Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je Fizicki fakultet najtezi fakultet u Beogradu!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
163 replies to this topic

#121 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 March 2013 - 17:29

pa dobro bre mrd ,i kad posle ispita sve zaborave sta rade za sledeci gde im treba min 30 % znanja od prethodnog ispita. uce sve iz pocetka. pa onda kad i to zaborave onda za sledeci uce ponovo i onaj prvi i onaj drugi. a kuku lele kad treba osnovu novog ispita uzeti od 5 prethodnih po 10%. mnogo to tesko zvuci. takvi jadni skoce sa brankovog mosta mislim i pre 4. godine. nije to tako lako.ne bila im ja u kozi. ako moze toliko da uci onda znaci moze da radi ko konj. a to uopste nije losa osobina.   u poredjenju sa njima ja sam onda lenjivica sto samo uziva,lepo polako natanane ako je ovo ovako,a ovo ide uz to, a u slucaju ovog rezultata i kombinacije sa ovim nalazom to moze biti to i to. prosta stvar.

Stvar je u tome da ti tih "30% prethodnog ispita" najčešće treba da bi zaista razumeo/la novi ispit. Ako učiš "napamet" onda se i ne trudiš da razumeš to što učiš pa ti i ne treba to gradivo. Na ETF-u sam taj tip prepoznavao tako po tome što su se za pismeni deo ispita pripremali isključivo tako što bi prikupljali što je moguće više rešenih ispitnih zadataka sa prethodnih rokova i trošili silno vreme da "provale" tipične zadatke i ne pokušavajući da razumeju šta rade. Zanimljivo je kako su uspevali da nauče "tipične paterne" u ispitnim zadacima dovoljno da prođu pismeni deo ispita a da uopšte ne razumeju gradivo.

Edited by tomas.hokenberi, 08 March 2013 - 19:45.


#122 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 08 March 2013 - 20:35

Ne, ja sam samo protiv toga da se osobe koje koje imaju volju i motivaciju da rade i zavrsavaju fakultet, a nisu nesto narocito nadarene za ono sto su odabrale nazivaju budalama. Sta su osobe koje jesu nadarene, a ne rade, ako ne budale?


Edited by Johanna92, 09 March 2013 - 02:20.


#123 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 March 2013 - 10:21

Sta su osobe koje jesu nadarene, a ne rade, ako ne budale?

Bonvivani?

#124 BlueShade

BlueShade
  • Banned
  • 83 posts

Posted 21 March 2013 - 14:43

Da bi se završio bilo koji fakultet uopšte nije potrebna neka natprosečna inteligencija i sposobnosti. Dovoljno je da nisi baš totalni moron i da imaš jaku volju i disciplinu da bi bio/la u stanju da učiš mnogo više od onih koji zaista imaju talenta za oblast. Znam neke koji su uspeli i da doktoriraju a da su zapravo totalni antitalenti za oblast.

 

ja znam neke koji su uspeli da doktoriraju i to na prestiznim svetskim fakultetima a da nemaju nikakvog smisla za nauku kojom se bave.



#125 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 23 March 2013 - 14:13

Bonvivani?

 

Naravno da ne, neki uopste ni ne zavrsavaju fakultete. 



#126 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 March 2013 - 05:36

ja znam neke koji su uspeli da doktoriraju i to na prestiznim svetskim fakultetima a da nemaju nikakvog smisla za nauku kojom se bave.

Ti to da potvrdis moju tezu da svako ko moze da ugreje stolicu moze da zavrsi.



#127 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 01 April 2013 - 16:34

http://www.studiraj....ke-u-njemackoj/

 

Od Martina R. se očekivalo da će sa lahkoćom završiti studij fizike. Već sa jedanaest godina je pokazao interesovanje za fiziku, ne ispuštajući knjigu o fizici iz ruku. Ništa ga više nije fasciniralo od onoga što je pronalazio u toj knjizi. Maturirao je iz matematike i fizike, da bi nakon odsluživanja vojne obaveze upisao studij fizike u Dresdenu (Njemačka). „Za mene nije postojala alternativa”, govorio bi Martin.

 

Međutim, studij fizike za Martina nije išao po planu. „Na predavanjima iz matematike ništa nisam razumio”, morao je sebi Martin priznati nakon prvih par sedmica studija. „Sve više sam se pitao šta ću uraditi ako ne savladam gradivo”. Iz sedmičnih vježbi iz matematike je dobijao loše ocjene, iako je sate provodio radeći zadatke. „Frustrirajuće i demotivirajuće iskustvo”.

 

Ono što je Martin doživio opisuje svakodnevnicu mnogih studenata fizike u prvom semestra studija u Njemačkoj: „štrebanje” do kasno u noć, i opet loše ocjene. Studij koji se grana na eksperimentalnu fiziku, teoretsku fiziku i matematiku, mnoge studente dovodi do iznemoglosti. Oni koji žele da studiraju fiziku bi se trebali interesovati za prirodne pojave, ali moraju posjedovati i kvalitetno poznavanje matematike. Praktično sve fizičke pojave se matematički objašnjavaju.

Urlich Nienhaus, profesor u Kralsruheu (Njemačka) navodi kako studenti naročito u prvim semestrima ne uspjevaju da prebrode visoke zahtjeve studija. Oko trideset posto studenata napušta studij fizike u prvim semestrima, ali oni koji izdrže bivaju i nagrađeni: oni nemaju problema sa zapošljavanjem. Prema zvaničnim podacima, u Njemačkoj trenutno postoji oko 5000 otvorenih mjesta za zapošljavanje iz ove oblasti.


Edited by Yormax, 01 April 2013 - 16:35.


#128 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 01 April 2013 - 16:47

Naravno, Furijeova analiza i vec pomenuta Laplasova transformacija su trivijalne i jednostavne, a matematika je cista glupost. Hebote, na ovom forumu bas se moze svasta procitati. Sto se stereotipa tice, tu se slazemo. Tvrdnja koju si izneo je zaista stereotip.

 

Matematika i zahteva pojednostavljen nacin razmisljanja, to nije neka tajna i daleko je od stereotipa. Zato i jeste problem svemu tome se prilagoditi i istovremeno ostati upotrebljiv za ostale oblasti zivota i rada, ili kao sto se kaze za postdiplomce "kad jednom nauce da uce onda im je lako i da doktoriraju, jer onda vise nista ne znaju sem da uce..."



#129 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 April 2013 - 16:55

Matematika i zahteva pojednostavljen nacin razmisljanja, to nije neka tajna i daleko je od stereotipa. Zato i jeste problem svemu tome se prilagoditi i istovremeno ostati upotrebljiv za ostale oblasti zivota i rada, ili kao sto se kaze za postdiplomce "kad jednom nauce da uce onda im je lako i da doktoriraju, jer onda vise nista ne znaju sem da uce..."

Tu se negde i krije razlika izmedju upotreblivih strucnjaka i onih koji imaju diplomu.



#130 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 01 April 2013 - 22:14

Matematika i zahteva pojednostavljen nacin razmisljanja, to nije neka tajna i daleko je od stereotipa. Zato i jeste problem svemu tome se prilagoditi i istovremeno ostati upotrebljiv za ostale oblasti zivota i rada, ili kao sto se kaze za postdiplomce "kad jednom nauce da uce onda im je lako i da doktoriraju, jer onda vise nista ne znaju sem da uce..."

 

Upravo suprotno, svaka matematička disciplina zahteva na početku "definisanje" osnovnih pojmova i prihvatanje aksioma. Zatim zahteva strogo i precizno dokazivanje svakog novog tvrđenja na osnovu već postavljenih aksioma. O tome se raspravljalo na drugom topiku. Da li ti tu vidiš pojednostavljen način razmišljanja ili ne, tvoj problem. Tvoj problem je i to što se baviš naukom koja bez matematike ne bi ni postojala, a za to su ti dokaz upravo navedene oblasti. Ovakve neutemeljene tvrdnje ti ne mogu biti oproštene čak i ako si brucoš, a ne student završnih godina.



#131 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 April 2013 - 03:50

Upravo suprotno, svaka matematička disciplina zahteva na početku "definisanje" osnovnih pojmova i prihvatanje aksioma. Zatim zahteva strogo i precizno dokazivanje svakog novog tvrđenja na osnovu već postavljenih aksioma. O tome se raspravljalo na drugom topiku. Da li ti tu vidiš pojednostavljen način razmišljanja ili ne, tvoj problem. Tvoj problem je i to što se baviš naukom koja bez matematike ne bi ni postojala, a za to su ti dokaz upravo navedene oblasti. Ovakve neutemeljene tvrdnje ti ne mogu biti oproštene čak i ako si brucoš, a ne student završnih godina.

 

Ovo je podjednako pojednostavljeno gledanje na stvari kao i ono sto nam servira fizicarski prvi potpredsednik. Tvrdnja da fizika ne bi postojala bez matematike je nonsens; onda ne bi postojala ni nauka uopste, jer ne treba zaboraviti da je matematika otpocela u drevnim civilizacijama upravo kao *fizicko* merenje u geodetske i gradjevinske svrhe, a tek kasnije se pojavila njena formalizacija i aksiomatizacija i posledicno odvajanje od prostornovremenskih odnosa u fizickom svetu. Dakle A je zavisno od B isto koliko i B od A. (Da ne govorimo da je u savremeno doba driving force za razvitak citavih oblasti matematike bila upravo primena u novim problemima specijalnih nauka, poput teorije grupa u kristalografiji ili funkcionalne analize u kvantnoj mehanici.)



#132 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 04 April 2013 - 18:16

Dobro, ja mu možda nisam dao pravi odgovor na (veoma glupu)tezu da matematika zahteva pojednostavljeno razmišljanje, ali bez matematike kao alata fizičar je potpuno razoružan. Čak i kada se neka matematička disciplina razvija zahvaljujući plodnom tlu za primenu u nekoj posebnoj oblasti, to je i dalje samo matematika. Tako je i sa geometrijom, koju si naveo kao primer, koja otuda nosi i naziv. Medjutim, kao što je neko već rekao na drugom topiku, osnovni pojmovi u (recimo) geometriji(tačka, prava i ravan) su konstrukti ljudskog uma, pa geometrija postoji kao takva, bez obzira koliku i kakvu primenu nalazi u drugim oblastima.


Edited by Bradzorf, 04 April 2013 - 18:17.


#133 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 April 2013 - 18:21

Da nema masinstva fizicari ne bi imali sta da rade.



#134 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 04 April 2013 - 18:31

Pa da, ali to je skroz na drugom kraju štapa.



#135 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 April 2013 - 22:27

Dobro, ja mu možda nisam dao pravi odgovor na (veoma glupu)tezu da matematika zahteva pojednostavljeno razmišljanje, ali bez matematike kao alata fizičar je potpuno razoružan. Čak i kada se neka matematička disciplina razvija zahvaljujući plodnom tlu za primenu u nekoj posebnoj oblasti, to je i dalje samo matematika. Tako je i sa geometrijom, koju si naveo kao primer, koja otuda nosi i naziv. Medjutim, kao što je neko već rekao na drugom topiku, osnovni pojmovi u (recimo) geometriji(tačka, prava i ravan) su konstrukti ljudskog uma, pa geometrija postoji kao takva, bez obzira koliku i kakvu primenu nalazi u drugim oblastima.

Konstrukt ljudskog uma je i jezik, bez koga bi takodje bilo koja nauka (dakle, eo ipso i fizika) bila nemoguca. I sad sta, treba neko da kaze: eto, bez lingvistike bi sve nauke bile nemoguce, jer se sve sporazumevaju jezikom... Matematika PROUCAVA tacke, ravni, itd. - isto kao sto lingvistika proucava jezik. To ne znaci da ima nad tim objektima, bez obzira bili konstrukti ljudskog uma ili postojali u nezavisnom platonistickom svetu, bilo kakvo pravo vlasnistva ili copyright ili prioritet ili stogod takvo. Specijalne nauke ce koristiti ona orudja koja su im za date potrebe neophodna - ili ce, kao sto pomenuh, snazno motivisati pronalazenje potpuno novih takvih orudja - bez da se matematicarima ili lingvistima placa reket ili odaje nekakva posebna pocast. Matematika je ljudska organizovana delatnost koja podleze svim osobenostima i sluycajnostima koje se odigravaju u istorijskom razvitku - da je nema u obliku u kome postoji, ne bi svet nestao niti bismo se morali odreci bilo kakvog saznanja o prirodi ili drustvu. Jednostavno, neke stvari bi bile iznova otkrivane u raznim specijalnim oblastima, nazivale bi se razlicito, vladala bi daleko veca konfuzija, i gotovo izvesno bi napredak nauka bio sporiji, ali ne znaci da ga ne bi ni bilo, te da matematicare zbog toga treba uvek stavljati u celo stola... (nezavisno od toga sto oni o sebi zaista tako misle, i uopste, a u Srbiji posebno)