Jump to content

Photo
- - - - -

Kapacitet, znanje i sposobnost srpskih lekara

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
182 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 25 September 2012 - 09:10

Otac mog prijatelja imao je plucnu fibrozu. Ipak dve godine je imao pogresnu dijagnozu koju su miu dali eminentni srpski lekari.

Jedna devojcica primala je pogresnu i n ebezazlenu terapiju za oko (kortizoni), dok otac sam nije procitao o cemu se radi.

U srpskom porodilistu, ginekolog indukuje oksitocinom porodjaj da bi se isti zbio u toku njegovog radnog vremena da bi dobio novac kao "izvodjac".

jedna mlada lekarka tvrdi da je obucavaju samo za urednu papirologiju. Smrt pacijenta nije neuspeh, izlecenje nije uspeh. Engleski niko ne zna i ne moze da prretrazuje po internetu.

U cemu je problem sa srpskim lekarima. Da li su oni samo slika jednog ekstremno podlog i pokvarenog drustva ili su jos gori od proseka.
Otkud tolika nekompetentost, lenjost, otaljavanje posla, nedostatak interesa.
Je li to problem njihovog obrazovanja, negativne selekcije ili drustva u celini?

Ni plate im vise nisu male, ali oni kao da vrede jos manje.

#2 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 September 2012 - 13:31

Kapacitet, znanje i sposobnost srpskih lekara su na nivou kapaciteta, znanja i sposobnosti srpskih profesora, učitelja, bravara, akademika, čistačica, ekonomista, političara, elektroničara, psihologa - da nabrajam dalje? Mislim da je poentu lako shvatiti. Među svima njima ima dobrih i loših, raspoloženih i neraspoloženih, ambicioznih i lenjih - ukratko, svi su oni ljudi. Da li su lekari gori ili bolji od proseka, mi ovde, na ovom mestu ne možemo dati odgovor. Koliko ima loših iskustava, još sto puta više ima jako pozitivnih iskustava o kojima se ne govori, jer svaki čovek, sasvim normalno, smatra da je uobičajena stvar da od lekara treba otići zadovoljan i o tome ne treba mnogo da se trubi.
Da zaključim - tema je besmislena, ne vidim do čega može da se dođe šupljim pričama i pojedinačnim dobrim ili lošim iskustvima (svako od nas ima i jednih i drugih).

#3 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 25 September 2012 - 13:35

Kapacitet, znanje i sposobnost srpskih lekara su na nivou kapaciteta, znanja i sposobnosti srpskih profesora, učitelja, bravara, akademika, čistačica, ekonomista, političara, elektroničara, psihologa - da nabrajam dalje? Mislim da je poentu lako shvatiti. Među svima njima ima dobrih i loših, raspoloženih i neraspoloženih, ambicioznih i lenjih - ukratko, svi su oni ljudi. Da li su lekari gori ili bolji od proseka, mi ovde, na ovom mestu ne možemo dati odgovor. Koliko ima loših iskustava, još sto puta više ima jako pozitivnih iskustava o kojima se ne govori, jer svaki čovek, sasvim normalno, smatra da je uobičajena stvar da od lekara treba otići zadovoljan i o tome ne treba mnogo da se trubi.
Da zaključim - tema je besmislena, ne vidim do čega može da se dođe šupljim pričama i pojedinačnim dobrim ili lošim iskustvima (svako od nas ima i jednih i drugih).

mislim da iskustva sa srpskim lekarim ajesu nesto strasnija nego sto se statisticki moze doziveti u drugim zemljama. recimo nezainteresovanost, aljkavost, antibiotici koji se prepisuju kao zvake...

#4 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 September 2012 - 16:46

mislim da iskustva sa srpskim lekarim ajesu nesto strasnija nego sto se statisticki moze doziveti u drugim zemljama. recimo nezainteresovanost, aljkavost, antibiotici koji se prepisuju kao zvake...

Izvor? Reference? Kafana ili neki renomirani časopis/knjiga?

#5 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 September 2012 - 19:49

Izvor? Reference? Kafana ili neki renomirani časopis/knjiga?

Ako niko nije radio istraživanje i analizu kvaliteta medicinskih usluga, opremljenosti, odnosa prema pacijentima, do znanja i etike pojedinih lekara, ako nema dokumenta na koji se laik može pozvati, ne znači da je realnost ružičasta. Ja ne mogu i neću da tvrdim ni za jednog lekara da je nestručan, ali ako za jedan pregled moram da čekam 2-3 meseca, da u toku lečenja izigravam šetača od šaltera do šaltera, da se sredsta na jednoj strani štede a na druge dve razbacuju, da ima toliko toga očiglednog i za laika, ne moram da imam nikave reference, izvor podataka je moj lični uvid.
Neki dan gradska sekretarka za zdravstvo odgovara na pitanje zašto mnogi skeneri ne rade, zašto je nabavljen novi skener a nema prostorije u kojoj će se postaviti, plaćen je, sada se čeka adaptacija prostora. Pacijenti čekaju mesecima pregled, zavod ne odobrava plaćanje pregleda u privatnim klinikama. Jedan popriličan besmisao od organizacije, nestručnost, neodgovornost.

#6 dyfly

dyfly
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 September 2012 - 20:22

Jedan popriličan besmisao od organizacije, nestručnost, neodgovornost.

Dobro, a po čemu se zdravstvo razlikuje od sudstva, politike, vojske, javnih komunalnih preduzeća, rada političara itd. itd., po čemu se ono izdvaja iz mora truleži u koje se ova zemlja pretvorila? Zar nije logično da treba SVE menjati, pa će se i zdravstvo popraviti ... Suština je da je bespredmetno izdvajati samo delove jednog društva i kritikovati ga (što uopšte nije teško), treba smisliti kako celo društvo pokrenuti iz gliba u kome se nalazi.

#7 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 September 2012 - 20:31

Dobro, a po čemu se zdravstvo razlikuje od sudstva, politike, vojske, javnih komunalnih preduzeća, rada političara itd. itd., po čemu se ono izdvaja iz mora truleži u koje se ova zemlja pretvorila? Zar nije logično da treba SVE menjati, pa će se i zdravstvo popraviti ... Suština je da je bespredmetno izdvajati samo delove jednog društva i kritikovati ga (što uopšte nije teško), treba smisliti kako celo društvo pokrenuti iz gliba u kome se nalazi.

Nisam rekao da se razlikuje, ni ne mislim to, jednostavno ovo je tema o zdravstvu, ima na ovom forumu i o drugim oblastima, ima i o društvu, državi u celini, jedino što se razlikuje u svim diskusijama je to da se na medicini obično nađe neko da "brani struku". Ne mislim da je ikome cilj da ocrni zdravstvo iz nekih nečasnih motiva, ja mogu navesti mnogo lepih primera iz ličnog iskustva, ali i mnogo loših, toliko loših, sistemski loših, da ispada da ima moralnih, profesionalnih pojedinaca, ali im zdravstveni sistem smeta, tera ih da se uklope u birokratski haos.

#8 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 25 September 2012 - 21:45

ljudi pravite razliku izmedju lekara i zdravstvenog sistema. Nema jedno puno veze s drugim.

Naš zdravstveni sistem je užas. Jedan mutant nastao iz mešavine sistema bivše SFRJ i novih /nazovimo ih EU frendli/ zakona koju zajedno drže raznorazne uredbe. To prosto ne može da funkcioniše i treba ga razmontirati deo po deo - od fakulteta i sistema školovanja, preko Socijalnog do PIO fonda. To se nažalost nikad neće desiti jer je zdravstvo jedna od glavnih socijalnih polugi kojima se svaka vlast održava.

Lekari su gotovo jedina stvar koja ceo taj cirkus održava u funkcionisanju. To naravno ne znači da su nekakvi sveci ili da su bezgrešni, ali po tome, odakle su ispali, kako i gde rade i pod kojim uslovima - oni su najkvalitetniji deo našeg zdravstva.

Ni pacijenti u srbiji se ne smeju zanemariti - uglavnom su bezobrazni, nadobudni i po difoltu znaju medicinu bolje od lekara. To naravno nije njihova greška jer ih je sistem tako vaspitao

Edited by steins, 25 September 2012 - 21:46.

#9 banes

banes
  • Members
  • 3 posts

Posted 26 September 2012 - 21:53

Slažem se da su jos i dobri u kakvim uslovima rade .Ono što je alarmanto je priličan nedostatak specijalista u manjim sredinama...Konkretno u Zapadnobačkom okrugu imate ukupno 2 hematologa ,sve sam vam rekao !!!

#10 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 27 September 2012 - 10:51

mislim da nisu dobri.
mislim da oni koji su im bili u sakama uglavnom dele moje misljenje

#11 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 27 September 2012 - 17:02

Lekari su gotovo jedina stvar koja ceo taj cirkus održava u funkcionisanju. To naravno ne znači da su nekakvi sveci ili da su bezgrešni, ali po tome, odakle su ispali, kako i gde rade i pod kojim uslovima - oni su najkvalitetniji deo našeg zdravstva.

Ni pacijenti u srbiji se ne smeju zanemariti - uglavnom su bezobrazni, nadobudni i po difoltu znaju medicinu bolje od lekara. To naravno nije njihova greška jer ih je sistem tako vaspitao

Vidi sto su se kolege ujedinile.
Kakvi su lekari najbolje se videlo kada su birani sopstveni lekari.
Od njih 10 dvoje izabralo vise od pola pacijenata, a ostale izabrali samo slucajni i oni koji su morali. Najvise zahvaljujuci "prijatnom" odnosu prema pacijentima i "strucnosti".
e:prekidose me
I sad su pacijenti najveci krivci. :krsta:

Edited by YU7 73, 27 September 2012 - 17:17.

#12 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 27 September 2012 - 20:16

Vidi sto su se kolege ujedinile.
Kakvi su lekari najbolje se videlo kada su birani sopstveni lekari.
Od njih 10 dvoje izabralo vise od pola pacijenata, a ostale izabrali samo slucajni i oni koji su morali. Najvise zahvaljujuci "prijatnom" odnosu prema pacijentima i "strucnosti".
e:prekidose me
I sad su pacijenti najveci krivci. :krsta:

ovo je jednostavno netačno - najpopularniji su lekari koji čine najviše ustupaka pacijentima/ispunjavaju najviše želja. To znam na osnovu gledanja statistike izobra pacijenata i poznavanja lekara u najmanje 6 domova zdravlja u 3 grada.

"prijatan" kako kažeš odnos prema pacijentima je jedna od najvećih gluposti - lekar uopšte ne mora da bude prijatan prema tebi, nit ti je došao u goste, niti će ti doći na slavu - on treba da bude profesionalan i to je to. Znači da ima normalnu, poslovnu komunikaciju + nešto kućnog vaspitanja.
Druga je stvar što pacijenti pod "prijatnošću" uglavnom podrazumevaju da im ovaj trpi raznozane budalaštine /od bespredmetnog ogovaranja, preko stručne rasprave, do ispunjavanja želja za pisanje odredjenih lekova i uputa/

ne bi bilo pošteno da ne pomenem da su lekari opšte prakse upropašteni /tačnije njihov rad/ besmislenim i glupim propisima tako da su svedeni na nivo ćate i družbenika.

#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 28 September 2012 - 09:01

lekari na vMA su mom prtijatelju tvrdili da je kubanska vakcina protiv raka pluca ordinarna glupost, a sada se ta vakcina registruje i kod nas

mene samo zanima sta ih je srozalo na nivo zavidnog piljara, kriza ili se radi o deficitu obrazovanja. mislim da je fakultet kriv jer im je znanje stranih jezika lose

#14 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 28 September 2012 - 15:35

ovo je jednostavno netačno - najpopularniji su lekari koji čine najviše ustupaka pacijentima/ispunjavaju najviše želja. To znam na osnovu gledanja statistike izobra pacijenata i poznavanja lekara u najmanje 6 domova zdravlja u 3 grada.

"prijatan" kako kažeš odnos prema pacijentima je jedna od najvećih gluposti - lekar uopšte ne mora da bude prijatan prema tebi, nit ti je došao u goste, niti će ti doći na slavu - on treba da bude profesionalan i to je to. Znači da ima normalnu, poslovnu komunikaciju + nešto kućnog vaspitanja.
Druga je stvar što pacijenti pod "prijatnošću" uglavnom podrazumevaju da im ovaj trpi raznozane budalaštine /od bespredmetnog ogovaranja, preko stručne rasprave, do ispunjavanja želja za pisanje odredjenih lekova i uputa/

ne bi bilo pošteno da ne pomenem da su lekari opšte prakse upropašteni /tačnije njihov rad/ besmislenim i glupim propisima tako da su svedeni na nivo ćate i družbenika.

Istina da je jedan od kriterijuma pacijenata za izbor lekara i lakse dobijanje recepata, ali nacin komunikacije sa pacijentom i strucnost igraju takodje veliku ulogu.
Placaju neki lekari ceh aroganciji, omalovazavanju, ironiji, vredjanju, vikanju, udaranju rukom od sto ili zid, pogresnim dijagnozama... Pa sad ima nekih koji proveravaju kod kojih im kolega pacijenti odlaze i pitaju se sta je razlog tome.
Ne lece lekari samo telo, nego lece i dusu. Izjadaju se pacijenti za mnoge muke koje se i ne ticu zdravlja.
Takav vam je posao gospodo. Plate vam i nisu neke, fali vam u poslu mnogo toga, pa nek i sistem funkcionise lose, ali nije opravdanje da prema pacijentima ne budete prijatni. Ako nije bas mnogo tesko.
Smaraju vas pacijenti. Pa oni automaski ogole dusu pred vama.
I to za piskaranje je tacno. Valjda ce biti bolje kad popunite bazu, ali koliko cujem ni to nije sigurno.
e:Necu dalje jer pocecu da konkretizujem. Malo se sklopile kockice.
Izvini. Nista licno.
I moja bransa je u kontaktu sa ljudima i slicna je situacija.

Edited by YU7 73, 28 September 2012 - 18:51.

#15 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 September 2012 - 10:00

Otac mog prijatelja imao je plucnu fibrozu. Ipak dve godine je imao pogresnu dijagnozu koju su miu dali eminentni srpski lekari.

Jedna devojcica primala je pogresnu i n ebezazlenu terapiju za oko (kortizoni), dok otac sam nije procitao o cemu se radi.

U srpskom porodilistu, ginekolog indukuje oksitocinom porodjaj da bi se isti zbio u toku njegovog radnog vremena da bi dobio novac kao "izvodjac".

jedna mlada lekarka tvrdi da je obucavaju samo za urednu papirologiju. Smrt pacijenta nije neuspeh, izlecenje nije uspeh. Engleski niko ne zna i ne moze da prretrazuje po internetu.

U cemu je problem sa srpskim lekarima. Da li su oni samo slika jednog ekstremno podlog i pokvarenog drustva ili su jos gori od proseka.
Otkud tolika nekompetentost, lenjost, otaljavanje posla, nedostatak interesa.
Je li to problem njihovog obrazovanja, negativne selekcije ili drustva u celini?

Ni plate im vise nisu male, ali oni kao da vrede jos manje.

lekari na vMA su mom prtijatelju tvrdili da je kubanska vakcina protiv raka pluca ordinarna glupost, a sada se ta vakcina registruje i kod nas

mene samo zanima sta ih je srozalo na nivo zavidnog piljara, kriza ili se radi o deficitu obrazovanja. mislim da je fakultet kriv jer im je znanje stranih jezika lose

Lekari u Srbiji, kao ni nigde drugde u svetu, nisu majsko cvece, ali davati ovako pausalnu ocenu citave jedne profesije izraz je ordinarnog bezobrazluka.
Ova druga tvrdnja pokazuje koliko ti bas nista ne znas. Kubanski lekari nasli vakcinu protiv raka pluca - kojeg, kad postoje desetine razlicitih vrsta.
Takva medicinska cuda desavaju se uglavnom na Kubi, u Kini i u Nis.