Jump to content

Photo
- - - - -

Nojeva Barka: diskusija

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#46 ironside

ironside
  • Members
  • 3,609 posts

Posted 23 June 2017 - 10:20

Mitovi su normalni i za religije ali i za znanstvenenike...

Cak mi je realniji mit io "Biblijskom potopopu" i Noi

Nego objasnjenje znanstvenika kako su napravljene piramide u Gizi a da ne govorimo za cuda J.Amerike

Realnije da je netko napravio drveni brod i pohvatao sve zivotinje, nego da su ljudi gurali kamene blokove od 20t kroz pustinju

Ne da mi se ponovo pisati o nečemu što sam detaljno elaborirao prije nekoliko godina.

Ako te zanima, pročitaj na: http://forum.b92.net...amide-u-egiptu/

Sve sam lijepo objasnio. I nisu ih vukli ljudi, nego volovske zaprege: par upregnutih volova bez problema vuče 8 tona, zamisli koliko može povući šesteropreg.

Btw, na gradnji piramida nisu sudjelovali robovi, nego solidno plaćeni profesionalci, stručnjaci (zanatlije).

• 0

#47 blond

blond
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 24 June 2017 - 04:23

Mitovi su normalni i za religije ali i za znanstvenenike...

Cak mi je realniji mit io "Biblijskom potopopu" i Noi

Nego objasnjenje znanstvenika kako su napravljene piramide u Gizi a da ne govorimo za cuda J.Amerike

Realnije da je netko napravio drveni brod i pohvatao sve zivotinje, nego da su ljudi gurali kamene blokove od 20t kroz pustinju

Pa kad si vernik mora ti biti realnije... a ti "znanstvenenici" su "znanstvenenici" koliko i ti...

• 0

#48 demagzg

demagzg
  • Members
  • 153 posts

Posted 24 June 2017 - 10:37

Ne da mi se ponovo pisati o nečemu što sam detaljno elaborirao prije nekoliko godina.

Ako te zanima, pročitaj na: http://forum.b92.net...amide-u-egiptu/

Sve sam lijepo objasnio. I nisu ih vukli ljudi, nego volovske zaprege: par upregnutih volova bez problema vuče 8 tona, zamisli koliko može povući šesteropreg.

Btw, na gradnji piramida nisu sudjelovali robovi, nego solidno plaćeni profesionalci, stručnjaci (zanatlije).

Hvala na linku..dobro pises, ne slazem se bas ali zanimljivo razmisljanje 

cinjenice iskljucivo/cista matematika 

Keopsova piramida ima cca. 2.300 000 kamenih blokova (DVAMILIJUNAITRISTOTISUCA)

Gradjena je 20god prema zapisima na koje se pozivate

20god daje 7300 radnih dana bez dana odmora, bez loseg vremena i sa idealnim uvijetima gradnje kroz citavih 20god, uzmimo da su im Bogovi bili naklonjeni 20god

Mozemo uzeti da su radili i po noci ali to ne bi imalo smisla, realno je 12 sati dan (ako se znanstvenici i ti slazete da nisu imali struju za reflektore)

Da ponovimo jos jednom

2.300,000 blokova/20god/7300 radnih dana/87600 radnih sati/12 sati je radni dan (govorimo o prosjecnim tezinama od 2,5 tone, zanemarimo ostale vece tezine)

Egipcani su po toj racunici  UGRADILI 2,3 milje blokova od 2,5 tona tezine

115.000 kamenih blokova godisnje

315 kameni blokova svaki dan 

26 blokova svaki sat

CINJENICA: Egipcanima je trebalo  2,3 minute za ugradnju bloka od 2,5 tona, svake 2,3 minute, hopa blok precizno postavljen, buraz daj pet.

Znaci ugradili/postaviti/precizno namjestiti a ne bacali na hrpu.

Nema kompletne manipulacije teretom i nema obrade

Nema govora o izgradnji popratne infrastrukture za kompletni zahvat

Logistickim mogucnostima toga doba, doprema hrane, doprema vode, stanovanje itd

samo ugradnja 2 minute i 30 sekundi/1 blok od 2,5 tone

I ja ne tvrdim da to nije nemoguce, moras priznati da je to totalno cudno i da nesto tu ne stima, moras priznati. I da su gradili 24h/dan sa 13 blokova po satu, opet ne stima, opet nikako ne stima.

Trazim od tebe da totalno zaboravis sve sto si procitao o toj tematici i da se iskljucivo fokusiras na cistu logiku, nista drugo.

Ocito je da prema tim podacima, izgradnja "Noa Arke" se cini kao obicna djecja igra.

U biti Noa je komotno mogao napraviti kompletnu flotu velikih brodova, onak iz zafrkancije, solo

Edited by demagzg, 24 June 2017 - 11:22.

• 0

#49 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 24 June 2017 - 10:50

Hvala na linku..dobro pises, ne slazem se bas ali zanimljivo razmisljanje 

cinjenice iskljucivo/cista matematika

Keopsova piramida ima cca. 2.300 000 kamenih blokova (DVAMILIJUNAITRISTOTISUCA)

Gradjena je 20god prema zapisima na koje se pozivate

20god daje 7300 radnih dana bez dana odmora, bez loseg vremena i sa idealnim uvijetima gradnje kroz citavih 20god, uzmimo da su im Bogovi bili naklonjeni 20god

Mozemo uzeti da su radili i po noci ali to ne bi imalo smisla, realno je 12 sati dan (ako se znanstvenici i ti slazete da nisu imali struju za reflektore)

Da ponovimo jos jednom

2.300,000 blokova/20god/7300 radnih dana/87600 radnih sati (govorimo o prosjecnim tezinama od 2,5 tone, zanemarimo ostale vece tezine)

Egipcani su po toj racunici  UGRADILI 2,3 milje blokova od 2,5 tona tezine

115.000 kamenih blokova godisnje

315 kameni blokova svaki dan 

26 blokova svaki sat

CINJENICA: Egipcanima je trebalo  2,3 minute za ugradnju bloka od 2,5 tona, svake 2,3 minute, hopa blok precizno postavljen, buraz daje pet.

Znaci ugradili/postaviti/precizno namjestiti a ne bacali na hrpu, nema kompletne manipulacije teretom i nema obrade, samo ugradnja 2 minute i 30 sekundi/1 blok od 2,5 tone

I ja ne tvrdim da to nije nemoguce, moras priznati da je to totalno cudno i da nesto tu ne stima, moras priznati.

Ocito je da prema tim podacima, izgradnja "Arke" se cini kao obicna djecja igra.

Ako uzmes u obzir da je Egipat tada bio mnogo plodniji nego danas, i zavisio od periodicnog plavljenja Nila na oranice, imao si dosta besposlene radne snage koja ceka da opadne voda sa polja. Taj "proletarijat"  je trebalo na neki nacin zaposliti, slicno kao ORA u ex-SFRJ - zabavi besposleni puk poslom i nece pitati o svrsishodnosti istog - visi cilj je u pitanju.

Dokona raja vise stvara problema nego uposljena - bilo i bice. :D

• 1

#50 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,168 posts

Posted 24 June 2017 - 11:05

Onda mora da je pala s neba, jer se Isukrst rodio malo kasnije, pa je nije mogao darovati egiptskom narodu™.

Nota bene, pripreme za izgradnju su trajale više od 20 godina.

A ima i objekata starih više vekova, koje današnje gradjevinarstvo ne bi savladalo u rokovima kao u vreme kad su gradjeni, jednostavno je tako...

• 1

#51 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 24 June 2017 - 11:14

Onda mora da je pala s neba, jer se Isukrst rodio malo kasnije, pa je nije mogao darovati egiptskom narodu™.

Nota bene, pripreme za izgradnju su trajale više od 20 godina.

A ima i objekata starih više vekova, koje današnje gradjevinarstvo ne bi savladalo u rokovima kao u vreme kad su gradjeni, jednostavno je tako...

Tada ni Mojsije nije bio rodjen. :lala:

• 0

#52 demagzg

demagzg
  • Members
  • 153 posts

Posted 24 June 2017 - 12:23

Ako uzmes u obzir da je Egipat tada bio mnogo plodniji nego danas, i zavisio od periodicnog plavljenja Nila na oranice, imao si dosta besposlene radne snage koja ceka da opadne voda sa polja. Taj "proletarijat"  je trebalo na neki nacin zaposliti, slicno kao ORA u ex-SFRJ - zabavi besposleni puk poslom i nece pitati o svrsishodnosti istog - visi cilj je u pitanju.

Dokona raja vise stvara problema nego uposljena - bilo i bice. :D

Nitko ne brani danasnjim znanstvenicima da potvrde svoje tvrdnje, odnosno da svoju teoriju dokazu sa eksperimentom

Neka pokusaju to napraviti na nacin za koji tvrde da su tako radili prije vise od 3000god 

Ja nemam nista protiv, zasto to do danasnjeg dana nije napravljeno? A moze se?

Svi imaju teoriju, niti jedna teorija ne drzi vodu

Samo kazem da puno toga ne stima. Ja se jednostavno nikako ne mogu sloziti da su se po starom svijetu sa svojim znanjem, igrali sa tolikim tezinama. Jednostavno ne stima

Zato sam rekao da je prica o Noi skroz realna...sto je jedan brod, nista.

Edited by demagzg, 24 June 2017 - 12:27.

• 0

#53 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 24 June 2017 - 12:31

Nitko ne brani danasnjim znanstvenicima da potvrde svoje tvrdnje, odnosno da svoju teoriju dokazu sa eksperimentom

Neka pokusaju to napraviti na nacin za koji tvrde da su tako radili prije vise od 3000god 

Samo kazem da puno toga ne stima. Ja se jednostavno nikako ne mogu sloziti da su se po starom svijetu sa svojim znanjem, igrali sa tolikim tezinama

Onda moras da pitas:

- kako su napravljene piramide po centralnoj i juznoj Americi.

- kako je napravljen Angkor-Vat

- kako je napravljen Kineski Zid

Nista beznacajnije gradjevine od piramida.

BTW. Za danasnje gradjevinarstvo je najveci uticaj imao rimski Panteon. ;)

• 0

#54 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,609 posts

Posted 24 June 2017 - 12:59

Samo kazem da puno toga ne stima. Ja se jednostavno nikako ne mogu sloziti da su se po starom svijetu sa svojim znanjem, igrali sa tolikim tezinama. Jednostavno ne stima

Zato sam rekao da je prica o Noi skroz realna...sto je jedan brod, nista.

hahahaha

• 0

#55 demagzg

demagzg
  • Members
  • 153 posts

Posted 24 June 2017 - 13:39

Onda moras da pitas:

- kako su napravljene piramide po centralnoj i juznoj Americi.

- kako je napravljen Angkor-Vat

- kako je napravljen Kineski Zid

Nista beznacajnije gradjevine od piramida.

BTW. Za danasnje gradjevinarstvo je najveci uticaj imao rimski Panteon. ;)

Niti jedna gradjevina na ovom planetu, nije toliko misticna kao plato u Gizi.

Iako puno ne zaostaju Puma Punku, Tiahuanaco, Teotihuacan, Nazca

Baalbek je isto u tom visokom rangu...plato sa blokovima od 800tona, super

Rim je prica za sebe, ispada da je Rim bio zadnji ostatak "necega" naprednijeg.

Uglavnom, jednostavno cinjenica

Njima se nista ne poklapa

To je cisto kao dan.

Kako je objasnjeno da je gradjeno, nije moguce za to doba...idemo dalje, nema problema.

Kakav drveni camac za zivotinje, to je barem lako napraviti

Edited by demagzg, 24 June 2017 - 13:56.

• 0

#56 ironside

ironside
  • Members
  • 3,609 posts

Posted 24 June 2017 - 17:04

Niti jedna gradjevina na ovom planetu, nije toliko misticna kao plato u Gizi.

Iako puno ne zaostaju Puma Punku, Tiahuanaco, Teotihuacan, Nazca

Baalbek je isto u tom visokom rangu...plato sa blokovima od 800tona, super

Rim je prica za sebe, ispada da je Rim bio zadnji ostatak "necega" naprednijeg.

Uglavnom, jednostavno cinjenica

Njima se nista ne poklapa

To je cisto kao dan.

Kako je objasnjeno da je gradjeno, nije moguce za to doba...idemo dalje, nema problema.

Kakav drveni camac za zivotinje, to je barem lako napraviti

Nemoj samo o misticizmu; kad čujem tu riječ (u bilo kojem kontekstu) dobijem jaku alergijsku reakciju, kao da sam jeo jagode.

Ne bih, zaista o piramidama, jer sam se na topicu o istima svojedobno raspisao, a ovdje to već predstavlja trolanje.

Htio bih, za kraj - što se mene tiče, podsjetiti na činjenicu da je zgrada HNK (u to doba drugi najveći objekt u Zg, iza katedrale) potpuno izgrađena za 16 mjeseci. Ne samo štukature, pozlate i zastori, već i složena tehnika koja je u taj golemi edifis bila ugrađena. Četiri dana nakon završetka gradnje izdana je uporabna dozvola, a 6 dana nakon toga zgradu je svečano otvorilo nj. C i K visočanstvo Franz Josef I. U izgradnji je sudjelovalo 200 radnika.

Rimski Koloseum je izgrađen za 4 godine. Zdanje toliko veliko da je od kamena s arene izgrađen kompletan srednjevjekovni i renesansni (a dijelom i barokni) Rim, a još je i preteklo, eno ga stoji. 4 godine!

Danas običan stambenjak, P+3 grade 5-6 godina.

Sad zamisli što može napraviti 40-50 tisuća radnika kroz 20 godina. Ili milijuni radnika u slučaju Velikog zida u Kini.

Btw, znaš li da su (prema Braudelu) srednjeameričke piramide građene kako bi se uposlio besposleni ruralni element. Naime, glavna kultura je bila kukuruz, primitivna žitarica oko koje nema puno posla, a u suptropskim uvjetima odbacuje dvije žetve godišnje. Vladari su dokone seljake tjerali na gradnju piramida, da im ne bi na pamet padale kojekakve nepodopštine.

Ovo o Baalbeku i Rimu uopće ne želim komentirati.

Ni Egipćani, a posebno Rimljani nisu bili nekakvi nepismeni divljaci, nego kulturni narodi koji su nam ostavili ogromnu količinu dokumenata o svojim tehnološkim postignućima.

Savjetujem ti da pročitaš Vitruvija (DE ARCHITECTVRA LIBRI DECEM). Detaljno su opisani svi procesi, od projektiranja, planiranja, materijala, tehnologije, graditeljskih metoda i mehanizacije.

Edited by ironside, 24 June 2017 - 17:13.

• 2

#57 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,168 posts

Posted 24 June 2017 - 20:09

Nemoj samo o misticizmu; kad čujem tu riječ (u bilo kojem kontekstu) dobijem jaku alergijsku reakciju, kao da sam jeo jagode.

Ne bih, zaista o piramidama, jer sam se na topicu o istima svojedobno raspisao, a ovdje to već predstavlja trolanje.

Htio bih, za kraj - što se mene tiče, podsjetiti na činjenicu da je zgrada HNK (u to doba drugi najveći objekt u Zg, iza katedrale) potpuno izgrađena za 16 mjeseci. Ne samo štukature, pozlate i zastori, već i složena tehnika koja je u taj golemi edifis bila ugrađena. Četiri dana nakon završetka gradnje izdana je uporabna dozvola, a 6 dana nakon toga zgradu je svečano otvorilo nj. C i K visočanstvo Franz Josef I. U izgradnji je sudjelovalo 200 radnika.

Rimski Koloseum je izgrađen za 4 godine. Zdanje toliko veliko da je od kamena s arene izgrađen kompletan srednjevjekovni i renesansni (a dijelom i barokni) Rim, a još je i preteklo, eno ga stoji. 4 godine!

Danas običan stambenjak, P+3 grade 5-6 godina.

Sad zamisli što može napraviti 40-50 tisuća radnika kroz 20 godina. Ili milijuni radnika u slučaju Velikog zida u Kini.

Btw, znaš li da su (prema Braudelu) srednjeameričke piramide građene kako bi se uposlio besposleni ruralni element. Naime, glavna kultura je bila kukuruz, primitivna žitarica oko koje nema puno posla, a u suptropskim uvjetima odbacuje dvije žetve godišnje. Vladari su dokone seljake tjerali na gradnju piramida, da im ne bi na pamet padale kojekakve nepodopštine.

Ovo o Baalbeku i Rimu uopće ne želim komentirati.

Ni Egipćani, a posebno Rimljani nisu bili nekakvi nepismeni divljaci, nego kulturni narodi koji su nam ostavili ogromnu količinu dokumenata o svojim tehnološkim postignućima.

Savjetujem ti da pročitaš Vitruvija (DE ARCHITECTVRA LIBRI DECEM). Detaljno su opisani svi procesi, od projektiranja, planiranja, materijala, tehnologije, graditeljskih metoda i mehanizacije.

Šta će mu to, dosta mu je šta je naučio na bogoslužbama.

• 0

#58 blond

blond
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 25 June 2017 - 04:10

Šta će mu to, dosta mu je šta je naučio na bogoslužbama.

Da, treba da ga boli glava od tolike logike i objasnjenja, lakse se razume kad je "misticno".

• 0

#59 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 25 June 2017 - 14:47

Vezano za piramide: ako su gradjene od granitnih blokova, tvrdoca granita je oko 7 na Mohsovoj skali, dok je bronze ( jer su piramide gradjene u bronzano doba) oko 3; dakle, previse tvrd materijal da bi se sekao i obradjivao. Danas se za obradu materijala takve tvrdoce uglavnom koriste dijamantske ili volfram- karbidne krunice.

• 0

#60 ironside

ironside
  • Members
  • 3,609 posts

Posted 25 June 2017 - 15:45

Vezano za piramide: ako su gradjene od granitnih blokova, tvrdoca granita je oko 7 na Mohsovoj skali, dok je bronze ( jer su piramide gradjene u bronzano doba) oko 3; dakle, previse tvrd materijal da bi se sekao i obradjivao. Danas se za obradu materijala takve tvrdoce uglavnom koriste dijamantske ili volfram- karbidne krunice.

Sve je to lijepo i krasno, ali piramide nisu građene od granitnih blokova, već od vapnenca/krečnjaka koji ima tvrdoću 3.5 po Mohsu, pa za njegovu obradu čak nije bio potreban ni metalni (brončani) alat, dovoljno je bilo i kremeno oruđe (tvrdoće 7).

Veći problem od obrade blokova je bilo zapunjavanje šupljina (fuga) između nepravilno klesanih blokova, za što su bile potrebne velike količine šute i gipsa.

Rekoh da neću više o piramidama, pa se zarekoh.

• 0