Jump to content


Photo
- - - - -

Investicioni portfolio


  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#31 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 08 May 2013 - 19:48

Malo da ozivim temu, stock portfolios imaju "great time" od pocetka godine.

Miks diversifikovanih US/Developed/Emmerging World index i bond fondova je u plusu oko 10%.

U isto vreme zlato je dole 15 %.

Neka misljenja kuda market ide ?

Edited by S&P, 08 May 2013 - 19:56.

  • 0

#32 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 May 2013 - 19:59

Malo da ozivim temu, stock portfolios imaju "great time" od pocetka godine.

Miks diversifikovanihUS/Developed/Emmerging World index i bond fondova je u plusu oko 10%.

U isto vreme zlato je dole 15 %.

Neka misljenja kuda market ide ?

 

Sve zavisi od USA i EU.. 

 

U Americi imamo pozitivne znake zbog rasta zaposlenosti i laganog rasta cena nekretnina i prometa (ali ipak, u Americi smo videli i najveci pad u ovom sektoru, negde i preko 60-70% u odnosu na pocetak krize), ali Wall Street je opet prenaduvan. Kao sto sam vise puta iznosio, cim se deo novca vrati u riskier assets (kao sto su akcije) - Wall street raste, a zlato pada. Da li je americki rast na cvrstim nogama? Po meni, nije jos uvek.. 

 

EU ce biti u problemu i ove godine, pa ce povuci i druge zemlje sa sobom, pa i Ameriku. 

 

Dakle, ocekujem korekciju u Americi na dole sto se tice Dow Jones I. (ne znacajnu - ne verujem da cemo videti pad nazad do 12000), i istovremeno ocekujem tesku godinu za EU. Zlato je odavno precenjeno i mislim da nece rasti osim ako americka berza na krahira potpuno (a ne mirisem ekstremne scenarije). 

 

Moj savet za handleovanje valuta - kupovati valute koje su vezane za svet u razvoju - sada kada AUD (Australija izvozi u Kinu, pa rast Kine = rast Australije) slabi zbog spustanja referentne stope, sjajna je prilika da se kupuje isti. Takodje, CAD je jako oslabio u posl mesec dana, a takodje je commodity zemlja - pojacati se i CADom. Ne kupovati CHF dok ne padne jos malo u odnosu na evro. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 08 May 2013 - 20:01.

  • 0

#33 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 08 May 2013 - 20:24

Meni USA izgleda na dobrom putu oporavka. Ni stokovi mi ne izgledaju preskupi, mada je korekcija sasvim moguca - prodaj u Maju i vrati se u Septembru? Sa druge stane ono sto uteruje novac u stokove je niska kamata na USD i ljudi su "gladni" dividendi.

Jednostavnije od Emmerging World valuta je kupiti odgovarajuci market index, npr Vanguard VWO. Potencijalni dvostruki benefit, porast marketa i valuta prema USD.

U jaci CAD ne verujem, i sada je prejak sa 1:1 sa USD. Secam se od ne tako davno 1 USD = 1.50 CAD.

Edited by S&P, 08 May 2013 - 20:24.

  • 0

#34 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 May 2013 - 20:43

Meni USA izgleda na dobrom putu oporavka. Ni stokovi mi ne izgledaju preskupi, mada je korekcija sasvim moguca - prodaj u Maju i vrati se u Septembru? Sa druge stane ono sto uteruje novac u stokove je niska kamata na USD i ljudi su "gladni" dividendi.

Jednostavnije od Emmerging World valuta je kupiti odgovarajuci market index, npr Vanguard VWO. Potencijalni dvostruki benefit, porast marketa i valuta prema USD.

U jaci CAD ne verujem, i sada je prejak sa 1:1 sa USD. Secam se od ne tako davno 1 USD = 1.50 CAD.

 

Za SAD sam u wait&see modu.. DJI je mnogo porastao za kratko vreme - korekcija je neizbezna.

 

Sto se tice valuta, evo tabele koju ja stalno koristim i govori mi koliko je par udaljen od istorijskog maksimuma. Ova tabela ti govori da su trenutno, u odnosu na evro, u najvecem padu USD i CAD. Otud ideja da se ide u CAD, AUD mi se svidja jer je manje vezan za euro.

 

EURHF 1.2304 37% 1.6797

EURUSD 1.3151 21% 1.5893

EURCAD 1.3201 30% 1.7191

EURAUD 1.2941 33% 1.7246

EURNOK 7.5585 32% 9.9669

EURSEK 8.5585 34% 11.4696

EURRUB 40.7076 39% 56.6296


Edited by alexnikolic na kvadrat, 08 May 2013 - 20:46.

  • 0

#35 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 May 2013 - 20:55

Sto se tice oporavka, ne vidim neki realni oporavak vec samo gomilu novca koji se pumpa u finansijske institucije. Npr. imamo rast prodaje i cena nekretnina u US, ali ako se malo zagrebe videce se da je veliki broj nekretnina kupljen od strane investitora koji ne mogu nigde drugde da oplode svoj novac pa kupuju nekretnine da bi ih izdavali.

Isto vazi i za deonice ciji je rast potaknut pre svega pumpanjem likvidnosti od strane centralnih banaka US i Japana, sigurno je da nas ceka realna korekcija no kad i kakva ce korekcija da bude, to je veliko pitanje. Ja sam vec izasao iz nekih pozicija koje su imale najveci rast, da sam sacekao jos mogao sam da uzmem jos nekih 5-10% ali bolje je izaci godinu dana ranije i biti u plusu nego jedan dan prekasno...

Zlato je imalo veliku korekciju, ali koliko mogu da vidim to je poprilicno povecalo potraznju pogotovo u Aziji, s obzirom na trenutni nivo potraznje za fizickim zlatom i troskove eksploatacije ne vidim puno mesta za dalju korekciju. Dosta spekulanata je likvidiralo svoje (papirne-ETF) pozicije u zlatu da bi se zaletilo na berzu.

Sto se tice realne ekonomije, ja ne vidim nikakve bitne pozitivne pomake, stopa nezaposlenosti je manja ali istovremeno opada i procenat radno sposobnog stanovnistva koje ima posao, kao i broj radnih sati, vecina novih poslova je u oblastima koje su slabo placene i poslovi su cesto part-time ili privremeni. Isto tako realne zarade ili uopste ne rastu ili cak opadaju, kako u US tako i dobrom delu EU.

U svakom slucaju i dalje smo daleko od bilo kakvog realnog oporavka, kljuc je biti diversifikovan i spreman na svaku eventualnost.

Edited by mrblaf, 08 May 2013 - 20:56.

  • 0

#36 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 May 2013 - 21:01

@mrblaf

Nije to samo pad nezaposlenosti, to je, sto je dosta vaznije - rast zaposlenosti - po meni jedini bitan parametar iz realne ekonomije u SAD. Ako imas linkove koji pokazuju istorijski broj zaposlenih u SAD, please zakaci da prodiskutujemo. 

 

Za nekretnine nisam siguran ko su kupci u SAD, verujem ti na rec.

 

Sto se tice zlata, tu ipak verujem u jacu korekciju. Zlato je spekulativno trziste i kao takvo moze u jednom danu da ode zestoko dole i sledeceg moze da skoci isto toliko, samo zavisno od toga gde investitori beze. U tom smislu, ako bi americki oporavak postao malo jaci, ja ne bih video nista cudno da se zlato vrati ispod 1000 u vrlo kratkom vremenskom periodu. 


  • 0

#37 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 May 2013 - 21:18

Sto se tice detaljnih podataka o zaposlenosti, oni postoje na zvanicnom sajtu US biroa za radnu statistiku:

http://www.bls.gov/n.../empsit.nr0.htm

 

Ukazao bih na nekoliko podataka:

 

 
"The civilian labor force participation rate was 63.3 percent in April,
unchanged over the month but down from 63.6 percent in January"
 
"The average workweek for all employees on private nonfarm payrolls
decreased by 0.2 hour in April to 34.4 hours"
 
"In April, average hourly earnings for all employees on private nonfarm
payrolls rose by 4 cents to $23.87. Over the year, average hourly
earnings have risen by 45 cents, or 1.9 percent."
 
Uglavnom kako ja vidim podatke, broj zaposlenih raste ali sporije od porasta radno sposobnog stanovnistva, kompenzacija po radnom satu raste otprilike u skladu sa inflacijom ali se smanjuje broj radnih sati, tj. u totalu radnici manje zaradjuju.

  • 0

#38 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 May 2013 - 21:32

Uglavnom kako ja vidim podatke, broj zaposlenih raste ali sporije od porasta radno sposobnog stanovnistva, kompenzacija po radnom satu raste otprilike u skladu sa inflacijom ali se smanjuje broj radnih sati, tj. u totalu radnici manje zaradjuju.

 

 

Ako zaposlis dodatne radnike, pa makar i part-time, mozda u proseku radnici manje zaradjuju, ali u totalu masa zarada raste. Ovo je glavni parametar koji ti govori da li je rast sustainable. Znas sta bi Italija i Spanija dale da imaju jednocifrenu nezaposlenost?

 

Ne verujem u nagli rast SAD ekonomije, ali ovo jesu dobre vesti. Na zalost, Wall Street je skocio previse zbog nesto malo dobrih vesti - investitori hrle bez razloga. 

 

Ova tabela pokazuje broj ZAPOSLENIH (mnogo bitniji faktor od broja nezaposlenih kojim se manipulise):

http://www.bls.gov/n.../empsit.t01.htm

 

Od aprila 2012 do aprila 2013 dodato je 1.5 mn poslova. Nije malo cak ni za Ameriku. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 08 May 2013 - 21:36.

  • 0

#39 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 May 2013 - 22:08

Ako zaposlis dodatne radnike, pa makar i part-time, mozda u proseku radnici manje zaradjuju, ali u totalu masa zarada raste. Ovo je glavni parametar koji ti govori da li je rast sustainable. Znas sta bi Italija i Spanija dale da imaju jednocifrenu nezaposlenost?

 

 

Od aprila 2012 do aprila 2013 dodato je 1.5 mn poslova. Nije malo cak ni za Ameriku. 

 

Mozda masa zarada raste, ali to ne dovodi do porasta prodaje:

http://www.bloomberg...ine-months.html

 

I dugorocno gledano, udeo plata u GDP-u konstantno opada:

http://www.businessi...time-low-2012-6

 

U svakom slucaju ne vidim neku osnovu za robustan napredak, sve izgleda kao 'kicking the can down the road', u nadi da ce nekako ekonomija nekako da se zahukta, a osnovni uzroci krize nisu reseni.


  • 0

#40 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 May 2013 - 22:39

U svakom slucaju ne vidim neku osnovu za robustan napredak, sve izgleda kao 'kicking the can down the road', u nadi da ce nekako ekonomija nekako da se zahukta, a osnovni uzroci krize nisu reseni.

 

Slazem se da nece biti robustan i da ce biti kasljucanja, ali su mnogo blizi oporavku od Evrope. 

 

Pazi, jedan od uzroka krize jeste resen - prosli su real estate bubble - kod njih kad je pukao - pukao je svetski.. U Francuskoj i dalje nije pukao, a tek je u procesu izduvavanja u Spaniji, Italiji.. Spanskih 27% nezaposlenosti da ne pominjem. To sto su Ameri dozvolili krah trzista nekretnina im je dozvolilo da sada imaju rast, kakav-takav. Mi smo, u odnosu na njih, u zaostatku od 3-4 godine po desavanjima.


  • 0

#41 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 May 2013 - 23:21

Slazem se da nece biti robustan i da ce biti kasljucanja, ali su mnogo blizi oporavku od Evrope. 

 

Pazi, jedan od uzroka krize jeste resen - prosli su real estate bubble - kod njih kad je pukao - pukao je svetski.. U Francuskoj i dalje nije pukao, a tek je u procesu izduvavanja u Spaniji, Italiji.. Spanskih 27% nezaposlenosti da ne pominjem. To sto su Ameri dozvolili krah trzista nekretnina im je dozvolilo da sada imaju rast, kakav-takav. Mi smo, u odnosu na njih, u zaostatku od 3-4 godine po desavanjima.

 

Real estate bubble nije uzrok vec simptom krize. Uzrok krize je isti kao i 1929-te, neravnomerno raspodela 'kolaca', tj. situacija u kojoj recimo 1% od ukupnog stanovnistva zaradjuje preko 20% GDP, dok donjih 90% zaradjuje manje od 50%. S obzirom da zarada vecina stanovnistva opada, kapital se disalocira i umesto u ulaganja za buduce proizvodnju ide u spekulaciju. 

 

http://www.nytimes.c...gilded-age.html


  • 0

#42 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 May 2013 - 00:08

Real estate bubble nije uzrok vec simptom krize. Uzrok krize je isti kao i 1929-te, neravnomerno raspodela 'kolaca', tj. situacija u kojoj recimo 1% od ukupnog stanovnistva zaradjuje preko 20% GDP, dok donjih 90% zaradjuje manje od 50%. S obzirom da zarada vecina stanovnistva opada, kapital se disalocira i umesto u ulaganja za buduce proizvodnju ide u spekulaciju. 

 

http://www.nytimes.c...gilded-age.html

 

Ok, to je prauzrok, posledica toga je real estate crash - lek za to je deleveraging koji se desio u USA vise nego drugde. 

 

Ubijanje srednje klase jeste problem, ali ne ockujem da se da resiti za par godina.


  • 0

#43 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 09 May 2013 - 10:11

Sledeci link je moj favorit za podatke o US ekonomiji:

http://www.dallasfed...a/us-charts.pdf

A strana 35 Recession Probability je jednostavna "kristalna kugla" za predvidjanje rizika USA ekonomije. Do sada mi je uvek davala dobar signal (1999, 2006) kada treba pobeci iz stokova, a to se radi jednom u 5-6 godina kada Neftci prijavi dolazecu recesiju.

Istina, sada se i Dallas Fed malo ogradjuje od pouzdanosti predvidjanja usled nultih interesnih stopa FED-a.
 

Edited by S&P, 09 May 2013 - 10:14.

  • 0

#44 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 09 May 2013 - 10:44

Ok, to je prauzrok, posledica toga je real estate crash - lek za to je deleveraging koji se desio u USA vise nego drugde. 

 

Deleveraging je samo delimican, zaduzivanje stanovnistva i kompanija stagnira (osim kada su u pitanju studentski krediti). Ono sto ja vidim kao problem je sto deo kapitala koji bi u trzisnim uslovima bio nelikvidan/umrtvljen/umanjen je umesto toga 'zamenjen' za gotov novac kod FED-a, i sad opet pravi probleme i naduvava nove bubble-ove, trenutno imamo bar tri nova bubble-a (obveznice drzava, obveznice kompanija, studentski krediti) a i rast cena deonica je vise posledica likvidnosti nego posledica realnog rasta ekonomije.

 

 

 

Sledeci link je moj favorit za podatke o US ekonomiji:

http://www.dallasfed...a/us-charts.pdf

A strana 35 Recession Probability je jednostavna "kristalna kugla" za predvidjanje rizika USA ekonomije. Do sada mi je uvek davala dobar signal (1999, 2006) kada treba pobeci iz stokova, a to se radi jednom u 5-6 godina kada Neftci prijavi dolazecu recesiju.

Istina, sada se i Dallas Fed malo ogradjuje od pouzdanosti predvidjanja usled nultih interesnih stopa FED-a.
 

 

Imamo nulte interesente stope i imamo 85 milijardi kesha mesecno koji kupuje obveznice, tako da su se pocele pojavljivati stvari koje se nikad do sada nisu desavale (bar za 200 godina u US): kamate ispod 1.8% na 10-godisnje US obveznice, prosecne kamate ispod 5% na obveznice kompanija itd. Stoga nisam siguran koliko ce istorijski podaci biti relevantni za buduca desavanja, nemojmo zaboravati da je jedan od osnovnih uzroka katastrofe sa obveznicama vezanim za nekretnine bio taj sto su svi matematicki modeli za ocenjivanje obveznica bili zasnovani na aksiomu da cena nekretnina ne moze da padne na nivou cele US jer se tako nesto nije dogodilo zadnjih 70 godina.

 

Elem, mozda smo skrenuli suvise sa teme, u svakom slucaju ovaj thread je posvecen investicionom portfoliu, kako se postaviti u trenutnim uslovima? Permanentni portfolio od kojeg sam krenuo predvidja da ako jedna stavka (zlato, deonice, obveznice, kesh) skoci vise od 40% da onda treba prodati profit 'dobitnika' i uloziti u 'gubitnike' tako da sam ja vec likvidirao neke pozicije u deonicama.


  • 0

#45 S&P

S&P
  • Members
  • 100 posts

Posted 09 May 2013 - 11:06

Moj vidjenje investicionog portfolija je primarno "buy and hold".

 

Pri tome portfolio treba da se sastoji od visoko diversifikovanih stokova sa dobrim dividendama. Takodje likvidni ETF-ovi sa visokom market kapitalizacijom (10B+) i malim MER-om (0.1-0.2 %), a koji su vezani za stock indexe USA + Developed World + Emmerging Markets.

 

Ukratko, pristup koji propagira John C. Bogle - kupi market i sedi, tj. ne pokusavaj da pobedis market. Jedina iznimka je kada Neftci prijavi definitivno dolazecu recesiju u sledecih 6-12 meseci, i kada su svuda "znakovi na zidu" da je recesija neminovna. Onda izlaz iz stokova i odlazak na parking i cekanje godinu-dve da oluja dodje i prodje. Povratak u stok indekse kada su svi jos uvek ocajni, a Neftci kaze da je recesija gotova.

 

Lokalne korekcije marketa se pregrme tako sto se prosto ignorisu, npr ne prati se market uopste 3 meseca.


  • 0