Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Da li je Fizicki fakultet najtezi fakultet u Beogradu!? - Page 3 - Obrazovanje - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Da li je Fizicki fakultet najtezi fakultet u Beogradu!?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
163 replies to this topic

#31 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 10 November 2012 - 16:55

Gresis, sinak i to debelo. Najtezi predmet na ETF-u je uvek bila (Analogna) Elektronika, a to je, ako zanemarimo opsteobrazovne predmete tipa Sociologije i slicne, predmet na ETF-u koji se verovatno najmanje oslanja na neku (visu) matematiku. Jako "matematizovani" predmeti, kao sto su npr. "Stohasticki Sistemi i Estimacija", "Statisticka Teorija Telekomunikacija", "Signali i Sistemi" i su uvek bili laksi za polaganje.

Pa taj predmet postoji i na Fizickom fakultetu. Elektronika je bas poznata po tome sto se koristi ista skripta kao na ETF-u, ali ne spada u teze ispite iako je retko ko polaze. Najtezi ispiti na Fizickom su kvantna, teorijska, nuklearna i ostale oblasti koje se nigde drugde ne uce, ali sigurno da je prestiznije imati takvu diplomu nego biti strucnjak za stohasticke sisteme i telekomunikacije. Ne znam sta ti tu podrazumevas pod "tezinom" gradiva, tesko je ono sto je apstraktno, dok ovako sto se tice ulozenog vremena i truda najteze je raditi poslove za koje nije potrebno nikakvo obrazovanje, ko hoce da se ubije radeci nek ide lepo u rudnik i nek se pokaze na delu, zasto bi se maltretirao sa tim ETF-om.

Moje pitanje je, ako su ispiti na ETF-u toliko teski kao sto tvrdis, kakve su to onda mazohisticke budale koje su spremne da to studiraju i da se onda posle jos decenijama bave tim istim poslom? Ne znam kakav je onda problem sa nasim ETF-om ali znam da su na univerzitetima u civilizovanom svetu smerovi za inzenjering spojeni u jedan, gradjevina, masinstvo i elektrotehnika su spojeni i onda posle studenti biraju cime ce se baviti i koji ce master da upisu. Da li mi u Srbiji uopste imamo elektro0industriju sa tolikim prekaljenim strucnjacima sa ETF-a? Jer sudeci po tim kriterijumima mi (i Rusi) bi trebalo da smo bar pola veka ispred zapada u elektronici, sta onda tu ne stima?
Odgovor je jasan - gradivo iz inzenjerskih oblasti je moguce pojednostaviti i svesti na neki razuman nivo prakticne primene ka cemu se i ide u okviru bolonjske reforme, dok je u fizici to nemoguce jer je ona takva kakva je i ne moze bas da se uprosti za nekog ko potencijalno namerava da se bavi naukom.

Vecina diplomiranih matematicara u Srbiji se bavi IT poslovima, a ne matematikom ili nastavom. Da li ti to govori nesto?

Dakle postoje ljudi kojima se vise dopada da provedu ceo dan za racunarom baveci se glupostima koje nikog ne zanimaju nego da par puta nedeljno ispricaju pricu o kvadratu binoma i uzivaju u tri meseca odmora godisnje za jednu istu zaradu. Ne znam, govori mozda o psiholoskom profilu diplomiranih matematicara.

Ili im ne lezi posao predavaca, ili su iskompleksirani pa smatraju da im je ispod dostojanstva da rade tako jednostavan posao nakon svih muka kroz koje su prosli dok su zavrsili fakultet, ili su prosto glupi.

Ja poznajem jednog programera koji cak ima zdravstvene probleme zbog opterecenja na radnom mestu i ne znam ni ja koliku dioptriju, ali njegov komentar je da "svaka budala moze predavati matematiku", sta reci o tome. Sto ne znaci da ja imam lose misljenje o IT poslovima, ali objektivno za tu struku im nije potrebna matematika kakva se uci na racunarskom smeru Matematickog fakulteta.

Edited by Yormax, 10 November 2012 - 17:09.

#32 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 10 November 2012 - 17:22

Obrada signala je kompleksna disciplina i za bavljenje istom nije potreban manji kvalitet ili sposobnost nego za bavljenje kvantnom mehanikom.

Inace neke elektrotehnicke skole su bolje od vecine gimnazija.

Zar je zaista moguce govoriti o kvalitetu elektrotehnickih skola i fakulteta u zemlji u kojoj i ne postoji elektro-industrija.

#33 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 10 November 2012 - 22:14

Zasto bi neko studirao tezak fakultet ako mu se nudi da provede 40 godina u prosveti? I ko ti je rekao da su plate tamo 500 evra?

To je samo jedan od mogucih izbora, fizicari mogu da se bave bilo cime posebno u inostranstvu i tu imaju siri spektar mogucnosti od matematicara koji tamo bas i nisu previse trazeni i ne odlaze tako lako (u celoj anglosaksonskoj kulturi talenat za matematiku nije na posebnoj ceni). Ali i jedni i drugi mogu da rade kao aktuari u osiguravajucim drustvima, da se bave finansijskom i uopste svim oblastima primenjene matematike kao i programiranjem. To su sve fantasticna radna mesta, posebno ova u oblasti aktuarstva. U zapadnim zemljama se smatra da je neko ko je sposoban da zavrsi tako tezak fakultet u stanju i da radi bilo koji posao bez problema. A visina plata u prosveti nije nikakva drzavna tajna, jer se isplacuju iz budzeta, redovno i sa punim doprinosima za razliku od ovih u privatnim kompanijama.

#34 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 11 November 2012 - 00:03

... ispada da su matematika i fizika neka stvar opste kulture...

Elementarno. Nista manje od ova tri toma i jednog dzerija.

Attached File  3+1.JPG   152.69KB   4 downloads

#35 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 November 2012 - 01:05

Pa taj predmet postoji i na Fizickom fakultetu. Elektronika je bas poznata po tome sto se koristi ista skripta kao na ETF-u, ali ne spada u teze ispite iako je retko ko polaze.

Znam kakva se elektronika uci na fizickom fakultetu i to je blago receno smesno. Na tom nivou se elektronika uci u srednjim skolama ili recimo na masinskom fakultetu.

Najtezi ispiti na Fizickom su kvantna, teorijska, nuklearna i ostale oblasti koje se nigde drugde ne uce, ali sigurno da je prestiznije imati takvu diplomu nego biti strucnjak za stohasticke sisteme i telekomunikacije.

Ti definitvno nemas pojma cime se bave strucnjaci za stohasticke sisteme ili strucnjaci za telekomunikacije.

Ne znam sta ti tu podrazumevas pod "tezinom" gradiva, tesko je ono sto je apstraktno, dok ovako sto se tice ulozenog vremena i truda najteze je raditi poslove za koje nije potrebno nikakvo obrazovanje, ko hoce da se ubije radeci nek ide lepo u rudnik i nek se pokaze na delu, zasto bi se maltretirao sa tim ETF-om.

Neko te je gadno slagao da je apstraktno uvek teze i jos gadnije te je slagao da apstraktne stvari postoje samo u fizici. Ekstrapolacijom tvoje ideje da je apstraktno uvek teze mozemo doci do zakljucka da najtezi fakultet mora biti filozofski. I naravno da je matematika sigurno teza od fizike posto je ocigledno da se bavi jos apstraktnijim problemima.

Moje pitanje je, ako su ispiti na ETF-u toliko teski kao sto tvrdis, kakve su to onda mazohisticke budale koje su spremne da to studiraju i da se onda posle jos decenijama bave tim istim poslom? Ne znam kakav je onda problem sa nasim ETF-om ali znam da su na univerzitetima u civilizovanom svetu smerovi za inzenjering spojeni u jedan, gradjevina, masinstvo i elektrotehnika su spojeni i onda posle studenti biraju cime ce se baviti i koji ce master da upisu.

Molim te nemoj pisati gluposti. Da ovo sto tvrdis nije istina mozes proveriti jednostavnim googlanjem. Preporucujem ti npr. da pogledas kako je to na Berkliju ili MIT-u. Evo ustedecu ti pretragu, evo ispod linkova ka EECS (Electrical Engineering and Computer Science), MECHE (Mechanical Engineering = masinstvo) i CEE (Civil and Environmental Engineering = gradjevina) na MIT-u, pa ti uporedi kurseve:

http://www.eecs.mit.edu/
http://meche.mit.edu/
http://cee.mit.edu/

Da li mi u Srbiji uopste imamo elektro0industriju sa tolikim prekaljenim strucnjacima sa ETF-a? Jer sudeci po tim kriterijumima mi (i Rusi) bi trebalo da smo bar pola veka ispred zapada u elektronici, sta onda tu ne stima?

Za postojanje elektroindustrije nisu dovoljni elektroinzenjeri, potrebno je i da privreda nije upropastavana od strane politicara decenijama. Za to su najmanje krivi elektroinzenjeri (osim onih u politici).

Odgovor je jasan - gradivo iz inzenjerskih oblasti je moguce pojednostaviti i svesti na neki razuman nivo prakticne primene ka cemu se i ide u okviru bolonjske reforme, dok je u fizici to nemoguce jer je ona takva kakva je i ne moze bas da se uprosti za nekog ko potencijalno namerava da se bavi naukom.

Odakle ti ideja da se i (neki) inzenjeri ne bave naukom? Inzenjerske discipline kao sto je elektronika, telekomunikacije, prepoznavanje oblika, signali i sistemi su jednako nauka (osim u uzem smislu podela na nauku i tehnologiju, umetnost itd) koliko i fizika. Mnoge od tih oblasti su jednako apstraktne i slozene (a mnoge i slozenije) kao i fizika.

Dakle postoje ljudi kojima se vise dopada da provedu ceo dan za racunarom baveci se glupostima koje nikog ne zanimaju nego da par puta nedeljno ispricaju pricu o kvadratu binoma i uzivaju u tri meseca odmora godisnje za jednu istu zaradu. Ne znam, govori mozda o psiholoskom profilu diplomiranih matematicara.

Dobar programer moze da zaradi 1000-1500 evra mesecno u Srbiji i bez stalnog rada od 10-12 sati dnevno, a to je ipak malkice vise od 500 evra u prosveti. Cak i u drzavnim firmama i Institutima moze da zaradi 700-1000 evra pa i vise (a tamo se radi 8h dnevno).

Ili im ne lezi posao predavaca, ili su iskompleksirani pa smatraju da im je ispod dostojanstva da rade tako jednostavan posao nakon svih muka kroz koje su prosli dok su zavrsili fakultet, ili su prosto glupi.

A koja je svrha upisivanja tako "teskog" fakulteta da bi bio predavac u osnovnoj skoli?

Ja poznajem jednog programera koji cak ima zdravstvene probleme zbog opterecenja na radnom mestu i ne znam ni ja koliku dioptriju, ali njegov komentar je da "svaka budala moze predavati matematiku", sta reci o tome. Sto ne znaci da ja imam lose misljenje o IT poslovima, ali objektivno za tu struku im nije potrebna matematika kakva se uci na racunarskom smeru Matematickog fakulteta.

A ja poznajem barem 50 programera koji nemaju nikakve zdravstvene probleme, a znam i profesore u srednjim skolama koji moraju da piju Bensedine da bi izdrzali radni dan sa poludivljim srednjoskolcima i sta s tim?

Edited by tomas.hokenberi, 11 November 2012 - 01:16.

#36 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 November 2012 - 02:33

Kao sto je rekao (a licnim radom i dokazao) Bakminster Fuler, inzenjerstvo, kad se njime bave kreativni ljudi, nije nista manje kreativno od slikarstva...

Uzgred, Yormaxova prica da matematika nije na ceni u anglosaksonskoj kulturi je zbilja jedan od vecih idiotizama koji se na forumu mogu procitati (a konkurencija je ogromna). Pa prilicno je lako uvidom u dobitnike Fieldsove medalje videti koliko je to netacno, da sad ne pominjem da je recimo IAS u Prinstonu bio osnovan kao matematicka institucija, da Oxford i Cambridge imaju tradiciju od preko 750 godina nastave matematike, itd. isl. Ukratko, ocena na visini avatara.

#37 Europe_patriot

Europe_patriot
  • Members
  • 245 posts

Posted 13 November 2012 - 14:16

offtopic, u vezi medicine

S obzirom na to koliko ljudi odista i danas umiru po bolnicama (a toga je bilo puno i u bivsoj SFRJ), kod nas je Bolonja izgleda uvedena jako, jako davno...

po recima lekara koji su studirali u ono vreme, u doba SFRJ bilo je nezamislivo poloziti ispit na medicinskom fakultetu ako se ne zna gradivo, a sad je takvo polaganje ispita kao dobar dan. jos pre dvadesetak godina su ljudi koji su studirali medicinu upozoravali prijatelje da otvore cetvore oci prilikom odlaska kod lekara s obzirom na procenat onih koji zavrse medicinski fakultet a da doslovno pojma nemaju- toliko je veliki procenat onih koji kupuju diplome

U medicini je vise u pitanju mafija i kumovsko-plemenski odnosi nego sto je u pitanju prisustvo/odsustvo znanja. Nazalost.

Prema tome, ta prolaznost od 80% na medicini, ako je tačna, znači samo da će biti kuku lele kad ove lekari što su se školovali po starom odu u penziju i zamene ih Bolonjci, ima ljudi da umiru po bolnicama.

ljudi zivite li vi u istoj zemlji...sta "ima da umiru"...pa umiru odavno, umiru kao muve, lekari ne znaju najosnovnije stvari. u medicini vlada vrhunski nemoral i rasulo
za operaciju karotide npr. ko nema vezu da ga progura ako je slucaj hitan taj umre

#38 Yormax

Yormax
  • Banned
  • 61 posts

Posted 20 November 2012 - 18:55

Neko te je gadno slagao da je apstraktno uvek teze i jos gadnije te je slagao da apstraktne stvari postoje samo u fizici. Ekstrapolacijom tvoje ideje da je apstraktno uvek teze mozemo doci do zakljucka da najtezi fakultet mora biti filozofski. I naravno da je matematika sigurno teza od fizike posto je ocigledno da se bavi jos apstraktnijim problemima.

Apstraktne oblasti zahtevaju i razvijaju specifican nacin razmisljanja sto moze dosta lose da utice na nekoga ko se time bavi. Lako je komentarisati sa strane, da prirodnjaci i tehnicari samo provale sablon i teraju jedno te isto do penzije, nije bas tako, jer taj "ulazak u sablon" zahteva "celog coveka", kako bi se recimo reklo za matematicare i filozofe, i to uopste nije tako jednostavno kao sto izgleda. Koja bi bila razlika izmedju nekog matematicko-tehnickog i filozofskog pristupa, pa kao prvo opsteljudska je osobina da kao bica bas i nismo previse nadareni za neku numericku pedantnost i suvoparne analize vec bi nasuprot tome stajale kreativnost, dosetljivost i imaginacija. Skoro je radjeno istrazivanje koje je pokazalo da cak i ucenici osmog razreda osnovne skole najbolje rezultate pokazuju u razumevanju tekstova dok su numerika i gramatika na zacelju, i prilikom njihovog kasnijeg izbora nije bas toliko verovatno da ce navaliti na fakultete prirodno-matematickog ni tehnickog tipa kao sto se i ne dogadja. Opet podsecam da, iako ovde neki govore o zaradama i isplativosti itd. i pored svega toga na beogradskom univerzitetu vecina studenata tj. 60% studira drustvene fakultete sto tesko da se uklapa u tu pricu. Sto se tice filozofije, ona ima dosta slicnosti sa matematikom i fizikom i sve tri nauke su posebni "jezici" koje treba savladati na nacin koji nije dostupan bas svakome (niti to nesto od ovoga cini korisnim, ali je tako kako je).

Za postojanje elektroindustrije nisu dovoljni elektroinzenjeri, potrebno je i da privreda nije upropastavana od strane politicara decenijama. Za to su najmanje krivi elektroinzenjeri (osim onih u politici).

Jeste, ali je isti slucaj i u Rusiji kao i ranije u Sovjetskom Savezu a poznato je da oni koriste iste programe kao i mi, sto pokazuje da sa tim formalizovanim pristupom u tehnici nesto fundamentalno nije u redu, i to najpre u elektronici i elektrotehnici jer je to bila najslabija tacka svih istocnoevropskih zemalja kao sto je ostala i dan danas. Donekle je cudno da je u delu sveta u kome se najvise polaze na matematiku i matematicare elektronska industrija ono sto najvise skripi.

Takodje ne stoji ni ovo sto je napisao Schrodinger o vrednovanju matematike u anglosaksonskoj kulturi jer se u okviru ovakve teme podrazumeva da sam mislio na zastupljenost matematike u njihovim skolskim programima, koja je na bednom nivou, a ne na one koji se njome profesionalno bave i univerzitetsku tradiciju od Njutna pa na ovamo. Prica o matematici u anglosaksonskoj kulturi je slicna prici o klasicnoj muzici, svi su culi za njenu vaznost i neverovatna dostignuca kao i za Mocarta i Baha i mozda gaje neskrivene simpatije prosarane strahopostovanjem prema Azijatima-klikerasima ali je verovatnoca da ce poneti tablicu integrala na koledz slicna onoj da ce krenuti na koncert ACDC-ja da razmenjuju cd-ove Cajkovskog.

Istorijski je matematika kao nauka velikim delom proizvod anglosaksonske kulture ali je njenu zastupljenost danas u obrazovnim sistemima istocnih i zapadnih zemalja smesno i porediti i u tom prakticnom smislu koji je jedino merilo vrednosti London je meka za matematicare koliko je i Istambul prestonica pravoslavlja.

#39 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 November 2012 - 21:48

Yomax, nemoj pogresno da me shvatis, ali ovo sto pricas o elektrotehnici i elektronici mogu da opisem samo na sledeci nacin: "Yomax, nemas pojma sta pricas". Jednostavno nisi u toku sa stvarnim, pre svega ekonomskim razlozima, "propasti elektroindustrije". Nikakva kreativnost nije dovoljna da odrzi bilo kakvu industriju ako imas korumpirane politicare/vlastordrsce u kombinaciji sa potpuno drzavnom privredom. Npr. nisu EI upropastili razvojni elektroinzenjeri/inzenjeri elektronike vec mendadzment koji je sprovodio drzavne odluke i nije shvatio ekonomsku stvarnost koja se ogleda i u tome da proizvodnja potrosacke elektronike (Televizori, radio aparati) nije isplativa ako ne proizvodis milione primeraka.

Sem toga stanje fizike (rezultati istrazivackih instituta itd) u Srbiji je takodje lose. Dovoljno je pogledati npr. samo propast Insituta Vinca koji je se pretvorio u smejuriju od Instututa.

Mislim da ti o tome mnogo vise moze napisati Schrodinger, za koga sam stekao utisak (na osnovu raznih ranijih postova) da je fizicar ili astrofizicar.

Edited by tomas.hokenberi, 20 November 2012 - 21:53.

#40 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 21 November 2012 - 08:07

Divne li teme...

Dakle da vidimo: pre nekih 20-tak godina, u vreme kad je postojala recimo beogradska skola kvantne mehanike (ko ne zna ne treba da se cudi, danas je to veca tajna od toga koliko jos neotkopanih masovnih grobnica ima po Srbiji), kad su na FF predavali ljudi kao sto su bili:

- Bozidar Milic (pisac apsolutno najboljih knjiga iz fizike na bivsem jugo-prostoru i JEDINIH koje su mogle da se porede sa engleskim i nemackim udzbenicima) - pokojni
- Fedor Herbut (covek koji je predvideo pojavu kvantne informatike jedno 20 godina pre nego sto se ista oformila kao disciplina) - u penziji
- Milan Vujicic (isto sjajan kvantni mehanicar) - pokojni
- Zvonko Maric - pokojni
- Sava Milosevic - u penziji
- Ljiljana Dobrosavljevic-Grujic - u penziji
- Jovan Konstantinovic - pokojni
- Ivan Anicin - u penziji

i jos neka velika imena (da ne pominjem i sjajne asistente kao sto su bili Dragan Stojkovic i jos neki, sad sirom sveta rasejani), tad je to bio ozbiljan, tezak i nadasve slabo prolazan fakultet. I sa punim pravom, jer se tamo ucilo nesto sto je bilo na apsolutno svetskom nivou.

Medjutim, danas...

...u doba totalnih luzera i budalasa tipa Jablan, Ivan Dojcinovic, Mico (razlikovati od nekadasnjeg Herbutovog asistenta MicE sa istim prezimenom) Mitrovic, Jovan Puzovic i drugih, uglavnom zaposlenih ili preko JUL-ovskih veza sa Mirom Markovic i njenim omiljenim projektom laznog akceleratora u Vinci ili preko crnogorsko-bosansko-kumovskih veza i vezica, danas je FF prilicno smesan fakultet. Nesto malo tradicije opstaje, uglavnom kroz rad teorijske grupe na celu sa Milanom Damnjanovicem, ali to je sve jad i beda u poredjenju sa ozbiljnom tradicijom FF-a.

Tako da je odgovor svakako ne, bez obzira na propadanje i drugih fakulteta, FF nema sanse da bude danas najtezi u Srbiji.

Jos manje ima sanse da ti se studiranje istog isplati, ne u finansijskom, nego u smislu znanja.

Da li je Damjanovic zvani Dzamba primljen ove godine u SANU?
Retko nesimpaticna faca,koja pokusava sda se svima umuli a ceka da zavrne coveka iza prvog ugla.Susta suprotnost profesorima Milanu Vujicicu i Fedoru Herbutu,ljudima zbog kojih je vredelo studirati fiziku.

Edited by Badenac, 21 November 2012 - 08:08.

#41 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 21 November 2012 - 08:12

Malo se toga o ovoj ustanovi zna, zbog slabe navale brucosa i navike nadleznih da i ne dostavljaju zvanicne podatke o prolaznosti, koja je katastrofalna na svim godinama studija. Verovatno ste culi za slucaj mladog naucnika Stefana Vlajkovica... Ako se za neke fakultete moze reci da je cudno ko je sve bio u stanju da ih zavrsi, onda za ovaj definitivno vazi obrnuto - cudo je ko ga sve nije zavrsio obzirom na mnogobrojne olimpijce i genijalce koji ga svake godine upisuju narocito na teorijskom smeru. Danas su profesori fizike pored matematicara najdeficitarniji i ima oko 1500 praznih mesta za nastavnike u skolama u srbiji, pa se cesto desava da ovaj predmet predaju inzenjeri elektrotehnike i masinstva. Pred toga diploma fizicara pruza odlicne mogcnosti za bavljenje finansijama i aktuarstvom, informatikom, za odlazak u USA/inostranstvo verovatno i najbolje od svih domacih fakulteta pored ETF-a.

Da li je problem u organizaciji nastave ili fizici? Vase misljenje?

mislim da je problem u organizaciji nastave.Ovaj fakultet nema nijedan odstampani udzbenik ili odsampanu zbirku zadataka,bar ih je nisam nasao u slobodnoj prodaji.Sramota je za jednu visokoskolsku ustanovu da literaturu za svoje predmete nalazi medju skriptama.
Sto se nastavnog plana i programa tice,o tome bi valjalo diskutovati.Mislim da Sredinger tu ima vise informacija i mogao bi koju o tome da napise.
Naravno,sve ovo ne sprecava uporne,vredne i talentovane studente da zavrse fiziku sa najboljim mogucim ocenama.

#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 November 2012 - 18:53

Da li je Damjanovic zvani Dzamba primljen ove godine u SANU?
Retko nesimpaticna faca,koja pokusava sda se svima umuli a ceka da zavrne coveka iza prvog ugla.Susta suprotnost profesorima Milanu Vujicicu i Fedoru Herbutu,ljudima zbog kojih je vredelo studirati fiziku.

Primljen je jos pre par godina (bar za dopisnog clana, ne znam kako je sa redovnim).

A za ovo drugo sto si napisao, svaka ti cast, 1000% se slazem! :thumbs: :thumbs: :thumbs:

#43 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 02 December 2012 - 17:31

Pa taj predmet postoji i na Fizickom fakultetu. Elektronika je bas poznata po tome sto se koristi ista skripta kao na ETF-u, ali ne spada u teze ispite iako je retko ko polaze. Najtezi ispiti na Fizickom su kvantna, teorijska, nuklearna i ostale oblasti koje se nigde drugde ne uce, ali sigurno da je prestiznije imati takvu diplomu nego biti strucnjak za stohasticke sisteme i telekomunikacije. Ne znam sta ti tu podrazumevas pod "tezinom" gradiva, tesko je ono sto je apstraktno, dok ovako sto se tice ulozenog vremena i truda najteze je raditi poslove za koje nije potrebno nikakvo obrazovanje, ko hoce da se ubije radeci nek ide lepo u rudnik i nek se pokaze na delu, zasto bi se maltretirao sa tim ETF-om.

Na etf-u postoji bas dosta predmeta koji se tako zovu, mozda se na fizickom uci ono sto se uci na SI smeru u prvoj godini.  Analognu elektroniku sa smera elektronika sigurno ne predaju na FF, a taj predmet spada u grupu najtezih na ETF-u

#44 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 December 2012 - 19:48

Na etf-u postoji bas dosta predmeta koji se tako zovu, mozda se na fizickom uci ono sto se uci na SI smeru u prvoj godini.  Analognu elektroniku sa smera elektronika sigurno ne predaju na FF, a taj predmet spada u grupu najtezih na ETF-u

Poredjenje elektronike koja se uci na ETF-u  (u vise predmeta) sa predmetom slicnog imena na fizickom fakultetu je poptuno neprimereno, ali to Yormax tesko moze razumeti. Yormax je ocigledno student fizike (i to verovatno pocetnih godina) koji zeli da sebe ubedi u opravdanost i superiornost svog izbora. Srecu mu verovatno kvari fakt da vecina  izbegava fiziku. Mnogo je lepse ako sebe ubedis da je to zbog toga sto je fizika teska (studije fizike na FF), odnosno najteza, pa se ljudi boje jer nisu sigurni u svoje sposobnosti, nego da nece da studiraju fiziku zato sto misle da su im druge opcije bolje. Sto je najcrnje onda upada u kontradiktornosti. S jedne strane nas sve ubedjuje kako je to ekstremno tezak fakultet i samo za najbolje, a sa druge da sa tim fakultetom treba postati nastavnik u srednjoj ili osnovnoj skoli ?!?!? Sto je potpuno besmisleno.

A ne shvata osnovnu stvar, a to je da uopste nije bitno da li druge zanima fizika ili ne, da li procenjuju da je teska ili ne, da li misle da je perspektivna ili ne, vec je jedino bitno da li to njega zanima i da li misli da ce biti uspesan u toj oblasti (uspesan fizicar =/= nastavnik)  i to je sve. Uopste nema potrebe da svoj moral uzdize postavljanjem studija fizike na pijedestal najtezih, posebno ako nema potpune informacije.

U nekom od postova je npr. prakticno ismevao obradu signala, ocigledno nemajuci pojma o cemu se tu radi,  i koliko je to "matematizovana" i kompleksna oblast (koja uzgred ima primene i u fizici npr. u radio-astronomiji),

Edited by tomas.hokenberi, 03 December 2012 - 08:43.

#45 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 December 2012 - 23:18

Ironija koju on ne shvata (doduse, to deli sa otprilike 98% populusa) jeste da je fizika maltene po definiciji najlaksa medju naukama, ako pod "lakocom" podrazumevamo jednostavnost svojstvenu samim sistemima koji se proucavaju...