Jump to content

Photo
- - - - -

Kapacitet, znanje i sposobnost srpskih lekara

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
182 replies to this topic

#31 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 October 2012 - 14:48

Sramotno je da u Srbiji moraš da potplatiš doktora i sestru da bi ti se žena bezbedno porodila. Mada, ni to nije garancija.

#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 October 2012 - 15:05

Oni jednostavno nemaju niakakv moral, ni ljudski, ni porfesionalni. Veruju da im sleduje vise, veruju da su cudesni samani. I ztao mrze pacijente jer moraju da ih lece, da se vrate u realnost.

U tom slucaju, najnormalnije bi bilo da se pacijenti obracaju samanima, a ne lekarima - to ce biti onda kazna za lekarski nemoral, kako ga ti vidis, koji ce ih dovesti dotle da crknu od gladi.

#33 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 October 2012 - 15:32

Moj djed je bio shaman.
Jedino sto ga je nateralo je bila velika udaljenost pravog lekara u ruralnoj sredini.
Kada sam bio klinac od dvadeset i neku, umro je.
Ocekivao sam do stotinu ljudi na seoskoj sahrani, a doslo ih je nekoliko hiljada. Mnogima je zivot spasio.
Koliko sam uspeo da saznam, uglavnom jr utrobu namestao, i malo bioenergije. Drugi djed je bio "kostolomac".
Sasvim je logicno postojanje nasih shamana, a .....
Kada je umro nacelnik "odeljenja koje se brine o obolelima od srca", na sahrani su bile kolege i ljudi koji su hteli da se uvere da je skot stvarno skoncao. Slicna situacjia se desila u mojoj bransi.

#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 October 2012 - 18:38

Nista prostije; ubuduce se za zdravstvene probleme obracaj samanima, a ne lekarima, jer su uspesniji u lecenju.

#35 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 October 2012 - 18:49

Sigurno se necu obracati lekaru koji urla na ms bolesnika koji ce umreti par dana potom.

#36 Mr Good

Mr Good
  • Members
  • 29 posts

Posted 04 October 2012 - 20:42

Svi koji odlučuju u zdravstvenom sistemu Srbije su lekari, ministar, načelnici u ministarstvu, rukovodioci u zavodu, direktori klinika DZ, načelnici odeljenja, službi, dekani fakulteta, profesori. Oblas u kojoj struka odlučuje i ocenjuje, uzima i deli, brani se od svake kritike.
Dobrih lekara ima, ne dolaze do izražaja, ne dozvoljavaju im kolege.

#37 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 October 2012 - 09:44

bravo za opasku, Mr. Good

da, sav taj olos, svi su lekari.

#38 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 05 October 2012 - 12:39

Lekari i zdravstveni sistem u Srbiji su kao zemlja sâma. Gledano “na djuture“ spori, korumpirani, lose finansirani i cesto u raskoraku sa svetom. Opet, gledano na mikro nivou, ima pojedinaca i delova sistema koji svoj posao rade vrhunski (ako nista drugo onda da bi sebi napravili bolju startnu poziciju za nastavak karijere u inostranstvu). I postuju moralna nacela.

Problem je sto obican gradjanin bez veze do njih tesko dolazi. Zatim sto su takvi, moralni i profesionalni, kapljica u moru neznanja i javasluka kroz koji pacijent mora da prodje (medicinske sestre, uputi, osiguranje, bolnica), pa kvalitet u neku ruku bude zagusen. Na kraju krajeva, sistem takav kakav je sada, ne incentivira dobre i postene da takvi ostanu na duge staze. Dakle, od lekara u Srbiji se u neku ruku trazi da budu nadljudi, tj. da budu bolji od sistema i vecine gradjana. A lekari su samo ljudi...

Opet, njihova profesija ima posebnu tezinu i smatram da oni sebi ne mogu da dozvole javasluk i nemoral. Ljudski zivot je vrhunska vrednost. Nije isto ako ti vodoinstalater zabusava kad dodje da ti popravi ves masinu ili ti saobacajni policajac trazi mito na autoputu. Javasluk i nemoral u zdravstvenom esnafu su posebno losi. Male plate nisu opravdanje, svima u Srbiji su plate male.

Mislim da je veliki problem nedostatak kontrole sistema. Sistem licenciranja, osiguranja pa i otkaza ne funkcionise. Pritisak javnosti jos manje (name & shame kampanje traju neko vreme, stvar se zaboravi a doticni lekari predju u privatnu praksu ili na drugo radno mesto. Niti je medijska hajka dobar nacin resavanja problema). Treba organizovati kontrolu i ne prezati pred ucenama esnafa. To je veliki posao i ne vidim koja ce se vlada u Srbiji sa tim uhvatiti u kostac. Opet, takve reforme su radjene po svetu, ne bi trebalo izmisljati toplu vodu.

Kada ministar zdravstva putuje u Nemacku na rutinsku operaciju, to je otvoreno priznanje da je sistem u rasulu. Plus, nevidjeni bezobrazluk i samar gradjanima.

#39 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 October 2012 - 13:14

Kada ministar zdravstva putuje u Nemacku na rutinsku operaciju, to je otvoreno priznanje da je sistem u rasulu. Plus, nevidjeni bezobrazluk i samar gradjanima.

zasto da ih ne samara? poslusni su? je li ga iko zbog toga pljuno u lice?
Srbija je zemlja kukavica, a kukavice su idealne za vlast.

Lekari, sudije, profesori ne bi smeli da se ponasaju kao piljari. U Srbiji se i piljari bolje ponasaju nego lekari, sudije i profesori.

#40 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 05 October 2012 - 20:18

Mozda i ne treba pisati kada su neka losa iskusva sveza.

Ima u zdravstvu dosta dobrih lekara, i mogu se prepoznati, lakse u manjim nego u vecim sredinama.
Moj licni servisni pregled ekg, uz itd je uvek u tako dobroj atmosferi iako ponekad ima ozbiljnih problema. Nekad je tesko obaviti uz zbog opsteg napada smeha, a opet je odlican dijagnosticar koji se nebrojeno puta dokazao i isti odnos ima prema svim pacijentima.
Nedavno sam imao dosta iskustava zbog jedne intervencije u porodici. Iako sam imao dosta dobrih iskustava sa medicinskim radnicima, najjaci su utisak ostavila ona losa.

A da se nesto radi, radi se.
Postoji taj sistem licenciranja i bodovanja. Seminari umeju da budu aktivni. Svidela mi se jedna ekipa koja je na zalost imala saobracajku, i to su cini mi se englezi u pitanju.
Objedinjuje se baza, i sad ova izdavajanja apoteka i domova zdravlja. Ima problema, ali i prednosti.

A sto se tice plata, male su. Sad mi je bio rodjak iz koji radi u mojoj bransi i ima platu u nemackoj kilo i po eurova. Licno radim za nesto vise od pola kile. Kad je cuo sta sve radim i koji je nivo odgovornosti kaze da bez pet kila u germaniji ne bih prosao. Znam ja to, ali sam ovde. Tesko je otici i zbog mladje i starije generacije. Slicno je i u zdravstvu. Da radimo koliko smo malo placeni mislim da bi se sve raspalo.
Svodi se na onaj vic kako nemac ima platu kilo i po eurova i potrosi kilo, a sta radi sa ono pola nemoj da ga pitas, a srbin radi za pola kile, a potrosi kilo, a odakle mu ono pola nemoj da ga pitas.

#41 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 05 October 2012 - 20:39

Sramotno je da u Srbiji moraš da potplatiš doktora i sestru da bi ti se žena bezbedno porodila. Mada, ni to nije garancija.

ne moraš nego želiš zato što kontaš da tim parama kupuješ polisu da će sve da ide po loju. Kad god ti neko zatraži mito imaš tri izbora - da daš. da odbiješ ili da ga prijaviš.

u konkretnoj situaciji - dao ne dao - porodiće se. Još nisam čuo za slučaj da se neka žena porodila na njivi jer nije htela da plati lekaru.

#42 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 05 October 2012 - 20:46

ne moraš nego želiš zato što kontaš da tim parama kupuješ polisu da će sve da ide po loju. Kad god ti neko zatraži mito imaš tri izbora - da daš. da odbiješ ili da ga prijaviš.

u konkretnoj situaciji - dao ne dao - porodiće se. Još nisam čuo za slučaj da se neka žena porodila na njivi jer nije htela da plati lekaru.

Nije se porodila na njivi ali je u porodilištu sestre i doktori zaobilaze dok preživljava neviđene bolove ili joj se iskomplikovala trudnoća. Ako misliš da su se smrtni slučajevi u novosadskom porodilištu desili jer su se trudnice klizale po vlažnom podu i pale na stomak, u krivu si. Nemar i nebriga su jedini razlozi zašto se to desilo.

#43 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 05 October 2012 - 20:55

Dobrih lekara ima, ne dolaze do izražaja, ne dozvoljavaju im kolege.

ovo je netačno. Problem je u tome što dobri lekari nisu nikom interesantni - javnost ne može da prodaje novine preko njih, a pacijenti ih uzimaju zdravo za gotovo.
JEdan lekar ode na teren gde se neka nesretnica poradjala na livadi - u putu umru i ona i beba - digne se dževa, čoveka optuže za nemar, razvlačili ga po svim novinama i lokalnim i nacionalnim, punili dnevnike na lokalnim stanicama s njim, suspendovali ga s posla, čitav cirkus.
Posle par godina sretnem čoveka, kad i dalje radi - pitam ga šta se desilo s onim haosom, kaže i unutrašnja i spoljašnja kontrola presudili da nije kriv.
Kažem da nisam znao, a on će meni - nisi ni mogao, dve konferencije za novinare sazvao posle oslobadjanja - niko nije došao, poslao svim lokalnim i gotovo svim nacionalnim listovima pismo sa kopijom mišljenja i jedne i druge komisije - vest objavile jedne lokalne novine.
I šta sad? pitam - ništa, kaže, radim i dalje.

A da se nesto radi, radi se.
Postoji taj sistem licenciranja i bodovanja. Seminari umeju da budu aktivni. Svidela mi se jedna ekipa koja je na zalost imala saobracajku, i to su cini mi se englezi u pitanju.
Objedinjuje se baza, i sad ova izdavajanja apoteka i domova zdravlja. Ima problema, ali i prednosti.

sistem licenciranja i bodovanja je teška glupost i lopovluk. Kao i lekarska komora koja ne služi gotovo ničemu, a uzima ogromne pare - oko 4 i kusur evra mesečno po lekaru ni za šta. Seminari za obavezna bodovanja su tek cirkus - od imbecilnih tema koje su na bog te pita koje načine našle put do javnosti do internet firmi koje nude on lajn testove za bodovanje - sve se to naravno plaća i to u 99% slučajeva iz džepa zdravstvenih radnika.

#44 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 05 October 2012 - 21:01

Nije se porodila na njivi ali je u porodilištu sestre i doktori zaobilaze dok preživljava neviđene bolove ili joj se iskomplikovala trudnoća. Ako misliš da su se smrtni slučajevi u novosadskom porodilištu desili jer su se trudnice klizale po vlažnom podu i pale na stomak, u krivu si. Nemar i nebriga su jedini razlozi zašto se to desilo.

nemar i nebriga su jedno. a da neko kaže boli me nek crkne kad nije dala pare je ubistvo sa predumišljajem.

u svakom slučaju, koliko znam raznorazne inspekcije i spoljni nadzor su u porodilištu - i prilično sam siguran da će neko najebati ako postoji razlog. Nije javnost toliko bolećiva prema lekarskoj branši koliko se misli.

PS kao friški otac dvoje dece složiću se s onima koji tvrde da su nam porodilišta horor i da smo tu ostali negde u 50tim godinama, ali ponoviću, to je najviše do sistema koji pet para ne daje ni na trudnice ni porodilje ni novorodjenčad iako se ko fol bori protivu bele kuge, mada fakat je da je i ginekologija u srbiji horor najviše zbog toga što se i kuso i repato sjatilo tamo pošto je to jel extra profitna grana. (pre svega zbog abortusa)

#45 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 October 2012 - 21:04

Odmah da kažem, nikada nisam dao nikakav mito lekaru niti mi je tražen, barem ne otvoreno. Jesam u nekoliko navrata neke sitne poklončiće, flaša pića, čokolada, neka reklamna sitnica, uvek po obavljenom poslu. Nailazio sam na neljubaznost, osornost, bezobrazluk, nezainteresovanost, video gomilu primera loše organizacije, pa i nepoštovanja sopstvenih procedura. Ubeđen sam da je zdravstveni sistem katastrofalan, da u njemu radi mnogo dobrih lekara, stručnih, moralnih, odgovornih, nailazio sam na takve, moja su iskustva čak češće pozitivna, ali izbor pacijenta koji je suočen sa doktorom koji traži pare, teško da uključuje išta nego plaćanje. Ko će se upusti u isteravanje pravde ako mu je dete bolesno, kome da prijavi, nekako smo se složili da nam je društvo u celini trulo, korumpirano, koliko bi trajalo dokazivanje nečije krivice, kako bi takav pacijent bio primljen u istu ustanovu, od kolega nekog, recimo, uhapšenog lekara.