Jump to content


Photo
- - - - -

Скраћеница титула


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 vukasin_nbg

vukasin_nbg
  • Members
  • 4 posts

Posted 10 October 2012 - 20:49

Једноставно не могу да верујем да људи су људи на власти направили овакав пропуст, ово је срамота. Слика говори све..... Молим вас да се покрене питање тога како се ово догодило, ко је пустио да ово види светлост дана, какав неписмен свет, уф.....

Attached File  IMAG0450.jpg   87.7KB   90 downloads

#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 16 October 2012 - 13:38

Drug? :)

Edited by Upekkha, 16 October 2012 - 13:39.


#3 kajzerica

kajzerica
  • Members
  • 136 posts

Posted 16 October 2012 - 22:43

U čemu je problem?
Prema hrvatskom pravopisu, iza titule dr stavlja se tačka.

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 17 October 2012 - 00:33

U hrvatskom se stavlja, ali u srpskom ne. Hrvatski je ovu konvenciju imao odavno, još za vreme SFRJ, dok je srpska bila bez tačke. Tačka se obično stavlja pred vokal koji je skraćen, pa zato imamo skraćenicu i dr. (za 'drugi), dok je dr skraćenica od prvog i poslednjeg slova.

#5 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 October 2012 - 08:46

@Vasa Zar nismo u SFRJ imali zajednički pravopis srpsko-hrvatskog jezika?

A kako se pravilno piše skraćenica od "profesor doktor" ili "docent doktor" i sličnih duplih titula. Gde idu mala, gde velika slova, gde idu, a gde ne idu tačke?

#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 October 2012 - 16:23

Da, ali pravopis se menjao i imao je nekih malih razlika. Ni tadašnji ni sadašnji ne poznaju tačku iza doktorske titule.

Što se tiče tvojih pitanja u vezi sa titulama, pišu se prof. dr i doc. dr (tačka ne ide iza dr), a velika slova su u skladu sa opštim pravopisnim pravilima. Velika slova se koriste ukoliko su ove titule na početku rečenice, a tako se tretiraju i natpisi na njihovim kancelarijama ili potpisi na dokumentima. Na primer, na kancelariji će pisati ovako: Prof. dr Pera Perić ili Doc. dr Pera Perić.

#7 vukasin_nbg

vukasin_nbg
  • Members
  • 4 posts

Posted 28 October 2012 - 17:25

Drago mi je da ste se ukljucili u raspravu. Od malena sam naucen da iza DR ne ide tacka i nije mi bilo dobro kada sam video natpis. Ne verujem kako nepismeni ljudi rade u opstini. Bilo bi lepo kada bi dospelo ovo do novina ili tako nesto, nista drugo im nece skrenuti paznju da promene....

#8 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 November 2012 - 19:41

Da, ali pravopis se menjao i imao je nekih malih razlika. Ni tadašnji ni sadašnji ne poznaju tačku iza doktorske titule.


Da, da, to znam, ali me je začudilo što se u hrvatskom piše drugačije, obzirom da je bio zajednički jezik, zato sam pitao.

Što se tiče tvojih pitanja u vezi sa titulama, pišu se prof. dr i doc. dr (tačka ne ide iza dr), a velika slova su u skladu sa opštim pravopisnim pravilima. Velika slova se koriste ukoliko su ove titule na početku rečenice, a tako se tretiraju i natpisi na njihovim kancelarijama ili potpisi na dokumentima. Na primer, na kancelariji će pisati ovako: Prof. dr Pera Perić ili Doc. dr Pera Perić.


Znači kad je u sred rečenice onda ide malim, u suprotnom (u potpisu, na pečatu, i sl) velikim prva titula. E, hvala :D. Pretpostavljam da je isti slučaj i samo sa titulom dr, kad je u potpisu, pečatu, onda ide velikim, u rečenici malim?

#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 November 2012 - 20:02

Da, upravo kako si naveo.

#10 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 02 November 2012 - 00:49

Znači kad je u sred rečenice onda ide malim, u suprotnom (u potpisu, na pečatu, i sl) velikim prva titula. E, hvala :D. Pretpostavljam da je isti slučaj i samo sa titulom dr, kad je u potpisu, pečatu, onda ide velikim, u rečenici malim?


Uvek ide suprotno od onog kako je napisano ako ti treba dupla kolicina vizitki bez doplate. ;)

#11 vukasin_nbg

vukasin_nbg
  • Members
  • 4 posts

Posted 02 November 2012 - 17:48

Pazite sad ovu foru, sta sam cuo na poslu, kaze da ako je titula DR (medicine) onda je bez tacke a ako je DR neceg drugog (nauka itd) onda ide sa tackom. Da li je moguce da je to istina, ne mogu da nadjem najnoviji pravopis da proverim ovo, moze li iko da mi potvrdi????

#12 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 November 2012 - 18:58

Pogrešno su ti rekli. Bilo da je u pitanju lekar, bilo doktor neke druge nauke, kod nas se piše bez tačke.

#13 vukasin_nbg

vukasin_nbg
  • Members
  • 4 posts

Posted 02 November 2012 - 19:04

daj mi posalji tacno gde to pise tako, posto su me danas ubedjivali i treba mi jak dokaz. Znaci treba mi najnovija gramatika, i tacan tekst koji se ogradjuje o to. I ja sam ceo zivot pisao bez tacke i sada pisem ali me ubedjuju ljudi.

#14 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 November 2012 - 19:42

To piše u važećem pravopisu, kao i u prethodnom. Nemam šta da pošaljem, posedujem obe verzije u štampanom obliku, kao i nekoliko priručnika. Taj princip se nije menjao.

#15 Shone87

Shone87
  • Members
  • 1 posts

Posted 31 July 2014 - 10:24

Postovanje gospodo, treba mi mala pomoc.
Zavrsio sam Fakultet bezbednosti u Beogradu i sad mi je zvanje DIPLOMIRANI MENADZER.
Moze li mi neko TACNO reci kako ide skracenica za ovo zvanje?
Samo dipl. ili....

Hvala.