Jump to content


Photo
- - - - -

zašto se budim umorna?


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 18 October 2012 - 23:27

Ne mogu da shvatim šta mi se dešava.

Imam 31 godinu, jednu hroničnu bolest (upala sinusa), treniram redovno (indoor cycling, 3-4 puta nedeljno), radim 8-10 sati dnevno (kompjuter, sastanci), spavam 7-8 sati, pomalo šetam, idem na kraće ili duže odmore 2-3 puta godišnje, putujem poslom ponekad, ne pijem (čaša belog vina dnevno leti se ne računa valjda), ne pušim, ne drogiram se, jedem umereno i dosta zdravo, minimum dve jabuke ili drugog voća dnevno, brusnice, itd....

Relativno sam pod stresom. Na lestvici od 1 do 10 recimo šest nekad sedam, ali nije sad nikakav problem pitanje života i smrti.

I svako božije jutro već mesec dana se budim umorna, i jedva se probudim. A i kad ustanem treba mi sat vremena da se zapravo unormalim.

Jutro mi svakako otežava i činjenica da imam tu upalu sinusa, pa do podne samo slinim i duvam nos. No, tako je već skoro dve godine, i nisam se budila umorna.

Pretpostavljam da i neprestana kiša odmaže, no ne verujem da može baš da ima toliko uticaja da me SVE boli: leđa, ruke, noge, glava.. Sve.

Da li se nekom dešava ovako nešto? I šta mislite zašto.
  • 0

#2 kajzerica

kajzerica
  • Members
  • 136 posts

Posted 18 October 2012 - 23:59

Iz sopstvenog, dugogodišnjeg iskustva, toplo ti preporučujem da kupiš Galenikin E vitamin Sant-E-Gal.
Pakovanje sadrži 3o tableta. Uzmi jednu svako jutro, pre izlaganja tela standardnom dnevnom fizičkom naporu.
Već posle par dana osetićeš blagotvorno dejstvo na opšte stanje organizma i pojačanu vitalnost.
Nakon dužeg uzimanja (više meseci, godina), čudotvorno deluje na podizanje imuniteta organizma na razne
upale, sezonske epidemije i sl. Izvanredan je antioksident i regenerator ćelija.

Btw, ako je slučajno uzrok telesnih bolova reumatske prirode, onda se obično radi o prolaznoj pojavi, koja se najčešće
javlja u ovo doba godine.
A za sinuse, moraćeš da se obratiš lekaru.
  • 0

#3 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 19 October 2012 - 00:24

Iz sopstvenog, dugogodišnjeg iskustva, toplo ti preporučujem da kupiš Galenikin E vitamin Sant-E-Gal.
Pakovanje sadrži 3o tableta. Uzmi jednu svako jutro, pre izlaganja tela standardnom dnevnom fizičkom naporu.
Već posle par dana osetićeš blagotvorno dejstvo na opšte stanje organizma i pojačanu vitalnost.
Nakon dužeg uzimanja (više meseci, godina), čudotvorno deluje na podizanje imuniteta organizma na razne
upale, sezonske epidemije i sl. Izvanredan je antioksident i regenerator ćelija.

Btw, ako je slučajno uzrok telesnih bolova reumatske prirode, onda se obično radi o prolaznoj pojavi, koja se najčešće
javlja u ovo doba godine.
A za sinuse, moraćeš da se obratiš lekaru.


Usvojeno za E vitamin, hvala!!

Sinusi su uzas. Posto sam isprobala nebrojeno bezuspesnih terapija, trebalo bi da budem operisana pocetkom sledece godine. Ali sve nesto mislim da je to samo jedan delic ovog mog trenutnog stanja.
  • 0

#4 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 19 October 2012 - 01:33

Usvojeno za E vitamin, hvala!! Sinusi su uzas. Posto sam isprobala nebrojeno bezuspesnih terapija, trebalo bi da budem operisana pocetkom sledece godine. Ali sve nesto mislim da je to samo jedan delic ovog mog trenutnog stanja.


Mozda da zamolis lekara da ti uradi osnovne pretrage, da otklonis sumnju na nesto ozbiljnije.

Zatim, u apotekama ima najrazlicitih "koktela" (vitamini+ gvozdje, etc.) za poboljasanje imuniteta i zivotnog elana. Mozes da im objasnis simptome i zamolis za preporuku.

Sa druge stane, kad vezbas 4 puta nedeljno, mozda telo ne stigne da se valjano odmori? Ponekad naidje takav period, kada treba malo olabaviti, dati sansu organizmu da se oporavi. Narocito sada, na prelazu iz leta u jesen.

Na kraju, mozda je psihosomatske prirode. Mozda te nesto u dnevnom ili zivotnom rasporedu tisti, a ispoljava se kroz spavanje i bol ( a lose vreme radi kao aplifikator).

Ili ti jednostavno treba dobar odmor, ne samo od sporta vec od svih obaveza.

U svakom slucaju, nadam se da je prolazno i da ce sve uskoro biti OK.
  • 0

#5 Katarina44

Katarina44
  • Members
  • 1 posts

Posted 19 October 2012 - 06:38

Zdravo, zovem se Katarina i identicnih problema sam imala kao i ti. Stavise ne samo da sam se budila umorna vec nekada i otecena i trebalo bi mi par sati (ako ustanem u 8, do 10-11) da se kompletno razbudim.

Danas, dve godine kako se svako jutro budm bez problema u 06h (svojom voljom, jer treniram na keju), odmorna i bez ikakvog mucenja da ustanem. Nisam se 2god prehladila, nikakva bolest, temperatura, kasalj...nista.

Hrana je cudo. Rado bih ti poslala na mail moju fotografiju kako sam izgledala pre dve godine.
Hrana je gorivo i ako nije dobro izbalansirano, nema lekova koji nam mogu pomoci, Lekovi lece posledicu. Mi treba da izlecimo uzrok.

Rado cu ti pomoci, kroz iskustvo koje imam vise od dve godine jer promenom nacina ishrane ne samo da menjamo osecaj u toku dana, osecaj vitalnosti i elana vec svi treninzi koje radimo konacno imaju pravog (!) smisla, telo nam koristi hranljive materije koje unosimo (i ima dobru obnovu misica posle njega!) i hrana koju unoismo pred spavanje je od izuzetne izuzetne vaznosti. Ona koju pojedemo uvece se tokom noci resorbuje i korsiti za energiju ujutru.

Ako unesemo nedovoljno dorbu hranu uvece...sva mislis kako cemo se osecati ujutru...nedovoljno dobro.
Istiniski, hrana je cudo.

Svaka cast na nacinu zivota,
Ne odustaj!

Veliki pozrdav
  • 1

#6 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 19 October 2012 - 10:29

Umor i generalizovani bolovi koje navodis mogu biti izazvani novonastalom infekcijom na terenu hronicnog sinusitisa.

U svakom slucaju idi bez okolisanja kod lekara na pregled, dalje pretrage i eventualno druzenje sa ORL ili nekim drugim specijalistom.
  • 0

#7 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 October 2012 - 11:30

Da, hronični sinuzitis može biti uzrok, takođe za početak odradi i malo detaljnije analize krvi (krvna slika, biohemija, hormoni), naravno sve u saradnji sa svojim lekarom, ne na svoju ruku. Može lako da se desi da se ne nađe nikakav konkretan razolg, što se onda naziva sindromom hroničnog umora, složen poremećaj u pitanju, ne zna se tačan uzrok, baci pogled ovde:

http://www.cdc.gov/cfs/
http://www.mayoclini...yndrome/DS00395

pa vidi da li se uklapa u tvoju priču. Ali pre svega, mora da se vidi da li nema neki organski poremećaj u pozadini.
  • 1

#8 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 19 October 2012 - 13:09

Hvala vam svima na komentarima!

.... što se onda naziva sindromom hroničnog umora, složen poremećaj u pitanju, ne zna se tačan uzrok, baci pogled ovde:

http://www.cdc.gov/cfs/
http://www.mayoclini...yndrome/DS00395

pa vidi da li se uklapa u tvoju priču. Ali pre svega, mora da se vidi da li nema neki organski poremećaj u pozadini.


Zapravo imam sve ove simptome za sindrom hronicnog umora, osim nesanice. Mislim da bih mogla i po 12 sati da spavam, kad bih imala vremena. Cim legnem u krevet, zaspim, i koliko god da spavam, jedva se probudim. Sad to "koliko god" nikad nije vise od 7, 8 sati, ali ranije mi se desavalo i da spavam mnogo manje a da sam odmornija.

Planiram da obavim sve analize, radim to jednom godisnje, krajem godine. Uvek je sve bilo ok, cak i u okolnostima upale sinusa, nije se nista videlo u mokraci i krvnoj slici.

Ne znam da li ima neke veze sto vec dugo uzimam antihistaminike. Na primer, u mesec dana, nedelju dana ih pijem, plus jos koji put sporadicno. Probala sam do sada 4 ili 5 razlicitih i nijedan mi nije znatno ublazio stanje.

Jedine dve nedelje kada sam zaista bila zdrava bilo je pre nekoliko meseci, nakon jednonedeljne terapije antihistaminik (jedan ujutru i neki drugi uvece) + antiinflammatory + neki sprej za nos. No, dve nedelje nakon prestanka ove terapije sve je krenulo po starom.

Za mesec dana imam zakazan ORL pregled kada se nadam da ce mi konacno zakazati i operaciju. Ne razumem se u medicinu, ali moj TAC snimak (ne znam kako se zove skener TAC na srpskom, verovatno nije TAC...), izgleda kao dve case od kojih je jedna ok, a druga 2/3 ispunjena tecnoscu... i to tako stalno kad me "uslikaju".

Sta znam, moguce da me je stvarno stiglo sto vec dve godine tako zivim polu-bolesna, a ponekad malo to i ignorisem.

Edited by golosina, 19 October 2012 - 13:11.

  • 0

#9 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 20 October 2012 - 10:41

Pozdrav!

Na prvom mestu treba isključiti tzv. "sleep apneu" (proguglaj malo ovaj termin!), proveriti eventualno postojanje alergije sluznice nosa (negativan alergo test nije dokaz da alergija ne postoji!) i obavezno uraditi dijagnostičku endoskopiju nosa. CT sinusa treba da bude u koronarnoj ravni sa tzv. koštanim prozorom, jer se jedino kod ovog snimka može dobiti najbolji uvid u strukture nosa i paranazalnih sinusa.

Navijam za tebe! :)
  • 0

#10 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 20 October 2012 - 10:48

Dodatak: vidim da si probala antialergijsku terapiju, ali moraš znati nekoliko stvari u vezi nje. Retko kada simptomi nestanu kao rukom odneti (tu mislim na otežano disanje na nos ili sekreciju iz nosa), ali isto tako se retko dešava da ama baš ništa ne pomaže. Treba naći najbolju kombinaciju tableta i spreya za nos (ima ih dosta na tržištu - Pressing, Avamis Xyzal tbl i Nasonex ili Avamys spray) i ako nakon tri nedelje (najmanje!) svakodnevnog uzimanja dođe do poboljšanja (bilo neznatnog ili očiglednog) treba nastaviti bar tri meseca i tek onda razmišljati o pauzi (u principu ove lekove ne treba uzimati duže od šest meseci u kontinuitetu, treba napraviti pauzu od mesec - dva).
  • 0

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 October 2012 - 12:57

Jedan od najcescih razloga zasto se neko ujutru budi umoran je prikrivena depresija; suocavanje sa problemima predstojeceg dana i nadostatak volje coveka da se s tim izbori, daju osecaj umora.
  • 1

#12 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 October 2012 - 13:29

Može biti i sleep apnea ali to ovde ne verujem da je slučaj.
  • 0

#13 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 20 October 2012 - 14:58

Ne vidjeh da je neko spominjao - mozda je jednostavno u pitanju jastuk ili dusek ?

Ja sam imao slican problem, dok mi ruznija :kece: polovina nije kupila neki mali dormeo jastuk. Prvih par dana mi je bio problem da se priviknem, ali kasnije, nakon privikavanja, jednostavno osjetim drasticnu razliku.
  • 0

#14 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 21 October 2012 - 12:14

Dodatak: vidim da si probala antialergijsku terapiju, ali moraš znati nekoliko stvari u vezi nje. Retko kada simptomi nestanu kao rukom odneti (tu mislim na otežano disanje na nos ili sekreciju iz nosa), ali isto tako se retko dešava da ama baš ništa ne pomaže. Treba naći najbolju kombinaciju tableta i spreya za nos (ima ih dosta na tržištu - Pressing, Avamis Xyzal tbl i Nasonex ili Avamys spray) i ako nakon tri nedelje (najmanje!) svakodnevnog uzimanja dođe do poboljšanja (bilo neznatnog ili očiglednog) treba nastaviti bar tri meseca i tek onda razmišljati o pauzi (u principu ove lekove ne treba uzimati duže od šest meseci u kontinuitetu, treba napraviti pauzu od mesec - dva).


Sad sam potpuno u zabuni jer mi nijedan lekar nikad nije izricito rekao da mogu toliko dugo da uzimam antihistaminike, vec uvek da duze od nekoliko nedelja nije preporucljivo, do max dva meseca. Ako tako bez negativnih posledica mogu da ih uzimam duze, mislim da bi mi to definitivno pomoglo.
Sto se tice spreja, koristila sam nekoliko doduse nikad toliko dugo, a preporucen mi je vise puta jedan "budesonide" (ne znam na srpskom). Krenem redovno sa tim sprejevima, a onda stanim jer su mi momentalne reakcije na njih jako lose -- iritacija i ucestalo kijanje.

Ne vidjeh da je neko spominjao - mozda je jednostavno u pitanju jastuk ili dusek ?

Ja sam imao slican problem, dok mi ruznija :kece: polovina nije kupila neki mali dormeo jastuk. Prvih par dana mi je bio problem da se priviknem, ali kasnije, nakon privikavanja, jednostavno osjetim drasticnu razliku.


Bilo bi divno da je to, ali mislm da nije.
Isto spavan na dormeu vec oko godinu dana, a ovo je pocelo nedavno...
I u dusek sam dobro investirala, nadam se da ce se isplatiti.
  • 0

#15 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 21 October 2012 - 12:39

Sad sam potpuno u zabuni jer mi nijedan lekar nikad nije izricito rekao da mogu toliko dugo da uzimam antihistaminike, vec uvek da duze od nekoliko nedelja nije preporucljivo, do max dva meseca. Ako tako bez negativnih posledica mogu da ih uzimam duze, mislim da bi mi to definitivno pomoglo.


Aerius se daje i sasvim maloj deci (naravno, odgovarajuća doza) čak i do šest meseci (obično do tri meseca), pa pauza od par meseci.

Sto se tice spreja, koristila sam nekoliko doduse nikad toliko dugo, a preporucen mi je vise puta jedan "budesonide" (ne znam na srpskom). Krenem redovno sa tim sprejevima, a onda stanim jer su mi momentalne reakcije na njih jako lose -- iritacija i ucestalo kijanje.


Budesonid (kod nas je poznat pod fabričkim imenom Pulmicort) obično daju pulmolozi kod astme, kada se inhalira oralno, ali ima i sprey za nos. Kod nas se mnogo češće daje Nasonex ili Avamys, s tim da je blaga prednost ka Nasonexu jer je po broju doza jeftiniji, a ima i specijalno oblikovanu pumpicu koja treba da usmerava mlaz (ovo je jako važno, jer ako se nepravilno usmerava, npr. direktno na nosnu pregradu, vremenom se sluznica suši, može da krvari, a svakako iritira) ... Kako bi se ublažila iritacija, preporučuje se neki od preparata morske vode (Marisol, Sterimar, itd, itd) čija funkcija je da spere alergene sa sluznice i da je ovlaži (napomena: koristi se 15 min pre aplikacije Nasonexa, a zatim tek nakon 2 sata da ga ne bi sprao). Koristi se i po 7-8 puta dnevno.

Pozdrav!

Edited by dyfly, 21 October 2012 - 12:40.

  • 0