Jump to content


Photo
- - - - -

Ekstremni sportovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 15 October 2012 - 22:33

Povod za ovaj topik je Felix Baumgartner. Mislim da ovaj čovek zaslužuje posebno divljenje, podvig je neponovljiv i zastrašujuć, nadljudski hrabar. Ne bih bio u njegovom odelu :hail: :hail: :hail:
http://www.b92.net/s...4&nav_id=651739


Naravno...ko želi može i o drugim ekstremnim poduhvatima i sportovima, base jumpu itd...

Attached Files


Edited by Janne240, 15 October 2012 - 22:36.


#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 16 October 2012 - 16:00

To sto je uradio Felix Baumgartner jeste nesvakidasnji podvig.

Malko vise sam ipak sklon da se divim onim pravim "Niel Armstrong-tipovima", nego onima poput Evel Knievel-a, a rekao bih da je Felix nesto vise u ovoj drugoj, cirkusantskoj grupi.

Jedan od najvecih 'Armstrongovaca' ikad kada su ekstremni sportovi u pitanju (doduse ronilacku karijeru je poceo kao tinejdzer samoubilackim misijama naspram kojih su Evel Knievel-ove vratolomije uspavanka):



Sheck Exley (April 1, 1949 – April 6, 1994)

Posted Image


Iako je iza sebe ostavio vise rekorda nego sto Felix B moze da sanja i iako se izlagao ekstremima u fizioloskom smislu naspram kojih je ovaj Felix-ov skok bezmalo dosadno bezbedan, malo ko je izvan ronilackih krugova uopste cuo za neponovljivog Sheck Exley-a--sto govori u prilog tome da u onom sto je radio nije bilo ni trunke cirkusa.

Edited by Upekkha, 16 October 2012 - 16:41.


#3 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 22 October 2012 - 09:24

To sto je uradio Felix Baumgartner jeste nesvakidasnji podvig.

Malko vise sam ipak sklon da se divim onim pravim "Niel Armstrong-tipovima", nego onima poput Evel Knievel-a, a rekao bih da je Felix nesto vise u ovoj drugoj, cirkusantskoj grupi.

Jedan od najvecih 'Armstrongovaca' ikad kada su ekstremni sportovi u pitanju (doduse ronilacku karijeru je poceo kao tinejdzer samoubilackim misijama naspram kojih su Evel Knievel-ove vratolomije uspavanka):



Sheck Exley (April 1, 1949 – April 6, 1994)

Posted Image


Iako je iza sebe ostavio vise rekorda nego sto Felix B moze da sanja i iako se izlagao ekstremima u fizioloskom smislu naspram kojih je ovaj Felix-ov skok bezmalo dosadno bezbedan, malo ko je izvan ronilackih krugova uopste cuo za neponovljivog Sheck Exley-a--sto govori u prilog tome da u onom sto je radio nije bilo ni trunke cirkusa.


Na to se i žalio Baumgartner, nedostatak strujanja vazduha i osećaj plutanja, mogli su da ga unakaze, srećan je momenat kada je zaustavio rotaciju za šta je presudno bilo iskustvo i tu vidim umeće jednog vrhunski istreniranog profesionalca. Za nas smrtnike ne postoji dovoljna doza bezbednosti da bi se usudili i popeti na tu visinu a kamoli pustiti niz uže...

Dakle, mnogostruke su implikacije koje je "kontrolisani" pad u bezdan izazvao i još veći zahtevi u pripremi skoka, pa ne delim utisak da se radi o cirkusantskoj veštini, no samoubilački instinkt je postojao..

Medijski fokus je bio impozantan, pa to možda daje taj eho dogadjaju koji je sam po sebi, čudo.


...što se tiče ronjenja na dah, i to je extremno riskantan sport i valjda je i zbog toga popularan iako nema veliku afirmaciju.
Gledao sam neki dokumentarac o jednom italijanu, načinu priprema, meditacijama i boravku pod vodom na velikim dubinama, ali mi se dopalo samo ronjenje na dah pri nekom koralnom grebenu...ambisi su užasni kao i moguće posledice na celokupan nervni i kardiovaskularni sistem itd...