Jump to content


Photo
- - - - -

Batine kao "vaspitno sredstvo" da ili ne...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
144 replies to this topic

#1 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 26 October 2012 - 09:26

Dali su po vama batine iz raja izasle ili su nasilje u porodici??

Nekada smo u skolama za malo vece nestastluke dobijali cvrge ili cak prutem po guzici od nastavnika, ali vecina su ipak postali ljudi..
Danas je situacija obrnuta..nastavnici u skoli nemaju bezmalo nikakva prava da sprovedu red u ucionici.. i u poslednje vreme deca su ta koja tuku nastavnike..

Kako objasniti malom detetu da se ne sme igrati sa npr cekicem ili sa drugim opasnijim predmetima ( recimo kad popravljate nesto po kuci ) ako ono ne zeli da poslusa sa lepom reci ??

Moje misljenje je da su i deca kao i odrasli razlicitog karaktera.. Neko ce poslusati rec neko nece. Nekome ce batine biti mozda i potrebne da bi od njega postao covek nekome nece. A nekome nece nikakve ni reci ni batine pomoci u tome....
Iz mog okruzenja i sireg drustva imam razlicite primere... Jedan lik... dete kome je umrla majka , ziveo sa ocem.. otac strpljiv upravo zbog toga.. dete ko dete nestasno, kasnije u ranim tinejdjerskim godinama (12-13 ) upao u losije drustvo i poceo da pravi veca sr@nja.. Cale strpljiv rec po rec.. a on sve gori.. na kraju caletu prekipi, kajs u ruke i odra ga od batina.. kasnije epilog... taj decko zavrsio skolu , ozenio se i postao uspesan covek.. Znaci batine su pomogle...

Drugi slucaj.. Isto decku umrla majka, cale strpljiv i sve mu popustao nikad ga nije ni takao. .. ali ovaj nije bio tolko nestasan ali je od tog silnog popustanja postao strasno lenj i nikad nije nista postigao u zivotu..

Takodje znam i dosta slucajeva da ni sa reci ni sa batinama nista nije postiglo vec je od tog deteta postao kriminalac i probisvet..

#2 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 26 October 2012 - 09:35

Batine da, ali za onog ko ostavi cekic pored trogodisnjaka. Biti roditelj je velika obaveza i odgovornost, i zahtjeva puno odricanja, vremena, ljubavi i rada. Djeci prvenstveno treba osigurati sigurno okruzenje - a ne batinama utjerivati pamet.

#3 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 26 October 2012 - 11:11

Roditelji koji smatraju da batinama mogu uterivati svoju pamet u decu su zapravo potpuno u pravu.

Ta deca imaju odlicne sanse da postanu do kraja potpuno isti idioti kao i oni.

#4 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 26 October 2012 - 11:57

Duško Radović: "Tucite decu čim vidite da počinju da liče na vas". ;)

#5 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 26 October 2012 - 12:01

Mislim da je upotreba batina od strane roditelja nekada nuzna. Mozda ne teskih batina, ali ponekad sibom nije na odmet.
Moda i u skoli, ali s merom.

U danasnjim srpskim skolama liberalni evroatlantski komesari naredjuju da nema nikakvih kazni.Nema stajanja u cisku, a da ne govorimo o cvrgama. Nastavnici se plae dece. Eventualno ihkaznjavaju tako sto im ne pomazu da se obuku u prvom razredu. Bedno.

bez straha nema ni postovanja. Ako bezobrazan djak nijue kaznjen, oni drugi se pitaju zasto postuju disciplinu. Cilj liberalizma je da se stvaraju deca idioti koji ce misliti da su slobodni, to ce biti robovi koji veruju da su slobodno. Najbolji robovi. Zadovoljavace se sopingom.

Verujem da ce se sa deglobalizacijom ovo promeniti. Liberalni fasisti gube svuda.

Edited by Sapunar, 26 October 2012 - 12:04.


#6 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 26 October 2012 - 12:47

imate vec neku temu o 'lupanju dece po zadnjici' sto je otvorio neki perverznjak, sto gomilate...

#7 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 26 October 2012 - 12:52

Sve je to malo kompleksnije od samog tući/ne tući pitanja...

Za vaspitanje deteta u modernom vremenu neophodno je dobro funkcionisanje sprege između kućnog i školskog vaspitanja.
Dakle, bitno je, pre svega, da roditelji nađu neku zdravu meru i način na koji će vaspitati dete (da ga - niti preterano razmaze, niti preterano ukinje i unize) i da budu potpuno otvoreni za saradnju sa školom, jer ta saradnja mora da funkcioniše u oba smera.

Ono što je kod nas problem, godinama unazad, jeste srozavanje obrazovno-školskog sistema, kao, uostalom, i kompletnog sistema vrednosti što je dovelo (i još uvek dovodi) do marginalizacije škole kao institucije. Gubitak poverenja (mnogih) roditelja u instituciju škole (praćen gubitkom poštovanja prema istoj) dodatno krnji tu vaspitačku spregu kuća-škola i dodatno komplikuje posao i roditeljima i prosvetarima.

Ovo u kombinaciji sa još mnogo drugih "sitnih"/svakodnevnih negativnih faktora, (kao i nekih roditeljskih ranijih grešaka) nakon nekog vremena roditelje dovodi u situaciju da zaista više ne mogu na drugi način da usmere svoje dete, sem batinama/kažnjavanjem.

Da ne bude zabune - nemam dete, pa ovo što pišem ne pišem iz ličnog iskustva, već na osnovu posmatranja "sa strane" i nekog logičkog razmišljanja o problemu.

Nisam pristalica kažnjavanja dece batinama, ali ni ideje da se, s druge strane, usled nedostatka vaspitnih načina/sredstava, dete razmazi i da mu se sve dozvoli.

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 October 2012 - 14:29

@DH

Danas i bez batina deca postaju ljudi. Specijalno se ne slazem da danas deca tuku nastavnike. Toga je bilo i ranije, kad se mislilo da je batina iz raja izasla.

Ne treba nikoga tuci.

edit:
stvorko je potpuno u pravu. Postoji ova tema, mozda modovi spoje.

Edited by mrd, 26 October 2012 - 14:30.


#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 October 2012 - 14:30

Batine su najdirektnije kaznjavanje deteta, a ne njegovog pogresnog ponasanja. One salju poruku "ti si los", umesto "ovo si lose uradio". Dakle, cilj je u startu promasen.
Neko ko poteze za batinama kao vaspitnim sredstvom, verovatno cini i mnoge druge stvari, da bi korigovao ponasanje svog deteta. Odakle onda moze znati, u slucaju da sve to da neki pozitivan rezultat, da su bas batine bile onaj presudni momenat? Naravno da ne moze, to je samo opravdanje pred samim sobom sto je u trenutku izgubio zivce i uradio nesto tako drasticno, s cime se duboko u sebi sigurno ne slaze i zna da je pogresno.
To naravno vazi samo za one koji su se dugo oko necega trudili, pa u jednom trenutku posegli za batinama, a posle ubedili sebe da je bas to odigralo presudnu ulogu. Medju onima koji batinama redovno pribegavaju, sigurno nema nijednog ko se moze pohvaliti da je podigao normalnu, zdravu i uravnotezenu osobu.

#10 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 26 October 2012 - 15:08

U principu sam protivnik batina, ali ako cu biti iskrena onda moram reci i da sam svoje dete, dok je jos bila mala, i te kako znala sljepiti po turu ponekad. Cinilo mi se da je uvek bila opravdana situacija za tu vrstu kazne, ali sam se uvek i trudila da razgovaram s njom i objasnim joj zasto me izludela da sam morala potegnuti za, uslovno receno, batinama. Nikada to nije bilo krvnicko lemanje, vec tek par pljeskanja po guzi.
Nikada nije bila neposlusno, nerazumno i preterano zivahno dete koje ste imali potrebe kaznjavati, i nekako sam vrlo brzo shvatila da batine kao vaspitno sredstvo na nju ne samo da nemaju uticaja, vec upravo suprotno. Cak ni zabrane nisu na nju bitno uticale... Ono sto ju je zaista "bolelo" bilo je moje iskreno razocaranje kada bi postupila neprimereno. Ja nisam umela da ga sakrijem, obzirom da smo tu "lekciju" na kojoj je pala, vec prethodno savladali razgovorom i konkretnim primerima zasto je nesto no no... Ne znam da li sam i koliko "fulala" s vaspitanjem, ali generalno sam zadovoljna. Izrasla je u kvalitetnu mladu osobu, sa osecajem odgovornosti, razumnu... moralno, vrlo ispravnu.

Opet kad se setim batina koje sam sama dobijala u detinjstvu, i tu nisam sigurna da li su i u toj meri bile potrebne.
Secam se dobro jednih batina koje sam dobila od majke jos u predskolskom uzrastu. Toliko je to bilo davno, a ja jos uvek imam vrlo jasne slike toga... Tukla me je toliko puno i toliko krvnicki da sam se pomokrila od batina. Pri tom, moja krvica nije bila 100% moja, vec i jedne odrasle osobe koja nije imala ni trunke morala da u tom momentu kaze da je kriva dobrim delom za moju gresku. Cinjenica je da posle tih batina nikada, ali slovom nikada nisam nigde otisla bez pitanja "da li smem" ili bez da se javim kuda idem. Mnogo godina kasnije, mogla sam skoro u potpunosti da razumem svoju majku, jer su me trazili satima dok me nisu tada pronasli, vec pomisljajuci da se desio ko zna kakav crni scenario.
S druge strane, gomilu batina koje smo brat i ja dobili upravo od majke, nisu imale nikakvog uticaja na nas jer ih je primenjivala i u momentima kada je imala potrebu da se na nekome iskali ili za tako nebulozne stvari... primer: kad bismo je probudili iz njene popodnevne dremke...i tako neke "sitnice"...

Opet, secam se reakcije svog oca kada sam jednom dosla iz skole (u sedmom razredu) i pozalila se na svoju nastavnicu fizickog jer me je pred svima osamarila zato sto sam se smejala u vrsti... Poludeo je od besa, i to je bio jedini put da je dosao u skolu (nije cak dolazio ni na roditeljske sastanke, prepustao je tu obavezu majci) i malo je reci da je napravio haos :)
Za razliku od vecine roditelja onog vremena, koji su smatrali da deca i od svojih ucitelja i nastavnika treba da dobiju ponekad batine, on je imao stav da njegovo potomstvo nema pravo niko da batina sem eventualno njega i njegove supruge (a, on sam je retko potezao za prutom, stavise, bio je protiv vaspitnih mera koje je majka praktikovala).

Ne znam ni sama kakav zakljucak izvuci iz sopstvenog iskustva?
Cini mi se da je na roditeljima da procene da li je, eventualno potrebno dete ponekad kazniti i pokojom cuskom.
Opet, deca imaju svoju licnost, svoj identitet i kao takva moraju se postovati.
Nisam, u principu, za kaznjavanje batinama, iako sam u par navrata i sama tome podlegla :blush: .
Deci treba pristupiti veoma pazljivo jos od najranijeg uzrasta i ponasati se u skladu sa detetovom licnoscu, ali svakako mislim da razgovor, tacnije objasnjenja na njihovom nivou zavisno od uzrasta, zasto se nesto ne sme i ne treba raditi ce dati mnogo pozitivnih rezultata

Jednom sam rekla, da kad bi postojala skola za roditeljstvo, ja bih bila najredovniji djak sa svim peticama i nikada ne bih odsustvovala s casova...
No, nema... mozda ce u nekoj blizoj ili daljoj buducnosti i to biti ostvarivo :)

Edited by Gordana_64, 26 October 2012 - 15:33.


#11 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 26 October 2012 - 15:23

meni je neverovatno da se uopste otvaraju ovakve teme. kao kad bi otvorili 'pljackati banke, ne ili da'.
ne- pa protivzakonito je
da- brzo cemo doci do novca

tuci nekog je zakonom zabranjeno. tuci decu ne samo sto je zabranjeno, nego je jedan od najvecih zamislivih zlocina. roditelj koji tuce decu je ili zlikovac, ili slabic koji na drugi nacin ne moze da uspostavi autoritet nad svojim detetom. ako se radi o kazni, postoji gomile drugih nacina na koji decu mozete kazniti. ja licno bih vise voleo da mi je otac izbio zube nego da mi je 3 dana zabranio da se igram u dvoristu sa drugarima.
dalje... kada se govori o batinama, tu se uglavnom misli na malu decu. cisto sumnjam da neko 'tuce' dete starije od 11 godina, tesko da je fizicki izvodljivo. apsolutno nepotrebno, kontraproduktivno, sadisticki.

ako vec hocete da tucete 'decu', tucite ove 16+ sto pale ambasade i bodu ljude nozevima po ulicama. jedino to podrzavam, i to ne 'po guzi' vec po bubrezima i lobanji.

#12 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 26 October 2012 - 20:54

Lep primer tradicije koja se bukvalno prenosi sa kolena na koleno...

#13 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 27 October 2012 - 01:10

Ja sam rado hteo da bijem svog malog (napunio 18), ali nisam uspeo naci dobar razlog.
Mozda da mi neko pomogne (ne da ga bijem, vec da mi navede moguci razlog) ?

#14 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 27 October 2012 - 03:34

Batine nisu vaspitno sredstvo. Batine su izraz nemoci onog FIZICKI mocnijeg.

Kao klinca, par puta me je po guzici nalupao deda. Otac nije. Na moje formiranje kao licnosti, ipak je veci utecaj imao otac.

Moja cerka nikada nije osetila udarac. Ona ni danas ne zna sta je "samar." (ja znam) A hvale je u skoli i u drustvu. Zasto?
Zato sto se roditeljstvo ne zavrsava seksom i zacecem. I vaspitanje traje sve dok se klinci ne osamostale.

Roditeljstvo trazi angazman. Umesto da cerku "nalupam" za neku glupost koju je uradila dok sam se ja bavio svojim hobijem, bavio sam se hobijem kad je zaspala, a pre toga cerkom. Vodao po parkovima, zooloskim vrtovima i slicno. Ako bi nesto razbila, ne bi je udario - nego zahtevao da mi pomogne u ciscenju razbijenog, i objasnio da je lose razbiti.

Batine su anahrono vaspitno sredstvo, apsolutno neprimereno danasnjici.

#15 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 27 October 2012 - 07:12

Ja sam rado hteo da bijem svog malog (napunio 18), ali nisam uspeo naci dobar razlog.
Mozda da mi neko pomogne (ne da ga bijem, vec da mi navede moguci razlog) ?

Odgovor ima Duško Radović - Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer su svi drugi razlozi gluplji.

...

Batine su anahrono vaspitno sredstvo, apsolutno neprimereno danasnjici.


Rekao bih da batine i nisu vaspitno sredstvo, one su sredstvo prisile, maltretiranja, dresure, znak su neuspeha vaspitača. Batine ne pomažu da dete nešto razume i prihvati, mogu eventualno da ga spreče da nešto učini ne i da shvati zašto nije dobro da nešto učini.
Čak ni legendarnu utičnicu i guranje prsta u istu ne prihvatam kao valjan razlog za batine.