Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je homo sapiens razuman?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#31 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 12 September 2012 - 08:57

Da podsetim, diskusija je krenula u ovom pravcu jer je Sapunar napisao ( parafraziram) da na Zemlji ne postoji dovoljno resursa za neograniceni rast, nasta sam ja odgovorio da bi trziste to samo regulisalo, kada ne bi bilo bespotrebnog uplitanja drzava/vlada jer politicari (uglavnom) pretenduju da mogu da nas sacuvaju bolje od nas samih.


kako bi trziste regulisalo nedostatak resursa na zemlji?

ovako trziste regulise ekoloske provleme:

pretpostavimo da je u regionu X otkriven resurs Y, sto je privuklo investitore. Kao posledicu toga imamo rast cena nekretnina, uspon domace liberalne klase i zagadjenje. Investitori zahtevaju liberalizciju carina, fiksni kurs... Vecinu profita odnose sa sobom, a koristi ima mala domaca liberalna elita koja se ugradjuje, skoluje decu u inostranstvu i masta o onome o cemu inace mastaju srednje klase sveta. Posle 20 godina resurs je potrosen. Investitori odlaze. cena nekretnina pada, a zamlje je nepovratno zatrovana. ovakav scenario imamo u Nigeriji i Peruu.

Ima i drugih scenarija, u svima njima kapital konzumira prirodu. Ne postoji regulacioni mehanizam koji ce zastititi prirodu. U bogatijim drzavama, cije posednicke klase nemaju potrebu da prodaju svoje resurse, ostatci prirode se stite, ali nje zapravo tamo vise i nema.

Kapital tezi profitu. kapital ne poseduje moral, ne poseduje ni razum. U kapitalizmu nema autoriteta izvan volje kapitala. Kapitalista koji je moralan rizikuje da ga unisti nemoralniji kapitalista koji vise zagadjuje okolinu ili placa radnike manje.

Mi smo robovi kapitala. Znaci nismo razumni.

Neke kulture, pre dolaska zapadne civilizacije, ljudskih prava, demokratije i slicnio uspevale su da hiljadama godinama zive u relativnoj harmoniji sa prirodom. One su imal enulti rast ekonomije i populacije.

#32 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 12 September 2012 - 09:47

Po definiciji je prioritetni zadatak i cilj svih faktora na trzistu unistavanje konkurencije, pri cemu su cena i posledice manje bitni. Trziste prirodno tezi monopolu najjacih igraca, cime ustvari radi na ukidanju samog sebe. Meni se cini da se covecanstvo ozbiljno priblizava toj tacki, a kakve ce posledice da budu, ne smem ni da pomislim.


pa ja ne znam zasto tako mislis. udjes u prodavnicu i za svaki artikal imas bar 15 proizvodjaca. cak i da pretpostavimo da je svima cilj unistenje konkurencije, sto ne verujem mogu oni i da se dopunjuju nije konkurencija mutava i bez mozga. mrzi me da trazim ali od top sto firmi u americi u zadnjih 5 god ostalo je tu njih mozda 5. Sto bi se reklo ko se u kolo hvata u noge se uzda, ko nije za konkurenciju moze u drzavnu firmu. svaki seljak iz gvatemale moze da ubije pare ako samo nauci malo oko kompjutera a to nikad nije moglo u istoriji, uz razvoj online trgovine prestace i dosadasnji monopoli u megamarketima, ja u srbiji pola stvari kupujem na netu znaci da je na zapadu jos bolje, a s obzirom da za 10 dolara svako dete iz osnovne skole. moze da napravi sajt, bas da vidim tu firmu koja ce sve da ih kontrolise

Edited by misko1, 12 September 2012 - 10:05.


#33 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 587 posts

Posted 12 September 2012 - 09:56

ne budimo naivni, egzistencija ljudske vrste je katastrofa za planetu
ne budimo liberalni, suma nekontrolisanih individualnih egzistencija jeste ekspanzija jedne vrste sto ni ekonomski ni ekoloski nije odrzivo


Koješta :) Planeti je potpuno svejedno (da tako kažem) da li površini ima nečega ili nema ničega. :)

#34 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 12 September 2012 - 10:14

Koješta :) Planeti je potpuno svejedno (da tako kažem) da li površini ima nečega ili nema ničega. :)

Koješta :) Planeti je potpuno svejedno (da tako kažem) da li površini ima nečega ili nema ničega. :)


planeti je narvno svejedno

#35 Bradzorf

Bradzorf
  • Banned
  • 352 posts

Posted 20 March 2013 - 22:15

Ja bih onaj sivi porse iz uvoda, vise mi se dopada od ferarija.

 

 

P.S. Zar to ne govori koliko sam razuman?


Edited by bradzorf, 20 March 2013 - 22:24.


#36 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 13 June 2013 - 11:27

nije definitvno. i nikad nece biti.