Jump to content


Photo
- - - - -

Investicioni portfolio


  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#16 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 17 November 2012 - 13:43

Za investicione portfolije predlazem da se procitaju neke knjige odavde: http://www.boglehead...g/readbooks.htm

Ako nemate pristup tim knjigama ali znate engleski, onda vidite ovaj forum: http://www.bogleheads.org
(Tu se diskutuje i taj "permanenti portfolio", izmedju ostalih.)

Ako ne znate engleski, onda je najbolje/jedino/najgore sto znam ovo: http://www.economy.r...pic.php?id=2876
  • 1

#17 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 17 November 2012 - 15:35

Hvala na linkovima, ima tu zanimljivih stvari.

Vec sam dosta stvari nasao na internetu, ali jedan od razloga zasto sam pokrenuo ovu temu je sto bih voleo da cujem sto vise lokalnih iskustava, npr. da li je neko kupio i iznajmljuje nekretninu u Gracu u Austriji, ime deonice crnogroskog telekoma, ima obveznice Srbije, kupovina zlata/srebra na lokalnom trzistu, itd. Neke od stvari opisanih u zapadnoj literaturi jednostavno nisu primenjive ili su preskupe za nas ovde (money funds, mutual funds, ETFs, etc.)
  • 0

#18 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 13 December 2012 - 09:51

Peter Schiff  po nekada previse prica i pretjeruje, ali ovo juce je objasnio!


  • 0

#19 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 27 December 2012 - 09:46

Превејани Јеврејин вам открива тајну:

вино бар 10%

ЦХФ да

ЕУР ђене ђене

злато да

УСД не

ХОВ само за оне који имају шлифа, несигурно


  • 0

#20 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 27 December 2012 - 16:23

Превејани Јеврејин вам открива тајну:

вино бар 10%

ЦХФ да

ЕУР ђене ђене

злато да

УСД не

ХОВ само за оне који имају шлифа, несигурно

 

Definitivno interesantna ideja za vino, a svi znamo da je vino bolje sto je starije :)

 

U nekim najcrnjim scenarijima zlato bi zadrzalo neku vrednost ali bi npr. izgubilo vrednost u odnosu na hranu, tako je npr. tokom drugog svetskog rata vreca kukuruznog brasna od 20 kg mogla da se kupi za jedan dukat dok je 1939 dukat vredio oko 200 tadasnjih dinara i za njega se moglo kupiti oko 60 kg hleba.

 

Ako neko ima kucu i podrum, definitivno treba da se razmisli i o stednji u brasnu i vinu :)


  • 0

#21 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 27 December 2012 - 20:17

Svaki papir (USD, EUR, CHF) gubi vrednost, ako podjemo od toga da ce hrana skociti u odnosu na zlato, rekao bih da ni zlato nije neka vrednost. Sve ovo vazi za situaciju opsteg kolapsa, svetskog rata (ako bi se desio, verovatno nam ni hrana tada nece trebati)...

Licno iskustvo iz 1999, provereno, ulozio sam u so i cigarete, cigarete pun pogodak!


  • 0

#22 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 27 December 2012 - 21:51

Svaki papir (USD, EUR, CHF) gubi vrednost, ako podjemo od toga da ce hrana skociti u odnosu na zlato, rekao bih da ni zlato nije neka vrednost. Sve ovo vazi za situaciju opsteg kolapsa, svetskog rata (ako bi se desio, verovatno nam ni hrana tada nece trebati)...

Licno iskustvo iz 1999, provereno, ulozio sam u so i cigarete, cigarete pun pogodak!

 

Spominjao sam da bi to bio najcrnji scenario kada bi hrana skocila cak i u zlatu, nadajmo se samo da do toga nece doci...

 

U svakom slucaju ideja rasprave ovdje je portfolio, tj. uloziti u vise razlicitih stvari, pri cemu je hrana (pa i alkohol) definitivno zanimljiva opcija. Nedavno sam gledao na National Geographic-u emisija o tzv. Preppers-ima, odnosno likovima koji se pripremaju za kraj sveta. Jedna porodica ima ranc u Teksasu i svaki dan konzerviraju na gomile hrane spremajuci se za sudnji dan, pitaju lika sta ce da radi sa tolikom hranom ako ne bude smaka sveta a on mrtav hladan 'Ulozio sam 80.000$ u hranu u zadnje dve godine i sad imam konzervirane hrane u vrednosti od 200.000$, bolje sam prosao nego da sam ulagao u penzione fondove' :)


Edited by mrblaf, 27 December 2012 - 21:51.

  • 0

#23 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 16 January 2013 - 16:03

Ja sam poslednjih par meseci u Evropi, investiram u agrokulturu, najviše po Bosni (ili Republici Srpskoj, kako se kome sviđa, fleksibilan sam), planiram već par meseci i Švajcarsku, ali malo teže ide (trenutno manjak casha + njihova regulativa, hebiga), uglavnom, od valuta posedujem najviše švajcarce, zatim dolare i nešto jena. Trebao bih malo da se napucam evrića, ali sačekaću još, neće nigde pobeći (ako ne izgubi glavu), pa ću onda da razmislim. Trenutno u kešu najviše dolara, na računu švajcaraca.
 
Što se tiče nekretnina, zavisi, izdajem kuću u Čikagu (Old Town, gleda na Jones teren, blizu metro, blizu centar) i kuću u Los Anđelesu /kad nisam u SAD/ (Hancock Park, prva ulica posle Korea Town naselja), ne ide to tako unosno, odnosno ne zadovoljava špekovanje na veliko, ali dobro, od priliva glava ne boli. Nađe se da pokrije interne troškove. :kece: Gledao sam NYC isto, ali sam imao par krahova, tako da sam odložio na duže staze neku veću investiciju tog tipa... Zadovoljavam se drugim stvarima.

 

Ako planiraš prodaja - kupovina - fresh gotovina - sad se ne isplati! Još malo sačekaj...
 
Investiraj u agro, na duže staze će se najviše isplatiti. Po Bosni su trenutno niske cene, tako da ako imaš pri džepiću, odreši kesicu! :) Posebno ovi što su izbegli u ratu, a nisu mogli da prodaju zemljište, gledaju da ga uvale za bud džabe. :)

 

Zlato... hm, još uvek imam burmu. :)


Edited by JimmyM, 16 January 2013 - 16:12.

  • 0

#24 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 16 January 2013 - 16:37

Što se tiče nekretnina, zavisi, izdajem kuću u Čikagu (Old Town, gleda na Jones teren, blizu metro, blizu centar) i kuću u Los Anđelesu /kad nisam u SAD/ (Hancock Park, prva ulica posle Korea Town naselja), ne ide to tako unosno, odnosno ne zadovoljava špekovanje na veliko, ali dobro, od priliva glava ne boli. Nađe se da pokrije interne troškove. :kece: Gledao sam NYC isto, ali sam imao par krahova, tako da sam odložio na duže staze neku veću investiciju tog tipa... Zadovoljavam se drugim stvarima.

 

Ako planiraš prodaja - kupovina - fresh gotovina - sad se ne isplati! Još malo sačekaj...

 

Vidim da je u Americi dosta popularno kupovina nekretnina koje su zavrsile na dobosu, njihovo sredjivanje i izdavanje, nije ni cudo kad su prinosi na obveznice i stednju nepostojeci, tako da je to verovatno odlicna investicija tamo, medjutim tamo je odnos vrednosti nekretnine i godisnje rente blizu 10, tj. mozes da kupis nekretninu i dobijes godisnje na izdavanje i do 1/10 vrednosti nekretnine (bez uracunog poreza).

Ovde je to misaona imenica, taj odnos je oko 20, takodje bez poreza, zato sam i pitao da li ima neko iskustva za Austriju/Sloveniju/Italiju i slicno, mislim da tamo moze isto da se iznajmi nekretnina za neki odnos vrednost/godisnja renta ispod 15.

 

 

Ja sam poslednjih par meseci u Evropi, investiram u agrokulturu, najviše po Bosni (ili Republici Srpskoj, kako se kome sviđa, fleksibilan sam), planiram već par meseci i Švajcarsku, ali malo teže ide (trenutno manjak casha + njihova regulativa, hebiga), uglavnom, od valuta posedujem najviše švajcarce, zatim dolare i nešto jena. Trebao bih malo da se napucam evrića, ali sačekaću još, neće nigde pobeći (ako ne izgubi glavu), pa ću onda da razmislim. Trenutno u kešu najviše dolara, na računu švajcaraca.

 

Investiraj u agro, na duže staze će se najviše isplatiti. Po Bosni su trenutno niske cene, tako da ako imaš pri džepiću, odreši kesicu! :) Posebno ovi što su izbegli u ratu, a nisu mogli da prodaju zemljište, gledaju da ga uvale za bud džabe. :)

 

Poljoprivredno zemljiste mi je jedna od prvih opcija, inace ja sam poreklom iz Bosne/RS, merkam poljoprivredno zemljiste, moze da se nadje povoljno ali ne bih ga kupovao bez neke opcije da donosi neku zaradu, barem sitnu. U Bosni/RS-u je jako tesko dati zemlju u arendu, razmisljam o nekim varijantama tipa uzgajanju lekovitog bilja i slicno (nakon sto je unistena industrija, vazduh i voda su medju najcistijim u Evropi...), ali nemam vremena da se ozbiljno posvetim tome (imam redovni posao + dodatni posao + zena/deca), mozda ako nadjem ortaka koji bi full time uletio u tako nesto.

 

Da li ti imas neku zaradu od zemljista koje si uzeo, tj. da li izdajes zemljiste, uzgajas nesto u kooperativi i slicno?


  • 0

#25 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 24 January 2013 - 21:18

Da se nadovežem, zaboravio sam hebiga, ko sad ima casha, gold haven su stanovi po SAD, za $300,000 (neki i manje) u samim downtown zgradama, za koju godinu će doći do eklipsije cena između condominium i family house nekretnina, pa će moći fino da se umrse brci i dobra lova da se strpa u džep! :)

 

Dajem prognozu do maksimalno 10 godina za okretanje! :)


  • 0

#26 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 25 January 2013 - 00:14

Na jugu su stanovi u Downtown-u jos jeftiniji, u Texasu se pristojan stan u centru moze kupiti vec za $100k npr. u San Antoniju, nesto su skuplji u Hjustonu i Dalasu, a u Ostinu su oko $200k, pri cemu je Ostin odlican grad za zivot u Downtown-u.

 

No naravno, sve zavisi od lokalne ekonomije, mada i sa te strane mislim da je Texas odlicno mesto za ulaganje s obzirom na prilicno raznovrsnu i jaku ekonomiju. 


  • 0

#27 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 07 April 2013 - 02:19

Kakvi stanovi, dauntaunovi, paunovi... je li ko procitao nesto sa linkova koje sam naveo? Ako vec ulazete u Americi, sta mislite o REIT fondovima?


  • 0

#28 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 07 April 2013 - 17:30

Kakvi stanovi, dauntaunovi, paunovi... je li ko procitao nesto sa linkova koje sam naveo? Ako vec ulazete u Americi, sta mislite o REIT fondovima?

 

Sve sto se nalazi na tim linkovima se odnosi uglavnom na US, u velikoj meri neprimenjivo kod nas, posebno iz razloga sto je akcenat na ulaganju u deonice i fondove vezane za deonice. Iako posedujem deonice, trenutno im malo verujem, mislim da je rast deonica 1981-2000 bio aberacija i da se tako nesto nece ponoviti dugo vremena, a da je nivo deonica trenutno u velikom raskoraku sa stanjem realne ekonomije. Dok s jedne strane imamo rekorde u Dow Jones-u i S&P500 indeksima, s druge strane imamo rekordnu nezaposlenost u zadnjih 30 godina, rekordne deficite u budzetu, rekordno malo zaposlenih radno aktivnih osobra, rekordan broj ljudi na EBT kartama (besplatna hrana za siromasne), opadajuce prihode srednje klase, rastuce troskove zdravstva i penzija itd.

 

REIT izgleda kao zanimljiv koncept, posebno zbog moguce diversifikacije kako geografske tako i kvalitativne, mada ja bih izbegao REIT-ove koji imaju veze sa poslovnim prostorima, vacancy rate za kancelarije je jos uvek visi od nekog normalnog a ekonomija ne izgleda nimalo ruzicasto, barem kad je u pitanju otvaranje novih radnih mesta i sirenje office space-a.

 

Sto se tice price o stanovima u Teksasu, to nije bezvezna prica, ja sam pristalica da prije investiranja treba dobro analizirati (lokalnu) ekonomiju, svaka zarada iz investicija je bazirana na zdravlju ekonomije, i bez ekonomskog rasta u proseku nema zarade bez obzira da li su u pitanju deonice, obveznice, nekretnine ili nesto drugo. Smatram da Teksas ima najraznovrsniju i najdinamicniju ekonomiju u US i da bi neko ko je u Americi trebao to da ima u vidu prilikom ulganja.


  • 0

#29 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 08 April 2013 - 14:03

Sve sto se nalazi na tim linkovima se odnosi uglavnom na US, u velikoj meri neprimenjivo kod nas.

Dosta toga sto se nalazi na tim linkovima je primenljivo svuda (istorija investiranja, diversifikacija, pasivno investiranje...), mada se slazem da nije sve primenljivo u Srbiji. Ali kako je onda u Srbiji primenljiva prica koju ste poceli o Teksasu, San Antoniju, Hjustonu, Dalasu i Ostinu? Kako Ostin moze biti dobar grad kad nema NBA tim? Zasto ne bi sad bilo isplativo ulaganje u dragocene ptice ("precious birds") kao paunovi ili drago kamenje kao rubini i crni opal?


  • 0

#30 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 April 2013 - 15:20

Dosta toga sto se nalazi na tim linkovima je primenljivo svuda (istorija investiranja, diversifikacija, pasivno investiranje...), mada se slazem da nije sve primenljivo u Srbiji. Ali kako je onda u Srbiji primenljiva prica koju ste poceli o Teksasu, San Antoniju, Hjustonu, Dalasu i Ostinu?

 

 

Ne znam da li si procitao moj post do kraja, ono sto je primenjivo je sljedece:

 

Sto se tice price o stanovima u Teksasu, to nije bezvezna prica, ja sam pristalica da prije investiranja treba dobro analizirati (lokalnu) ekonomiju, svaka zarada iz investicija je bazirana na zdravlju ekonomije, i bez ekonomskog rasta u proseku nema zarade bez obzira da li su u pitanju deonice, obveznice, nekretnine ili nesto drugo. 

 

Ja razmisljam o ulaganju u nekretnine da bi prosirio svoj portfolio, pre ulaganja je potrebno uloziti malo vremena u analizu, uzmimo 'neprimenjive' podatke iz US:

 

Stan (condo) u San Antonio-u gde sam ziveo par godina mozes da kupis za 80-100k dolara, a izdajes ga za 700 dolara mesecno bez nekih vecih problema, sa tendencijom moguceg rasta. Znaci odnos cena/godisnja renta je 10.70 bez poreza (90/8.4). Stan u Beogradu koji kosta 90.000 dolara mozes da izdas za 325 dolara sa negativnim tendencijama, odnos cena/godisnja renta 23.07 bez poreza (90/3.9)

 

ZAKLJUCAK: Ulaganje u stan u Beogradu je neisplativo, lokalna ekonomija ne moze da isplati normalnu rentu.

 

 

Kako Ostin moze biti dobar grad kad nema NBA tim?

 

Sto se tice zivota u Ostinu, proveo sam nekoliko meseci tamo, znam sta pricam, 10 puta bolji grad za zivot od San Antonia sve sa NBA San Antonio Spurs-ima.

 

 

 Zasto ne bi sad bilo isplativo ulaganje u dragocene ptice ("precious birds") kao paunovi ili drago kamenje kao rubini i crni opal?

 

Ili Bitcoin? Ili Mercedes 300 SLS iz 60-tih? Ili Pikasove slike? Ili stan na Menhetnu? Ili kovanica od jednog dolara iz 1804? U cemu je tacno razlika ako kupim deonice Apple-a i prodam ih za dva puta skuplja i ako kupim stan na Menhetnu (ili bilo sta drugo) i prodam ga posle nekog vremena dva puta skuplje?

 

Jedna od stvari koja mi se ne svidja kod americkog poimanja investicija je da ako nesto kupis danas jeftino i prodas sutra skuplje (flipping), da je to 'investicija'. Neko bi to nazvao spekulacijom, no dobro...

 

Flipping odnosno kupi danas i prodaj sutra je nesto sto propagiraju brokerske/posrednicke firme (Wall Street, banke, aukcijske kuce, agencije za nekretnine itd.), jer oni kod svakog flippinga uzimaju procenat, bez obzira kako ce proci kupac. 


Edited by mrblaf, 09 April 2013 - 09:53.

  • 0