik odesetina, pa cak i trocifren broj sefova ako se ne varam, nisam siguran...

 

 

ocigledno da sefovi nekih banaka nisu sigurni, ko zna kakvu su ponudu prihvatili kad su javno nabavljali te sefove



#14 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 26 November 2014 - 10:28

Obio je nekoliko sefova pa je banka promenila proceduru ulaska/izlaska. Sada te sluzbenik prati od sefa do sobe u kojoj ti raspolazes sefom, da ti ne bi mogao dok si u trezoru da pokusavas da obijes  druge sefove. Ne znam da li je i kako banka nadoknadila /obestetila ostecene klijente, ali ako nije, s obzirom kakvo nam je sudstvo, morace da se sude godinama.



#15 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 12 December 2014 - 06:07

Ne bih da baksuziram ali apsolutna sigurnost izgleda ne postoji

 

http://www.blic.rs/V...a-iz-sefa-banke